про відстрочення виконання судового рішення
03 жовтня 2022 року ЛуцькСправа № 140/10344/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Андрусенко О. О.,
розглянувши в порядку письмового провадження заяву Торчинської селищної ради про відстрочення виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Торчинської селищної ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 02.12.2021, яке набрало законної сили, у даній справі позов задоволено: визнано протиправним та скасовано рішення Торчинської селищної ради від 14.07.2021 № 9/89 “Про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу у власність земельної ділянки громадянці ОСОБА_1 ”, зобов'язано Торчинську селищну раду затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність громадянці ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 0722886600:04:000:2001, загальною площею 1,0 га, що знаходиться за адресою: Волинська область, Луцький район, Смолигівська сільська рада; стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Торчинської селищної ради на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 908,00 грн.
23.09.2022 до суду надійшла заява відповідача (боржника) Торчинської селищної ради про відстрочення виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 02.12.2021 у справі № 140/10344/21 строком на один місяць після завершення воєнного стану в Україні. Заява мотивована тим, що Торчинська селищна рада не може виконати рішення суду у справі через внесення Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану” від 24.03.2022 № 2145-ІХ (далі - Закон № 2145-ІХ), який набрав чинності 07.04.2022, змін до Земельного кодексу України (далі - ЗК України), за змістом яких під час дії воєнного стану безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється.
Враховуючи, що законодавцем були встановлені обмеження на розпорядження земельними ділянками комунальної власності та визначено особливості регулювання земельних відносин у період воєнного стану, то це позбавляє можливості прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 26.09.2022 заяву про розстрочення виконання судового рішення призначено до судового розгляду у судовому засіданні 16:300 03.10.2022.
В судове засідання учасники справи не прибули, хоча належним чином були повідомлені про дату, час та місце розгляду заяви, тому з урахуванням вимог частини четвертої статті 229, частини другої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), розгляд вказаної заяви проведено судом в порядку письмового провадження, без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заява про відстрочення виконання судового рішення підлягає до задоволення частково, з огляду на таке.
Згідно із частиною першою статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Відповідно до частини третьої статті 378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
За приписами частини четвертої статті 378 КАС України вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Згідно із частиною п'ятою статті 378 КАС України відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.
Як обґрунтовує заявник свою заяву, основною обставиною, що ускладнює виконання судового рішення, є введення на території України воєнного стану та внесення змін до ЗК України, які встановлюють особливості регулювання земельних відносин у період дії воєнного стану.
Указом Президента України “Про введення воєнного стану в Україні” від 24.02.2022 № 64/2022 (затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ), у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Указом Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” від 14.03.2022 № 133/2022 (затвердженим Законом України від 14.03.2022 № 2119-ІХ) продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб. Указом Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” від 18.04.2022 № 259/2022 (затвердженим Законом України від 21.04.2022 № 2212-ІХ) продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб. В подальшому, Указом Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” від 17.05.2022 № 341/2022 (затвердженим Законом України від 22.05.2022 № 2263-ІХ) продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб. Указом Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” від 12.08.2022 № 573/2022 (затвердженим Законом України від 15.08.2022 № 2500-ІХ) продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.
У свою чергу, 07.04.2022 набрав чинності Закон № 2145-ІХ, яким розділ Х “Перехідні положення” ЗК України доповнено пунктами 27 і 28 та за змістом підпункту 5 пункту 27 розділу Х “Перехідні положення” ЗК України під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей: безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється.
Відтак, оскільки за змістом підпункту 5 пункту 27 розділу Х “Перехідні положення” ЗК України (в редакції Закону № 2145-ІХ) під час дії воєнного стану безоплатна передача земель комунальної власності у приватну власність забороняється, то вказана обставина робить неможливим виконання вказаного судового рішення (в частині затвердження ОСОБА_1 проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства) в період дії воєнного стану, тому заяву відповідача (боржника) Торчинської селищної ради про відстрочення виконання рішення суду належить задовольнити частково у спосіб прийняття судом ухвали про відстрочення виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 02.12.2021 у даній справі (в частині зобов'язання вчинити дії) до завершення (скасування) воєнного стану в Україні, без встановлення додатково місячного строку після завершення воєнного стану. Крім того, виконання вказаного судового рішення в частині стягнення судового збору відстроченню не підлягає, оскільки боржником не наведені та не доведені обставини, які істотно ускладнюють виконання рішення суду у зазначеній частині або роблять його неможливим.
Керуючись статтями 229, 248, 378 КАС України, суд
Заяву Торчинської селищної ради про відстрочення виконання судового рішення задовольнити частково.
Відстрочити виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2021 у справі № 140/10344/21 за позовом ОСОБА_1 до Торчинської селищної ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії (в частині зобов'язання Торчинської селищної ради затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність громадянці ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 0722886600:04:000:2001, загальною площею 1,0 га, що знаходиться за адресою: Волинська область, Луцький район, Смолигівська сільська рада) до завершення (скасування) воєнного стану в Україні.
У задоволенні решти вимог заяви відмовити.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 КАС України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя О. О. Андрусенко