вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116, (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua
про відкладення розгляду справи
"27" вересня 2022 р. Справа№ 910/19208/20
Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Тищенко О.В.
суддів: Шаптали Є.Ю.
Тарасенко К.В.
при секретарі судового засідання Рудь Н.В.
за участі представників сторін згідно з протоколом судового засідання від 27.09.2022
розглядаючи у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної казначейської служби України на рішення Господарського суду міста Києва від 01.09.2021 (повний текст рішення складено 13.09.2021) та на постанову Північного апеляційного господарського суду від 30.11.2021
у справі № 910/19208/20 (суддя Чебикіна С.О.)
за позовом Національного агентства з питань запобігання корупції
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Алтаюр»
про стягнення 420 829,08 грн
У грудні 2020 року позивач звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до відповідача, в якому просив про стягнення з відповідача 420 829,08 грн. штрафних санкцій за порушення строків виконання робіт за договором №127/18 від 21.12.2018 року на підставі ст.ст. 15, 16, 22, 264, 258, 525, 526, 549, 551, 837, 875, 883 ЦК України та ст. 222 ГК України.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 01.09.2021 в позові відмовлено повністю.
Постановою Північного апеляційного господарського суду від 30.11.2021 апеляційну скаргу Національного агентства з питань запобігання корупції залишено без задоволення, а рішення Господарського суду міста Києва від 01.09.2021 у справі № 910/19208/20 залишено без змін.
Не погоджуючись з вказаними рішеннями суду, Державна казначейська служба України, яка не є стороною у справі, звернулася до Північного апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою, у якій просить суд поновити строк на апеляційне оскарження, скасувати рішення Господарського суду міста Києва від 01.09.2021 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 30.11.2021 у справі №910/19208/20 та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги повністю. Зупинити дію оскаржуваного рішення. Вирішити питання щодо розподілу судового збору.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу №910/19208/20 передано для розгляду колегії суддів у складі: головуючий суддя - Тищенко О.В. судді: Станік С.Р., Тарасенко К.В.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 02.08.2022 витребувано у Господарського суду міста Києва матеріали справи № 910/19208/20. Відкладено вирішення питань, пов'язаних з рухом апеляційної скарги, які визначені главою 1 розділу IV Господарського процесуального кодексу України, за апеляційною скаргою Державної казначейської служби України на рішення Господарського суду міста Києва від 01.09.2021 у справі № 910/19208/20.
15.08.2022 до Північного апеляційного господарського суду надійшли матеріали вказаної справи.
У зв'язку з перебуванням судді Станіка С.Р. у відпустці, протоколом повторного автоматизованого розподілу справи між суддями від 18.08.2022 у справі №910/19208/20 визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя - Тищенко О.В., судді: Шаптала Є.Ю., Тарасенко К.В.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 18.08.2022 поновлено Державній казначейській службі України пропущений строк подання апеляційної скарги на рішення Господарського суду міста Києва від 01.09.2021 та на постанову Північного апеляційного господарського суду від 30.11.2021, відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Державної казначейської служби України на рішення Господарського суду міста Києва від 01.09.2021 та на постанову Північного апеляційного господарського суду від 30.11.2021, справу призначено до розгляду на 27.09.2022, для з'ясування обставин порушення оскаржуваним рішенням прав апелянта, які зазначені скаржником в апеляційній скарзі.
В своїй апеляційній скарзі Державна казначейська служба України зазначила, що у межах даного господарського провадження одним із учасників є бюджетна установа, а саме, Національне агентство з питань запобігання корупції, яке повністю утримується за рахунок держаного бюджету та являється розпорядником бюджетних коштів. При цьому предметом позову у даній справі є штрафні санкції у вигляді пені та штрафу у розмірі 420 829,08 грн, які відповідно до бюджетного законодавства вважаються доходом державного бюджету.
Відповідно до п. 15 ч. 1 ст. 2 Бюджетного кодексу України власні надходження бюджетних установ - це кошти, отримані в установленому порядку бюджетними установами, як плата за надання послуг, виконання робіт, гранти, дарунки та благодійні внески, а також кошти від реалізації в установленому порядку продукції чи майна та іншої діяльності.
Види власних надходжень бюджетних установ визначені п. 4 ст. 13 Бюджетного кодексу Україну, серед яких відсутні такі види надходжень, як неустойка, штраф або пеня.
Тобто, оскільки штрафні санкції (неустойка, штраф, пеня) згідно норм Бюджетного кодексу України не є ціною послуг вартісного характеру, то відповідно такі кошти і не можуть зараховуватись як власні надходження бюджетних установ.
В свою чергу положеннями ст. 29 Бюджетного кодексу України визначено, що до складу доходів державного бюджету в тому числі входять кошти від санкцій (штрафи, пеня тощо), що застосовуються відповідно до закону.
Із вказаної норми законодавства чітко вбачається, що у випадку, коли бюджетна установа отримає на свій рахунок неустойку, штраф або пеню, вона зобов'язується перерахувати суму таких надходжень у відповідний бюджет (залежно від того, з якого бюджету ця установа фінансується).
Тобто, на думку апелянта викладене в сукупності підтверджує той факт, що спірні правовідносини в межах даної справи безпосередньо пов'язані з бюджетним законодавством в частині можливих надходжень коштів до державного бюджету. У зв'язку з чим предмет заявленого спору також стосується і Державної казначейської служби України, як центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів та коштів бухгалтерського обліку виконання бюджетів.
У судове засідання 27.09.2022 з'явилися представники апелянта та позивача.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив. Про час, дату та місце розгляду справи відповідач повідомлявся засобами електронного зв'язку.
Під час розгляду справи судом апеляційної інстанції на обговорення учасників справи було поставлено питання щодо можливості залучення до участі у справі у якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Державну казначейську службу України (апелянт), яка не є учасником даної справи.
Представник позивача зазначив, що права апелянта порушуються оскаржуваним рішення суду, а тому вони вважають за необхідне залучити до участі у справі у якості третьої особи Державну казначейську службу України.
У відповідності до ст. 50 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов'язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.
Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
Вступ у справу третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, не тягне за собою розгляду справи спочатку.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши думку представника позивача, враховуючи, що оскаржуване рішення у даній справі може вплинути на права або обов'язки Державної казначейської служби України щодо надходження коштів до бюджету, судова колегія з метою повного, всебічного та об'єктивного розгляду справи, вважає за необхідне залучити Державну казначейську службу України до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача та відкласти розгляд справи.
Керуючись статтями 50, 216, 234, 263, 270 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд,-
1. Залучити до участі у справі №910/19208/20 у якості третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмету позову на стороні позивача Державну казначейську службу України (01601, місто Київ, ВУЛИЦЯ БАСТІОННА, будинок 6, ЄДРПОУ 37567646).
2. Відкласти розгляд апеляційної скарги Державної казначейської служби України на рішення Господарського суду міста Києва від 01.09.2021 та на постанову Північного апеляційного господарського суду від 30.11.2021 у справі № 910/19208/20 на 18.10.2022 о 13 год. 10 хв. Засідання відбудеться в приміщенні Північного апеляційного господарського суду за адресою: 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 1 літера А. Зал судових засідань №9 (2 поверх).
3. Роз'яснити Державній казначейській службі України право ознайомитись з матеріалами справи №910/19208/20.
4. Попередити сторін про необхідність дотримання Перехідних положень Конституції України та ст. 58 ГПК України в частині здійснення представництва учасників апеляційного провадження (а також вчинення інших процесуальних дій, зокрема, підписання відзиву, заперечень, заяв, клопотань) в суді апеляційної інстанції.
5. Копію ухвали Північного апеляційного господарського суду надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення та не підлягає оскарженню.
Повний текст ухвали підписано 27.09.2022.
Головуючий суддя О.В. Тищенко
Судді Є.Ю. Шаптала
К.В. Тарасенко