30 вересня 2022 року Справа № 280/4385/22 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Конишевої О.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Альбакор» (69106, м. Запоріжжя, вул. Скворцова, буд. 236,код ЄДРПОУ 37129163)
до Запорізької митниці (69041, м.Запоріжжя, вул. Сергія Синенка, буд. 12; код ЄДРПОУ 44005647)
про визнання протиправним та скасування рішення,
26.07.2022 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Альбакор» (далі - позивач) до Запорізької митниці ДФС (далі - відповідач), відповідно до якої позивач просить суд визнати протиправною та скасувати Картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UА112080/2022/000197, винесену Запорізькою митницею.
Позивач з обґрунтування позовної заяви зазначив, що при імпорті товари не просто переміщуються через митний кордон України, а саме випускаються для вільного обігу на митній території України, тому датою ввезення товару слід вважати дату подачі декларації тобто після 01.04.2022, що звільняє на період дії воєнного стану від оподаткування податком на додану вартість операції з ввезення товарів на митну територію України у митному режимі імпорту з 1 квітня 2022 року. Таким чином, висновки відповідача про невірне зазначення відомостей в митній декларації не відповідають дійсності так як відомості вже подані з урахуванням змін в законодавстві. Отже оскаржуване рішення прийнято без достатніх правових підстав, а тому є протиправними та підлягає скасуванню. Просить позов задовольнити.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що митниці обґрунтовує своє рішення терміном «ввезення товарів, транспортних засобів на митну територію України», а саме: так як товар був ввезений 19.09.2021, а звільнення на період дії воєнного стану від оподаткування податком на додану вартість операції з ввезення товарів на митну територію України у митному режимі імпорту відбулося з 1 квітня 2022 року (пп. 69.23 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України), саме тому відповідач вважає, що позивачем невірно були зазначені відомості в гр. 36, 47, ВМД. Таким чином, посадові особи митниці при оформленні картки відмови діяли в межах наданих повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством. Просить у задоволені позовних вимог відмовити.
Ухвалою суду від 01.08.2022 відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін.
Згідно із ч.5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Суд дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та відзив на позов, встановив наступне.
19.04.2022 декларантом ТОВ «Альбакор» до митного контролю та митного оформлення було надіслано засобами електронного зв'язку електрону митну декларацію (далі - ЕМД), , якій було присвоєно № UA112080/2022/004376 на товар, що зазначений в гр. 31 ЕМД: «1. Морожена ікра оселедця (Сlиреа Нагengus)- 4800,00 кг у 300 картоних коробах по 16кг на 5 дерев'яних піддонах. Продукція обгорнута поліетиленовою плівкою, не в первинній упаковці. Ікра без ястиків, чищена, з додаванням солі та без додавання інших спецій. Зона вилову РАО 27. Термін придатності 24 місяці. Дата виробництва: лютий 2021. Маркування на упаковці: країна походження, виробник, імпортер, морожена ікра оселедця (Сlиреа Нагengus), енергетична і харчова цінність, термін придатності, умови споживання і зберігання, партія, повинно бути приготованим (розмороженим) перед вживанням, зона вилову».
До митного оформлення вказаного товару до митниці разом з ЕМД декларантом було надіслано скановані копії наступних документів:
-зовнішньоекономічний договір 104А/2017G від 12.04.2017;
- сертифікат якості від 14.09.2021 № 15283;
- інвойс від 16.09.2021№ 15283;
- автомобільна транспортна накладна СМК від 16.09.2021;
- фінансова довідка від 19.11.2021;
- пакувальний лист від 16.09.2021;
- сертифікат походження товару;
- документ що підтверджує вартість перевезення від 20.09.2021;
- витяг з реєстру платників єдиного податку;
- лист б/н про продукцію від 16.09.2021;
- фінансова довідка б/н від 19.11.2021 та інші.
За результатами здійсненого контролю митницею винесена картка відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA 112080/2022/000197.
Підставою для відмови у митному оформленні (випуску) товарів за митною декларацією № UA112080/2022/004376 вказано:
«Декларація подана з порушенням вимог ч. 1 ст. 257, ч. 1 ст. 266, ч. 9 прим. 11 р XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України (далі - МКУ) (із змінами, внесеними Законом України від 24.03.2022 № 2142-ІХ та пп. 69.23 пункту 69 підрозділу 10 р. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (із змінами, внесеними Законом України від 24.03.2022 № 2142-ІХ), Порядку заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженого наказом Мінфіна від 30.05.2012 № 651 щодо звільнення від оподаткування ввізним митом та податком на додану вартість операцій з ввезення товарів на митну територію України в митному режимі імпорту та невірного зазначення відомостей в гр. 36, 47, ВМД. Відповідно до ч. 4 МКУ, ввезення товарів, транспортних засобів на митну територію України, вивезення товарів, транспортних засобів за межі митної території України - сукупність дій, пов'язаних із переміщенням товарів, транспортних засобів через митний кордон України у будь-який спосіб у відповідному напрямку. Згідно поданих товаросупровідних документів ввезення на митну територію України задекларованих товарів здійснено 19.09.2021 року, а саме до набрання чинності Законом України від 24.03.2022 № 2142-ІХ (набрав чинності з дня його опублікування (опубліковано 05.04.2022)). Від декларанта не надійшло відповідної заяви про проведення дій передбачених п.п 33 - 36 ПКМУ № 450 від 21.05.2012. Порядок оскарження рішень, дій або бездіяльності митниці здійснюється відповідно до глави 4 МКУ».
Тому митниця обґрунтовує прийняття картки відмови тим, що товар був ввезений 19.09.2021 (підтвердженням є штамп митниці «під митним контролем» на CMR), а звільнення на період дії воєнного стану від оподаткування податком на додану вартість операції з ввезення товарів на митну територію України у митному режимі імпорту відбулося з 1 квітня 2022 року (пп. 69.23 п. 69 підрозділу 10 розділ XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України), саме тому відповідач вважає, що позивачем невірно були зазначені відомості в гр. 36, 47, ВМД.
Однак, митна декларація була подана 19.04.2022, тобто після внесення змін в законодавство, це свідчить про те, що ввезення товарів на митну територію України у митному режимі імпорту відбулося після 01.04.2022 і операція з ввезення товару позивачем є звільненою від оподаткування податком на додану вартість. Також суд вважає за необхідне зазначити, що спору з приводу невідповідності характеристик товару та його ціни не було.
Позивач вважає дії відповідача протиправними, у зв'язку з чим звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Згідно з нормами ст. 256 МК України відмова у митному оформленні - це письмове вмотивоване рішення митного органу про неможливість здійснення митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через невиконання декларантом або уповноваженою ним особою умов, визначених цим Кодексом.
У рішенні про відмову у митному оформленні повинні бути зазначені причини відмови та наведені вичерпні роз'яснення вимог, виконання яких забезпечує можливість митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення.
У всіх випадках відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні, випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення оформлюється картка відмови за встановленою формою.
Картка відмови складається за допомогою АСМО у межах строку, відведеного ст. 255 МКУ для завершення митного оформлення, посадовою особою митного органу, якою прийнято рішення про відмову.
Відповідно до ч. 1 ст. 257 МКУ декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії або їх електронні (скановані) копії, засвідчені електронним цифровим підписом декларанта або уповноваженої ним особи.
Згідно з п.8.1. та п.8.2 розділу VIII Порядку виконання митних формальностей при здійсненні митного оформлення товарів із застосуванням митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа, затверджений Наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 № 631 у всіх випадках відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні, випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення оформлюється картка відмови за формою, наведеною в додатку 2 до цього Порядку.
Картка відмови складається за допомогою АСМО у межах строку, відведеного статтею 255 Кодексу для завершення митного оформлення, посадовою особою митного органу, якою прийнято рішення про відмову.
У картці відмови зазначаються причини відмови, наводяться вичерпні роз'яснення вимог, виконання яких забезпечує можливість прийняття митної декларації, митного оформлення, випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення, а також вказується інформація про порядок оскарження рішення про відмову.
Пунктами 33 - 36 Постанови Кабінету Міністрів України № 450 від 21.05.2012 «Про питання, пов'язані із застосуванням митних декларацій» визначений порядок внесення змін до митної декларації та її відкликання.
Відповідно до ч. 9-11 розділу XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України тимчасово, на період з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану", але не раніше 1 квітня 2022 року, до припинення чи скасування воєнного стану на території України, пропуск та митне оформлення товарів, що ввозяться (пересилаються) на митну територію України для вільного обігу, здійснюється з урахуванням таких особливостей:
-за рішенням Кабінету Міністрів України дозволяється пропуск через митний кордон України та/або випуск відповідно до заявленої мети окремих товарів, щодо яких відповідними законами встановлені обмеження щодо їх переміщення через митний кордон України, без надання відповідних дозвільних документів та/або за відсутності відомостей про включення (виключення) таких товарів до (з) відповідного реєстру у формі електронних документів, засвідчених електронним цифровим підписом, які підтверджують дотримання встановлених обмежень щодо переміщення таких товарів через митний кордон України, якщо використання таких дозвільних документів та/або відомостей для здійснення митних формальностей передбачено законами України. Звільнення від подання дозвільних документів та/або відомостей, які підтверджують дотримання встановлених обмежень щодо переміщення таких товарів через митний кордон України для здійснення митних формальностей не означає звільнення від дотримання встановлених відповідними законами заборон та/або обмежень щодо використання та/або обігу відповідних товарів на митній території України.
Положення абзацу першого цього підпункту не застосовуються до товарів, які мають походження з країни, визнаної державою-окупантом згідно із законом та/або визнаної державою-агресором щодо України згідно із законодавством, або ввозяться з території держави-окупанта (агресора) та/або з окупованої території України, визначеної такою згідно із законом, наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, товарів військового призначення або товарів подвійного використання, радіоактивних матеріалів, небезпечних відходів;
- плата за виконання митних формальностей митними органами поза місцем розташування митних органів або поза робочим часом, установленим для них, із заінтересованих осіб не справляється.
Згідно пп. 69.23 п. 69 підрозділу 10 р. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України тимчасово, з 1 квітня 2022 року на період дії воєнного стану на території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з ввезення товарів на митну територію України у митному режимі імпорту суб'єктами господарювання, які зареєстровані платниками єдиного податку першої, другої та третьої групи, крім фізичних та юридичних осіб, які обрали ставку єдиного податку, визначену підпунктом 1 пункту 293.3 статті 293 цього Кодексу.
Згідно пп.4 ч. 1 ст.4 МК України ввезення товарів, транспортних засобів на митну територію України, вивезення товарів, транспортних засобів за межі митної території України - сукупність дій, пов'язаних із переміщенням товарів, транспортних засобів через митний кордон України у будь-який спосіб у відповідному напрямку.
В пп. 69.23. н. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, зазначено «ввезення товарів на митну територію України у митному режимі імпорту»
Згідно пп.25 ч.І ст.4 МК України митний режим - комплекс взаємопов'язаних правових норм, що відповідно до заявленої мети переміщення товарів через митний кордон України визначають митну процедуру щодо цих товарів, їх правовий статус, умови оподаткування і обумовлюють їх використання після митного оформлення.
Відповідно до ст. 74 МК України Імпорт (випуск для вільного обігу) - це митний режим, відповідно до якого іноземні товари після сплати всіх митних платежів, встановлених законами України на імпорт цих товарів, та виконання усіх необхідних митних формальностей випускаються для вільного обігу на митній території України.
Частино 1 ст.75 МК України встановлено, що Митний режим імпорту може бути застосований до товарів, що надходять на митну територію України та до товарів, що зберігаються під митним контролем або поміщені в інший митний режим, а також до продуктів переробки товарів, поміщених у митний режим переробки на лі шині її території.
Згідно ч.3 ст.75 МК України для поміщення товарів у митний режим імпорту особа, на яку покладається дотримання вимог митного режиму, повинна: 1) подати митному органу, що здійснює випуск товарів, документи на такі товари; 2) сплатити митні платежі, якими відповідно до законів України обкладаються товари під час ввезення на митну територію України в режимі імпорту; 3) виконати встановлені відповідно до закону вимоги щодо заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Таким чином, суд погоджується з обґрунтуванням позивача, що при імпорті товари не просто переміщуються через митний кордон України, а саме випускаються для вільного обігу на митній території України.
Таким чином, висновки відповідача про невірне зазначення відомостей в митній декларації не відповідають дійсності, з огляду на те, що задекларований товар був ввезений на митну територію України 19.09.2021 року, однак не був оформлений в митному режимі «Імпорт», і лише такого оформлення він буде випущений для вільного обігу на митній території України, а отже лише після цього буде завершена вся сукупність дій, пов'язаних із переміщенням товарів через митний кордон України.
За таких підстав та враховуючи, що вказані вище твердження відповідача не є підтвердженими, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведена правомірність та обґрунтованість прийнятого ним оскаржуваного рішення.
За таких обставин, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
У відповідності до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України на користь позивача підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача всі здійсненні ним судові витрати.
Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 90, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд,
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Альбакор» (69106, м. Запоріжжя, вул. Скворцова, буд. 236,код ЄДРПОУ 37129163) до Запорізької митниці (69041, м.Запоріжжя, вул. Сергія Синенка, буд. 12; код ЄДРПОУ 44005647)- задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати Картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UА112080/2022/000197, винесену Запорізькою митницею.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Альбакор» (69106, м. Запоріжжя, вул. Скворцова, буд. 236,код ЄДРПОУ 37129163) понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 2481,00 грн. (дві тисячі чотириста вісімдесят одну гривню 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Запорізької митниці (69041, м. Запоріжжя, вул. Сергія Синенка, буд. 12, код ЄДРПОУ 44005647).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення виготовлено в повному обсязі та підписано 30.09.2022.
Суддя О.В. Конишева