печерський районний суд міста києва
Справа № 757/33022/21-ц
23 вересня 2022 року Печерський районний суд м. Києва в складі: головуючого - судді Волкової С.Я. при секретарі Зінченко М.М., за участю представника заявника ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу за заявою ОСОБА_2 , заінтересована особа: Акціонерне товариство «Перший український міжнародний банк», про встановлення факту, що має юридичне значення,
установив:
У червні 2021 р. заявник ОСОБА_2 звернувся до суду із зазначеною заявою, у якій просив встановити факт, що він не є значущою особою і національним публічним діячом в розумінні Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» в редакції станом на 16.08.2020 р. Заява ОСОБА_2 обґрунтована тим, що 14.01.2021 р. Акціонерне товариство «Перший український міжнародний банк» в листі № КНО-33/80032 повідомило, що у зв'язку з тим, що він в період з 11.05.1994 р. по 12.05.1998 р. займав посаду народного депутата Верховної Ради України, відповідно до вимогЗакону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» був віднесений банком до категорії публічних осіб. Станом на день формування банком листа від 14.01.2021 р. діяв Закон України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» в редакції від 16.08.2020 р., який набув чинності 28.04.2020 р. За змістом поняття національні публічні діячі, яке наведено у пункті 37 частини першої статті 1 цього Закону, це фізичні особи, які виконують або виконували в Україні визначені публічні функції, в тому числі, народні депутати України. Також означений Закон використовує таке поняття, як політично значущі особи, до якого включено поняття національні публічні діячі. Він, не погоджуючись з тим, що банк відніс його до категорії публічних осіб, листом звернув увагу банку, що з 1998 року не виконує функції народного депутата України, що Закон діє з 28.04.2020 р., що банк, читаючи його зміст, мав би врахувати принцип дії Закону в часі. Банк, відповідаючи на його лист, надав свій від 24.03.2021 р. КНО-33/80386, в якому вказав, що законодавство дійсно не має зворотної дії в часі, але оперувати вказаною нормою у випадку встановлення факту належності особи до національних публічних діячів некоректно, що у своїй діяльності керується методичними рекомендаціями, розробленими Національним банком України, і в цих рекомендаціях вказано, що до категорії національних публічних діячів належать народні депутати Верховної Ради всіх скликань. Заявник ОСОБА_2 припускає, що зазначений в листі підхід використовується щодо депутатів всіх скликань, проте з певним коригуванням: тільки тих депутатів, які перебували у відповідному статусі на момент набрання Закону чинності і продовжували перебувати після набрання Законом чинності. Нажаль, як виявилось, то викладений вище підхід використовують усі банки, з якими заявник має відносини. Така ситуація вказує, що існує невірне віднесення його до категорії політично значущих осіб і національних публічних діячів, а тому існує необхідність у тому, щоб встановити факт, що він не є політично значущою особою і національним публічним діячом в розумінніЗакону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення». Оскільки Акціонерне товариство «Перший український міжнародний банк» і Національний банк України невірно розуміють зміст понять, то іншого способу, аніж через встановлення даного факту за рішенням суду, він не вбачає.
Ухвалою судді Печерського районного суду м. Києва від 24.06.2021 р. заяву ОСОБА_2 про встановлення факту, що має юридичне значення, повернуто заявнику.
Постановою Київського апеляційного суду від 27.09.2021 р. скасовано ухвалу Печерського районного суду м. Києва від 24.06.2021 р. і направлено справу для продовження розгляду до суду першої інстанції; матеріали справи повернуті суду першої інстанції 28.10.2021 р., 11.11.2021 р. передані раніше визначеному складу суду (протокол передачі судової справи).
Ухвалою судді Печерського районного суду м. Києва від 03.12.2021 р. прийнято справу до провадження.
Ухвалою судді Печерського районного суду м. Києва Остапчук Т.В. від 15.04.2022 р. заявлено самовідвід у справі за заявою ОСОБА_2 про встановлення факту, що має юридичне значення; 08.07.2022 р. матеріали справи передані судді Волковій С.Я. (протокол повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями).
Ухвалою суду від 09.09.2021 р. залучено в якості заінтересованої особи Акціонерне товариство «Перший український міжнародний банк».
У судовому засіданні представник заявника ОСОБА_1 підтримав вимоги заяви ОСОБА_2 , просив їх задовольнити.
У судове засідання заінтересована особа: Акціонерне товариство «Перший український міжнародний банк» свого представника не направило, про розгляд справи повідомлялося належним чином, подало заяву, в якій просило при розгляді справи врахувати інформацію, викладену у даній заяві.
Із заяви заінтересованої особи вбачається, що відповідно до пункту 37 частини першої статті 1 ЗаконуУкраїни «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» національні публічні діячі - фізичні особи, які виконують або виконували в Україні визначені публічні функції, а саме: народні депутати України. У зв'язку із тим, що ОСОБА_2 був народним депутатом України, що не оскаржується самим заявником, він був віднесений до категорії публічних осіб. Крім того, на офіційному сайті Національного банку України https://bank.gov.ua містяться відповідні методичні роз'яснення, які є обов'язковими для виконання всіма суб'єктами первинного фінансового моніторингу, де зазначено: «за новим Законом категорія РЕР - це довічний статус після звільнення. Тобто до категорії РЕР належать народні депутати України всіх скликань, незалежно від часу, коли вони займали відповідні посади».
Суд, оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, приходить до висновку, що у задоволенні заяви слід відмовити, виходячи з наступного.
Надані суду документи свідчать про те, що Акціонерне товариство «Перший український міжнародний банк» листом від 14.01.2021 р. № КНО-33/80032 у відповідь на звернення № 120/89/52 від 23.12.2020 р. повідомило ОСОБА_2 , що відповідно допункту 37 статті 1 ЗаконуУкраїни «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» національними публічними діячами є фізичні особи, які виконують або виконували в Україні визначені публічні функції, в тому числі народні депутати України. При цьому визначення національних публічних діячів не містить жодних обмежень у часі. Таким чином статус публічної особи визначається незалежно від періоду, у який особа обіймала визначену законодавством посаду. У зв'язку з тим, що в період з 11.05.1994 р. по 12.05.1998 р. він займав посаду народного депутата Верховної Ради України, відповідно до вимог Закону був віднесений банком до категорії публічних осіб.
Акціонерне товариство «Перший український міжнародний банк» листом від 24.03.2021 р. № КНО-33/80386 у відповідь на звернення № 120/296/56 від 25.02.2021 р. повідомило ОСОБА_2 , що відповідно допункту 37 статті 1 ЗаконуУкраїни «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» національними публічними діячами (далі - РЕР) є фізичні особи, які виконують або виконували в Україні визначені публічні функції, в тому числі народні депутати України. Законодавство дійсно не має зворотної дії в часі, але оперувати вказаною нормою у випадку встановлення факту належності особи до РЕР некоректно. Крім того, на офіційному сайті Національного банку України (https://bank.gov.ua) містяться відповідні методичні роз'яснення, які є обов'язковими для виконання всіма суб'єктами первинного фінансового моніторингу, зазначено наступне: «за новим Законом категорія РЕР - це довічний статус після звільнення, тоді як раніше особа залишалася публічним діячом упродовж трьох років після звільнення з посади. Тобто до категорії РЕР належать народні депутати Верховної Ради всіх скликань, прем'єр-міністри та інші державі діячі, незалежно від часу, коли вони займали відповідні посади.
Закон України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» № 361-IX від 06.12.2019 р., опублікований 28.12.2019 р., набрав чинності 28.04.2020 р., спрямований на захист прав та законних інтересів громадян, суспільства і держави, забезпечення національної безпеки шляхом визначення правового механізму запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення (далі - запобігання та протидія).
Дія цього Закону поширюється на громадян України, іноземців та осіб без громадянства, фізичних осіб-підприємців, юридичних осіб, їх філії, представництва та інші відокремлені підрозділи, що забезпечують проведення фінансових операцій на території України та за її межами відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, органи місцевого самоврядування, правоохоронні та розвідувальні органи, інші державні органи України. Виконання цього Закону не є порушенням Закону України «Про захист персональних даних» в частині обробки персональних даних. Обробка персональних даних відповідно до вимог цього Закону здійснюється без отримання згоди суб'єкта персональних даних. Суб'єкт первинного фінансового моніторингу зобов'язаний під час здійснення ідентифікації клієнта інформувати його про покладені на такого суб'єкта первинного фінансового моніторингу зобов'язання щодо обробки персональних даних для цілей запобігання та протидії (стаття 2 Закону № 361-IX від 06.12.2019 р.).
Згідно статті 3 Закону № 361-IX від 06.12.2019 р. запобігання та протидія ґрунтуються на принципах: пріоритетності захисту законних інтересів громадян, суспільства і держави від шкоди, заподіяної внаслідок легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму та фінансування розповсюдження зброї масового знищення; надання пріоритету заходам із запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення над заходами з протидії їм; застосування ризик-орієнтованого підходу під час проведення фінансового моніторингу; координованості взаємодії учасників системи запобігання та протидії; невідворотності застосування заходів щодо замороження активів, пов'язаних з тероризмом та його фінансуванням, розповсюдженням зброї масового знищення та його фінансуванням; невідворотності покарання та переконливості і пропорційності заходів впливу за порушення законодавства у сфері запобігання та протидії; захисту суб'єктів фінансового моніторингу та їх працівників від погроз та інших негативних чи дискримінаційних дій, пов'язаних з виконанням вимог цього Закону; звільнення від відповідальності за шкоду, заподіяну у зв'язку з виконанням обов'язків щодо проведення фінансового моніторингу у межах та у спосіб, що передбачені цим Законом; збереження, захисту інформації та повноти, актуальності і своєчасності інформаційного обміну; доступності суб'єктам фінансового моніторингу інформації, необхідної для проведення фінансового моніторингу; звільнення від відповідальності за надання інформації з обмеженим доступом відповідно до вимог цього Закону; співробітництва та взаємодії у сфері запобігання та протидії з іноземними державами, їх компетентними органами, міжнародними, міжурядовими організаціями, діяльність яких спрямована на забезпечення міжнародного співробітництва у зазначеній сфері.
Банки, Національний банк України входять до системи фінансового моніторингу, яка в свою чергу складається з первинного та державного рівнів, а саме: банки є суб'єктами первинного фінансового моніторингу, Національний банк України є суб'єктом державного фінансового моніторингу (стаття 6 Закону № 361-IX від 06.12.2019 р.).
Статтею 8 Закону 361-IX від 06.12.2019 р. визначено завдання, обов'язки та права суб'єкта первинного фінансового моніторингу. Обов'язками, які знайшли своє окреме детальне описання у частині другій цієї статті, є зобов'язання щодо ідентифікації, верифікації та вивчення клієнтів, управління ризиками та оцінювання ризиків, а також подання інформації з питань фінансового моніторингу.
У Розділі VIII Закону № 361-IX від 06.12.2019 р. встановлено відповідальність за порушення вимог законодавства у сфері запобігання та протидії і згідно абзацу 2 частини другої статті 32 банки, які здійснювали фінансові операції з легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансували тероризм чи розповсюдження зброї масового знищення, можуть бути ліквідовані за рішенням Національного банку України шляхом відкликання банківської ліцензії (за ініціативою Національного банку України).
Так, статтею 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод та статтею 8 Конституції України гарантовано кожному право звернення до суду за захистом конституційних прав і свобод людини і громадянина.
Згідно статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Перелік юридичних фактів, що підлягають встановленню в судовому порядку, наводиться у частині першій статті 315 ЦПК України.
Згідно частини другої статті 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Факти, що мають юридичне значення - це факти, з якими закон пов'язує виникнення, зміну або припинення правовідносин. Справи про встановлення юридичних фактів можуть бути предметом розгляду суду у порядку окремого провадження, зокрема, за умови, що факти, які підлягають встановленню, повинні мати юридичний характер, тобто відповідно до закону викликати юридичні наслідки: виникнення, зміну або припинення особистих чи майнових прав фізичних та юридичних осіб.
У заяві до суду ОСОБА_2 просить встановити факт,що він не є значущою особою і національним публічним діячом в розумінні Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» в редакції станом на 16.08.2020 р., що Акціонерне товариство «Перший український міжнародний банк» і Національний банк України невірно розуміють зміст понять.
Між тим окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав (частина перша статті 293 ЦПК України).
На підставі викладеного, керуючись статтями 1-18, 76-81, 95, 228, 229, 235, 258, 259, 293, 294, 315, 319, 354 ЦПК України, суд
вирішив:
У задоволенні заяви ОСОБА_2 , заінтересована особа: Акціонерне товариство «Перший український міжнародний банк», про встановлення факту, що має юридичне значення, - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Печерський районний суд м. Києва протягом тридцяти днів з дня складання цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду».
Заявник ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНКПП: НОМЕР_1 ).
Заінтересована особа: Акціонерне товариство «Перший український міжнародний банк» (04070, м. Київ, вул. Андріївська, 4, ЄДРПОУ: 14282829).
Повний текст рішення суду складено 03.10.2022 р.
Суддя Волкова С.Я.