Рішення від 19.09.2022 по справі 380/10719/22

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 вересня 2022 року

справа №380/10719/22

провадження № П/380/10802/22

зал судових засідань № 12

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Кузана Р.І.,

секретар судового засідання Ящишин І.А.,

за участю:

представника позивача Урбанської Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Львові в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал» до Державної служби геології та надр України про визнання протиправним та скасування наказу, -

ВСТАНОВИВ:

Львівське міське комунальне підприємство «Львівводоканал» (місцезнаходження: 79017, м.Львів, вул.Зелена, буд. 64, ЄДРПОУ 03348471) (далі - позивач, ЛМКП «Львівводоканал») звернулось до суду з позовом до Державної служби геології та надр України (місцезнаходження: 03057, м. Київ, Антона Цедіка, 16, код ЄДРПОУ 37536031) (далі - відповідач) (далі - відповідач, Держгеонадра) в якому просить визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби геології та надр України від 21.06.2022 №198 в частині анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4861 від 04.10.2017, наданого Львівському міському комунальному підприємству «Львівводокапал» з метою геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки питних підземних вод, затвердження запасів ДКЗ України ділянки родовища «Малечковичі» (каптажне джерело № 1. свердловина № 1а-11483).

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що ЛМКП «Львівводоканал» здійснює забір підземних вод державного значення з 17 родовищ, серед яких ділянка родовища «Малечковичі» (каптажне джерело №1, свердловина №1а-11483). 04.10.2017 ЛМКП «Львівводоканал» отримано спеціальний дозвіл на користування надрами № 4861, наданий з метою геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки питних підземних вод, затвердження запасів ДКЗ України на ділянці родовища «Малечковичі», строк дії якого становить 5 років. Позивач вказує, що впродовж дії дозволу ЛМКП «Львівводоканал» експлуатує водозабір «Малечковичі», як одну зі складових системи централізованого водопостачання, яка забезпечує питною водою споживачів міста Львів та супутніх населених пунктів безперервно та цілодобово, своєчасно та в повному обсязі нараховує та сплачує податкові зобов'язання з рентної плати за користування надрами, зокрема і родовища «Малечковичі». Однак, наказом Держгеонадра від 21.06.2022 № 198 прийнято рішення про анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4861 від 04.10.2017. Підставою анулювання зазначено - відпала потреба у користуванні надрами.

Позивач з таким наказом не погоджується та зазначає, що потреба у користуванні надрами на ділянці родовища «Малечковичі» (каптажне джерело №1, свердловина №1а-11483) не відпала і не могла відпасти, як з причин необхідності забезпечення безперебійного централізованого водопостачання, так і з технічних і екологічних причин.

Крім цього вказує, що відповідно до положень пункту 5 Постанови КМУ від 18.03.2022 № 314 «Деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану» (в редакції Постанови КМ № 535 від 03.05.2022) строки дії діючих строкових ліцензій та документів дозвільного характеру автоматично продовжуються на період воєнного стану та три місяці з дня його припинення чи скасування. Відтак вважає, що наданий позивачу дозвіл не міг бути анульований достроково під час воєнного стану.

Також зазначає, що відповідно до положень пункту 7 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою КМУ від 30.05.2011 № 615, дозвіл надається на строк, визначений заявником, але не більш як на п'ять років - на геологічне вивчення родовищ корисних копалин, в тому числі дослідно-промислову розробку родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, та геологічне вивчення бурштиноносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ з подальшим видобуванням бурштину (промислова розробка родовищ). Таким чином, виключно ЛМКП «Львівводоканал», а не інша особа визначає строк, на який видається спеціальний дозвіл на користування надрами в межах максимально можливого строку, визначеного Порядком. Повноважень щодо скорочення цього строку у відповідача немає.

Позивач звертає увагу, що завершення етапу розвідки родовища не виключає подальшого проведення геологічного вивчення надр. Постійне ведення геологічного вивчення дозволяє покращити оптимальне видобування корисної копалини, досягти зменшення питомих та експлуатаційних витрат надрокористувача.

З цих підстав ЛМКП «Львівводоканал» вважає протиправним наказ відповідача №198 від 21.06.2022 та просить його скасувати.

Ухвалою від 09.08.2022 суддя прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження.

Від представника позивача 14.09.2022 надійшли письмові пояснення (вх №59165).

Відповідач станом на дату розгляду справи відзиву на позовну заяву не подав.

Частиною шостою статті 162 КАС України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, викладених в позовній заяві та письмових поясненнях. Просила суд позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлявся про дату, час та місце судового засідання. Клопотань про розгляд справи без участі його представника до суду не надходило.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

ЛМКП «Львівводоканал» надано спеціальний дозвіл на користування надрами від 04.10.2017 №4861 для геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки питних підземних вод, затвердження запасів ДКЗ України на ділянці родовища - «Малечковичі» (каптажне джерело №1, свердловина №1а-11483); вид корисних копалин - питні підземні води. Строк дії спеціального дозволу на користування надрами - 5 років.

04.10.2017 між Державною службою геології та надр України та ЛМКП «Львівводоканал» укладено Угоду №4861/15-936 про умови користування надрами з метою геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовища питних підземних вод «Малечковичі» (джерело № 1. свердловина № 1а-11483) (далі - Угода).

Додатком № 2 до Угоди затверджено Програму робіт з геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин питних підземних вод родовища «Малечковичі» (джерело № 1, та свердловина № 1а-1 1483) (далі - Програма робіт).

Цією програмою визначено види робіт з геологічного вивчення та дослідно-промислової розробки родовища питних підземних вод «Малечковичі», джерело фінансування цих робіт та строки їх проведення. Пунктом 9 Програми робіт визначено строк затвердження запасів корисних копалин у ДКЗ України до 1 кварталу 2022 року.

Наказом Держгеонадра №198 від 21.06.2022 «Про анулювання, поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів на усунення порушень» анульовано спеціальні дозволи на користування надрами згідно з переліком, наведеним у додатку №1 до наказу. Пунктом 16 Додатку №1 до наказу №198 від 21.06.2022 анульовано ЛМКП «Львівводоканал» спеціальний дозвіл на користування надрами №4861 від 04.10.2017 на підставі п.22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою КМУ від 30.05.2011 №615.

Листом від 28.06.2022 №427/02-1/2-22 «Про подальшу дію спеціального дозволу на користування надрами» відповідач повідомив ЛМКП «Львівводоканал» про прийняття наказу від 21.06.2022 № 198 «Про анулювання, поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів на усунення порушень».

ЛМКП «Львівводоканал» звернулось до відповідача з листом № ДВ - 7881 від 11.07.2022 про надання роз'яснень щодо підстав анулювання дозволу на користування надрами № 4861 від 04.10.2017 та просив призупинити дію оскаржуваного наказу.

У відповідь на звернення позивача відповідач листом від 13.07.2022 № 1811/02- 1/2-22 «Щодо анулювання спеціального дозволу на користування надрами №4861 від 04.10.017» повідомив, що Дозвіл на вивчення не надає права надрокористувачу видобувати корисні копалини після затвердження запасів ДКЗ України та виконання мети дозволу. Також зазначив, що протоколом ДКЗ України від 12.03.2020 №5065, який схвалений Держгеонадрами (протокол від 02.09.2020 №173), затверджено запаси питних підземних вод родовища «Малечковичі». Таким чином, мета спеціального дозволу на користування надрами №4861 від 04.10.017 надрокористувачем виконана, у зв'язку з чим у надрокоритувача відпала потреба у користуванні надрами.

Вважаючи вказаний наказ протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Вказані обставини та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.

При вирішенні спору суд керувався таким.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини, що склались між сторонами регулюються Конституцією України, Кодексом України про надра, завданням якого є регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян.

Частиною першою статті 19 Кодексу України про надра визначено, що надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.

Відповідно до положень пункту 7 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року за № 615 (далі - Порядок №615), дозвіл надається на строк, визначений заявником, але не більш як на п'ять років - на геологічне вивчення родовищ корисних копалин і геологічне вивчення, в тому числі дослідно-промислову розробку родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, та геологічне вивчення бурштиноносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ з подальшим видобуванням бурштину (промислова розробка родовищ).

Згідно з п. 22 Порядку №615 право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбачених Кодексом України про надра, Законами України «Про нафту і газ» та «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».

Згідно з частиною другою статті 24 Кодексу України про надра користувачі надр зобов'язані:

1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано;

2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр;

3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища;

4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві;

4-1) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України;

5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Частиною першою статті 26 Кодексу України про надра визначені підстави припинення права користування надрами, відповідно до якої право користування надрами припиняється у разі:

1) якщо відпала потреба в користуванні надрами;

2) закінчення встановленого строку користування надрами;

3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування;

4) користування надрами із застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення;

5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;

6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами;

7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

Відповідно до частини другої статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Відповідно до абзацу десятого частини сьомої статті 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» дія документа дозвільного характеру припиняється через десять робочих днів із дня прийняття (винесення) дозвільним органом рішення про анулювання такого документа, якщо інше не передбачено законом.

Згідно з абзацами першим, одинадцятим та дванадцятим пункту 24 Порядку № 615 про надання, продовження строку дії, зупинення дії, поновлення дії, переоформлення, анулювання дозволу та внесення змін до нього Держгеонадра видає наказ, а Рада міністрів Автономної Республіки Крим розпорядження. Наказ Держгеонадр та розпорядження Ради міністрів Автономної Республіки Крим про надання, переоформлення, продовження строку дії, внесення змін до дозволу, зупинення дії, поновлення дії, анулювання, відмову в наданні чи продовженні строку дії дозволу розміщуються протягом п'яти робочих днів на офіційному веб-сайті відповідного органу. Наказ Держгеонадр та розпорядження Ради міністрів Автономної Республіки Крим про надання, переоформлення, продовження строку дії, внесення змін до дозволу, зупинення дії, поновлення дії, анулювання, відмову в наданні чи продовженні строку дії дозволу можуть бути оскаржені в установленому законодавством порядку.

З вищевикладеного слідує, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, самостійно або в судовому порядку.

Суд встановив, що ЛМКП «Львівводоканал» надано спеціальний дозвіл на користування надрами від 04.10.2017 №4861 для геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки питних підземних вод, затвердження запасів ДКЗ України на ділянці родовища - «Малечковичі» (каптажне джерело №1, свердловина №1а-11483), строком на 5 років, а саме до 04.10.2022. Тобто, метою користування позивачем надрами на підставі вказаного спеціального дозволу було не лише геологічне вивчення, а й дослідно-промислова розробка (далі - ДПР) родовища питної води «Малечковичі».

Наказом Державної служби геології та надр України від 21.06.2022 №198 анульовано дію спеціального дозволу на користування надрами від 04.10.2017 №4861, виданого ЛМКП «Львівводоканал». Підставою винесення такого наказу відповідачем став пункт 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою КМУ від 30.05.2011 №615, а саме відпала потреба у користуванні надрами.

Таким чином, спірним у цій справі є зокрема питання досягнення мети користування позивачем родовищем «Малечковичі».

Відповідно до п.1.3 Положення про порядок організації та виконання дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України №34/м від 03.03.2003 (далі - Положення) ДПР проводиться на родовищах корисних копалин, промислове значення яких позитивно визначене за результатами попередньої геолого-економічної оцінки, але з достатньою повнотою достовірне визначення характеристик корисних копалин можливе лише шляхом пробного вилучення і перероблення частини запасів мінеральної сировини в промислових умовах.

Пунктом 1.8 Положення передбачено, що ДПР підземних вод здійснюється з метою визначення забезпеченості експлуатаційних запасів підземних вод відновлюваними джерелами формування, сезонної та багаторічної мінливості останніх, а також якості підземних питних, технічних та мінеральних вод, експериментальної перевірки та техніко-економічного обґрунтування технології та засобів використання термальних вод, вилучення корисних компонентів з промислових вод, методів утилізації відпрацьованих термальних та промислових вод, бальнеологічного дослідження лікувальних мінеральних вод, ропи та мулу.

Згідно з п.2.2 та п.2.4 Положення, термін ДПР, кількість і умови вилучення мінеральної сировини обґрунтовуються у проекті ДПР. Строк проведення ДПР не повинен перевищувати трьох років, а для підземних вод, де здійснюється ДПР природного джерельного стоку, - п'яти років. Вилучена під час ДПР мінеральна сировина підлягає реалізації у загальному порядку.

За видобуту сировину справляються ресурсні платежі, передбачені постановами Кабінету Міністрів України відповідно від 12.09.97 N 1014 «Про затвердження базових нормативів плати за користування надрами для видобування корисних копалин та Порядку справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин» та від 29.01.99 №115 «Про затвердження Порядку встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, та його справляння».

Зі змісту Угоди та Програми робіт суд встановив, що проведення ДПР, складання геологічного звіту та затвердження запасів корисних копалин сторонам необхідно провести у період з 1 кварталу 2018 року по 1 квартал 2022 року.

З наявних у справі доказів випливає, що в період дії спеціального дозволу №4861 від 04.10.2017 позивачем проводилось видобування корисних копалин, нараховувались та сплачувались до бюджету податкові зобов'язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин родовища «Малечковичі».

Протоколом №5065 засідання Державної комісії України по запасах корисних копалин при Державній службі геології та надр України від 12.03.2020 колегією, серед іншого, вирішено затвердити станом на 01.02.2020 на розрахунковий строк 25 років балансові експлуатаційні запаси питних підземних вод загальнодержавного значення родовища «Малечковичі» та визнано родовище питних підземних вод «Малечковичі» підготовленим для подальшого промислового освоєння.

Пунктом 3.4 цього протоколу користувачу надр (ЛМКП «Львівводоканал») рекомендовано внести зміни до поданих матеріалів звіту відповідно до рішень цього протоколу і висновків експертів; здійснювати на родовищі моніторинг водовідбору зі свердловини, витрати джерела, рівня та якості підземних вод, на відповідність вимогам чинного ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною»; опрацювати питання щодо організації водопідготовки води, включаючи варіанти змішування з водою інших водозаборів, з метою доведення якості води, що видобувається з родовища, до вимог ДСанПіН 2.2.4-171-10.

Відповідно до п.3.5 цей протокол підлягає розгляду та введення в дію Державною службою геології та надр України.

Таким чином, аналіз змісту Протоколу від 12.03.2020 свідчить, що сам факт затвердження комісією запасів питних підземних вод не вичерпує в повній мірі мету спеціального дозволу від 04.10.2017 №4861, оскільки надані комісією рекомендації користувачу надр вказують на необхідність подальшого геологічного вивчення родовища, яке неможливо проводити без наявності спеціального дозволу. Такі рекомендації були схвалені Робочою групою Державної служби геології та надр України на засіданні 02.09.2020.

З цих підстав суд вважає необґрунтованим вказані відповідачем підстави анулювання позивачу спеціального дозволу на користування надрами - за минуванням потреби у користуванні надрами.

Суд також враховує доводи позивача про те, що забір питної води здійснюється позивачем для задоволення потреб споживачів міста Львова та супутніх населених пунктів у питній воді, яка надається безперервно та цілодобово. Специфіка каптажного джерела № 1 в родовищі «Малечковичі» полягає в тому, що вода потрапляє на поверхню землі без застосування будь-якого насосного обладнання (самопливом). Якщо не відбирати воду, що потрапляє на поверхню, в мережу водопостачання, вона буде розливатись на рельєф і заболочувати місцевість. Отже, потреба у користуванні позивачем надрами на ділянці родовища «Малечковичі» не відпала з причин необхідності забезпечення централізованого водопостачання, технологічних та екологічних причин. ЛМКП «Львівводоканал» протягом вересня 2021 року - серпня 2020 року п'ять раз зверталось до Державної служби геології та надр України з заявами на отримання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону (заяви №Д/З - 11539 від 16.09.2022, №Д/З-1904 від 02.03.2022, №Д/З-5491 від 25.05.2022, №Д/З-7701 від 06.07.2022, №Д/З-10085 від 25.08.2022), однак такі заяви повернуті відповідачем без розгляду.

Крім цього суд враховує, що оскаржуваний наказ прийнятий відповідачем в період дії в Україні воєнного стану. Відповідно до п.5 Постанови Кабінету Міністрів України від 18.03.2022 № 314 «Деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану» (в редакції Постанови КМ №535 від 03.05.2022) строки дії діючих строкових ліцензій та документів дозвільного характеру автоматично продовжуються на період воєнного стану та три місяці з дня його припинення чи скасування.

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією а законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, враховуючи викладене, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши мотиви та обставини прийняття оскаржуваного наказу, а також докази, надані позивачем, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до ст. 139 КАС України на користь позивача з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань необхідно стягнути судовий збір

Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 255, 293, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби геології та надр України від 21.06.2022 № 198 в частині анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4861 від 04.10.2017 року, наданого Львівському міському комунальному підприємству «Львівводокапал».

Стягнути з Державної служби геології та надр України (місцезнаходження: 03057, м. Київ, Антона Цедіка, 16, код ЄДРПОУ 37536031) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал» (місцезнаходження: 79017, м. Львів,вул. Зелена, буд. 64, ЄДРПОУ 03348471) судовий збір в сумі 2600 (дві тисячі шістсот) грн. 00 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення суду складене та підписане 29.09.2022.

Суддя Р.І. Кузан