Рішення від 30.09.2022 по справі 200/12122/21

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2022 року Справа№200/12122/21

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Циганенка А.І., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Головного управління в Тернопільській області про визнання протиправними рішень та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

14 вересня 2021 року засобами поштового зв'язку позивач, ОСОБА_1 , подав до суду адміністративний позов до відповідачів, Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Головного управління в Тернопільській області, в якому просив:

- визнати протиправними рішення від 26 липня 2021 року та від 31 серпня 2021 року про відмову в призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та зобов'язати зарахувати до страхового та пільгового стажу в повному обсязі наступні періоди роботи: до страхового стажу період роботи з 02 вересня 1998 року по 03 червня 1999 року у ВАТ «Донецьке автотранспортне підприємство №11480», до страхового та пільгового стажу період роботи з 18 грудня 2000 року по 27 травня 2017 року в ДВАТ «Шахтоуправління «Донбас»;

- зобов'язати повторно розглянути заяву про призначення пенсії та прийняти до розрахунку розміру пенсії довідки про заробітну плату №193, 194, 195, 196, 197 від 10 лютого 2021 року.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що 19 липня 2021 року ним була подана заява про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Рішенням від 26.07.2021 в призначені пенсії було відмовлено з посиланням на відсутність необхідного страхового та пільгового стажу, передбаченого статтею 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Рішенням від 31.08.2021 вдруге було відмовлено в призначені пенсії у зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу. Вказані рішення, на думку позивача, є протиправними та підлягають скасуванню, оскільки не зарахування до страхового та пільгового стажу періоду роботи на ПАО «Шахтоуправління «Донбас» не ґрунтується на чинному законодавстві.

Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області подало відзив на адміністративний позов, в якому позовні вимоги не визнало в повному обсязі, просило відмовити в їх задоволенні з наступних підстав. Згідно з даними електронної пенсійної справи страховий стаж ОСОБА_1 складає 22 роки 4 місяці 25 днів та пільговий стаж на підземних роботах - 16 років 10 місяців 1 день (страховий та пільговий стаж враховано по 30.06.2021). Страховий стаж обчислено за даними Реєстру застрахованих осіб, диплому, довідки про проходження строкової військової служби та на теперішній час становить 22 роки 4 місяці 25 днів. Не зараховано до страхового стажу періоди роботи згідно з записами в трудовій книжці серії НОМЕР_1 , оскільки на титульній сторінці в графі «дата заповнення» відсутній рік заповнення. До страхового стажу зараховано періоди роботи у Відкритому акціонерному товаристві «Донецьке автотранспортне підприємство №11480» з 02.09.1998 по 03.06.1999, з 01.12.1999 по 22.12.1999 та з 01.01.2000 по 14.12.2000, у Державному відкритому акціонерному товаристві «Шахтоуправління «Донбас» (ПАТ «Шахтоуправління «Донбас») з 18.12.2000 по 31.05.2014, у Приватному акціонерному товаристві «Шахтоуправління «Покровське» з 14.06.2017 по 30.06.2021 за даними Реєстру застрахованих осіб, період навчання в ПТУ № 21 м. Донецька з 01.09.1995 по 09.06.1998 - згідно з дипломом серії НОМЕР_2 від 09.06.1998, період проходження строкової військової служби з 09.06.1999 по 15.10.1999 - згідно з довідкою від 08.07.2021 №07/4905 Міністерства оборони України Покровсько-Ясинуватського об'єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Пільговий стаж на підземних роботах зарахований за даними Реєстру застрахованих осіб на теперішній час складає 16 років 10 місяців 1 день. До пільгового стажу на підземних роботах зараховано періоди роботи:

- у Державному відкритому акціонерному товаристві «Шахтоуправління «Донбас» (ПАТ «Шахтоуправління «Донбас») з 13.03.2001 по 07.04.2002 та з 14.08.2002 по 31.05.2014;

- у Приватному акціонерному товаристві «Шахтоуправління «Покровське» з 14.06.2017 по 26.06.2017 та з 27.07.2017 по 30.06.2021 на підставі довідки про підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 16.07.2021 №499.

До страхового та пільгового стажу не зараховано період роботи заявника у Державному відкритому акціонерному товаристві «Шахтоуправління «Донбас» (ПАТ «Шахтоуправління «Донбас») з 01.06.2014 по 27.05.2017 у зв'язку з відсутністю в Реєстрі застрахованих осіб відомостей про нарахування заробітної плати та сплати страхових внесків.

До пільгового стажу на підземних роботах не зараховано періоди роботи:

- у Державному відкритому акціонерному товаристві «Шахтоуправління «Донбас» (ПАТ «Шахтоуправління «Донбас») з 18.12.2000 по 12.03.2001 в якості учня підземного гірника по ремонту гірничих виробок та з 08.04.2002 по 13.08.2002 навчання в учбовому пункті у зв'язку з неможливістю визначити за трудовою книжкою постійної зайнятості протягом повного робочого дня на підземних роботах, а саме відсутня інформація про підземні спуски у шахту, про відволікання від роботи (знаходження у відпустках без збереження заробітної плати, в учбових відпустках, участь у страйках, переведення на роботи з неповним робочим днем чи на інші роботи, про перебування підприємства в простої, тощо).

Позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача зарахувати до загального страхового та до пільгового стажу періодів роботи та призначити пенсію позивачу є незаконними, оскільки адміністративний суд не повноважний перебирати на себе дискреційні повноваження пенсійного органу та здійснювати розрахунок страхового та пільгового стажу позивача, а також встановлювати його достатність для призначення пенсії за віком. Зазначене узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 06.03.2018 у справі № 754/14898/15-а, від 17.07.2018 у справі № 514/166/16-а.

Головне управління в Тернопільській області відзиву на позовну заяву не подало, в заяві про розгляд справи без участі представника позов не визнало, просило відмовити в його задоволенні.

24 вересня 2021 року відкрито провадження у справі та її розгляд призначений за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадження).

24 вересня 2021 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області витребувані докази.

В період з 18 жовтня по 01 листопада 2021 року суддя Циганенко А.І. перебував на лікарняному.

03 листопада 2021 року вирішено провести розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.

22 листопада 2021 року до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області застосовані заходи процесуального примусу за невиконання вимог ухвали про витребування доказів від 22 вересня 2021 року.

06 грудня 2021 року судове засідання для розгляду справи по суті замінено підготовчим засіданням.

11 січня 2022 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області витребувані докази.

04 лютого 2022 року строк підготовчого провадження продовжений на тридцять днів.

В період з 07 по 18 лютого 2022 року суддя Циганенко А.І. перебував на лікарняному.

22 лютого 2022 року до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області застосовані заходи процесуального примусу за невиконання вимог ухвали про витребування доказів від 11 січня 2022 року.

22 лютого 2022 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області витребувані докази.

22 лютого 2022 року позовна заява залишена без руху, позивачу наданий строк для усунення її недоліків.

08 липня 2022 року продовжений розгляд справи після усунення позивачем недоліків позовної заяви.

08 липня 2022 року від позивача витребувані письмові пояснення про згоду або не згоду на заміну первісного відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, належними відповідачами - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області, яке розглядало заяви від 19 липня 2021 року №4669 та приймало спірне рішення, та Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області, яке розглядало заяву від 23 серпня 2021 року №5500 та приймало спірне рішення.

27 липня 2022 року первісний відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, замінено належними відповідачами: Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області та Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області.

27 липня 2022 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області витребувані докази.

15 вересня 2022 року скасовані ухвали про застосування заходів процесуального примусу до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 22 листопада 2021 року та від 22 лютого 2022 року.

У судове засідання, призначене на 30 вересня 2022 року, сторони не з'явилися, подали заяви про розгляд справи у їх відсутність.

Керуючись частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд вирішив розглянути справу в письмовому провадженні.

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що свідчить паспорт громадянина України НОМЕР_3 .

19 липня 2021 року ОСОБА_1 подав заяву про призначення пенсії за віком.

26 липня 2021 року за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 19 липня 2021 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії. Згідно з рішенням страховий стаж ОСОБА_1 складає 22 роки 4 місяці 25 днів, пільговий стаж на підземних роботах - 16 років 10 місяців 1 день (страховий та пільговий стаж враховано по 30.06.2021). Страховий стаж обчислено за даними Реєстру застрахованих осіб, диплому, довідки про проходження строкової військової служби та на час прийняття рішення становить 22 роки 4 місяці 25 днів. Не зараховано до страхового стажу періоди роботи згідно з записами в трудовій книжці серії НОМЕР_1 , оскільки на титульній сторінці в графі «дата заповнення» відсутній рік заповнення. До страхового стажу зараховано періоди роботи у Відкритому акціонерному товаристві «Донецьке автотранспортне підприємство № 11480» з 02.09.1998 по 03.06.1999, з 01.12.1999 по 22.12.1999, та з 01.01.2000 по 14.12.2000, у Державному відкритому акціонерному товаристві «Шахтоуправління «Донбас» (ПАТ «Шахтоуправління «Донбас») з 18.12.2000 по 31.05.2014, у Приватному акціонерному товаристві «Шахтоуправління «Покровське» з 14.06.2017 по 30.06.2021 за даними Реєстру застрахованих осіб, період навчання в ПТУ № 21 м. Донецька з 01.09.1995 по 09.06.1998 - згідно з дипломом серії НОМЕР_2 від 09.06.1998, період проходження строкової військової служби з 09.06.1999 по 15.10.1999 - згідно з довідкою від 08.07.2021 №07/4905 Міністерства оборони України Покровсько-Ясинуватського об'єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Пільговий стаж на підземних роботах зарахований за даними Реєстру застрахованих осіб та на час прийняття рішення складає 16 років 10 місяців 1 день. До пільгового стажу на підземних роботах зараховано періоди роботи:

- у Державному відкритому акціонерному товаристві «Шахтоуправління «Донбас» (ПАТ «Шахтоуправління «Донбас») з 13.03.2001 по 07.04.2002 та з 14.08.2002 по 31.05.2014;

- у Приватному акціонерному товаристві «Шахтоуправління «Покровське» з 14.06.2017 по 26.06.2017, та з 27.07.2017 по 30.06.2021 на підставі довідки про підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 16.07.2021 №499.

До страхового та пільгового стажу не зараховано період роботи позивача у Державному відкритому акціонерному товаристві «Шахтоуправління «Донбас» (ПАТ «Шахтоуправління «Донбас») з 01.06.2014 по 27.05.2017 у зв'язку з відсутністю в Реєстрі застрахованих осіб відомостей про нарахування заробітної плати та сплати страхових внесків.

До пільгового стажу на підземних роботах не зараховано періоди роботи:

- у Державному відкритому акціонерному товаристві «Шахтоуправління «Донбас» (ПАТ «Шахтоуправління «Донбас») з 18.12.2000 по 12.03.2001 в якості учня підземного гірника по ремонту гірничих виробок та з 08.04.2002 по 13.08.2002.

09 серпня 2021 року Головне правління Пенсійного фонду України листом за №0500-1509-8/49470 повідомило ОСОБА_1 про результати розгляду заяви про призначення пенсії від 19 липня 2021 року.

23 серпня 2021 року ОСОБА_1 подав заяву про призначення пенсії за віком.

31 серпня 2021 року Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області прийняло рішення про відмову в призначенні пенсії №056650006022, яким ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Страховий стаж особи становить 22 роки 04 місяці 25 днів. Пільговий стаж особи становить: роботи підземні, професії за постановою №202 (25): 01 рік 00 місяців 25 днів; роботи підземні, провідні професії (20): 15 років 09 місяців 05 днів.

01 вересня 2021 року Головне правління Пенсійного фонду України листом за №0500-1509-8/62027 повідомило ОСОБА_1 про результати розгляду заяви про призначення пенсії від 23 серпня 2021 року.

Згідно з розрахунками стажу до спірних рішень, як Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області, так і Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, до страхового стажу зарахувало період роботи з 02.09.1998 по 03.09.1999 (кількість 9 місяців 02 дня);

до страхового та пільгового стажу не зараховано період роботи заявника на Державному відкритому акціонерному товаристві «Шахтоуправління «Донбас» (ПАТ «Шахтоуправління «Донбас»)

з 18.12.2000 по 12.03.2001 в якості учня підземного гірника по ремонту гірничих виробок;

з 08.04.2002 по 13.08.2002 навчання в учбовому пункті;

з 01.06.2014 по 14.06.2017.

За спірні періоди в трудовій книжці НОМЕР_1 , яка видана на ім'я ОСОБА_1 , наявні наступні записи:

Державне відкрите акціонерне товариство «Шахтоуправління «Донбас», Відкрите акціонерне товариство «Шахтоуправління «Донбас»

№6 - 18.12.2000 прийнятий учнем гірника з ремонту гірничих виробок з повним робочим днем ??у шахті на ВТБ тимчасово, н. 522к 19.12.00.;

№7 - 16.02.2001 зарахований в штат постійно, н. 70к 16.02.2001;

№8 - 25.12.2000 - 01.03.2001 навчання в учбовому пункті ш/у «Донбасс» - гірник по РГВ; св.1823;

№9 - 13.03.2001 гірник з ремонту гірничих виробок 2 розраду з повним робочим днем в шахті на ВБТ. Н. 114к 13.03.01;

№10 - 14.08.2002 переведений прохідником 4 розрядку з повним робочим днем в шахті на УПР, н.401к 14.08.02;

№11 - 08.04.2002 - 12.08.2002 навчався в учбовому пункті ш/у «Донбасс» - прохідник, св. 3605;

№12 - 12.08.2003 прохідник 5 розряду з повним підземним робочим днем в шахті, н.423к 12.08.03;

№13 - 22.06.2006 гірник очисного вибою 4 розряду з повним підземним робочим днем, н. 337к 22.06.06;

№14 - 13.02.2007 гірник очисного вибою 5 розряду з повним підземним робочим днем, н. 64к 12.02.07;

№15 - 27.05.2017 звільнений за ст. 38 КЗпП України за власним бажанням, н. 142к 25.05.17.

Згідно із витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, сформованим станом на 15 червня 2021 року, Публічне акціонерне товариство «Шахтоуправління «Донбас» зареєстровано за ідентифікаційним номером 00174668, місцезнаходження юридичної особи - 83059, Донецька область, м. Донецьк.

03 березня 2021 року Публічним акціонерним товариством «Шахтоуправління «Донбас» (Донецька народна республіка) видана довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №171, на ім'я ОСОБА_1 , про роботу останнього в період з 18 грудня 2000 року по 27 травня 2017 року .

Згідно з довідкою №171а, яка видана 03 березня 2021 року Публічним акціонерним товариством «Шахтоуправління «Донбас» (Донецька народна республіка), Публічне акціонерне товариство «Шахтоуправління «Донбас» як юридична особа Донецької народної республіки включене до Єдиного державного реєстру 14 січня 2015 року.

Форма ОК-5 «Індивідуальні відомості про застраховану особу» з Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування на ім'я ОСОБА_1 не містить відомостей про страховий стаж та заробітну плату, розмір сплаченого єдиного внеску та інші дані, що містяться в реєстрі застрахованих осіб, за період з червня 2014 року по червень 2017 року, за червень 2017 року місять містяться дані про суму заробітку для нарахування пенсії, кількість трудових днів та сплату страхових внесків за 17 днів на Приватному акціонерному товаристві «Шахтоуправління «Покровське».

При ухваленні рішення суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.

Україна є […] правова держава (стаття 1 Конституції України).

Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави (стаття 3 Конституції України).

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними (стаття 46 Конституції України).

Згідно з пунктом 6 частини 1 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України від 05 листопада 1991 року №1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788-ХІІ) та Законом України від 09 липня 2003 року №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закону №1058-ІV).

Закон №1788-ХІІ був введений в дію з 01 січня 1992 року - в частині норм, що стосуються призначення і виплати пенсій та коригування рівнів пенсій, призначених до введення цього Закону; з 01 квітня 1992 року - в повному обсязі.

01 січня 2004 року набув чинності Закон №1058-ІV.

Згідно з пунктом Розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону №1058-ІV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовам праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та трудового стажу, передбаченого Законом №1788-XII.

Відповідно до положень пункту 6 Розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону №1058-ІV положення Закону №1788-XII застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.

Згідно зі статтею 14 Закону №1788-XII працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисною вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень) за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.

Частиною 3 статті 114 Закону №1058-ІV також встановлено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.

Відповідачі не зарахували до страхового та пільгового стажу позивача період роботи у Державному відкритому акціонерному товаристві «Шахтоуправління «Донбас» (Публічне акціонерне товариство «Шахтоуправління «Донбас») з 01.06.2014 по 27.05.2017 у зв'язку з відсутністю в Реєстрі застрахованих осіб відомостей про нарахування заробітної плати та сплати страхових внесків.

Суд погоджується з такими аргументами відповідачів з огляду на наступне.

Згідно з частиною 1 статті 24 Закону №1058-ІV страховий стаж це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Відповідно до частини 2 статті 24 Закону №1058-ІV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Система персоніфікованого обліку була введена в дію 01 січня 2004 року на виконання Указу Президента України від 4 травня 1998 року №401 «Про заходи щодо впровадження персоніфікованого обліку відомостей у системі обов'язкового державного пенсійного страхування» згідно постанов Кабінету Міністрів України №1854 від 12 грудня 2002 року та №303 від 12 березня 2003 року.

Отже, для включення спірного періоду до страхового стажу позивача в системі персоніфікованого обліку відомостей у системі обов'язкового державного пенсійного страхування мають міститися відповідні дані про сплачені страхові внески.

Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затверджене постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 №10-1, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 08.07.2014 за №785/25562, визначає порядок формування реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування з метою забезпечення ведення єдиного обліку застрахованих осіб у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування та їх ідентифікації, накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про сплату платниками єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та про набуття застрахованими особами права на отримання страхових виплат та порядок надання інформації з Реєстру застрахованих осіб.

Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування це організаційно-технічна система, призначена для накопичення, зберігання та використання інформації про збір та ведення обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, його платників та застрахованих осіб, що складається з реєстру страхувальників та реєстру застрахованих осіб.

Реєстр застрахованих осіб це автоматизований банк відомостей, створений для ведення єдиного обліку фізичних осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню відповідно до закону. Реєстр застрахованих осіб складається з електронних облікових карток застрахованих осіб, до яких включаються відомості про застрахованих осіб, інформація про набуття прав на одержання страхових виплат за всіма видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та інформація про виплати за всіма видами загальнообов'язкового державного соціального страхування. Реєстр застрахованих осіб формує та веде Пенсійний фонд, користувачами цього реєстру є органи доходів і зборів та фонди загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Персоніфіковані відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески, та інші відомості подаються до Пенсійного фонду роботодавцями, підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та органами, які виплачують грошове забезпечення, допомогу та компенсацію відповідно до законодавства.

За наслідками судового розгляду встановлено, що форма ОК-5 «Індивідуальні відомості про застраховану особу» з Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування на ім'я ОСОБА_1 не містить відомостей про страховий стаж, заробітну плату, розмір сплаченого єдиного внеску та інші дані, що містяться в реєстрі застрахованих осіб, за період його роботи з червня 2014 року по червень 2017 року на Публічному акціонерному товаристві «Шахтоуправління «Донбас».

Згідно із витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, сформованим станом на 15 червня 2021 року, Публічне акціонерне товариство «Шахтоуправління «Донбас» зареєстровано за ідентифікаційним номером 00174668, місцезнаходження юридичної особи - 83059, Донецька область, м. Донецьк.

Матеріали справи не містять доказів того, що з метою забезпечення сплати податків Публічне акціонерне товариство «Шахтоуправління «Донбас» перереєструвалося з міста Донецька (території, де здійснювалися антитерористична операція, операція об'єднаних сил) на іншу підконтрольну Уряду України територію.

Отже, відповідачі правомірно не зарахували до страхового (загального та пільгового) стажу позивача період роботи на Публічному акціонерному товаристві «Шахтоуправління «Донбас» (Донецька народна республіка) з 01.06.2014 по 27.05.2017.

Відповідачі стверджують, що відсутня можливість зарахування до пільгового стажу періодів роботи позивача з 18.12.2000 по 12.03.2001 в якості учня підземного гірника по ремонту гірничих виробок та з 08.04.2002 по 13.08.2002 навчання в учбовому пункті, у зв'язку з неможливістю визначити за трудовою книжкою постійної зайнятості протягом повного робочого дня на підземних роботах, а саме відсутня інформація про підземні спуски у шахту, про відволікання від роботи (знаходження у відпустках без збереження заробітної плати, в учбових відпустках, участь у страйках, переведення на роботи з неповним робочим днем чи на інші роботи, про перебування підприємства в простої, тощо), з посиланням на лист Мінсоцзахисту від 05.11.1993 №02-82.

Суд не погоджується з даними твердженнями відповідачів з огляду на наступне.

Під час обчислення страхового стажу позивача до 01 січня 2004 року відповідачі мали керуватися документами та порядком, визначеним законодавством, що діяло до набрання чинності Законом №1058-ІV.

Основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка (стаття 62 Закону №1788-ХІІ).

Згідно з пунктом 1.1 «Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників», затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України №58 від 29 липня 1993 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 року за №110, в редакції наказу Міністерства соціальної політики №720/1642/5 від 06 жовтня 2014 року (далі - Інструкція), трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Відповідно до пункту 2.14 Інструкції якщо працівник має право на пенсію за віком на пільгових умовах, запис у трудовій книжці робиться на підставі наказу, виданого за результатами атестації робочих місць, і має відповідати найменуванню Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Пунктом 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 383 від 18 листопада 2005 року, встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.

В період з 11 березня 1994 року по 16 січня 2003 року застосовувався Список №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 №162.

У спірні періоди роботи позивач виконував роботи за професією, що внесена до Списку № 1, яка дає право на пільгову пенсію, що підтверджується записами в трудовій книжці щодо посад, на яких працював позивач, та про повний робочий день під землею, тобто про характер виконуваної роботи.

Крім того, форма ОК-5 «Індивідуальні відомості про застраховану особу» з Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування на ім'я ОСОБА_1 містить відомості про страховий стаж та заробітну плату, розмір сплаченого єдиного внеску та дані, щодо коду підстав для обліку спецстажу за №ЗП3013А1 - працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, відповідно до «Довідників кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства», які затверджені постановами Правління Пенсійного фонду України №26-1 від 05.11.2009 «Про Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування органам Пенсійного фонду України», №25-2 від 03.12.2013 «Про визнання такою, що втратила чинність, Постанови Правління Пенсійного фонду України від 08.10.2010 №22-2».

Вказана правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 07 березня 2018 року у справі № 233/2084/17, від 05 серпня 2020 року у справі №127/9289/17, від 23 вересня 2021 року у справі №227/4273/16-а.

Позивач просить зарахувати до страхового стажу період роботи з 02 вересня 1998 року по 03 червня 1999 року у ВАТ «Донецьке автотранспортне підприємство №11480».

За наслідками судового розгляду встановлено, що даний період роботи зарахований до страхового стажу позивача.

Отже, вказані вимоги заявлені безпідставно.

Вимоги про зобов'язання прийняти до розрахунку розміру пенсії довідки про заробітну плату №193, 194, 195, 196, 197 від 10 лютого 2021 року заявлені передчасно, оскільки дане питання не було предметом розгляду відповідачів, а тому не підлягають задоволенню.

Відповідно до постанови Верховного Суду від 30 травня 2018 року в справі №174/658/16-а (провадження №К/9901/201/17) оцінюватися судом мають саме підстави відмови у призначенні пенсії, тобто, мотиви, з яких виходив відповідач, розглядаючи заяву про її призначення.

Суд акцентує увагу на тому, що підставою для призначення пенсії за віком на пільгових умовах незалежно від віку є відповідний стаж роботи, а саме не менше 20 років зайнятості на провідних професіях.

За наслідками судового розгляду встановлено, що позивач не має відповідного стажу роботи для призначення пенсії незалежно від віку (частина 3 статті 114 Закону №1058-ІV), навіть за умови зарахування до пільгового стажу позивача періодів роботи з 18.12.2000 по 12.03.2001 в якості учня підземного гірника по ремонту гірничих виробок та з 08.04.2002 по 13.08.2002 навчання в учбовому пункті.

Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно зі статтею 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 1 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Згідно зі статтею 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню в повному обсязі.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, №303-A, п.29).

Оскільки суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, питання розподілу судових витрат не вирішується.

Керуючись статтями 2, 5-10, 20, 22, 25, 47, 72-77, 90, 132, 139, 143, 205, 215, 241-246, 250, 251, 255, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_4 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (юридична адреса: 93400, Україна, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, буд. 9, код ЄДРПОУ 21782461, електронна адреса: gu.lg@pfu.gov.ua), Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (юридична адреса: 46001, м. Тернопіль, майдан Волі, 3, код ЄДРПОУ 14035769, електрона адреса: gu.ternopil@pfu.gov.ua) про визнання протиправними рішень від 26 липня 2021 року та від 31 серпня 2021 року про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зобов'язання зарахувати до страхового та пільгового стажу в повному обсязі наступних періодів роботи: до страхового стажу період роботи з 02 вересня 1998 року по 03 червня 1999 року у ВАТ «Донецьке автотранспортне підприємство №11480», до страхового та пільгового стажу період роботи з 18 грудня 2000 року по 27 травня 2017 року в ДВАТ «Шахтоуправління «Донбас», зобов'язання повторно розглянути заяву про призначення пенсії та прийняти до розрахунку розміру пенсії довідки про заробітну плату №193, 194, 195, 196, 197 від 10 лютого 2021 року, відмовити повністю.

Повний текст рішення складено 30 вересня 2022 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.

Суддя А.І. Циганенко