про залишення позовної заяви без руху
29 вересня 2022 року Справа № 480/6249/22
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Шаповал М.М., розглянувши матеріали позову ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України, третя особа - Сумський місцевий територіальний центр комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити дії,
В Сумський окружний адміністративний суд звернувся ОСОБА_1 з позовом до військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити дії.
В своєму позові позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати наказ військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України від 25 лютого 2022 року № 24 (по стройовій частині) в частині призиву на військову службу, зарахування до списків особового складу та на всі види забезпечення: Позивача - 78. Солдата ОСОБА_1 ;
- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 Міністерства оборони України, в особі командира військової частини ОСОБА_2 , звільнити позивача - ОСОБА_1 з військової служби особового складу військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України.
Крім того, у своїй позовній заяві позивач просить поновити процесуальні строки для подання позовної заяви. В обґрунтування заяви зазначає, що оскаржуваний наказ (по стройовій частині) № 24, за підписом командира військової частини НОМЕР_1 , винесено 25 лютого 2022 року.
Відповідно до оголошення на офіційному веб-сайті "Судова влада України", 28 лютого 2022 року Сумським окружним адміністративним судом опубліковано оголошення в розділі "новини" наступного змісту: " ОСОБА_3 громадяни! 24 лютого введено воєнний стан на усій території України. Відповідно до Наказу голови Сумського окружного адміністративного суду № 16 від 24 лютого 2022 року, з метою недопущення випадків загрози життю, здоров'ю та безпеці відвідувачів і працівників суду, тимчасово призупинено розгляду судових справ, в тому числі в режимі відеоконференцзв'язку. Судом тимчасово не здійснюється прийом вхідної кореспонденції, видача документів та направлення засобами поштового зв'язку. Після стабілізації ситуації видача всіх документів буде організовано в найкоротший термін. Про будь-які зміни в розкладі роботи суду буде повідомлено додатково. Зберігайте спокій та бережіть себе! Захистимо свою країну разом!" Також, 12 березня 2022 року опубліковано оголошення відповідно до якого "На теперішній час прийом, реєстрація вхідної та відправка вихідної кореспонденції судом тимчасово не здійснюється". Подібне оголошення опубліковане 19 березня 2022 року. Про прийом вхідної кореспонденції оголошено лише 03 травня 2022 року з приміткою - у разі відсутності загрози життю, здоров'ю та безпеці відвідувачів суду. З 13 травня 2022 року Сумський окружний адміністративний суд почав працювати в звичайному режимі.
Просить врахувати те, що про наявність оскаржуваного наказу позивач дізнався лише на початку квітня 2022 року, а саме в приблизний період отримання військового квитка серії НОМЕР_2 , видача якого датована 03 квітня 2022 року. До цього моменту ОСОБА_1 здійснював, як вважав останній, волонтерську допомогу. З квітня 2022 року позивача залучали до несення служби, фактично не надавали можливості відбути у звільнення (за звільняльною запискою). Тому звернутись за отримання правничої (правової) допомоги із питань роз'яснення щодо законності мобілізації, зарахування до списків особового складу та на всі види забезпечення військовослужбовця, останній не мов реальної можливості. В період з квітня по день звернення до суду із позовною заявою (як й на даний час) ОСОБА_1 здійснює несення військової служби. В тому числі й у період з 24 лютого 2022 року, але без належного повідомлення про це останнього.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Перевіривши позовну заяву на відповідність вимогам ст. ст. 160, 161 КАС України, визнаю, що позовна заява подана з порушенням вимог закону.
Згідно частин 1 та 5 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Дотримання строків звернення до адміністративного суду є однією з умов дисциплінування учасників публічно-правових відносин, якщо ці відносини стали спірними.
Необхідно зауважити на тому, що інститут строків у адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах та стимулює суд і учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Строки звернення до адміністративного суду з позовом обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Законодавче обмеження строку звернення до суду з позовом, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах.
Право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду з відповідним позовом, за закінченням яких правовідносини вважаються усталеними.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 19 березня 2019 року у справі № 810/1024/18, від 23 квітня 2020 року у справі № 813/3756/17, від 23 жовтня 2020 року у справі № 340/1225/20, від 29 січня 2021 року у справі № 630/832/16-а.
Поважними причинами слід розуміти лише ті обставини, які були чи об'єктивно є непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулася із позовом, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.
Питання поважності причин пропуску строку звернення до суду є оціночним та залежить від доказів, якими підтверджуються обставини та підстави такого пропуску.
Причина пропуску строку звернення до суду може вважатися поважною, якщо вона відповідає одночасно усім таким умовам: 1) це обставина або кілька обставин, яка безпосередньо унеможливлює або ускладнює можливість вчинення процесуальних дій у визначений законом строк; 2) це обставина, яка виникла об'єктивно, незалежно від волі особи, яка пропустила строк; 3) ця причина виникла протягом строку, який пропущено; 4) ця обставина підтверджується належними і допустимими засобами доказування.
Тобто, поважними причинами можуть визнаватися лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з позовом, пов'язані з дійсно істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належним чином.
Отже, поновленню підлягають лише порушені з поважних причин процесуальні строки, встановлені законом.
Предметом даного позову є оскарження наказу військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України від 25 лютого 2022 року № 24 (по стройовій частині) в частині призиву на військову службу, зарахування до списків особового складу та на всі види забезпечення позивача ОСОБА_1 .
26.09.2022 ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом, тобто з порушенням місячного строку, хоча сам він зазначає, що ознайомлений із оскаржуваним наказом 03.04.2022, тобто саме з цього моменту він дізнався про порушення своїх прав.
Також посилання ОСОБА_1 на нестабільну роботу Сумського окружного адміністративного суду в перші дні повномаштабного російського вторгнення на територію України і Сумщини зокрема, не дає підстав визнати ці обставини поважними причинами пропуску позивачем місячного строку звернення до суду з вказаним позовом.
Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду передбачені статтею 123 КАС України, а саме: у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Згідно ч. 6 ст. 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Отже, позивачу слід подати до суду заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду з зазначенням підстав для поновлення строку та докази поважності причин його пропуску.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст.ст. 169, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,
Позовну заяву ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України, третя особа - Сумський місцевий територіальний центр комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити дії - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня отримання копії ухвали.
У разі невиконання вимог цієї ухвали у встановлений строк, позовна заява буде повернута позивачу.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя М.М. Шаповал