26.09.2022
Справа № 369/7883/22
Провадження № 3/369/5166/22
26 вересня 2022 року м. Київ
Суддя Києво-Святошинського районного суду Київської області Лисенко В.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Бучанського РУП в Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення , -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 318997 від 21.07.2022 року вбачається, що 21.07.2022 року близько 15 години 07 хвилин, на автодорозі Р04, 10 км., ОСОБА_1 керував скутером HONDA з ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, невнятна мова, хитка хода). ОСОБА_1 від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився в присутності свідків.
Суд, вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, а саме: протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 318997 від 21.07.2022 року, приходить до висновку, що дану справу про адміністративне правопорушення необхідно повернути до Бучанського РУП в Київській області для доопрацювання з наступних підстав.
Відповідно до вимог ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
При підготовці справи про адміністративне правопорушення до розгляду, суд вважає, що інспектором Бучанського РУП в Київській області при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, даних вимог закону дотримано не було, оскільки при встановлені особи, яка притягується до адміністративної відповідальності судом встановлено, що в протоколі про адміністративне правопорушення не вірно зазначено відомості про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, а саме: прізвище.
Враховуючи наведене, суд не має реальної можливості дати оцінку доказам, які оформленні неналежним чином, щодо обставин справи, які є істотними для вирішення питання, щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1
Таким чином, суд приходить до висновку про необхідність повернення адміністративного матеріалу до Бучанського РУП в Київській області - для належного оформлення і виконання вищевказаних вимог суду в розумні строки.
На підставі викладеного, керуючись ст. 256, ст. 251, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , за ч.1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути до Бучанського РУП в Київській області для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: В.В. Лисенко