Рішення від 30.09.2022 по справі 160/11300/22

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2022 року Справа № 160/11300/22

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сліпець Н.Є.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (в письмовому провадженні) у місті Дніпро адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

28.07.2022 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровський області з 01.07.2021, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», провести ОСОБА_1 нарахування і здійснювати щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн.;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровський області з 01.07.2021 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», провести ОСОБА_1 нарахування і здійснювати щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн. до пенсії, яка, відповідно рішенню Дніпропетровського окружного адміністративного суду по справі №160/11099/21, виплачується у розмірі 77% грошового забезпечення, без обмеження пенсії максимальним розміром, згідно довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, на підставі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.07.2020 у справі № 160/1958/20.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем з 01.07.2021 року не проведено щомісячну доплату у сумі 2000 гривень, яка передбачена Постановою КМУ «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» № 713 від 14.07.2021 року. 18.07.2022 року позивач звернувся до відповідача з заявою про виплату щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 (дві тисячі) гривень на підставі Постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» № 713 від 14.07.2022 року, на яку відповідач листом № 21731-17817/М-01/8-0400/22 від 21.07.2022 року відмовив в задоволенні вказаної заяви, мотивуючи тим, що відповідно до абзацу 3 пункту 1 постанови КМУ № 713 у випадку коли пенсія переглядалася (перераховувалась) після 01.03.2018 року, щомісячна доплата встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується. Вказані дії відповідача позивач вважає протиправними, тому просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.08.2022 року відкрито провадження та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами з 17.08.2022 року, відповідно до ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

05.09.2022 відповідачем засобами електронного зв'язку через підсистему «Електронний суд» подано відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог, зважаючи на їх необґрунтованість та безпідставність. Відповідач зазначає, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.10.2021 року по справі № 160/11099/21 Головним управлінням Пенсійного фонду України Дніпропетровській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 в розмірі 77% без обмеження її максимального розміру від грошового забезпечення 26719,25 грн., яке зазначено в довідці від 23.07.2020 № ФД 96947, виданої Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України. З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 14.07.2021 № 713 «Про додаткових соціальний захист окремих категорій осіб». Відповідно до пункту 1 Постанови № 713 з 1 липня 2021 особам, яким призначено пенсії з 1 березня 2018 року відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» до розміру ї пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 рок встановлено щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13,21 і 36 Закону. У разі, коли пенсія особам, зазначеним у абзацах першому і другому цього пункт переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується крім випадків, коли розмір пенс після такого перегляду (перерахунку) збільшився менш ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягла 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру. Враховуючи вищевикладене, а також те, що після перерахунку пенсії ОСОБА_1 основний її розмір збільшився понад 2000 грн., підвищення відповідно до пункту 1 Постанов № 713 з 1 липня 2021 не встановлюється. З огляду на викладене, просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Відповідно до положень ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.

Згідно із ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи, або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 1998 року є пенсіонером органів МВС України та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років, яка була призначена відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду по справі №160/11099/21 від 04.10.2021 року зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести з 01.04.2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії у розмірі 77% грошового забезпечення згідно довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки на підставі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.07.2020 року у справі № 160/1958/20, без обмеження пенсії максимальним розміром з урахуванням виплачених сум.

18.07.2022 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України із заявою про нарахування та здійснення щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн.

Проте, листом від 21.07.2022 року №21731-17817/М-01/8-0400/22 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило про відсутність законних підстав для здійснення щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн., оскільки після перерахунку пенсії основний розмір збільшився понад 2000,00 грн., підвищення відповідно до пункту 1 Постанови №713 з 1 липня 2021 року не встановлюється.

Позивач не погоджується із такими діями відповідача щодо відмови у здійсненні здійснені щомісячної доплати до пенсії, що і стало підставою для звернення з даним позовом до суду.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, є Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 року №2262-XII (далі Закон №2262-ХII).

Частиною першою статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі Закон № 2262-ХІІ). Преамбулою цього закону встановлено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Кабінетом Міністрів України 14 липня 2021 року прийнято постанову №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Відповідно до вказаної постанови: з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України постановляє:

1. Установити з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 р., щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Отже, щомісячна доплата в сумі 2000 гривень запроваджена Урядом з метою зменшення диспропорцій в розмірах пенсій до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб.

Така диспропорція виникла з огляду на правове регулювання призначення та перерахунку призначених пенсій, яке існувало до та після 1 березня 2018 року, зокрема, в частині прийняття Урядом постанови №103, деякі положення якої в подальшому були визнані нечинними в судовому порядку та якою було передбачено те, що призначення та перерахунок раніш призначених пенсій здійснюється з таких складових грошового забезпечення як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років.

У свою чергу, з 01.03.2018 року набрала чинності постанова КМУ №704, якою було встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Частиною 3 ст.43 Закону № 2262-XII встановлено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим 9спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установленим законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно ч.4 ст. 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ №45 від 13.02.2008 року, при перерахунку раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Отже, у зв'язку з набранням чинності постанови КМУ №704 та з огляду на визнання нечинними деяких положень постанови КМУ №103, у тому числі щодо визначення видів грошового забезпечення, з яких обчислюється пенсія, з 01.03.2018 року у осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-XII, виникло право на перерахунок пенсії виходячи із видів грошового забезпечення, які передбачені постановою КМУ №704.

Виходячи з того, що при розрахунку пенсій після 01.03.2018 року приймалися до уваги і інші види грошового забезпечення, ніж ті, які передбачалися в редакції постанови КМУ №103, то і розмір пенсій, які призначалися (перераховувалися) до 01.03.2018 року були меншими, ніж ті які призначалися (перераховувалися) після 01.03.2008 року.

Отже, для усунення диспропорції в розмірах пенсій, які призначалися особам за однією посадою, але мали різний розмір, Урядом було прийнято постанову КМУ №713.

При цьому, умовою для виплати щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. визначено те, що пенсії не переглядалися (не перераховувалися) після 1 березня 2018 року.

У спірному випадку встановлено та не заперечувалось позивачем те, що після 01.03.2018 розмір пенсії позивача був перерахований відповідачем на виконання рішення суду. При цьому, розрахунок пенсії, при її перерахунку, здійснено виходячи із видів грошового забезпечення, визначених постановою КМУ №704.

Отже, розмір пенсії позивача був приведений у відповідність до вимог чинного законодавства, при цьому такий перерахунок здійснено з 01.04.2019 року.

Таким чином, суд дійшов висновку про відсутність підстав стверджувати про наявність у позивача права на доплату у розмірі 2000 грн., оскільки пенсія позивача була переглянута після 01.03.2018 року, з урахуванням положень законодавства, яке діяло з 01.03.2018 року.

При цьому, посилання позивача на те, що виконання рішення суду не можливо вважати переглядом (перерахуванням) пенсії у розумінні постанови КМУ №713, суд вважає безпідставною, оскільки визначена постановою КМУ №713 умова для виплати доплати є безвідносною до того, з яких причин проводився перерахунок пенсії після 01.03.2018 року. Визначальним є те, що після такого перерахунку усувається диспропорція у пенсіях призначених до та після 01.03.2018 року.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог щодо встановлення та виплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до його пенсії у розмірі 2000 (дві тисячі) гривень у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб.

Відповідно до ч. 1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно ч. 2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Оцінуючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є не обгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні підстави для вирішення питання стосовно повернення судового збору, сплаченого позивачем при зверненні до суду.

Відповідно до ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно із ч. 5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Керуючись ст. ст. 2-10, 11, 12, 47, 72-77, 94, 122, 132, 139, 193, 241-246, 250, 251, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.Є. Сліпець