Справа № 560/7379/22
іменем України
29 вересня 2022 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Хмельницькій області" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
Позивач звернувся до суду з позовом до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Хмельницькій області", в якому просить:
1. Визнати протиправними дії Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Хмельницький області» (код ЄДРПОУ 08734575) в частині відмови ОСОБА_1 в підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 29.01.2020, у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких Інших осіб", із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2020, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови №704;
- зобов'язавши Державну установу "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Хмельницький області" (код ЄДРПОУ 08734575) надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 29.01.2020 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", із зазначенням розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму станом на 01.01.2020, встановленого Законом України "Про державний бюджет України на 2020 рік" на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704 для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2020.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що з дня набрання 29.01.2020 законної сили рішення суду у справі №826/6453/18 пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 втратив чинність, тому відновлена дія пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 у попередній редакції, згідно з якою позивач з 01.02.2020 набула право на перерахунок пенсії з урахуванням посадового окладу та окладу за військове звання, обчислених з прожиткового мінімуму на працездатних осіб, встановленого станом на 01.01.2020.
Відповідач подав відзив, в якому просить відмовити в задоволенні позову з тих підстав, що у відповідача відсутній обов'язок із складення нової довідки про грошове забезпечення позивача станом на 29.01.2020, оскільки відповідач не отримував від Головного управління Пенсійного фонду в Хмельницькій області списків осіб, у т.ч. щодо позивача, пенсії яких підлягають перерахунку з 01.02.2020, тому спірна відмова є правомірною.
Позивач скористався правом на подання відповіді на відзив, в якій просить позов задовольнити з підстав зазначених у позовній заяві.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою від 21.07.2022 суд відкрив провадження в справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Суд встановив, що ОСОБА_1 звільнений з військової служби та з 2010 отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 №826/6453/18 визнано протиправним і скасовано положення пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103.
Позивач звернувся до відповідача із заявою від 23.05.2022, в якій послався на вказане судове рішення та просив виготовити і подати до Головного управління Пенсійного фонду в Хмельницькій області нову довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 29.01.2020, що враховується для перерахунку пенсії з 01.02.2020, у т.ч.: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, надбавку за особливості проходження служби, надбавку за роботу в умовах режимних обмежень, надбавку за кваліфікацію, премії та інші додаткові види грошового забезпечення, які враховуються при призначенні та перерахунку пенсії, за відповідною або аналогічною посадою, яку позивач займала на дату звільнення зі служби.
Листом від 27.05.2022 №33/43-К-682 позивачу повідомлено про відсутність підстав для вчинення таких дій, оскільки після 01.01.2018 органами Пенсійного фонду України перерахунок пенсій колишніх військовослужбовців не проводився й списків (у т.ч. щодо позивача) для перерахунку пенсії з 29.01.2020 з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премії на адресу відповідача не надходило.
Вважаючи порушеними його права, позивач звернувся з позовом до суду.
ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством для поліцейських.
Разом з тим усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Вказану норму Закону було реалізовано шляхом прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова 103), згідно з якою перерахунок пенсій осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ (міліції) проведено з 01.01.2016.
Після проведення перерахунку пенсій відповідно до Постанови №103 та визнання судами її окремих положень протиправними та нечинними Урядом не прийнято жодної іншої постанови, яка б визначала умови, порядок та розміри перерахунку пенсій.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва по справі від 12.12.2018 №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Суд звертає увагу, що дані пункти врегульовували питання перерахунку пенсій військовослужбовцям, умови грошового забезпечення яких визначено постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Ззгідно Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі від 14.05.2019 № 826/12704/18 (набрало законної сили 19.11.2019) визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови № 103, який врегульовував питання перерахунку пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), за прирівняною посадою поліцейського, умови грошового забезпечення яких визначено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
У постанові Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби" та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393, зазначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У пункті 2 зазначеного раніше Порядку визначено, що для видачі довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії необхідно підготувати списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно з додатком 1 до Порядку.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 16.04.2021 №291 внесено зміни до пункту 1 наказу Міністерства внутрішніх справ України від 25.02.2019 №129, відповідно до якого територіальні медичні об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по областях, місту Києву визначені уповноваженими установами за видачу довідок про розмір грошового забезпечення з покладенням таких функцій на відповідні сектори (відділи) із соціально-гуманітарних питань цих державних установ.
Суд встановив, що ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ України та звільненний зі служби з посади начальника відділу розвідувально-пошукових заходів УОС УМВС України в Хмельницькій області (наказ №47 дек о/с від 22.03.2010).
Ввідповідно до норм постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
Позивачу, згідно поданої ним заяви станом на 24.05.2021 Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Хмельницькій області" було надано оновлену довідку №894 від 07.06.2021 про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 згідно з нормами Постанови Кабінету Міністрів України №988 за прирівняною посадою поліцейського.
У позові позивач просить підготувати оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 29.01.2020 згідно норм постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Проте суд звертає увагу, що, як зазначалося вище, позивач проходив службу в органах внутрішніх справ України та звільнений зі служби та розмір грошового забезпечення позивача регулювався нормами постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" за прирівняною посадою поліцейського, а не нормами постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Враховуючи зазначене, суд звертає увагу, що постанова №704 не поширюється на осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) та поліцейських, так як для даної категорії є постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", якою визначено складові грошового забезпечення поліцейських та схему окладів поліцейських за спеціальними званнями.
Тому зазначене унеможливлює підготування оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 29.01.2020 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", із зазначенням розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму станом на 01.01.2020, встановленого Законом України "Про державний бюджет України на 2020 рік" на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704 для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2020.
За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За наслідками судового розгляду, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, надав суду достатні беззаперечні докази на обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, та довів правомірність оскаржуваних дій.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши докази в їх сукупності за правилами статті 90 КАС України та аналізуючи наведені положення законодавства, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню.
Враховуючи норми статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутність підстав для задоволення позовних вимог, судові витрати не розподіляються.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні позову ОСОБА_1 до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Хмельницькій області" - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 29 вересня 2022 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Державна установа" Територіальне медичне об'єднання МВС України по Хмельницькій області" (вул. Проскурівського підпілля, 112, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 08734575)
Головуючий суддя В.В. Матущак