Ухвала від 02.10.2022 по справі 712/7575/22

Справа № 712/7575/22

Провадження № 1-кс/712/3409/22

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 вересня 2022 року слідчий суддя Соснівського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Черкаси, клопотання слідчого СВ Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області ОСОБА_5 , погодженого прокурором Черкаського відділу Черкаської окружної прокуратури ОСОБА_3 про накладення арешту у кримінальному провадженні № 42019251010000057 від 24.04.2019 за ч.3 ст. 358, ч.2 ст. 364 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

Слідчий СВ Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області ОСОБА_5 звернулася до суду з указаним клопотанням, в якому просить накласти арешт на нерухоме майно, що належить підозрюваній ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 РНОКПП НОМЕР_1 , із забороною його відчуження та вчинення будь-яких реєстраційних дій, а саме на:квартиру за адресою: АДРЕСА_1 ; 1/2 квартири за адресою: АДРЕСА_2 .

Клопотання обґрунтовує тим, що у провадженні СВ Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області перебувають матеріали досудового розслідування за № 42019251010000057 від 24.04.2019 року за ч. 3 ст. 358, ч. 2 ст. 364 КК України.

За даними досудового розслідування, ОСОБА_6 , виконуючи обов'язки начальника Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, будучи службовою особою, діючи умисно з метою одержання ОСОБА_7 неправомірної вигоди у вигляді отримання у приватну власність земельної ділянки, використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби в порушення ст.ст. 4, 85-89 Водного кодексу України та ст. ст. 58-61, 118-121 Земельного кодексу України, перебуваючи на робочому місці за адресою: м. Черкаси, вул. Смілянська, 131, у період з 08 години 00 хвилин до 18 години 00 хвилин 20.09.2016 підписала наказ Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області № 23-9309/14-16-СГ від 20.09.2016 про відведення у приватну власність ОСОБА_7 земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, за кадастровим номером 7124981500:01:001:2205 загальною площею 1 га, розташовану в адміністративних межах Будищенської сільської ради Черкаського району, за межами населеного пункту, достовірно знаючи, що вказана земельна ділянка частково знаходиться в прибережній захисній смузі, чим завдала тяжких наслідків державним інтересам, в особі Черкаської обласної державної адміністрації, на загальну суму 1 740 000 (один мільйон сімсот сорок тисяч) гривень, за наступних обставин.

Так, наказом виконувача обов'язків начальника Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області № 38/0/50-16 від 10.03.2016 ОСОБА_6 переведено на посаду начальника юридичного відділу Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області як таку, що успішно пройшла стажування на цій посаді. Встановлено ОСОБА_6 посадовий оклад згідно з штатним розписом. Присвоєно 11 (одинадцятий) ранг державного службовця.

Також, відповідно до наказу виконувача обов'язків начальника Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області № 128/0/50-16 від 08.09.2016 покладено виконання обов'язків начальника Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області на ОСОБА_6 , начальника юридичного відділу цього ж Головного управління з 08 вересня 2016 року.

Відповідно до підпунктів 1, 2 п. 11 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 03.03.2015 №19, начальник Головного управління здійснює керівництво Головним управлінням, несе персональну відповідальність за організацію та результати його діяльності.

Начальник Головного управління організовує та забезпечує виконання Головним управлінням Конституції та законів України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, доручень Прем'єр - міністра України, наказів Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, наказів Міністерства аграрної політики та продовольства України, доручень Віце-прем'єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, його першого заступника та заступників, наказів Держгеокадастру, доручень голови Держгеокадастру та його заступників, розпоряджень голови місцевої державної адміністрації.

Відповідно до підпунктів 6, 11, 15 п. 11 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 03.03.2015 №19, начальник Головного управління здійснює добір кадрів у Головне управління, формує кадровий резерв на відповідні посади, підписує накази Головного управління, у межах повноважень, передбачених законом, дає обов'язкові для виконання державними службовцями і працівниками Головного управління доручення.

Відповідно до підпункту 16 п. 11 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 03.03.2015 №19, начальник Головного управління здійснює інші повноваження відповідно до законодавства.

Відповідно до ч. 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою КМУ від 14.01.2015 № 15, в редакції, що діяла станом на 20.09.2016, державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.

Згідно з п.п. 5, 25-1, 45 ст. 4 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою КМУ від 14.01.2015 № 15, в редакції, що діяла станом на 20.09.2016, Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань здійснює державний геодезичний нагляд за топографо-геодезичною і картографічною діяльністю, організовує та здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, у тому числі за дотриманням вимог земельного законодавства в процесі передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок; дотриманням фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; проведенням землеустрою; використанням земельних ділянок відповідно до цільового призначення; дотриманням органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування вимог земельного законодавства з питань передачі земель у власність та надання у користування, зокрема в оренду, зміни цільового призначення, вилучення, викупу, продажу земельних ділянок або прав на них на конкурентних засадах; здійснює державний нагляд у сфері землеустрою.

Відповідно до ст. 5-1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою КМУ від 14.01.2015 № 15, в редакції, що діяла станом на 20.09.2016, керівники територіальних органів Держгеокадастру є головними державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель в Автономній Республіці Крим, області, мм. Києві та Севастополі, районі.

Відповідно до ч. 7 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою КМУ від 14.01.2015 № 15, в редакції, що діяла станом на 20.09.2016, Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Згідно з п. 1 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 03.03.2015 № 19, Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане.

Відповідно до п. 3 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 03.03.2015 №19, завданням Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області є реалізація повноважень Держгеокадастру на території Черкаської області.

Згідно зі ст. 4 Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №14 від 03.02.2015, в редакції, що діяла станом на 20.09.2016, Головне управління відповідно до покладених на нього завдань:

розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством;

здійснює землеустрій, у тому числі забезпечує проведення державної інвентаризації земель;

здійснює державний нагляд у сфері землеустрою;

проводить відповідно до законодавства моніторинг земель та охорону земель;

проводить в установленому законодавством порядку державну експертизу програм і проектів з питань землеустрою;

здійснює інші повноваження, визначені законодавством.

Відповідно до ст. 9 Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №14 від 03.02.2015, в редакції, що діяла станом на 20.09.2016, Головне управління у межах своїх повноважень видає накази організаційно-розпорядчого характеру.

Вказані повноваження закріплені за начальником Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області і в розподілі обов'язків між начальником, першим заступником та заступником Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, затвердженому наказом Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 25.12.2015 № 65.

Таким чином, ОСОБА_6 обіймаючи посаду виконувача обов'язків начальника Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області була наділена організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими повноваженнями та відповідно до п. 1 Примітки до ст. 364 КК України є службовою особою.

Установлено, що наказом Головного управління Держземагентства у Черкаській області від 22.08.2014 № 23-2878/14-14-СГ ОСОБА_7 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель державної власності у приватну власність, розташованої в адміністративних межах Будищенської сільської ради Черкаського району Черкаської області за межами населеного пункту, площею 1,000 га, та цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства.

У подальшому, на підставі завдання на виконання робіт, затвердженого 27.08.2014 ОСОБА_7 , та наказу Головного управління Держземагентства у Черкаській області від 22.08.2014 № 23-2878/14-14-СГ ФОП ОСОБА_8 розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки за кадастровим номером 7124981500:01:001:2205 ОСОБА_7 для ведення особистого селянського господарства, який не відповідає вимогам Законів України «Про землеустрій», «Про топографо-геодезичну і картографічну діяльність», Інструкції з топографічного знімання у масштабах 1:5000, 1:2000, 2:1000 та 1:500 (ГКНТА-2.04-02-98), затвердженої наказом Укргеодезкартографії від 09.04.1998 №56 - не містить матеріалів геодезичних вишукувань, а саме: вихідні дані пунктів державної геодезичної мережі, матеріали щодо прив'язки знімальної основи до пунктів державної геодезичної мережі, схема теодолітного ходу, відомість обробки теодолітного ходу, а також матеріалів землевпорядного проектування, в порушення Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, затвердженої наказом Держкомзему від 18.05.2010 № 376 у проекті землеустрою Акт приймання-передачі межових знаків на зберігання не містить відомостей про суміжних власників (землекористувачів), проект землеустрою не містить матеріалів перенесення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість).

У подальшому, виконувач обов'язків начальника Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області ОСОБА_6 , будучи уповноваженою на здійснення керівництва Головним управлінням, персонально відповідальною за організацію та результати його діяльності, а також уповноваженою на організацію та забезпечення виконання Головним управлінням Конституції та законів України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, доручень Прем'єр - міністра України, наказів Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, наказів Міністерства аграрної політики та продовольства України, доручень Віце-прем'єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, його першого заступника та заступників, наказів Держгеокадастру, доручень голови Держгеокадастру та його заступників, розпоряджень голови місцевої державної адміністрації, а також на підписання наказів Головного управління та здійснення інших повноважень відповідно до законодавства, зокрема, відповідно до ч. 4 ст. 122 ЗК України на передачу земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність, відповідно до ч.ч. 9, 10 ст. 118 ЗК України на прийняття рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність або на відмову, будучи відповідно до ст. 5-1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою КМУ від 14.01.2015 № 15, в редакції, що діяла станом на 20.09.2016, головним державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель в області, будучи службовою особою, діючи умисно з метою одержання ОСОБА_7 неправомірної вигоди у вигляді отримання у приватну власність земельної ділянки, використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби, отримавши для затвердження розроблений ФОП ОСОБА_8 проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 1.0000 га для ведення особистого селянського господарства в адмінмежах Будищенської сільської ради Черкаського району Черкаської області, достовірно знаючи, що він не містить матеріалів геодезичних вишукувань, а саме: вихідні дані пунктів державної геодезичної мережі, матеріали щодо прив'язки знімальної основи до пунктів державної геодезичної мережі, схема теодолітного ходу, відомість обробки теодолітного ходу, а також матеріалів землевпорядного проектування, не містить матеріалів перенесення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість), Акт приймання-передачі межових знаків на зберігання не містить відомостей про суміжних власників (землекористувачів), а також усвідомлюючи, що з графічних матеріалів вбачається, що вказана земельна ділянка розташована в прибережній захисній смузі, перебуваючи на робочому місці за адресою: АДРЕСА_3 , у період з 08 години 00 хвилин до 18 години 00 хвилин 20.09.2016, передбачаючи наслідки затвердження вказаного проекту землеустрою та бажаючи їх настання, підписала Наказ Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області № 23-9309/14-16-СГ, яким затвердила проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 1.0000 га для ведення особистого селянського господарства в адмінмежах Будищенської сільської ради Черкаського району Черкаської області та надала ОСОБА_7 у власність земельну ділянку площею 1.0000 га за кадастровим номером 7124981500:01:001:2205 для ведення особистого селянського господарства, розташовану в адмінмежах Будищенської сільської ради Черкаського району, за межами населеного пункту, яка частково, площею 0,7404 га, знаходиться в прибережній захисній смузі Кременчуцького водосховища.

У подальшому, на підставі зазначеного наказу за ОСОБА_7 29.09.2016 зареєстровано право власності на зазначену ділянку.

Відповідно до висновку судової оціночно-земельної експертизи ймовірна ринкова вартість земельної ділянки за кадастровим номером 7124981500:01:001:2205 станом на 20.09.2016 становить 1 740 000 (один мільйон сімсот сорок тисяч) гривень.

Таким чином, виконуючи обов'язки начальника Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області ОСОБА_6 , будучи службовою особою, діючи умисно, з метою одержання ОСОБА_7 неправомірної вигоди використала службове становище всупереч інтересам служби, а саме незаконно підписала наказ Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області № 23-9309/14-16-СГ від 20.09.2016, внаслідок чого з державної власності вибула земельна ділянка площею 1.0000 га за кадастровим номером 7124981500:01:001:2205, що спричинило шкоду державним інтересам в особі Черкаської обласної державної адміністрації, на загальну суму 1 740 000 (один мільйон сімсот сорок тисяч) гривень, що більше ніж у 1262 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян та є тяжкими наслідками.

21.09.2022 ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 364 ч. 2 КК України.

Причетність ОСОБА_6 до вчинення інкримінованого їй кримінального правопорушення повністю підтверджується зібраними у ході досудового розслідування доказами у їх сукупності, а саме: показаннями свідків ОСОБА_9 , ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , висновком судової земельно-технічної експертизи, висновком судової оціночно-земельної експертизи, висновком судової почеркознавчої експертизи, матеріалами судової справи №823/247/16, матеріалами судової справи № 707/2051/19 за позовом керівника Черкаської місцевої прокуратури до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, ОСОБА_11 , ОСОБА_7 , Положенням про Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 03.03.2015 №19, а також іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності.

В рамках даного кримінального провадження встановлено, що у приватній власності підозрюваної ОСОБА_6 перебуває наступне нерухоме майно: квартира за адресою: АДРЕСА_1 , а також 1/2 квартири за адресою: АДРЕСА_2 .

В ході розслідування висновком судової експертизи встановлено, що кримінальним правопорушенням спричинено матеріальних збитків на загальну суму 1 740 000 (один мільйон сімсот сорок тисяч) гривень, однак, оскільки 0.3 га вказаної земельної ділянки повернуті до територіальної громади с. Будище Черкаського району Черкаської області в особі Будищенської сільської ради, тому ціна позову становить 1218000.

Прокурором у межах вказаного кримінального провадження у ході досудового розслідування заявлено цивільний позов на суму1218000 гривень.

Слідчий у клопотанні зазначає, що у зв'язку з цим виникла необхідність у накладенні арешту на майно підозрюваної ОСОБА_6 , зокрема нерухомого майна, з метою забезпечення відшкодування завданих матеріальних збитків, а також забезпечення пред'явленого цивільного позову.

У судове засідання прокурор ОСОБА_3 скерував клопотання про розгляд справи у його відсутність, просив його задоволити.

Захисник ОСОБА_4 в судове засідання направив заперечення, просив відмовити у задоволенні клопотання прокурора.

Заслухавши пояснення прокурора, дослідивши додані до клопотання матеріали, слідчий суддя дійшов наступних висновків.

Відповідно до ч.1 ст.9 КПК України, під час кримінального провадження суд, слідчий суддя, прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий, інші службові особи органів державної влади зобов'язані неухильно додержуватися вимог Конституції України, цього Кодексу, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, вимог інших актів законодавства.

Статтею 131 КПК України передбачено, що одним із заходів забезпечення кримінального провадження визначено арешт майна.

Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом кримінального правопорушення, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.

Згідно із ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення:1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.

Частиною 6 статті 170 КПК України визначено, що у випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, фізичної чи юридичної особи, яка в силу закону несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діями (бездіяльністю) підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, а також юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності обґрунтованого розміру цивільного позову у кримінальному провадженні, а так само обґрунтованого розміру неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою, щодо якої здійснюється провадження.

Слідчим суддею встановлено, що у провадженні СВ Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області перебувають матеріали досудового розслідування за № 42019251010000057 від 24.04.2019 року за ч. 3 ст. 358, ч. 2 ст. 364 КК України.

Згідно витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань, відомості про вчинення кримінального правопорушення у кримінальному провадженні № 42019251010000057внесені до вказаного реєстру:

24 квітня 2019 року за фабулою: «службовими особами Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області незаконно приймалися рішення рішення всупереч інтересам службам, зокрема, в порушення ст. 60,88 Водного кодексу України на підставі наказу № 23-9309/14-16-СГ від 20.09.2016 відведено у приватну власність ОСОБА_7 земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства 7124981500601600162205 загальною площею 1га, розташовану в адміністративних межах Будищенської сільської ради Черкаського району, за межами населеного пункту за рахунок земель, зайнятих прибережною захисною смугою Кременчуцького водосховища» - правова кваліфікація ч.2 ст. 364 КК України.

17 серпня 2022 року за фабулою: «до Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області надійшли матеріали Управління СБУ про виявлення факту підробки ФОП ОСОБА_12 , вчиненого ним під час складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яка розташована в адміністративних межах Будищанської сільської ради Черкаського району, зокрема, ним як землевпорядником свідомо були упущені відомості щодо того, що вказана земельні ділянка відноситься до земель прибережної захисної смуги» - правова кваліфікація ч.3 ст. 358 КК України.

21 вересня 2022 року слідчим СВ Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області ОСОБА_5 складено повідомлення про нову підозру, яке погоджене прокурором Черкаської окружної прокуратури ОСОБА_13 , відповідно до якого, ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. ст. 364 КК України. Повідомлення про підозру та пам'ятка про процесуальні права та обов'язки вручені ОСОБА_6 у той же день о 15 годині 57 хвилин.

Відповідно до ч.2 ст. 173 КПК України при вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя, суд повинен враховувати: 1) правову підставу для арешту майна; 2) можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні або застосування щодо нього спеціальної конфіскації (у разі арешту майна з підстав, передбачених пунктом 1 частини другої статті 170 цього Кодексу); 3) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення або суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність (у разі арешту майна з підстав, передбачених пунктами 2, 3 частини другої статті 170 цього Кодексу); 4) розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою; 5) розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження; 6) наслідки арешту майна для підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб.

Звертаючись до слідчого судді з указаним клопотанням, орган досудового розслідування посилається на необхідність накладення арешту на майно підозрюваної ОСОБА_14 з метою забезпечення відшкодування завданих державі матеріальних збитків та забезпечення пред'явленого цивільного позову.

Між тим, клопотання слідчого фактично зводиться до формального перелічення правових підстав для застосування такого заходу, без обґрунтування доведення такої необхідності.

Відповідно до ст. 41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами інтелектуальної, творчої діяльності. Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права або обмежений у його здійсненні.

До основних стандартів у сфері правового регулювання відносин власності належить Загальна декларація прав людини та Європейська конвенція про захист прав людини та основних свобод, учасником яких є Україна. Стаття 17 Загальної декларації прав людини проголошує право приватної власності, як основне і невідчужуване право людини. Конвенція про захист прав людини та основоположних свобод є міжнародним договором, який закріплює певний перелік найбільш важливих для людини суб'єктивних прав. Складовою цієї Конвенції є окремі протоколи, які доповнюють та розвивають її положення.

Статтею 1 Протоколу №1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном, ніхто не може бути позбавлений свого майна, інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права.

Згідно ст. 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, заборонено будь-яке невиправдане втручання державних органів. Втручання має бути законним, тобто здійсненим на підставі закону.

ЄСПЛ в своїх рішеннях визначає, що досягнення справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав особи лише тоді стає значимим, якщо встановлено, що під час відповідного втручання було дотримано принципу законності і воно було свавільним, тобто для того, щоб втручання вважалося пропорційним, воно має відповідати тяжкості правопорушення і не становити «особистий і надмірний тягар для особи» (справа Баклашов проти Росії, рішення від 09 червня 2005 року, справа Ізмайлов проти Росії, п.38 рішення від 16 жовтня 2008).

Так, у поданому суду клопотанні не зазначено точної суми збитків, встановленої у кримінальному провадженні, оскільки клопотання містить посилання на суму 1 740 000 грн., хоча сума цивільного позову, самостійно розрахована прокурором складає 1 218 000 грн.

Також, подане до суду клопотання про накладення арешту на майно не містить відомостей щодо вартості майна, яке належить арештувати з метою забезпечення цивільного позову, що не дає можливості визначити співмірність такого виду забезпечення позову із заявленими в позовній заяві вимогами. Крім того, будь-яких даних щодо вжиття ОСОБА_6 заходів, спрямованих на відчуження чи приховування майна, суду не надано.

Таких даних не містять і матеріали кримінального провадження.

Крім того, слідчим суддею ураховуються наслідки арешту майна для інших осіб, оскільки згідно нотаріально-посвідченого договору купівлі-продажу частини квартири від 28.09.2021 частина квартири АДРЕСА_4 , вказаний об'єкт нерухомості переданий у власність ОСОБА_15 .

Отже, з метою недопущення порушення прав особи, яка є власником майна, запобігання наслідкам, до яких може призвести арешт, враховуючи відсутність необхідності вжиття таких заходів забезпечення кримінального провадження, а також розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження, у задоволенні клопотання слдічого про накладення арешту слід відмовити.

Керуючись ст. ст. 131, 132, 167, 170, 171 КПК України,слідчий суддя -

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання слідчого СВ Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області ОСОБА_5 , погодженого прокурором Черкаського відділу Черкаської окружної прокуратури ОСОБА_3 про накладення арешту у кримінальному провадженні № 42019251010000057 від 24.04.2019 за ч.3 ст. 358, ч.2 ст. 364 КК України - відмовити.

Ухвала може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.

Повний текст ухвали слідчого судді виготовлено 03 жовтня 2022 року.

Слідчий суддя: ОСОБА_1