Рішення від 29.09.2022 по справі 560/8523/22

Справа № 560/8523/22

РІШЕННЯ

іменем України

29 вересня 2022 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:

1.Визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 згідно довідок від 10.03.2022 №2586-2022/11-32/4197-2022/11 та від 10.03.2022 №2586-2022/11-32/4197-2022/11, виданих Центрально-Західним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Хмельницький), починаючи з 17.03.2022.

2.Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 згідно довідок від 10.03.2022 №2586-2022/11-32/4197-2022/11 та від 10.03.2022 №2586-2022/11-32/4197-2022/11, виданих Центрально-Західним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Хмельницький), починаючи з 17.03.2022.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неправомірність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області при неврахуванні довідок про заробітну плату, виданих Центрально-Західним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Хмельницький) під час перерахунку вже призначеної їй пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечує та просить відмовити в позові, зазначаючи, що заява позивачки від 17.03.2022 не відповідає формі, встановленій Порядком № 22-1 (додаток 3) а також містить вимогу щодо проведення перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", тому головним управлінням правомірно розглянуто зазначену заяву відповідно до Закону України "Про звернення громадян" та надано відповідь в порядку та строки, передбачені цим Законом. Крім того вказує, що Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VІІІ не передбачено можливість перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, а відтак у головного управління відсутні правові підстави для здійснення такого перерахунку.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою від 18.08.2022 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Суд встановив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та з 29.12.2010 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".

17.03.2022 ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою щодо проведення перерахунку пенсії згідно Закону України "Про державну службу".

За результатом розгляду звернення, була надана відповідь, відповідно до вимог Закону України "Про звернення громадян" від 02.10.1996 №393/96-ВР, оскільки заява позивачки від 17.03.2022 не відповідала вимогам Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим Постановою Правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005.

Вважаючи, що неврахування заробітку за наданими позивачем довідками зумовило призначення позивачу пенсії в розмірі, що є меншим за прожитковий мінімум, установлений для осіб, які втратили працездатність, позивач звернувся до суду з цим позовом.

ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначаються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).

Згідно зі статтею 44 Закону №1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління ПФУ 25.11.2005 №22-1, (далі Порядок №22-1).

Відповідно до пункту 1.1 Порядку №22-1 в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин, заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

Пунктом 4.1 цього Порядку передбачено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).

Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Згідно з пунктом 4.2 Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;

4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.

За вимогами пункту 4.3 Порядку № 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Аналіз наведених норм законодавства дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення, перерахунок або переведення з одного виду пенсії на інший, як це має місце в розглядуваному випадку, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу ПФУ в установленому порядку.

Як зазначено вище, позивачем при зверненні до органу Пенсійного фонду з питання ерерахунку пенсії за Законом України "Про державну службу" не надавалась заява встановленої форми.

Враховуючи, що позивачем не дотриманий порядок подання документів для перерахунку пенсії за Законом України "Про державну службу" відповідачем не приймалось рішення про відмову у перерахунку пенсії позивача.

Відповідно до приписів Кодексу адміністративного судочинства України захисту підлягають саме порушені права. В розглядуваному випадку позивач не зверталась до відповідача з питання призначення пенсії за іншим Законом або переведення на інший вид пенсії у встановленому законодавством порядку, відповідачем не приймалось рішення про відмову призначенні пенсії або переведенні на інший вид пенсії, тобто, відсутні підстави вважати про порушення відповідачем прав позивача з цього питання.

Лист відповідача №2707-2698/Г-02/8-2200/22 від 05.04.2022 не є індивідуальним актом в розумінні КАС України, а відповідачем не приймалось рішень, які обмежують реалізацію соціальних гарантій позивача чи які свідчать про відмову у виконанні законних вимог, відповідно відсутнє порушене права позивача, яке має захищатися в порядку адміністративного судочинства, що обумовлює висновок про відсутність підстав для задоволення позову.

Суд визнає передчасним висновок позивача про наявність права на перерахунок пенсії за Законом України "Про державну службу", оскільки відповідачем не приймалось рішення про відмову у перерахунку пенсії за Законом України "Про державну службу" з врахуванням довідок від 10.03.2022 №2586-2022/11-32/4197-2022/11 та від 10.03.2022 №2586-2022/11-32/4197-2022/11, виданих Центрально-Західним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Хмельницький), як й позивачем у спосіб, визначений діючим законодавством, не ставилось перед компетентним органом питання про призначення пенсії за цим Законом.

Доводи позивача про звернення до органу Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії є безпідставними, оскільки, як вказане вище, 17.12.2022 позивачем подана до відповідача заява довільної форми, що суперечить вимогам як Закону №1058-IV, так й Порядку №22-1. Відповідно, відповідачем така заява розглянута в порядку, визначеному Законом України "Про звернення громадян", та надана відповідь із роз'ясненням вимог законодавства.

При цьому суд ще раз звертає увагу, що відповідачем не приймалось рішення про відмову у перерахунку позивачу пенсії за Законом України "Про державну службу" згідно довідок від 10.03.2022 №2586-2022/11-32/4197-2022/11 та від 10.03.2022 №2586-2022/11-32/4197-2022/11, виданих Центрально-Західним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Хмельницький), тобто в цьому випадку відсутнє рішення суб'єкта владних повноважень, яке б порушувало права позивача.

З урахуванням наведеного, суд, з метою ефективного захисту права позивача на перерахунок пенсії, вважає за необхідне порушене право позивача захистити шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії повторно, з урахуванням висновків, викладених у цьому судовому рішенні.

Частиною першою статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

В ході розгляду справи відповідачем не було наведено належними доказами правомірності відмови у призначенні пенсії позивачу, у зв'язку із чим, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Разом з тим, суд встановив, що при зверненні до суду позивач сплатив судовий збір у розмірі 992,40 грн., тому, враховуючи приписи статті 139 КАС України, витрати необхідно присудити на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо неприйняття рішення за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 щодо перерахунку пенсії згідно 12 Закону України "Про державну службу" згідно довідок від 10.03.2022 №2586-2022/11-32/4197-2022/11 та від 10.03.2022 №2586-2022/11-32/4197-2022/11, виданих Центрально-Західним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Хмельницький).

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 17.03.2022 щодо перерахунку пенсії згідно 12 Закону України "Про державну службу" згідно довідок від 10.03.2022 №2586-2022/11-32/4197-2022/11 та від 10.03.2022 №2586-2022/11-32/4197-2022/11, виданих Центрально-Західним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Хмельницький) та прийняти рішення з врахуванням висновків суду відповідно до норм чинного законодавства України.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 29 вересня 2022 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя В.В. Матущак