Рішення від 30.09.2022 по справі 640/7791/22

1/2760

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2022 року м. Київ № 640/7791/22

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Клочкової Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом

товариства з обмеженою відповідальністю «Оптова мережа 2011»

до Державної податкової служби України

третя особа без самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача

товариство з обмеженою відповідальністю «Скай Фінанс»

про визнання протиправним дій, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду місті Києва надійшла позовна заява товариства з обмеженою відповідальністю «Оптова мережа 2011» (надалі - позивач), адреса: 02222, місто Київ, проспект Генерала Ватутіна, будинок 2-Т до Державної податкової служби України (надалі - відповідач), адреса: 04655, місто Київ, Львівська площа, будинок 8, третя особа без самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - товариство з обмеженою відповідальністю «Скай Фінанс» (надалі - третя особа), адреса: 02222, місто Київ, проспект Генерала Ватутіна, будинок 2-Т, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Державної податкової служби України щодо відмови у прийнятті до реєстрації розрахунків коригування кількісних і вартісних показників: № 129 від 13 грудня 2021 року до податкової накладної № 5 від 25 листопада 2016 року; № 130 від 15 грудня 2021 року до податкової накладної № 3 від 18 листопада 2016 року; № 131 від 15 грудня 2021 року до податкової накладної № 4 від 22 листопада 2016 року; № 132 від 13 грудня 2021 року до податкової накладної № 4 від 28 грудня 2016 року; № 157 від 24 листопада 2021 року до податкової накладної № 1 від 31 березня 2016 року; № 159 від 29 листопада 2021 року до податкової накладної № 6 від 28 листопада 2016 року; № 161 від 30 листопада 2021 року до податкової накладної № 2 від 09 листопада 2016 року; № 183 від 24 листопада 2021 року до податкової накладної № 1 від 05 жовтня 2016 року; № 184 від 24 листопада 2021 року до податкової накладної № 2 від 05 жовтня 2016 року; № 185 від 24 листопада 2021 року до податкової накладної № 3 від 13 жовтня 2016 року; № 186 від 24 листопада 2021 року до податкової накладної № 4 від 21 жовтня 2016 року; № 187 від 24 листопада 2021 року до податкової накладної № 5 від 25 жовтня 2016 року; № 188 від 24 листопада 2021 року до податкової накладної № 1 від 08 листопада 2016 року;

- зобов'язати Державну податкову службу України, прийняти та зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунки коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних в операційні дні, коли їх було надіслано засобами електронного зв'язку, а саме: 13 грудня 2021 року - розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 129 від 13 грудня 2021 року до податкової накладної № 5 від 25 листопада 2016 року; 15 грудня 2021 року - розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 130 від 15 грудня 2021 року до податкової накладної № 3 від 18 листопада 2016 року; 15 грудня 2021 року - розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 131 від 15 грудня 2021 року до податкової накладної № 4 від 22 листопада 2016 року; 13 грудня 2021 року - розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 132 від 13 грудня 2021 року до податкової накладної № 4 від 28 грудня 2016 року; 24 листопада 2021 року - розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 157 від 24 листопада 2021 року до податкової накладної № 1 від 31 березня 2016 року; 29 листопада 2021 року - розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 159 від 29 листопада 2021 року до податкової накладної № 6 від 28 листопада 2016 року; 30 листопада 2021 року - розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 161 від 30 листопада 2021 року до податкової накладної № 2 від 09 листопада 2016 року; 24 листопада 2021 року - розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 183 від 24 листопада 2021 року до податкової накладної № 1 від 05 жовтня 2016 року; 24 листопада 2021 року - розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 184 від 24 листопада 2021 року до податкової накладної № 2 від 05 жовтня 2016 року; 24 листопада 2021 року - розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 185 від 24 листопада 2021 року до податкової накладної № 3 від 13 жовтня 2016 року; 24 листопада 2021 року - розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 186 від 24 листопада 2021 року до податкової накладної № 4 від 21 жовтня 2016 року; 24 листопада 2021 року - розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 187 від 24 листопада 2021 року до податкової накладної № 5 від 25 жовтня 2016 року; 24 листопада 2021 року - розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 188 від 24 листопада 2021 року до податкової накладної № 1 від 08 листопада 2016 року.

Підставою позову вказано порушення прав та інтересів позивача, внаслідок неправомірних дій суб'єкта владних повноважень щодо відмови у прийнятті до реєстрації розрахунків коригування кількісних і вартісних показників.

В обґрунтування позовних вимог позивач послався на те, що відповідач, на думку позивача, протиправно відмовляється реєструвати розрахунки коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних, оскільки, при складанні та направленні для реєстрації вказаного розрахунку позивачем були дотримані всі передбачені Податковим кодексом України та Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 (у редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 року № 341), а вказана відповідачем в квитанціях причина відмови у прийнятті не відповідає дійсним обставинам справи та вимогам законодавства.

Крім того, представник позивача зауважує, що відповідачем при вчиненні оскаржуваних дій щодо відмови у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунків коригування поданих позивачем на реєстрацію, проігноровано норми статті 192 Податкового кодексу України. При цьому позивач наголошує, що розрахунок коригування за своєю природою не є заявою про повернення надміру сплачених податкових зобов'язань, отже на спірні правовідносини не поширюються строки, визначені статтею 102 Податкового кодексу України.

Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до адміністративного суду з вказаною позовною заявою.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва відкрито провадження в адміністративній справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Оптова мережа 2011» до Державної податкової служби України про визнання протиправним дій, зобов'язання вчинити дії та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) без повідомлення учасників справи.

Не погоджуючись з викладеними представником позивача аргументами та доводами представником відповідача було подано відзив в якому останній зазначає, що розрахунки коригування приймаються на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 200-1.3, 200-1.9 статті 200-1 та пунктами 201.1, 201.10, 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, а також з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» № 1246 від 29 грудня 2010 року.

На підставі викладених обставин, представник відповідача зазначив, що розрахунок коригування до податкової накладної, з дати складання якої минуло більше 1095 календарних днів, не може бути зареєстрований в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку зі спливом терміну, встановленого статтями 257 Цивільного кодексу України та 102 Податкового кодексу України.

Керуючись викладеними обставинами представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог адміністративного позову.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Оптова мережа 2011», зареєстроване як юридична особа з 07 жовтня 2011 року.

З аналізу матеріалів справи судом встановлено, що 13 квітня 2016 року замовник послуг товариство з обмеженою відповідальністю «Оптова мережа 2011» уклало з інвестором послуг товариством з обмеженою відповідальністю «Скай Фінанс», договір інвестування роботи з благоустрою території по проспекту Генерала Ватутіна у Дніпровському районі міста Києва № Б-04/16.

В подальшому, у відповідності до умов пунктом 192.1 статті 192 Податкового кодексу України позивачем було складено та надіслано на реєстрацію відповідні розрахунки коригування кількісних і вартісних показників. Підставою реєстрації вказаних вище розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних було те, що товариство з обмеженою відповідальністю «Оптова мережа 2011» здійснила повернення авансу (грошових коштів) до товариство з обмеженою відповідальністб «Скай Фінанс» у сумі 29 726 643,06 грн, в т.н. ПДВ 4 954 440,00 грн, за договором інвестування № Б-04/16.

Однак, при спробі реєстрації вказаних вище розрахунків коригування кількісних і вартісних показників було отримано квитанції, в яких контролюючим органом зазначено: «Дата складання розрахунку коригування не може перевищувати більше ніж 1095 календарних днів дату складання податкової накладної, до якої складено розрахунок коригування».

Вказані вище обставини стали підставою для звернення позивача з даною позовною заявою до адміністративного суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України встановлено органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (надалі - Податковий кодекс України).

Відповідно до пункту 201.4 статті 201 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на час складання податкових накладних), податкова накладна складається у двох примірниках у день виникнення податкових зобов'язань продавця. Один примірник видається покупцю, а другий залишається у продавця. У разі складання податкової накладної у паперовому вигляді покупцю видається оригінал, а копія залишається у продавця.

Згідно з пунктом 192.1 статті 192 Податкового кодексу України, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних: постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації; отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.

Згідно абзаців 5 та 6 пункту 192.1 статті 192 Податкового кодексу України складені платником податку розрахунки коригування до податкових накладних, складених до 1 лютого 2015 року, розрахунки коригування до податкових накладних, які не підлягали наданню отримувачу (покупцю) - платнику податку, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних постачальником (продавцем). Зазначене не поширюється на розрахунки коригування, що передбачають зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику (зменшення податкового зобов'язання постачальника та податкового кредиту отримувача), складені після 1 липня 2015 року до податкових накладних, складених до 1 липня 2015 року на отримувача (покупця) - платника податку, які підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних отримувачем (покупцем) товарів/послуг.

Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.

Відповідно до підпункту 192.1.1 пункту 192.1 статті 192 Податкового кодексу України якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то: а) постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов'язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок; б) отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв'язку з отриманням таких товарів/послуг.

Згідно положень абзацу 2 підпункту 192.1.1 пункту 192.1 статті 192 Податкового кодексу України постачальник має право зменшити суму податкових зобов'язань лише після реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування до податкової накладної.

Пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України встановлено, що підтвердженням продавцю про прийняття податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та/або порушення порядку заповнення податкової накладної не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.

Згідно із пунктами 3, 4 Порядку № 1246 до Реєстру вносяться відомості щодо податкових накладних та/або розрахунків коригування, які прийняті до Реєстру та підлягають реєстрації, реєстрацію яких зупинено, а також щодо яких у встановленому порядку прийнято рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації. Операційний день триває в робочі дні з 8 до 20-ї години.

Пункт 5 Порядку № 1246 визначає, що реєстрації підлягають податкові накладні та/або розрахунки коригування (у тому числі ті, що не надаються отримувачу (покупцю) товарів/послуг, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, складені за операціями з постачання послуг нерезидентом) незалежно від суми податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.

Відповідно до пункту 11 Порядку № 1246 після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.

Згідно з пунктом 12 Порядку 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Як визначають пункти 13 - 15 Порядку № 1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція). Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.

У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.

Системний аналіз положень законодавства дає підстави вважати, що контролюючий орган зобов'язаний прийняти для реєстрації податкових накладних та/або розрахунку коригування та визначений конкретний перелік підстав для відмови у реєстрації податкових накладних та/або розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Водночас, підставою відмови ДПС України в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунків коригування стали висновки про порушення строків давності, встановлених статтею 102 Податкового кодексу України та пункту 6 Порядку № 1246.

Проте, суд зазначає, що стаття 102 Податкового кодексу України не визначає порядок та строки здійснення реєстрації розрахунків коригування зобов'язань з податку на додану вартість. Натомість, пункт 102.5 статті 102 Податкового кодексу України регулює лише питання повернення надмірно сплачених грошових зобов'язань.

Водночас, розрахунок коригування податку на додану вартість не є заявою про повернення надмірно сплачених грошових коштів.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що в даному випадку пункт 102.5 статті 102 Податкового кодексу України не може бути застосований до правовідносин стосовно реєстрації розрахунків коригування податку на додану вартість.

У свою чергу, у пункті 6 Порядку № 1246 зазначено, що розрахунок коригування до податкової накладної, яка складена до 1 лютого 2015 року та не підлягала реєстрації відповідно до пункту 11 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, підлягає реєстрації після реєстрації такої накладної, для чого постачальник (продавець) товарів/послуг повинен протягом операційного дня зареєструвати податкову накладну (незалежно від дати її складення з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 Податкового кодексу України) та розрахунок коригування.

При цьому суд зазначає, що дана норма не застосовується до спірних правовідносин, оскільки матеріалами справи підтверджується, що податкові накладні, до яких були складені розрахунки коригування, підлягали реєстрації та були зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Таким чином, строки давності, встановлені статтею 102 Податкового кодексу України застосовуються до складання та реєстрації розрахунку коригування до податкових накладних, якщо такі накладні були складені до 1 лютого 2015 року та не підлягали реєстрації відповідно до пункту 11 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України.

Згідно пунктом 11 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України реєстрація податкових накладних платниками податку на додану вартість - продавцями в Єдиному реєстрі податкових накладних запроваджується для платників цього податку, у яких сума податку на додану вартість в одній податковій накладній становить: понад 1 мільйон гривень - з 1 січня 2011 року; понад 500 тисяч гривень - з 1 квітня 2011 року; понад 100 тисяч гривень - з 1 липня 2011 року; понад 10 тисяч гривень - з 1 січня 2012 року.

В свою чергу, враховуючи вищевикладене, суд зауважує, що податкові накладні, які були складені позивачем та подані на реєстрацію підлягали обов'язковій реєстрації та фактично були зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зважаючи, що податкові накладні вже були зареєстровані раніше, відмова у прийнятті до реєстрації розрахунків коригування кількісних і вартісних показників, є безпідставною, у зв'язку з чим, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позивачем позовних вимог.

Крім того, суд звертає увагу, що оскаржувані рішення відповідача про відмову в реєстрації розрахунків коригування є актом індивідуальної дії.

Правовий акт індивідуальної дії виданий суб'єктом владних повноважень документ, прийнятий із метою реалізації положень нормативно-правового акту (актів) щодо конкретної життєвої ситуації, не містить загальнообов'язкових правил поведінки та стосується прав і обов'язків чітко визначеного суб'єкта (суб'єктів), якому він адресований.

Невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 04 грудня 2018 року у справі № 821/1173/17.

Відповідно до приписів частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Європейським Судом з прав людини у рішенні по справі «Суомінен проти Фінляндії» від 01 липня 2003 року вказано, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.

Отже, рішення суб'єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб'єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що оскаржувані в межах даної справи дії податкового органу щодо відмови у прийнятті на реєстрацію поданих позивачем розрахунків коригування прийняті без врахування всіх обставин та не у спосіб, визначений законом, а відтак, є протиправним та підлягає скасуванню.

Також, з урахуванням встановлення судом вище протиправності оскаржуваних рішень, суд звертає увагу, що згідно з положеннями частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення зокрема про: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Частина третя статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Відповідно до пункту 19 Порядку № 1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

- прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

- набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);

- неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Пунктом 20 Порядку № 1246, встановлено, що у разі надходження до ДПС України рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Таким чином, належним способом захисту порушеного прав позивача є зобов'язання відповідача зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунки коригування датою їх фактичного подання.

Інші доводи та аргументи учасників не спростовують висновків суду.

Згідно з частиною 1 статті 9, статті 72, частин 1, 2, 5 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з наявного у матеріалах справи платіжного доручення, позивачем під час звернення з даним позовом до суду сплачено судовий збір у розмірі 32 253,00 грн. Відтак, враховуючи розмір задоволених позовних вимог, суд присуджує на користь позивача судові витрати у розмірі 32 253,00 грн, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі вище викладеного, керуючись статтями 2, 6-10, 19, 72-77, 90, 134, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Оптова мережа 2011» до Державної податкової служби України, третя особа без самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - товариство з обмеженою відповідальністю «Скай Фінанс» про визнання протиправним дій, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Державної податкової служби України щодо відмови у прийнятті до реєстрації розрахунків коригування кількісних і вартісних показників: № 129 від 13 грудня 2021 року до податкової накладної № 5 від 25 листопада 2016 року; № 130 від 15 грудня 2021 року до податкової накладної № 3 від 18 листопада 2016 року; № 131 від 15 грудня 2021 року до податкової накладної № 4 від 22 листопада 2016 року; № 132 від 13 грудня 2021 року до податкової накладної № 4 від 28 грудня 2016 року; № 157 від 24 листопада 2021 року до податкової накладної № 1 від 31 березня 2016 року; № 159 від 29 листопада 2021 року до податкової накладної № 6 від 28 листопада 2016 року; № 161 від 30 листопада 2021 року до податкової накладної № 2 від 09 листопада 2016 року; № 183 від 24 листопада 2021 року до податкової накладної № 1 від 05 жовтня 2016 року; № 184 від 24 листопада 2021 року до податкової накладної № 2 від 05 жовтня 2016 року; № 185 від 24 листопада 2021 року до податкової накладної № 3 від 13 жовтня 2016 року; № 186 від 24 листопада 2021 року до податкової накладної № 4 від 21 жовтня 2016 року; № 187 від 24 листопада 2021 року до податкової накладної № 5 від 25 жовтня 2016 року; № 188 від 24 листопада 2021 року до податкової накладної № 1 від 08 листопада 2016 року.

3. Зобов'язати Державну податкову службу України (адреса: 04053, місто Київ, Львівська площа, будинок 8, код ЄДРПОУ 43005393), прийняти та зареєструвати подані товариством з обмеженою відповідальністю «Оптова мережа 2011» (адреса: 02222, місто Київ, проспект Генерала Ватутіна, будинок 2-Т, код ЄДРПОУ 37881624) в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунки коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних в операційні дні, коли їх було надіслано засобами електронного зв'язку, а саме: 13 грудня 2021 року - розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 129 від 13 грудня 2021 року до податкової накладної № 5 від 25 листопада 2016 року; 15 грудня 2021 року - розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 130 від 15 грудня 2021 року до податкової накладної № 3 від 18 листопада 2016 року; 15 грудня 2021 року - розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 131 від 15 грудня 2021 року до податкової накладної № 4 від 22 листопада 2016 року; 13 грудня 2021 року - розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 132 від 13 грудня 2021 року до податкової накладної № 4 від 28 грудня 2016 року; 24 листопада 2021 року - розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 157 від 24 листопада 2021 року до податкової накладної № 1 від 31 березня 2016 року; 29 листопада 2021 року - розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 159 від 29 листопада 2021 року до податкової накладної № 6 від 28 листопада 2016 року; 30 листопада 2021 року - розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 161 від 30 листопада 2021 року до податкової накладної № 2 від 09 листопада 2016 року; 24 листопада 2021 року - розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 183 від 24 листопада 2021 року до податкової накладної № 1 від 05 жовтня 2016 року; 24 листопада 2021 року - розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 184 від 24 листопада 2021 року до податкової накладної № 2 від 05 жовтня 2016 року; 24 листопада 2021 року - розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 185 від 24 листопада 2021 року до податкової накладної № 3 від 13 жовтня 2016 року; 24 листопада 2021 року - розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 186 від 24 листопада 2021 року до податкової накладної № 4 від 21 жовтня 2016 року; 24 листопада 2021 року - розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 187 від 24 листопада 2021 року до податкової накладної № 5 від 25 жовтня 2016 року; 24 листопада 2021 року - розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 188 від 24 листопада 2021 року до податкової накладної № 1 від 08 листопада 2016 року.

4. Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Оптова мережа 2011» (адреса: 02222, місто Київ, проспект Генерала Ватутіна, будинок 2-Т, код ЄДРПОУ 37881624) за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (адреса: 04053, місто Київ, Львівська площа, будинок 8, код ЄДРПОУ 43005393) понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 32 253,00 грн (тридцять дві тисячі двісті п'ятдесят три гривні 00 копійок).

Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом тридцяти днів, з дня складання повного тексту рішення.

Суддя Н.В. Клочкова