30 вересня 2022 року м. Київ № 320/11791/21
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - - судді Панової Г.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Київської міської ради про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 (далі також - позивач, ОСОБА_1 ) з позовом до Київської міської ради (далі також - відповідач), в якому просила суд:
- визнати протиправною бездіяльність Київської міської ради щодо розгляду клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок: Землі житлової та громадської забудови, комунальної форми власності, для житлової забудови, орієнтовною площею: 0,10 га, яка є сформована, має кадастровий номер: 8000000000:79:562:0001 (загальна площа: 86.4814 га), з метою подальшої передачі безоплатно у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка розташована на території міста АДРЕСА_1 ;
- зобов'язати Київську міську раду на найближчому пленарному засіданні розглянути клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок: Землі житлової та громадської забудови, комунальної форми власності, для житлової забудови, орієнтовною площею: 0,10 га, яка є сформована, має кадастровий номер: 8000000000:79:562:0001 (загальна площа: 86.4814 га), з метою подальшої передачі безоплатно у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка розташована на території міста АДРЕСА_1 .
В обгрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що позивачка звернулася до Київської міської ради Київської області із заявою (клопотанням) про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок для безоплатної передачі земельної ділянки площею 0,10 га для будівництва і обслуговування житлового фонду. Однак у встановлений чинним законодавством місячний строк (тобто, до 12.05.2021) Київська міська рада жодного рішення за результатами розгляду клопотання позивачки не прийняла. Натомість позивачка отримала від Департаменту земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації лист-відповідь від 28.05.2021, за змістом якого у наданні дозволу ОСОБА_1 було відмовлено з тіє підстави, що остання не є власником/користувачем відповідної земельної ділянки. Зазначену бездіяльність щодо прийняття жодного рішення на підставі отриманого клопотання надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок позивачка вважає протиправною
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 28.09.2021 відкрито провадження у справі та вирішено її розгляд здійснювати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання.
На виконання вимог ухвали суду від 28.09.2021 представник відповідача подав до суду відзив на позовом, разом із витребовуваними судом доказами. Свої заперечення проти позову відповідач мотивує тим, що отримане 11.05.2021 від ОСОБА_1 клопотання про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок, датоване 18.03.2021, було передане на розгляд до Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації). 26.05.2021 Департаментом земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) листом № 057-08/М-1813-2003 повідомлено ОСОБА_1 про результати розгляду клопотання. При цьому, вказане клопотання позивачки було розглянуто у встановленому чинним законодавством порядку, а саме відповідно до Порядку набуття прав на землю із земель комунальної власності у місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 20.04.2017 №241/2463.
Також представник відповідача повідомив суд, що в судовому порядку рішення органу місцевого самоврядування про затвердження проекту землеустрою, на підставі якого була сформована земельна ділянка з кадастровим номером 8000000000:79:562:0001 було скасоване. А саме представник відповідача навів наступну хронологію подій, що стосувалися зміни відомостей про земельну ділянку, стосовно частини якої як бажаної зверталася позивачка: на підставі матеріалів інвентаризації земель Київською міською радою було прийнято рішення від 23.10.2003 №117/990 «Про оформлення права користування земельними ділянками» (далі - Рішення №117/990). Пунктом п'ятим вказаного рішення Київська міська рада вирішила:
- оформити сільськогосподарському товариству з обмеженою відповідальністю агрокомбінату «Хотівський», за умови виконання п. 5.1 цього рішення, право довгострокової оренди на 25 років земельних ділянок загальною площею 1108,66 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в межах Голосіївського району м. Києва за рахунок частини земель, закріплених за сільськогосподарською артіллю імені Мічуріна згідно з державним актом на вічне користування землею колгоспами від 10.01.53;
- припинити колективному сільськогосподарському підприємству агрокомбінату «Хотівський» право користування земельними ділянками загальною площею 343,84 га, закріпленими за сільськогосподарською артіллю імені Мічуріна згідно з державним актом на вічне користування землею колгоспами від 10.01.53 (лист-згода від 19.09.2003) та зарахувати їх до земель запасу відповідної категорії земель (п. 5.2 Рішення №117/990).
01.10.2007 Київською міською радою прийнято рішення № 353/3187 «Про передачу земельної ділянки обслуговуючому кооперативу житловому кооперативу «Освітянин» для житлової забудови на вул. Академіка Заболотного у Голосіївському районі м. Києва» (далі - Рішення №353/3187). Зазначеним Рішенням №353/3187 було вирішено: затвердити містобудівне обґрунтування щодо внесення змін до Генерального плану розвитку міста Києва та проекту планування його приміської зони на період до 2020 року, затверджених рішенням Київради від 28.03.2002 №370/1804, зміни цільового призначення сільськогосподарських земель під малоповерхову житлову забудову обслуговуючого кооперативу житлового кооперативу «Освітянин» на вул. Академіка Заболотного у Голосіївського районі м. Києва; внести зміни до Генерального плану міста Києва та проекту планування його приміської зони на період до 2020 року, затверджених рішенням Київської міської ради від 28.03.2002 №370/1804, а саме: територію в межах, визначених містобудівним обґрунтуванням, перевести за функціональним призначенням до зони малоповерхової житлової забудови; віднести земельну ділянку загальною площею 92,42 га до земель запасу житлової та громадської забудови з виключенням їх з категорії земель сільськогосподарського призначення'. затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки обслуговуючому кооперативу житловому кооперативу «Освітянин» для житлової забудови на вул. Академіка Заболотного у Голосіївському районі м.Києва; передати обслуговуючому кооперативу житловому кооперативу «Освітянин», за умови виконання пункту 6 цього рішення, земельну ділянку загальною площею 108,52 га на вул. Академіка Заболотного у Голосіївському районі м. Києва за рахунок земель, наданих товариству з обмеженою відповідальністю агрокомбінату «Хотівський» відповідно до пункту 5 рішення Київської міської ради від 23.10.2003 р. № 117/990 «Про оформлення права користування земельними ділянками» та право користування якими посвідчено договором оренди земельних ділянок від 29.10.2004 р. № 79-6-00249 (загальною площею 94,42 га), та міських земель, не наданих у власність чи користування (площею 14,10 га).
08.01.2008 на підставі Рішення №353/3187 Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) було видано ОКЖК «Освітянин» державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ №006290 та серії ЯЖ № 006291.
03.03.2008 ОКЖК «Освітянин» були внесені земельні ділянки до статутного фонду ТОВ «Будівельне товариство» в якості частки засновника, у зв'язку з чим 30.10.2010 р. останньому було видано відповідний державний акт на право власності на земельну ділянку площею 16,0345 га, що розташована на вул. Академіка Заболотного у Голосіївському районі м. Києва, та державний акт на право власності на земельну ділянку площею 92,4814 га, що розташована на вул. Академіка Заболотного у Голосіївському районі м. Києва.
09.07.2009 Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) було видано ТОВ «Будівельне товариство» державний акт на право власності на земельну ділянку площею 86,4814 га, що розташована на вул. Академіка Заболотного у Голосіївському районі м. Києва. Таким чином, земельна ділянка з кадастровим номером 8000000000:79:562:0001 була сформована за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що закріплені за сільськогосподарською артіллю імені Мічуріна згідно з державним актом на вічне користування землею колгоспами від 10.01.53.
11.08.2017 Департаментом земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) зареєстровано право власності на земельну ділянку кадастровий номер 8000000000:79:562:0001 за територіальною громадою міста Києва. Підставою для державної реєстрації права власності було рішення суду у справі № 910/4626/14.
Так, рішенням Господарського суду міста Києва від 25.01.2017 у справі №910/4626/14 за позовом заступника Генерального прокурора України до Київської міської ради та ін. про визнання недійсним рішення та державних актів на право власності, визнання відсутності прав власності на земельні ділянки позовні вимоги були задоволені повністю. Визнано недійсними видані державні акти про право власності серії ЯЖ №006291, зареєстрований 08.01.2008 Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) за № 07-8-00177, державний акт серії ЯЖ № 030410, зареєстрований 30.10.2008 р. Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) за № 07-8-00244; державний акт серії ЯЕ № 986764, зареєстрований 09.07.2009 р. Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) за № 07-8-00300, державний акт серії ЯЖ № 011944, зареєстрований 08.09.2010 р. Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) за № 07-8-00393. Визнано відсутнім у Обслуговуючого кооперативу житлового кооперативу «Освітянин», Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельне товариство», товариства з обмеженою відповідальністю «Пейзажне», Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельний форум» право власності на земельну ділянку, що розташована на вул. Академіка Заболотного у Голосіївському районі м. Києва площею 86,4814 га, кадастровий номер 8000000000:79:562:0001, вартістю за нормативною грошовою оцінкою 224 810 621,30 грн.
Рішення Господарського суду м. Києва від 25.01.2017 у справі № 910/4626/14 залишено без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 19.07.2017 та постановою Вищого господарського суду України від 15.11.2017.
Таким чином, в судовому порядку скасовані: зміни категорії земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення на землі житлової та громадської забудови; зміни функціонального зонування із сільськогосподарських угідь на зону малоповерхової житлової забудови; визначення цільового призначення земельної ділянки.
На запит Київської міської ради 01.11.2021 Департаментом містобудування та архітектури виготовлено та надано витяг із містобудівного кадастру фрагмент функціональних зон територій. Так, згідно з Генеральним планом м. Києва (затвердженим рішенням Київської міської ради від 28.03.2002 №370/1804) функціональне зонування земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:79:562:0001 - території сільськогосподарські (існуючі).
З огляду на все вищенаведене Департамент земельних ресурсів правильно встановив, що заявлена позивачкою у клопотанні від 18.03.2021 ініціатива не відповідає містобудівній та земельній документації, а також суперечить імперативним нормам матеріального права. Як наслідок Департаментом земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) правомірно повідомлено Маслюченко Г.С. про відсутність правових підстав заявленого клопотання.
У свою чергу представник позивачки подав до канцелярії суду відповідь на відзив (у вигляді письмових пояснень), де останній наголосив на тому, що відповідно до приписів ст. 118 Земельного кодексу України позивачка звернулася із відповідним клопотанням про надання дозволу саме до Київської міської ради, а не до Департаменту земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації, та відповідно обгрунтовано сподівалася на отримання вмотивованого рішення з порушеного питання саме від відповідача, до компетенції якого належить прийняття рішень про затвердження проекту землеустрою та надання земельної ділянки у власність або відмову в його затвердженні. При цьому, доводи відзиву не містять належних та беззаперечних доказів, які б вказували на об'єктивні причини неможливості прийняття відповідачем у місячний строк згідно з ч. 2 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вдповідного рішення, визначеного ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України, за результататом розгляду по суті клопотання позивачки.
За результатами підготовчого провадження, після вчинення всіх необхідних процесуальних дій, передбачених ч. 2 ст. 180 Кодексу адміністративного судочинства України, судом 16.12.2021 постановлено протокольну ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.
У призначені судові засідання сторони не з'явились. Натомість від предстаників позивача через канцелярію суду надійшли заяви щодо здійснення подальшого розгляду цієї справи в порядку письмового провадження, та за відсутності позивача і його представника. З огляду на дані обставини судом, відповідно до ч. 3 ст. 194, ч. 9 ст.205 Кодексу адміністративного судочинства України, вирішено здійснювати розгляд справи в порядку письмового провадження, на підставі наявних у справі матеріалів.
Розглянувши подані сторонами у справі документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 звернулася до Київської міської ради із клопотанням від 18.03.2021, де з посиланням зокрема на норми ст.ст. 79, 79-1, 116, 118, 121 і 122 Земельного кодексу України просила відповідача надати їй дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок: Землі житлової та громадської забудови, комунальної форми власності, для житлової забудови, орієнтованою площею: 0,10 га, яка є сформованою, має кадастровий номер 8000000000:79:562:0001 (загальна площа 86,4814 га), з метою подальшої передачі безоплатно у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка розташована на території міста Києва, Голосіївський р-н, вул. Академіка Заболотного. До свого клопотання позивачка додала наступні документи: копії паспорту громадянина України, копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру, графіничний матеріал на бажану земельну ділянку із позначенням місця розташування. Так, за даними доданого до клопотання від 18.03.2021 роздруківки зображення викопіювання земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) кадастровий номер 8000000000:79:562:0001 з Публічної кадастрової карти (доступ до якої надано на офіційному сайті Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру за посиланням: https://map.land.gov.ua/) позивачка вказала на бажану земельну ділянку площею 0,10 га у складі земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:79:562:0001, тип власності - комунальна, цільове призначення - «житлових, житлово-будівельних, гаражних і дачно-будівелдьних кооперативів для житлової забудови», площа - 86,4814 га.
Дане клопотання позивачки від 18.03.2021 було зареєстроване в канцелярії Київської міської ради 11.05.2021 за вх. № 08/М-1813, а 19.05.2021 - передане для опрацювання до Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), про що свідчать відповідні відмітки на титульній сторінці самого клопотання.
26.05.2021 Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) оформив та надіслав ОСОБА_1 лист за вих. №057-08/М-1813-2003, де повідомив позивачку про наступне: відповідно до п. 2.10 Порядку набуття прав на землю і з земель комунальної власності у місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 20.04.2017 №241/2463, до Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) надійшла резолюція (доручення) заступника міського голови - секретаря Київської міської ради Бондаренка В.В. від 11.05.2021 №08/М-1813 щодо опрацювання клопотання (заяви на розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки комунальної власності територіальної громади міста Києва. З посиланням на процитовані положення ст. 79-1 Земельного кодексу України, п. «б» ст. 56 і ст. 26 Закону України «Про землеустрій», Департамент земельних ресурсів зазначив, що оскільки заявниця (позивачка) не є землевласником чи землекористувачем, підстави для підготовки згоди на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок у Департаменті відсутні. Додатково до наведеного Департамент проінформував позивачу про те, що відповідно до ст. 20 Земельного кодексу України зміна цільового призначення земельної ділянки здійснюється на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розробленого та погодженого в порядку, встановленому ст. 186-1 Земельного кодексу України.
Не погоджуючись із таким порядком дій (бездіяльності) в частині розгляду поданого нею до відповідача клопотання від 18.03.2021, позивачка з метою захисту своїх прав та інтересів звернувся із цим позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходив з наступного.
Частиною другою ст. 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Порядком набуття прав на землю із земель комунальної власності у місті Києві, затвердженим рішенням Київської міської ради від 20.04.2017 № 241/2463.
У відповідності до ст. 9 Земельного кодексу України, Київській міській раді надано повноваження у галузі земельних відносин, зокрема: право розпорядження землями територіальної громади м. Києва; право передачі земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до Земельного кодексу України; право надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до Земельного кодексу України.
На підставі пункту «м» ст. 9 Земельного кодексу України, крім перелічених у попередніх пунктах повноважень, Київська міська рада має повноваження вирішувати інші питання у галузі земельних відносин відповідно до Закону.
Згідно із п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», вирішення відповідно до Закону питань регулювання земельних відносин є виключною компетенцією пленарних засідань сільських, селищних, міських рад, а за п. 2 ст. 22 Закону України «Про столицю України - місто-герой Київ» Київська міська рада має право визначати особливості землекористування.
Відповідно до ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Київська міська рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
У силу норми ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та право користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Згідно з ч. 6 - 9 ст. 118 Земельного кодексу України (в редакції станом на 26.05.2021) громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
На час виникнення спірних правовідносин розгляд клопотань, в т.ч. на зразок того, що було подане позивачкою, у Київській міській раді регулювався Порядком набуття прав на землю із земель комунальної власності у місті Києві, затвердженим рішенням Київської міської ради від 20.04.17 №241/2463.
За приписами п.п. 2.1, 2.5, 2.7, 2.8 зазначеного Порядку, зацікавлена особа звертається до Київської міської ради через приймальню Київради з земельних питань з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або заявою на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж частини земельної ділянки, на яку поширюється право суборенди, сервітуту, технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок.
Департамент земельних ресурсів, керуючись даними міського земельного кадастру, містобудівного кадастру та Державного земельного кадастру, аналізує подані матеріали клопотання на відповідність меж земельної ділянки, її заявленого функціонального призначення даним містобудівного кадастру та протягом не більше семи робочих днів готує проект рішення Київської міської ради про надання дозволу (проект рішення Київської міської ради про відмову у наданні дозволу) на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, який невідкладно, не пізніше наступного робочого дня, передає до секретаріату Київської міської ради у порядку, встановленому Регламентом Київської міської ради.
Проект рішення Київської міської ради про надання дозволу (проект рішення Київської міської ради про відмову у наданні дозволу) на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується та приймається у порядку, встановленому Регламентом Київської міської ради.
Рішення Київської міської ради про надання дозволу (проект рішення Київської міської ради про відмову у наданні дозволу) на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки передається у встановленому порядку до приймальні Київради із земельних питань для внесення інформації до міського земельного кадастру та видається під час звернення зацікавленій особі або уповноваженому нею представнику разом із матеріалами справи-клопотання для розробки проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Як вбачається з матеріалів справи, після отримання 11.05.2021 клопотання позивачки Департаментом земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) був підготовлений лист-відмова від 26.05.2021.
Однак, станом на час розгляду цієї справи в суді, відповідний проект рішення відповідачем розглянуто не було, що є порушенням встановленого ст. 118 Земельного кодексу України загального порядку та строку для розгляду клопотання позивача і свідчить про допущення відповідачем проти правної бездіяльності.
Аналогічна правова позиція наведена у постанові Верховного Суду від 19.08.2021 у справі № 826/14320/17.
Виходячи з обсягу встановлених у справі обставин суд зазначає, що при зверненні до відповідача із клопотанням від 18.03.2021 позивачка керувалася також нормами ст. 79-1 Земельного кодексу України.
Так, згідно ч. 1 та 2 ст. 79-1 Земельного кодексу України, формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки, як об?єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об?єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; шляхом інвентаризації земель державної чи комунальної власності у випадках, передбачених законом; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).
Виходячи з аналізу положень ч.ч. 5 - 10 ст. 79-1 Земельного кодексу України можна дійти висновку, що підставою для формування земельних ділянок шляхом поділу та об?єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення, є технічна документація із землеустрою щодо поділу та об?єднання земельних ділянок.
Відтак, за даних обставин справи, до спірних правовідносин підлягає застосуванню ч. 6 ст. 79-1 Земельного кодексу України, яка встановлює, що формування земельних ділянок шляхом поділу та об?єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення, здійснюється на підставі відповідної технічної документації із землеустрою.
Крім того, згідно з ч. 1 ст. 50 Закону України «Про землеустрій» проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі зміни цільового призначення земельних ділянок або формування нових земельних ділянок.
Отже, формування земельних ділянок шляхом поділу та об?єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення, здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо поділу та об?єднання земельних ділянок.
Враховуючи викладене, суд вважає, що оскільки позивач звернувся до відповідача із заявою про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об?єднання земельних ділянок, а не на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність відповідач не мав підстав для не розгляду по суті клопотання позивачки від 18.03.2021.
Таким чином, суд вважає обґрунтованими позовні вимоги ОСОБА_1 та вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність Київської міської ради щодо розгляду клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок, датованого 18.03.2021.
Пунктом 10 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Відтак належним способом захисту порушених прав позивача є зобов'язання Київської міської ради розглянути по суті клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок, датованого 18.03.2021, та прийняти рішення за результатами його розгляду відповідно до норм чинного законодавства України.
Згідно статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до частини шостої статті 246 Кодексу адміністративного судочинства України у разі необхідності у резолютивній частині рішення суду також зазначаються порядок і строк виконання судового рішення, надання відстрочення чи розстрочення виконання рішення.
Суд зазначає, що у зв'язку з розпочатою військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ.
У подальшому, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Указом Президента України від 14.03.2022 №133/2022 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України від 17.05.2022 №341/2022, який затверджений Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 22.05.2022 №2263-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
Указом Президента України від 12.08.2022 №573/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Украні", який затверджено Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 15.08.2022 № 2500-ІХ продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.
Отже, на дату ухвалення рішення у цій справі в Україні діє воєнний стан, правовий режим якого визначається Законом України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 року № 389-VIII.
У свою чергу, відповідно до підпункту 5 пункту 27 розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей, як безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється.
Отже, до припинення (скасування) воєнного стану в Україні діє встановлена законом заборона на безоплатну передачу у приватну власність земель державної та комунальної власності, на надання уповноваженим органом виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, а також на розроблення відповідної документації.
Суд вважає, що вказані обставини унеможливлюють виконання відповідачем рішення суду в частині розгляду заяви позивача про надання дозволу на розробку технічної документації з землеустрою, а тому відповідно до ч.3 ст.378 КАС України наявні підстави для відстрочення виконання судового рішення в цій частині до припинення (скасування) в Україні воєнного стану.
Згідно з нормами ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 і 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Беручи до уваги зазначене, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Згідно з ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - КАС України), при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Наявною у матеріалах справи копією квитанції від 10.09.2021 підтверджено, що за подання позову ОСОБА_1 до адміністративного суду сплачений судовий збір у розмірі 908,00 грн. Враховуючи те, що при звернення до адміністративного суду із цим позовом з вимогами до Київської міської ради позивачка мала сплатити судовий збір у сумі 908 грн. (тобто, за основну позовну вимогу в п. 1 прохальної частини позову), та з огляду на обсяг задоволених за результатами цього позову вимог, суд дійшов висновку про наявність підстав для стягнення з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивачки витрати по оплаті судового збору в сумі 908 грн.
Крім того, у позовній заяві позивачка просила суд зобов'язати відповідача подати звіт про виконання судового рішення.
Частиною першою ст. 382 КАС України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Зі змісту наведеної правової норми випливає, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, яке має застосовуватися у виключних випадках.
У даному випадку, виходячи зі змісту обставин справи, та відсутністю у суда на час розгляду даної справи обгрунтованих мотивів вважати, що рішення не буде виконуватись відповідачем, суд дійшов до висновку про відсутність підстав стверджувати про те, що відповідач буде ухилятись від виконання судового рішення у даній справі, за умови набрання ним законної сили у встановленому порядку. Таким чином, суд відмовляє у задоволенні вказаного клопотання, як необґрунтованого.
Керуючись статтями 9, 11, 14, 73 - 78, 90, 132, 139, 143, 242 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною бездіяльність Київської міської ради щодо розгляду клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок, датованого 18.03.2021.
3. Зобов'язати Київську міську раду розглянути по суті клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок, датованого 18.03.2021, та прийняти рішення за результатами його розгляду відповідно до норм чинного законодавства України.
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_2 ) документально підтверджені судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 908,00 грн. (дев'ятсот вісім гривень) за рахунок бюджетних асигнувань Київської міської ради (код ЄДРПОУ 22883141, адреса місцезнаходження: 01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36).
5. Відстрочити виконання рішення суду у зобов'язальній частині до припинення (скасування) воєнного стану в Україні.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Панова Г. В.