Рішення від 03.10.2022 по справі 160/9758/22

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 жовтня 2022 року Справа № 160/9758/22

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рянської В.В., розглянувши у письмовому провадженні в місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , подана її представником - адвокатом Ратушною Русланою Павлівною, до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якій позивач просить:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком за Списком № 1 та у зарахуванні до її пільгового стажу за Списком № 1 роботи гірником підземним з повним робочим днем у підземних умовах шахти «Ювілейна» ПрАТ «СУХА БАЛКА» з 09.02.2005 до 26.04.2005 (2 місяці 18 днів), яка оформлена рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про відмову у призначенні пенсії № 046050012073 від 03.05.2022;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 , як шахтарю, до пільгового стажу за Списком № 1 роботу гірником підземним з повним робочим днем у підземних умовах шахти «Ювілейна» ПрАТ «СУХА БАЛКА» з 09.02.2005 до 26.04.2005 (2 місяці 18 днів), та призначити ОСОБА_1 з 28.04.2022 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, як шахтарю, працюючому в підземних умовах повний робочий день у розмірі 80 відсотків її заробітної плати (доходу) згідно зі ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», визначеної відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 28.04.2022 нарахувати та виплачувати пенсію за Списком № 1 ОСОБА_1 , як шахтарю, працюючому в підземних умовах повний робочий день з урахуванням вимог ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків її заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, ОСОБА_1 зазначила, що 28.04.2022 через портал Пенсійного фонду України вона звернулася із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 у розмірі 80 відсотків її заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму встановленого для осіб, які втратили працездатність. Разом із заявою було подано необхідні для призначення пенсії документи. За результатами розгляду її заяви Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (відповідачем-2) було прийнято рішення № 046050012073 від 03.05.2022 про відмову у призначенні пенсії, в якому, зокрема, зазначено, що вона набуде право на призначення пенсії на пільгових умовах після досягнення віку 50 років - з 20.12.2026. Підставою для відмови у призначенні пенсії визначено недосягнення необхідного пенсійного віку. В оскаржуваному рішенні вказано, що її страховий стаж становить 37 років 1 місяць, пільговий стаж - 13 років 8 місяців 23 дні. Позивач зазначає, що її пільговий стаж за Списком № 1 становить 14 років 01 місяць 18 днів (період роботи з 09.02.2005 до 26.04.2005 (2 місяці 19 днів), з 27.04.2005 до 26.03.2019 (13 років 10 місяців 28 днів)). 19.12.2021 вона досягла віку 45 років. У період з 09.02.2005 до 26.03.2019 (14 років 01 місяць 18 днів) вона була зайнята повний робочий день на підземних роботах, тому має право на пенсію у розмірі 80 відсотків її заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму встановленого для осіб, які втратили працездатність. Відповідач-2 протиправно, на думку позивача, не зарахував до її пільгового стажу за Списком № 1 період роботи гірником підземним з 09.02.2005 до 26.04.2005, який підтверджується записами у трудовій книжці позивача та уточнюючою довідкою ПрАТ «СУХА БАЛКА» № 79 від 22.02.2022. Позивач вважає оскаржуване рішення про відмову у призначенні пенсії протиправним і таким, що порушує її право на пенсійне забезпечення.

Ухвалою суду від 12.07.2022 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України; встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті справи, у тому числі відповідачам - 15-денний строк з дня отримання копії цієї ухвали для подання відзиву з доказами його обґрунтування; витребувано від відповідачів належним чином засвідчену копію заяви ОСОБА_1 від 28.04.2022 про призначення пенсії за віком з доданими до неї документами, рішення, прийнятого за наслідками розгляду такої заяви (№ 046050012073 від 03.05.2022), пояснення щодо підстав відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 з наданням відповідних доказів; постановлено витребувані докази надати суду разом із відзивом.

27.07.2022 через систему «Електронний суд» надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (відповідача-1), у якому він просив відмовити у задоволенні позову. Обґрунтовуючи заперечення проти позовних вимог, відповідач-1 зазначив, що на момент звернення із заявою про призначення пенсії позивач досягла віку 45 років. У призначенні пенсії ОСОБА_1 було відмовлено з підстави недосягнення пенсійного віку 50 років. З 21.08.1992 пенсії за віком на пільгових умовах залежно від умов праці призначаються за результатами атестації робочих місць. Атестація проводиться не рідше одного разу на 5 років. Результати атестації застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів. Згідно з довідкою № 79 від 22.02.2022, виданою ПрАТ «СУХА БАЛКА», не підлягає зарахуванню період роботи з 02.08.2005 до 26.12.2005, оскільки право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 1 не підтверджено атестацією робочих місць за умовами праці: первинна атестація - наказ № 629 від 02.08.2000, чергова атестація - наказ № 1567 від 27.12.2005. Стаття 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», на яку посилається позивач, не підлягає застосуванню при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Правовідносини щодо визначення права на таку пенсію регламентуються положеннями ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», які є чинними та не визнавались неконституційними. Вимога позивача про визначення розміру пенсії відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків її заробітної плати (доходу) є передчасною, оскільки положення цієї статті встановлюють можливий розмір вже призначеної пенсії. Питання щодо розміру пенсійної виплати має вирішуватися після вирішення питання про наявність відповідного права на пенсію. Прийняття рішення про призначення пенсії та визначення підстав, з яких вона призначається, є дискреційними повноваженнями пенсійного органу, тому належним способом захисту прав позивача є зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву або зарахувати стаж.

28.07.2022 через систему «Електронний суд» від Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в порядку виконання ухвали суду в частині витребування доказів надійшла заява з доданими до неї копією пенсійної справи позивача та поясненнями щодо підстав відмови у призначенні пенсії.

Також 28.07.2022 через систему «Електронний суд» надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому відповідач-2 просив відмовити узадоволенні позову. Відзив містив клопотання відповідача-2 про розгляд справи в судовому засіданні з викликом сторін у режимі відеоконференції, у задоволенні якого було відмовлено ухвалою від 03.08.2022.

Обґрунтовуючи заперечення проти позовних вимог, відповідач-2 зазначив, що до спірних правовідносин підлягають застосуванню положення п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до яких право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 за результатами атестації робочих місць мають жінки після досягнення 50 років при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. 22.02.2022 ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1. За принципом екстериторіальності заяву ОСОБА_1 було розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області та прийнято рішення № 046050012073 від 04.04.2022 про відмову у призначенні пенсії за віком за Списком № 1 у зв'язку з недосягненням пенсійного віку, передбаченого п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 28.04.2022 позивач повторно звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 046050012073 від 03.05.2022 було відмовлено у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком за Списком № 1 у зв'язку з недосягненням пенсійного віку, передбаченого п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Станом на дату звернення із заявою про призначення пенсії позивач досягла 45 років, тоді як необхідним є досягнення пенсійного віку 50 років. Страховий стаж позивача становив 37 років 1 місяць, пільговий стаж - 13 років 8 місяців 23 дні. Право на призначення пенсії позивач набуде з 20.12.2026. До пільгового стажу ОСОБА_1 за Списком № 1 зараховано періоди її роботи з 09.02.2005 до 01.08.2005 на посаді гірничого підземного шахти «Ювілейна» та з 27.12.2005 до 26.03.2019 на посаді роздавальника вибухових матеріалів шахти «Ювілейна» на підставі виданої ПрАТ «СУХА БАЛКА» довідки, уточнюючої пільговий характер роботи № 79 від 22.02.2022, та копій наказів про результати атестації робочих місць № 629 від 02.08.2000, № 1567 від 27.12.2005, № 1929 від 27.10.2010, № 2673 від 26.10.2015, тому відсутній спір щодо зарахування періоду роботи з 09.02.2005 до 26.04.2005 до пільгового стажу позивача. Оскільки оскаржуваним рішенням № 046050012073 від 03.05.2022 було відмовлено у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1, позовні вимоги щодо обчислення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з урахуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» є передчасними.

10.08.2022 до суду надійшла відповідь на відзив відповідача-1, у якій представник позивача просила задовольнити позовні вимоги з підстав, наведених у позовній заяві. Зазначила, що в заяві про призначення пенсії від 28.04.2022 позивач просила призначити їй пенсію за віком за Списком № 1 відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з урахуванням Рішення Конституційного Суду України № 1-р/2020 від 23.01.2020, однак відповідачем зазначені положення застосовано не було та протиправно відмовлено у призначенні пенсії. Період роботи позивача за Списком № 1 (14 років 01 місяць 18 днів) підтвержується записами у її трудовій книжці та довідці № 79 від 22.02.2022. Непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Вимоги про зобов'язання відповідача-2 призначити пенсію, а відповідача-1 - нарахувати та виплатити пенсію позивачу за Списком № 1 як шахтарю, працюючому повний робочий день під землею, з урахуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», є належним і ефективним способом захисту порушеного права позивача та не є втручанням у дискреційні повноваження пенсійного органу.

Станом на час розгляду справи до суду не надійшли відповідь на відзив відповідача-2 та заперечення відповідачів. Частиною четвертою статті 159 КАС України передбачено, що подання заяв по суті справи є правом учасників справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Дослідивши матеріали справи та надані докази, проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов таких висновків.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою від 28.04.2022 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з урахуванням вимог ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків її заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму встановленого для осіб, які втратили працездатність.

До заяви ОСОБА_1 від 28.04.2022 було додано копії її паспорта, довідки про РНОКПП, диплому, свідоцтв про народження, одруження, розірвання шлюбу, довідки № 79 від 22.02.2022, витягів з наказів про атестацію, заяви про виплату пенсії від 23.10.2021.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 046050012073 від 03.05.2022 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. У рішенні зазначено, що ОСОБА_1 звернулась до територіальних органів Пенсійного фонду України 28.04.2022. Пенсійний вік, визначений п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Список № 1), становить 50 років. Вік заявниці - 45 років. Необхідний страховий стаж, визначений п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Список № 1), становить 20 років. Страховий стаж ОСОБА_1 становить 37 років 1 місяць. Необхідний пільговий стаж на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1, визначений п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Список № 1), становить 7 років 6 місяців. Пільговий стаж ОСОБА_1 становить 13 років 8 місяців 23 дні. Документами підтверджено зниження пенсійного віку на 10 років. За доданими документами до страхового стажу зараховано всі періоди. Дата, з якої особа матиме право на пенсійну виплату, - 20.12.2026.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 15874-10778/С-01/8-0400/22 від 31.05.2022 на звернення позивача повідомлено, зокрема, що до її пільгового стажу за Списком № 1 не зараховано період з 02.08.2005 до 26.12.2005. Загальний страховий стаж становить 37 років 1 місяць, у тому числі пільговий стаж за Списком № 1 - 13 років 8 місяців 23 дні. Оскільки на момент звернення із заявою про призначення пенсії (28.04.2022) позивач не досягла віку, необхідного для призначення пенсії за Списком № 1, у призначенні пенсії відмовлено рішенням № 046050012073 від 03.05.2022.

Згідно з формою РС-право страховий стаж ОСОБА_1 (дата звернення 28.04.2022) становить 37 років 01 місяць, у тому числі стаж за Списком № 1 - 13 років 08 місяців 24 дні (з 09.02.2005 до 01.08.2005 (05 місяців 23 дні); з 27.12.2005 до 26.03.2019 (13 років 03 місяці)).

Таким чином, період роботи позивача з 09.02.2005 до 26.04.2005, про зобов'язання зарахувати який до пільгового стажу просить позивач, вже зараховано до її стажу роботи за Списком № 1.

Згідно з довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 79 від 22.02.2022, виданої ПрАТ «СУХА БАЛКА», ОСОБА_1 працювала повний робочий день у такі періоди за професією (посадою): з 09.02.2005 до 26.04.2005 - гірник підземний шахти «Ювілейна», з 27.04.2005 до 02.08.2016 - роздавальник вибухових матеріалів шахти «Ювілейна», що передбачено Списком № 1, розділ 1, підрозділ 1, позиція 1.1а Постанови КМУ № 36 від 16.01.2003 та ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; з 03.08.2016 до 26.03.2019 - роздавальник вибухових матеріалів шахти «Ювілейна», що передбачено Списком № 1, розділ 1, підрозділ 1 Постанови КМУ № 461 від 24.06.2016 та ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; за період з 09.02.2005 до 26.03.2019 - 14 років 01 місяць 18 днів. Вищевказані періоди роботи безпосередньо зайнята на підземних роботах з видобутку руди та інших корисних копалин з вмістом (у тому числі у вміщующих породах) двоокису кремнію 10 відсотків і більше. Підстава видачі довідки: особові картки № 1771 від 19.07.2000, накази з кадрових питань. Атестація робочих місць: наказ № 629 від 02.08.2000, № 1567 від 27.12.2005, № 1929 від 27.10.2010, № 2673 від 26.10.2015 по ПрАТ «СУХА БАЛКА».

Трудова книжка ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 , заповнена вперше 21.04.1995, містить відповідні записи про зазначені періоди роботи позивача з 09.02.2015 до 26.04.2005 та з 27.04.2005 до 26.03.2019.

Відповідно до пункту 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Мінпраці від 18 листопада 2005 року № 383 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 1 грудня 2005 року за №1451/11731), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 36 від 16.01.2003, чинним у період роботи позивача з 09.02.2005 до 02.08.2016, передбачено: усі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах (розділ 1, підрозділ 1, позиція 1.1 а).

Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 461 від 24.06.2016, чинним у період роботи позивача з 03.08.2016 до 26.03.2019, передбачено: працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах (розділ 1, підрозділ 1).

З розрахунку стажу позивача за формою РС-право встановлено, що не зараховано до пільгового стажу за Списком № 1 період її роботи з 02.08.2005 до 26.12.2005 (4 місяці 25 днів).

Як зазначив у відзиві відповідач-1, не підлягає зарахуванню до пільгового стажу за Списком № 1 період роботи з 02.08.2005 до 26.12.2005, у зв'язку з не підтвердженням атестацією робочих місць за умовами праці: первинна атестація - наказ № 629 від 02.08.2000, чергова атестація - наказ № 1567 від 27.12.2005.

До позовної заяви додано копії витягів з наказів про підтвердження права на пільгове пенсійне забезпечення згідно з результатами атестації робочих місць, якими затверджено переліки виробництв, робочих місць, професій та посад працівникам, яким за підсумками атестації підтверджено або встановлено право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 1: наказу ВАТ «СУХА БАЛКА» № 629 від 02.08.2000 (гірник підземний, роздавальник вибухових матеріалів); наказу ВАТ «СУХА БАЛКА» № 1567 від 27.12.2005 (роздавальник вибухових матеріалів); наказу ВАТ «СУХА БАЛКА» № 1929 від 27.10.2010 (роздавальник вибухових матеріалів); наказу ПАТ «ЄВРАЗ СУХА БАЛКА» № 2673 від 26.10.2015 (роздавальник вибухових матеріалів, стовбуровий (підземний)).

Спірні правовідносини виникли у зв'язку з відмовою Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком за Списком № 1 та, як зазначає позивач, відмовою у зарахуванні до її пільгового стажу за Списком № 1 роботи гірником підземним з повним робочим днем у підземних умовах шахти «Ювілейна» ПрАТ «СУХА БАЛКА» з 09.02.2005 до 26.04.2005 (2 місяці 18 днів), яку оформлено рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про відмову у призначенні пенсії № 046050012073 від 03.05.2022.

Фактично позивач оскаржує рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 046050012073 від 03.05.2022, яким їй відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 у зв'язку з недосягненням віку 50 років.

Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

У преамбулі Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-XII від 05.11.1991 (далі - Закон №1788-XII) зазначено, що цей Закон відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.

Згідно з пунктом «а» статті 13 Закону № 1788-XII (в редакції, чинній до внесення змін Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VІІІ від 02.03.2015 (далі - Закон №213-VІІІ), на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Статтею 13 Закону № 1788-XII було передбачено зменшення пенсійного віку для чоловіків і жінок відносно загального пенсійного віку (60 років для чоловіків і 55 років для жінок), з урахуванням різниці між пенсійним віком у чоловіків і жінок на 10 років для працівників, зайнятих повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, та на 5 років для працівників, зайнятих повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці; зменшення пенсійного віку та стажу для чоловіків і жінок стосовно загального пенсійного віку з урахуванням різниці між пенсійним віком у чоловіків і жінок на 5 років.

Отже, за змістом вищенаведеної норми пенсія за віком на пільгових умовах є особливим видом пенсії, яка призначається конкретній особі на підставі наявного страхового стажу, залежить від праці такої особи в особливих умовах, певно визначений час, призначення якої має відбуватись при досягненні нижчого пенсійного віку.

Законом № 213-VІІІ, який набрав чинності 01.04.2015, збільшено раніше передбачений пунктом «а» статті 13 Закону № 1788-ХІІ вік набуття права на пенсію на пільгових умовах, зокрема, жінкам з 45 років до 50 років.

09.07.2003 ухвалено Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон № 1058-ІV).

Підстави призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників визначені ст. 114 Закону №1058-IV (у чинній на момент виникнення спірних правовідносин редакції).

Так, відповідно до ч. 1 ст. 114 Закону №1058-IV, право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

03.10.2017 Верховною Радою України було ухвалено Закон № 2148-VIII, який набрав чинності 11.10.2017, що доповнив Закон № 1058-ІV розділом XIV-1, який містить пункт 1 частини 2 статті 114, відповідно до якого на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

За приписами статті 12 Закону № 1788-XII, право на пенсію за віком мають чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років, жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.

Таким чином, з 01.10.2017 правила призначення пенсій за Списком № 1 почали регламентуватись одночасно двома абсолютно ідентичними законами, а саме: пунктом «а» статті 13 Закону № 1788-XII у редакції Закону № 213-VIII від 02.03.2015 та пунктом 1 частини 2 статті 114 Закону № 1058-IV від 09.07.2003 в редакції Закону № 2148-VIII від 03.10.2017.

Такий стан правового регулювання існував до ухвалення Конституційним Судом України рішення від 23.01.2020 №1-р/2020 у справі за конституційним поданням 49 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень розділу I, пункту 2 розділу III Прикінцеві положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VIII.

Відповідно до пункту 1 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України № 1-р/2020 визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), стаття 13, частина друга статті 14, пункти «б» - «г» статті 54 Закону № 1788-XII зі змінами, внесеними Законом № 213-VIII.

Згідно з пунктом 3 резолютивної частини зазначеного Рішення застосуванню підлягають стаття 13, частина друга статті 14, пункти «б» - «г» статті 54 Закону № 1788-XII в редакції до внесення змін Законом № 213-VIII для осіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах, а саме: на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Таким чином, Рішенням № 1-р/2020 Конституційний Суд України визнав неконституційними окремі положення Закону № 1788-ХІІ, у зв'язку із чим вони втратили чинність з дня ухвалення Рішення (пункт 2 резолютивної частини Рішення). Одночасно Конституційний Суд України встановив, що підлягають застосуванню відповідні норми в редакції до внесення змін Законом № 213-VIII.

У зв'язку із цим на час виникнення спірних правовідносин Закон № 1788-ХІІ з урахуванням Рішення № 1-р/2020 встановлював право на пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, для жінок після досягнення 45 років (за наявності стажу роботи та інших умов, визначених в рішенні КСУ).

Отже, на час виникнення спірних правовідносин була наявна колізія між нормами Закону № 1788-ХІІ з урахуванням Рішення № 1-р/2020 з одного боку, та Законом № 1058-ІV - з іншого в частині віку набуття права на пенсію на пільгових умовах. Перший із цих законів визначав такий вік у 45 років, тоді як другий - у 50 років.

Оскільки норми названих законів регулюють одне і те ж коло відносин, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 03.11.2021 у справі № 360/3611/20 дійшла висновку, що вони явно суперечать один одному. Таке регулювання порушує вимогу якості закону, передбачену Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року, та не забезпечує адекватний захист від свавільного втручання публічних органів державної влади у майнові права заявника (див. пункт 56 рішення Європейського суду з прав людини від 14 жовтня 2010 року у справі «Щокін проти України»).

Велика Палата Верховного Суду в постанові від 19.02.2020 у справі №520/15025/16-а (провадження № 11-1207апп19, пункт 56) сформувала правовий висновок, згідно з яким у разі існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.

Отже, у цій справі застосуванню підлягають саме норми Закону №1788-ХІІ з урахуванням Рішення № 1-р/2020, а не Закону № 1058-ІV.

Враховуючи наведене, рішення відповідача про відмову у призначенні позивачу, яка на час звернення із заявою про призначення пенсії досягла 45 років, мала необхідний страховий та пільговий стаж на роботах за Списком № 1, пенсії на пільгових умовах за віком, з посиланням на не досягнення нею пенсійного віку для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1, є протиправним та підлягає скасуванню.

Як вже зазначено судом, період роботи позивача з 09.02.2005 до 26.04.2005 відповідно до форми РС-право зараховано до її пільгового стажу, тому відсутні пілстави для задоволення вимог про визнання протиправною відмови у зарахуванні та зобов'язання відповідача-2 зарахувати зазначений період роботи до пільгового стажу позивача.

Разом тим щодо не зарахування пенсійним органом до пільгового стажу за Списком № 1 періоду роботи позивача з 02.08.2005 до 26.12.2005 з підстави непроведення атестації робочих місць суд зазначає таке.

Відповідно до п.2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005, до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, наведені у цьому пункті, в тому числі: документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.

Відповідно до п. 10 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383, для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637.

Положеннями ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що основним документом, що підтверджує наявний трудовий стаж для призначення пенсій є трудова книжка. Така ж норма міститься і в п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637.

Разом з тим, для підтвердження пільгового стажу лише на підставі трудової книжки існує певна вимога, визначена в абз.4, 5 п.2.14 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 № 58, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.08.1993 за № 110, а саме: якщо працівник має право на пенсію за віком на пільгових умовах, запис у трудовій книжці робиться на підставі наказу, виданого за результатами атестації робочих місць, і має відповідати найменуванню Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Відповідно до пункту 4.2 Порядку № 383 результати атестації (як уперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, упродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінились докорінні умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.

Згідно з пунктом 4.3 Порядку № 383 у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах за результатами атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1997 року (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць) до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи зі шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про охорону праці», пункту 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 № 442, роботодавці зобов'язані проводити атестацію робочих місць за умовами праці.

При цьому законодавець поклав відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації робочих місць на керівників підприємств, організацій.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442 та Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України (далі - Мінпраці) від 01 вересня 1992 року № 41.

Відповідно до зазначених нормативних актів основна мета атестації полягає в регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу в несприятливих умовах.

Згідно з пунктом 4 Порядку № 442 та підпункту 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій атестація проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.

Атестація робочих місць відповідно до Порядку № 442 та Методичних рекомендацій передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.

За змістом пунктів 8 та 9 Порядку № 442 проведення атестації робочих місць відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.

Аналіз зазначених норм свідчить про те, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах, пільгове пенсійне забезпечення тощо.

При цьому особа, яка працює на посаді, віднесеній до Списку № 1 або № 2, робоче місце по якій підлягає атестації, відповідно до Порядку № 442, не наділена жодними правами (повноваженнями, обов'язками), які б могли вплинути на своєчасність проведення атестації робочих місць.

Аналіз зазначених норм свідчить, що роботодавець, який використовує найману оплачувану працю, зобов'язаний створювати безпечні та здорові умови праці, а за неможливості цього - поінформувати працівника під розписку про такі умови праці, а саме про наявність на робочому місці, де він буде працювати, небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, та можливі наслідки їх впливу на здоров'я. Окрім того, роботодавець зобов'язаний поінформувати працівника про пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до чинного законодавства і колективного договору, в тому числі право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років.

Виходячи з викладеного, особи, які зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 1, але з вини власника на таких підприємствах не було проведено атестацію робочого місця, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах Списком № 1.

При цьому на працівника, зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці. Непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах. Контроль за додержанням підприємствами правил проведення атестації робочих місць за умовами праці покладається на відповідні повноважні державні контролюючі органи, зокрема Держпраці.

Як зазначено Великою Палатою Верховного Суду у наведеній вище постанові від 19.02.2020 у справі № 520/15025/16-а, непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.

У даній справі пенсійним органом зараховано період роботи позивача з 02.08.2005 до 26.12.2005 включно роздавальником вибухових матеріалів до її стахового стажу. Також відповідачами не заперечується приналежність зазначеної посади до такої, що дає право на призначення пільгової пенсії за Списком № 1.

Разом з тим, наведені відповідачем-1 мотиви щодо не зарахування вказаного періоду до пільгового стажу позивача за Списком № 1 в силу встановлених обставин та правової позиції Великої Палати Верховного Суду є протиправними, оскільки в трудовій книжці позивача та довідці № 79 від 22.02.2022 наявні усі необхідні відомості, які визначають її право на зарахування спірного періоду саме до пільгового стажу за Списком № 1.

Порядок приймання оформлення та розгляду документів, поданих для призначення (перерахунку пенсії) встановлений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (далі - Порядок).

Відповідно до абз. 13 п. 4.2 вказаного Порядку після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Згідно з п. 4.3 Порядку створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій. Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи. Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Відповідно до п. 4.10 Порядку після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії. Нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії не пізніше одного місяця з дня прийняття рішення про призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший та про поновлення виплати пенсії.

В даному випадку органом призначення за принципом екстериторіальності визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

З матеріалів справи встановлено, що розгляд заяви та ухвалення рішення за заявою позивача від 28.04.2022 здійснювало Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, яке було визначено за принципом екстериторіальності відповідно до п. 4.2 Порядку.

З метою ефективного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати оскаржуване рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 046050012073 від 03.05.2022, яким оформлено відмову у призначенні пенсії позивачу, зобов'язати відповідача-2 зарахувати до пільгового стажу позивача за Списком № 1, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, період її роботи з 02.08.2005 до 26.12.2005 включно, та призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції до внесення змін Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VІІІ з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 № 1-р/2020, починаючи з 28.04.2022 - з дня звернення із заявою про призначення пенсії.

На переконання суду, зобов'язання органу призначення пенсії призначити ОСОБА_1 пенсію з дати її звернення з відповідною заявою є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений. Більше того, суд звертає увагу, що жодних інших перешкод та/або недотримання процедури звернення із заявою про призначення пенсії, аніж вирішених в судовому порядку, відповідачами не наведено, а тому суд дійшов висновку, що позивачем виконані всі передбачені законодавством умови для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Такий спосіб захисту, на переконання суду, матиме наслідком дотримання судом основних принципів здійснення судочинства, не є втручанням у дискреційні повноваження органу пенсійного фонду, оскільки судом під час розгляду справи та відповідачем-2 під час розгляду заяви позивача про призначення пенсії не було встановлено інших підстав для відмови у призначенні пенсії, аніж досліджені та спростовані судом під час розгляду справи.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідача-2 призначити їй пенсію як шахтарю, працюючому в підземних умовах повний робочий день у розмірі 80 відсотків її заробітної плати (доходу) згідно зі ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», визначеної відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність суд дійшов такого висновку.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Згідно з абзацом 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Аналіз вищезазначених норм дає підстави для висновку про те, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (в тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці») така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Виходячи з положень наведеної норми, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у списку № 1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.

При цьому, таке право кореспондується з нормою, викладеною у ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка встановлює, що мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Суд зауважує, що пенсію позивачу наразі не призначено та за результатами розгляду заяви позивача від 28.04.2022 відповідач-2 відмовив у призначенні їй пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з мотивів недосягнення позивачем необхідного пенсійного віку. Відтак, спору щодо призначення пенсії у розмірі 80 відсотків її заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, на час звернення позивача у цій справі до суду не існувало.

Також матеріали справи не містять будь-якого рішення або іншого волевиявлення суб'єкта владних повноважень, що свідчили б про намір не застосовувати вищенаведені норми права при призначенні позивачу пенсії на пільгових умовах.

Тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені.

Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні позовних вимог в цій частині слід відмовити, як у передчасних.

Вимоги про зобов'язання нарахувати та виплачувати пенсію позивачу також заявлені на майбутнє, тому не підлягають задоволенню.

Враховуючи встановлені судом обставини справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з виходом за межі позовних вимог.

Беручи до уваги вищенаведене, а також, що відповідача-1 не було визначено органом призначення пенсії позивачу, підстави для задоволення позовних вимог, пред'явлених ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, відсутні.

Як встановлено з матеріалів справи, позивачем за подання до суду позовної заяви сплачено судовий збір в сумі 1984,80 грн за вимоги немайнового характеру, пред'явлені до двох відповідачів, що підтверджується квитанцією № 0.0.2594678635.1 від 01.07.2022.

У зв'язку із частковим задоволенням позовних вимог, пред'явлених до відповідача-2, відповідно до статті 139 КАС України суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 992,40 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 046050012073 від 03.05.2022 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області:

- зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 за Списком № 1, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, період роботи з 02.08.2005 до 26.12.2005 включно;

- призначити ОСОБА_1 з 28.04.2022 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 на підставі пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції, яка діяла до внесення змін Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VІІІ, з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 № 1-р/2020.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в сумі 992,40 грн (дев'ятсот дев'яносто дві гривні гривні 40 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Відповідач-1: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, код ЄДРПОУ 21910427.

Відповідач-2: Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, місцезнаходження: 29013, м. Хмельницький, вул. Герцена, буд. 10, код ЄДРПОУ 21318350.

Повний текст рішення складено 03.10.2022.

Суддя В.В. Рянська