03 жовтня 2022 року Справа №160/7771/22
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сидоренко Д.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Личківської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області про визнання протиправним та скасування рішення, -
01.06.2022 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Личківської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Личківської сільської ради Магдалинівського району Дніпропетровської області від 05.09.2019р. за №470-13/VII “Про надання дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки для сінокосіння і випасання худоби”, в частині включення відповідачем раніше сформованої земельної ділянки з кадастровим №1222384000:01:002:1240 до переліку земельних ділянок, переданих відповідачу з державної власності, для подальшого їх об'єднання з метою створення земельної ділянки для сінокосіння та випасання худоби (з кодом 01.08 згідно КВЦПЗ), на підставі наданого дозволу за цим рішенням відповідача;
- визнати протиправним та скасувати рішення Личківської сільської ради Магдалинівського району Дніпропетровської області від 02.06.2021р. за №319-5/VІІІ “Про затвердження проекту землеустрою на складання проекту відведення земельної ділянки для сінокосіння та випасання худоби”, в частині включення відповідачем раніше сформованої земельної ділянки з кадастровим №1222384000:01:002:1240 до складу новоствореної земельної ділянки площею 98,1227 га з кадастровим №1222384000:01:002:1406 за рахунок земель сільськогосподарського призначення, переданих з державної власності до комунальної власності.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.06.2022 року позовну заяву було залишено без руху, та встановлено десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви, шляхом надання: заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду, в якій вказати інші поважні підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду, та надати належні письмові докази в обґрунтування такої заяви.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.06.2022 року у задоволенні заяви позивача про поновлення строку звернення до адміністративного суду було відмовлено. Позовну заяву ОСОБА_1 до Личківської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення Личківської сільської ради Магдалинівського району Дніпропетровської області від 05.09.2019 р. за №470-13/VII “Про надання дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки для сінокосіння і випасання худоби”, в частині включення відповідачем раніше сформованої земельної ділянки з кадастровим №1222384000:01:002:1240 до переліку земельних ділянок, переданих відповідачу з державної власності, для подальшого їх об'єднання з метою створення земельної ділянки для сінокосіння та випасання худоби (з кодом 01.08 згідно КВЦПЗ), на підставі наданого дозволу за цим рішенням відповідача було повернуто позивачу.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.06.2022 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, за наявними у справі матеріалами, в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення Личківської сільської ради Магдалинівського району Дніпропетровської області від 02.06.2021р. за №319-5/VІІІ “Про затвердження проекту землеустрою на складання проекту відведення земельної ділянки для сінокосіння та випасання худоби”, в частині включення відповідачем раніше сформованої земельної ділянки з кадастровим №1222384000:01:002:1240 до складу новоствореної земельної ділянки площею 98,1227 га з кадастровим №1222384000:01:002:1406 за рахунок земель сільськогосподарського призначення, переданих з державної власності до комунальної власності.
11.07.2022 року від Личківської сільської ради надійшов відзив на позов, в якому зазначено, що на його думку позивачем пропущено строк звернення до суду із вимогою про визнання протиправним та скасування рішення від 02.06.2021р. за №319-5/VІІІ, з наступних підстав. Так, позивач у позові зазначає, що про спірне рішення від 02.06.2021р. за №319-5/VІІІ вона дізналась лише у грудні 2021 року від учасників інших адміністративних справ у подібних (аналогічних) спорах з відповідачем, в яких подібними (тотожними) є предмет спору, підстави позову, зміст позовних вимог, а також наявне однакове матеріально-правове регулювання спірних правовідносин. Однак, позивачем не надано жодних доказів щодо того, що він дійсно дізнався про рішення від 02.06.2021р. за №319-5/VІІІ за описуваних нею обставин і в описуваний спосіб. Окрім того, немає підстав вважати, що позивач дізнався або повинен був дізнатись про спірне рішення від 02.06.2021р. за №319-5/VІІІ у грудні 2021 року, адже дане рішення було опубліковано на офіційному веб-сайті відповідача 05.06.2021р., тобто набагато раніше, аніж 6 місяців до подання позовної заяви у цій справі. За таких обставин, позовна заява у цій справі, яка датована 30.05.2022 року і надійшла до суду 01.06.2022 року подана із порушенням шестимісячного строку звернення до адміністративного суду.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.09.2022 року позовну заяву ОСОБА_1 до Личківської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області про визнання протиправним та скасування рішення - залишено без руху із наданням позивачу п'ятиденного строку для усунення недоліків позовної заяви, з дня вручення позивачу копії даної ухвали, шляхом надання до суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасувати рішення Личківської сільської ради Магдалинівського району Дніпропетровської області від 02.06.2021р. за №319-5/VІІІ “Про затвердження проекту землеустрою на складання проекту відведення земельної ділянки для сінокосіння та випасання худоби”, в частині включення відповідачем раніше сформованої земельної ділянки з кадастровим №1222384000:01:002:1240 до складу новоствореної земельної ділянки площею 98,1227 га з кадастровим №1222384000:01:002:1406 за рахунок земель сільськогосподарського призначення, переданих з державної власності до комунальної власності.
29.09.2022 року від представника позивача надійшла заява про поновлення пропущеного строку звернення до суду для оскарження рішення Личківської сільської ради Магдалинівського району Дніпропетровської області від 02.06.2021р. за №319-5/VІІІ.
Дослідивши матеріали позовної заяви, надані позивачем документи до неї, а також враховуючи доводи на обґрунтування поважності пропуску строку звернення до суду, суд наголошує, що відповідно до ч.1, абз.1 ч.2 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
При цьому, ч.6 ст.161 КАС України встановлено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення (ч.1 ст.121 КАС України).
Згідно ст. 8 Конституції України, звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Положенням ч.5 ст.5 КАС України, яка гарантує право на судовий захист, передбачено, що ніхто не може бути позбавлений права на участь у розгляді своєї справи у визначеному цим Кодексом порядку.
Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод у статті 6 гарантує право на справедливий судовий розгляд. Згідно з її положеннями, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Як визначено у статті 55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Суд звертає увагу на те, що у справі Bellet v. France Європейський суд з прав людини зазначив, що "стаття 6 параграфу 1 Конвенції містить гарантії справедливого судочинства, одним з аспектів яких є доступ до суду. Рівень доступу, наданих національним законодавством, має бути достатнім для забезпечення права особи на суд з огляду на принцип верховенства права в демократичному суспільстві. Для того, щоб доступ був ефективним, особа повинна мати чітку практичну можливість оскаржити дії, які становлять втручання у її права".
В даному випадку, необхідно зауважити і на рішенні Європейського Суду з прав людини у справі «Іліан проти Туреччини», згідно якого, правило встановлення обмежень доступу до суду в зв'язку з пропуском строку звернення до суду повинно застосовуватися з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру; перевіряючи його виконання, слід звертати увагу на обставини справи.
У рішенні по справі "Мірагаль Есколано та інші проти Іспанії" від 13 січня 2000 року та у рішенні по справі "Перес де Рада Каваніллес проти Іспанії" від 28 жовтня 1998 року Європейський Суд з прав людини вказав, що надто суворе тлумачення внутрішніми судами процесуальної норми позбавило заявників права доступу до суду і завадило розгляду їхніх позовних вимог. Це визнане порушенням пункту 1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Суд вважає за необхідне відмітити, що постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 17.08.2021р. по справі №160/4380/21 зобов'язано Личківську сільську раду Магдалинівського району Дніпропетровської області, у строк визначений чинним законодавством, затвердити проект землеустрою про відведення земельної ділянки з кадастровим номером №1222384000:01:002:1240, площею 2,0 га., яка знаходиться на території Личківської сільської ради Магдалинівського району Дніпропетровської області (за межами населених пунктів), у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства.
Разом з тим, рішенням Личківської сільської ради Магдалинівського району Дніпропетровської області №1106-13/VIII від 02.06.2022р. відмовлено позивачці в затвердженні проекту землеустрою про відведення земельної ділянки з кадастровим номером №1222384000:01:002:1240 та надання у власність земельної ділянки, у зв'язку з тим, що земельна ділянка з кадастровим номером №1222384000:01:002:1240 ввійшла до складу земельної ділянки, яка була створена шляхом об'єднання, проект відведення якої затверджений спірним рішенням Личківською сільською радою Магдалинівського району Дніпропетровської області від 02.06.2021р. за №319-5/VІІІ “Про затвердження проекту землеустрою на складання проекту відведення земельної ділянки для сінокосіння та випасання худоби”.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що Суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Отже, враховуючи наведені обставини справи, принципи верховенства права в демократичному суспільстві та конституційний принцип обов'язковості виконання судового рішення, суд вважає за можливе поновити позивачу строк звернення до суду з оскарженням рішення Личківської сільської ради Магдалинівського району Дніпропетровської області від 02.06.2021р. за №319-5/VІІІ.
Відповідно до частини 14 статті 171 КАС України, якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, суд продовжує розгляд справи.
Таким чином, оскільки позивач усунув недоліки позовної заяви, суд дійшов висновку про необхідність продовжити розгляд справи.
Керуючись ст.ст. 171, 175, 248, 256, 257, 260-262 КАС України, суд,
Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду по адміністративній справі №160/7771/22 частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення Личківської сільської ради Магдалинівського району Дніпропетровської області від 02.06.2021р. за №319-5/VІІІ “Про затвердження проекту землеустрою на складання проекту відведення земельної ділянки для сінокосіння та випасання худоби”, в частині включення відповідачем раніше сформованої земельної ділянки з кадастровим №1222384000:01:002:1240 до складу новоствореної земельної ділянки площею 98,1227 га з кадастровим №1222384000:01:002:1406 за рахунок земель сільськогосподарського призначення, переданих з державної власності до комунальної власності.
Продовжити розгляд справи №160/7771/22 за позовною заявою ОСОБА_1 до Личківської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області про визнання протиправним та скасування рішення.
Ухвала суду оскарженню не підлягає.
Суддя Д.В. Сидоренко