30 вересня 2022 року м. Житомир справа № 240/2346/22
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Семенюка М.М.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу застосувавши вимоги абз. 4 п. 7 Постанови КМУ від 17.07.1992 № 393, а саме: врахування середньомісячної суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні 19 місяців служби підряд перед звільненням на кількість таких місяців;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу з 10.08.2021 та виплачувати у відповідності до вимог абз. 4 п. 7 Постанови КМУ від 17.07.1992 № 393, а саме: врахування середньомісячної суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні 19 місяців служби підряд перед звільненням на кількість таких місяців.
В обґрунтування позову зазначає, що з 13.04.2016 до 06.12.2019 перебував на пенсії за вислугою років, а з 06.12.2019 розпочав службу в Службі судової охорони, де прослужив 19 місяців, у зв'язку із чим виплату пенсії йому було припинено; після звільнення зі Служби судової охорони, позивач пішов на пенсію, яка відповідачем йому була призначена не з урахуванням вищевказаних 19 місяців, а ще в обрахунок взято 5 місяців служби в Національній поліції України, що призвело до зменшення розміру пенсії.
Ухвалою від 04.07.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано у відповідача пенсійну справу ОСОБА_1 .
Відповідач подав відзив на позов, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог, зазначаючи, що "розмір додаткових видів грошового забезпечення та премії враховані за 19 останніх календарні місяці служби підряд перед звільненням, що зазначено у постанові Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992".
Проаналізувавши наявні у справі матеріали, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується учасниками справ, позивач перебуває на обліку у відповідача, в квітні 2016 року був звільнений зі служби в Національної поліції України та отримував пенсію за вислугою років з квітня 2016 року по грудень 2019 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ).
Як вбачається з розрахунку вислуги років для призначення пенсії (а.с.а.с.36-37), позивач з 21.10.2019 по 09.08.2021 (1 рік 9 місяців) проходив службу в Службі судової охорони.
В жовтні 2021 року Служба судової охорони направила відповідачу матеріали для призначення (перерахунку) пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону №2262-ХІІ (а.с.33), в яких також наявна довідка № 15 від 02.08.2021 (а.с.39-40), що сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії ОСОБА_1 , які враховуються під час обчислення пенсії за період з 06.12.2019 по 09.08.2021 становить 509746,71 грн.
Згідно з протоколом від 01.12.2021 (а.с.32), відповідачем позивачу з 09.08.2021 була призначена пенсія за вислугою років згідно із Законом №2262-ХІІ.
При цьому, як видно з листа відповідача від 06.01.2022 (а.с.19), в наданій довідці № 15 від 02.08.2021 (а.с.39-40) про даткові види грошового забезпечення вказано період за останні 21 місяць перед звільненням, тому було додано суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії за останні 4 місяці перед звільненням з Національної поліції України.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що вони регулюються Законом №2262-ХІІ та Постановою КМУ від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб" (далі - Постанова № 393), в редакціях, чинних на момент призначення пенсію позивачу.
В ст. 2 "Умови пенсійного забезпечення" Законом №2262-ХІІ зазначено:
"Військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.
Пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі повторного прийняття їх на військову службу до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та Державної спеціальної служби транспорту, службу до Національної поліції, Служби судової охорони, органів та підрозділів цивільного захисту, податкової міліції та Державної кримінально-виконавчої служби України виплата пенсій на час їх служби припиняється. При наступному звільненні із служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням загальної вислуги років на день останнього звільнення."
В Постанові № 393 вказано:
"7. Пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
відповідних окладів за посадою (для поліцейських, відряджених до органів державної влади, установ та організацій із залишенням на службі в Національній поліції, які отримували при цьому грошове забезпечення та звільнені із служби безпосередньо з посад у таких органах, установах та організаціях, - відповідних окладів, установлених за рівнозначними (аналогічними) посадами в Національній поліції), військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту - щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Для осіб, які звільнені із служби у 2008 році та пізніше або які померли (загинули) в зазначений період і на час звільнення (смерті) мають менш як 24 календарні місяці служби (крім осіб, виплата грошового забезпечення яким провадилася на умовах і в порядку, визначених постановами Кабінету Міністрів України від 17 серпня 2005 р. № 748, від 3 вересня 2005 р. № 865, від 9 березня 2006 р. № 268 і від 15 листопада 2006 р. № 1588), середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням (смертю) починаючи з січня 2008 р. на кількість таких місяців."
В словосполученні "24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням" слово "підряд" вказує на відсутність перерви в службі, тобто особа перед звільненням відслужила безперервно не менше як 24 календарні місяці.
При цьому суд звертає увагу, що по Закону №2262-ХІІ пенсія призначається не тільки за вислугу років, но і по інвалідності, для призначення якої визначальним є наявність інвалідності, а не вислуги служби, яка може бути і менше 24 календарних місяців.
Аналіз абзаців 3,4 Постанови № 393 свідчить про те, що розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, з якого обчислюється пенсія визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, а в разі, якщо перед звільненням особа не прослужила безперервно 24 календарні місяця, середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням на кількість таких місяців.
Таким чином, оскільки позивачу пенсія призначалась після звільнення зі служби в серпні 2021 року, при цьому на момент звільнення він не прослужив 24 календарні місяця підряд, середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням на кількість таких місяців (в даному випадку 21 календарний місяць).
Враховуючи наведене, суд вважає, що відповідач при призначення пенсії позивачу з серпня 2021 року протиправно діяв, визначивши суму щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, додавши до суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які позивач отримав під час проходження служби з 21.10.2019 по 09.08.2021 (21 місяць) в Службі судової охорони суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії за останні 4 місяці перед звільненням з Національної поліції України.
Суд вважає за необхідне з метою захисту прав та інтересів позивача зобов'язати відповідача перерахувати позивачу розмір призначеної пенсії, визначивши середньомісячну суму щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, шляхом ділення їх загальної суми на 21.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 КАС України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7,Житомир,10003, код 13559341) задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області при визначенні середньомісячної суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії для обчислення ОСОБА_1 призначеної пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України перерахувати розмір призначеної ОСОБА_1 пенсії, визначивши середньомісячну суму щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, шляхом ділення їх загальної суми на 21.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Семенюк