Ухвала від 30.09.2022 по справі 540/918/22

Справа № 540/918/22

УХВАЛА

30 вересня 2022 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко О.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Херсонського окружного адміністративного суду 04.02.2022 надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, в якій позивач просить суд:

1. Визнати протиправною бездіяльність Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі семи мінімальних пенсій за віком;

2. Зобов'язати Херсонський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі семи мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги, тобто у розмірі 8992,00 грн. з урахуванням індексації через несвоєчасність її виплати.

09.02.2022 ухвалою Херсонського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі та ухвалено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Згідно з розпорядженням Верховного Суду №11/0/9-22 від 18.03.2022, відповідно до частини сьомої статті 147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», враховуючи неможливість судами здійснювати правосуддя під час воєнного стану, змінено територіальну підсудність судових справ Херсонського окружного адміністративного суду та визначено її Одеському окружному адміністративному суду.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справі між суддями від 26.07.2022 року справу №540/918/22 передано для розгляду головуючому судді Вовченко О.А.

Суд зазначає, що матеріалів справи №540/918/22 у паперовому вигляді головуючому по справі не передано.

Ухвалою від 02.08.2022 прийнято до провадження адміністративну справу №540/918/22 та визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

09.08.2022 до суду через систему «Електронний суд» від ОСОБА_2 , зазначеної як представник Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, надійшли письмові пояснення без їх доказів направлення іншим учасникам справи.

Відповідно до ст.165 КАС України у поясненнях третьої особи щодо позову або відзиву третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, викладає свої аргументи і міркування на підтримку або заперечення проти позову. До пояснень третьої особи застосовуються правила, встановлені частинами другою - четвертою статті 162 цього Кодексу. Пояснення третьої особи подаються в строк, встановлений судом. Суд має встановити такий строк, який дасть змогу третій особі підготувати свої міркування, аргументи та відповідні докази і надати пояснення до позову або відзиву, а іншим учасникам справи - відповідь на такі пояснення завчасно до початку розгляду справи по суті.

Так, згідно з п.2 ч.1 ст.162 КАС України, відзив повинен містити: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) відповідача, його місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), поштовий індекс, реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб), за його наявності, або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку, офіційну електронну адресу або адресу електронної пошти, за наявності.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.167 КАС України будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає заяву чи клопотання або заперечення проти них, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України.

Сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника (ч.1 ст.55 КАС України).

Юридична особа незалежно від порядку її створення, суб'єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, беруть участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи, суб'єкта владних повноважень), або через представника (ч.3 ст.55 КАС України).

Відповідно до ч.1, ч.4 ст.59 КАС України, повноваження представників сторін та інших учасників справи мають бути підтверджені такими документами: 1) довіреністю фізичної або юридичної особи; 2) свідоцтвом про народження дитини або рішенням про призначення опікуном, піклувальником чи охоронцем спадкового майна. Повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність".

Суддя зазначає, що письмові пояснення відповідача підписані та подані до суду від імені Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат ОСОБА_2 .

При цьому, до позовної заяви не додано оригіналу чи належним чином засвідченої копії довіреності чи ордеру на підтвердження повноважень Кудас О.С.

Згідно з статтею 244 Цивільного кодексу України представництво, яке ґрунтується на договорі, може здійснюватися за довіреністю. Представництво за довіреністю може ґрунтуватися на акті органу юридичної особи. Довіреністю є письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами. Довіреність на вчинення правочину представником може бути надана особою, яку представляють (довірителем), безпосередньо третій особі.

Статтею 245 Цивільного кодексу України визначено, що форма довіреності повинна відповідати формі, в якій відповідно до закону має вчинятися правочин (ч.1). Довіреність, що видається у порядку передоручення, підлягає нотаріальному посвідченню, крім випадків, встановлених частиною четвертою цієї статті (ч.2).

Довіреність від імені юридичної особи видається її органом або іншою особою, уповноваженою на це її установчими документами (ст.246 Цивільного кодексу України).

Проте, виданої Херсонським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат чи нотаріально посвідченої довіреності на представництво Кудас Олександрою Сергіївною інтересів відповідача в Одеському окружному адміністративному суді до пояснень чи окремою заявою до суду не надано.

Суддя зазначає, що доданий до позовної заяви документ «Довіреність у порядку передоручення», який сформований в системі «Електронний суд» (відповідно до якого ОСОБА_3 (РНОКПП - НОМЕР_1 ), на підставі довіреності від (дата не вказана), виданої Херсонським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (ЄДРПОУ - 05392743) уповноважує, в порядку передоручення, ОСОБА_2 (РНОКПП - НОМЕР_2 ) представляти інтереси Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат в судах України) не є належним документом на підтвердження його повноважень на представництво інтересів відповідача в Одеському окружному адміністративному суді, оскільки такий документ сформований у системі самою ОСОБА_2 , а не ОСОБА_3 .

Також до позовної заяви засвідченої копії довіреності, виданої Херсонським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат не надано.

Окрім цього, довіреність в порядку передоручення згідно положень ч.2 ст.245 Цивільного кодексу України повинна бути нотаріально засвідченою, однак такої нотаріально засвідченої довіреності в порядку передоручення до позовної заяви не надано.

Згідно п.3 ч.4 ст.169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.

Відповідно до ч.2 ст.167 КАС України якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.

Враховуючи те, що пояснення подані та підписані від імені військової частини НОМЕР_3 особою, яка не має на це повноважень, застосовуючи згідно ч.6 ст.7 КАС України аналогію закону, суд вважає, що пояснення ОСОБА_2 слід повернути заявнику без розгляду.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 162, 165, 167, 169, 241, 248, 256, 294 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Пояснення ОСОБА_2 (вх № ЕС/2988/22) - повернути заявнику без розгляду.

Копію ухвали разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами надіслати позивачу.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.А. Вовченко