про відмову у залучені третьої особи
30 вересня 2022 року Справа №160/12770/22
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Прудник Сергій Володимирович, розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження у місті Дніпро клопотання Державної установи «Дніпровська установа виконання покарань (№4)» про залучення третьої особи у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Державної установи «Дніпровська установа виконання покарань (№4)» про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
23 серпня 2022 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Державної установи «Дніпровська установа виконання покарань (№4)», в якій позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Державної установи «Дніпровська установа виконання покарань (№4)» щодо не виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, що передбачена постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 року за період з 24.02.2022 року по 31.05.2022 року та зобов'язати Державну установу «Дніпровська установа виконання покарань (№4)» здійснити виплату на користь ОСОБА_1 додаткової винагороди в розмірі 30000 щомісячно, що передбачено Постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 року за період часу з 24.02.2022 року по 31.05.2022 року з врахуванням фактично виплачених сум.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач вказує, що відповідачем в порушення приписів постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 року "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" не здійснено нарахування та виплату додаткової винагороди у розмірі 30000 грн. у період з 24.02.2022 року по 31.05.2022 року, що на думку позивача є протиправним, у зв'язку із чим звернувся з цим адміністративним позовом до суду.
За відомостями з витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23.08.2022 року, зазначена вище справа була розподілена та 24.08.2022 року передана судді Пруднику С.В.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.08.2022 року відкрито провадження в адміністративній справі, призначено розгляд за правилами спрощеного провадження без виклику учасників справи.
27.09.2022 року Державної установи «Дніпровська установа виконання покарань (№4)» до суду подано відзив на позовну заяв, в якому відповідач заперечив щодо задоволення позовних вимог. В обґрунтування відзиву відповідач зазначив наступне. Абзацом 1 п.1 постанови КМУ № 168 (в редакції від 28.02.2022 року) було встановлено: « 1. Установити, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах». В подальшому до абз.1 п.1 постанови КМУ № 168 були внесені зміни відповідно до наступних постанов КМУ: 1) відповідно до постанови КМУ № 217 від 07.03.2022 року внесено «зміну до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану”, виключивши в абзаці першому слова “(крім військовослужбовців строкової служби)”». Згідно з п.2 постанови КМУ № 217 від 07.03.2022 року вказана постанова набрала чинності з дня її опублікування та застосовується з 24 лютого 2022 року; 2) відповідно до постанови КМУ № 350 від 22.03.2022 року внесено «зміну до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану”, доповнивши абзац перший після слів “та поліцейським” словами “, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально- виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми “єПідтримка”. Згідно з п.2 постанови КМУ № 350 від 22.03.2022 року вказана постанова набрала чинності з дня її опублікування та застосовується з 24 лютого 2022 року; 3) відповідно до постанови КМУ № 754 від 01.07.2022 року внесені наступні зміни пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану”: «В абзаці першому: слова “які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми “єПідтримка” замінити словами “які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні)”; після слова “щомісячно” доповнити словами “(крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць)”». Згідно з п.2 постанови КМУ № 754 від 01.07.2022 року вказана постанова набрала чинності з дня її опублікування та застосовується з 1 червня 2022 року; 4) відповідно до постанови КМУ № 793 від 07.07.2022 року внесені наступні зміни пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану”: «У пункті 1: 1) в абзаці першому слова і цифри “додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно” замінити словами і цифрами “додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць”». Згідно з п.2 постанови КМУ № 793 від 07.07.2022 року вказана постанова набрала чинності з дня її опублікування та застосовується з 24 лютого 2022 року. Таким чином, з урахуванням наведених змін та календарних дат, від яких такі зміни застосовуються, у період часу з 11.03.2022 року по 31.05.2022 року (який становить період нарахування спірних сум) пункт 1 постанови КМУ № 168 повинен застосовуватися у чинній на той час редакції, а саме: «Установити, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми “єПідтримка”, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах».
24.02.2022 року Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022 введено воєнний стан на території України з 24.02.2022 року строком на 30 діб. 14.03.2022 року Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» №133/2022 воєнний стан на території України продовжено з 26.03.2022 року строком на 30 діб.18.04.2022 року Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» №259/2022 воєнний стан на території України продовжено з 25.04.2022 року строком на 30 діб. 17.05.2022 року Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» №341/2022 воєнний стан на території України продовжено з 25.05.2022 року строком на 90 діб. Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 204-р від 06.03.2022 року «Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми єПідтримка затверджено перелік адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми єПідтримка. Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 213-р від 11.03.2022 року внесено зміни у додаток до розпорядження Кабінету Міністрів України № 204-р від 06.03.2022 року та доповнено його позицією «Дніпропетровська область». Отже, виходячи зі змін внесених до постанови КМУ № 168 постановою КМУ № 793 від 07.07.2022 року, період дії воєнного стану особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах Дніпропетровської області, у період з 11.03.2022 року по 31.05.2022 року виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць.
Відповідно до листа Міністерства юстиції України від 20.05.2022 №38144/16.3.2/32- 22 виплата винагород здійснюється органом, установою за місцем постійного проходження служби особи рядового чи начальницького складу, де він призначений на штатну посаду, на підставі наказів такого органу, установи, в межах асигнувань, передбачених у кошторисі органу, установи, при цьому рішення щодо виплати такої винагороди керівникам органів та установ приймається за погодженням Державного секретаря. Крім того, в означеному листі Міністерства юстиції України зазначено, що розмір додаткової винагороди особам рядового і начальницького складу, які несуть службу в органах і установах, визначається пропорційно та виплачується за фактичний час несення служби, розрахований у годинах, в розрахунковому (у годинах) місячному періоді проходження служби (24 години на добу). /.../ Тобто, роз'яснення в означеному листі Мін'юсту роз'яснення повністю відповідають та узгоджуються зі змістом постанови КМУ № 168 (в редакції зі змінами, внесеними постановою КМУ № 793 від 07.07.2022 року), оскільки, як в листі, так і в постанові КМУ чітко регламентовано, що додаткова винагорода нараховується в пропорційному розрахунку на місяць.
Так, в листі Міністерства юстиції України № 38144/16.3.2/32-22 від 20.05.2022 року зазначено, що у травні 2022 року відповідно до реєстру змін розподілу показників зведених кошторисів на 2022 рік від 17.05.2022 № 53 здійснено перерозподіл та наближення асигнувань в межах виділеного фінансування за КПКВК 3601020 «Виконання покарань установами і органами Державної кримінально-виконавчої служби України» КЕКВ 2112 «Грошове забезпечення військовослужбовців» та КЕКВ 2120 «Нарахування на оплату праці» для забезпечення виплат додаткової винагороди за період з 24.02.2022 по 25.04.2022 відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (із змінами). Згідно з пунктом 1 Постанови № 168 на період дії воєнного стану особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно- територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми «єПідтримка», передбачена додаткова винагорода в розмірі 30 тисяч гривень щомісяця, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 тисяч гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата винагород здійснюється органом, установою за місцем постійного проходження служби особи рядового чи начальщіцького складу, де він призначений па штатну посаду, на підставі наказів такого органу, установи, в межах асигнувань, передбачених у кошторисі органу, установи, при цьому рішення щодо виплати такої винагороди керівникам органів та установ приймається за погодженням Державного секретаря. Крім того у вищевказаному листі Міністерства юстиції України зазначено, що розмір додаткової винагороди особам рядового і начальницького складу, які несуть службу в органах і установах, визначається пропорційно та виплачується за фактичний час несення служби, розрахований у годинах, в розрахунковому (у годинах) місячному періоді проходження служби (24 години на добу). Аналогічне роз'яснення міститься у листі Південно-східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції № 3.3-1385/Е від 23.05.2022 року. Відповідачем були здійснені нарахування позивачу додаткової винагороди в межах виділених бюджетних асигнувань для виплати грошового забезпечення військовослужбовцям за період з 24.02.2022 року по 25.04.2022 року у наступному порядку: за березень 2022 року: 30 000 грн. (загальна сума додаткової винагороди)/31 (робочі дні за березень 2022 року)/24 години доби = 40,33 грн. З 11.03.2022 року по 31.03.2022 року ОСОБА_1 фактично ніс службу 206 годин, тому додаткова винагорода за даний період становить: 206 годин (фактично відпрацьований час) * 40,33 грн. (вартість однієї години роботи за березень 2022 року) = 8307,98 грн.; за квітень 2022 року: 30000 грн. (загальна сума додаткової винагороди)/30 (робочі дні за квітень 2022 року)/24 години доби = 41,67 грн. З 01.04.2022 року по 30.04.2022 року ОСОБА_1 фактично ніс службу 300 годин, тому додаткова винагорода за даний період становить: 300 годин (фактично відпрацьований час) 41,67 грн. (вартість однієї години роботи за квітень 2022 року) = 12 501,00 грн.; за травень 2022 року 30000 грн. (загальна сума додаткової винагороди)/31 (робочі дні за травень 2022 року)/24 години доби = 40,33 грн. З 01.05.2022 року по 31.05.2022 року ОСОБА_1 фактично ніс службу 314 годин, тому додаткова винагорода за даний період становить: 314 годин (фактично відпрацьований час) * 40,33 грн. (вартість однієї години роботи за травень 2022 року) = 12663,62 грн.
Тож, Кабінетом Міністрів України розповсюджено дію на осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які саме несуть службу. При цьому, необхідно відокремлювати «несення служби» від «проходження служби», оскільки вказані поняття за своїм змістом не є тотожними, в той час як постанова КМУ № 168 оперує поняттям саме «несення служби». Так, ч.2 ст. 14 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» встановлено, що служба в Державній кримінально-виконавчій службі України є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України. Час проходження служби в Державній кримінально-виконавчій службі України зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби відповідно до закону. До того ж, кримінально-виконавче законодавство оперує поняттям «проходження служби особами рядового і начальницького складу» (ч.2 ст. 14, ч.2 ст. 22, ч.4 та 5 ст. 23 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України», абз.2 та 10 ч.2 ст. 1, ч.7 ст. 11, ч. 1 ст. 15, ч.2 ст. 18 Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ, затвердженого Законом України від 22 лютого 2006 року № 3460-ІУ, дія якого згідно преамбули поширюється на осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально- виконавчої служби України). Аналіз нормативно-правових актів, зокрема, Закону України «Про Національну поліцію», Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», Закону України «Про Державну кримінально-викрнавчу службу України» вказує на те, що до складових поняття «проходження служби» належать: призначення на посади та переміщення по службі; визначення та виконання обов'язків; підготовка, перепідготовка та підвищення кваліфікації; присвоєння та позбавлення військових звань; проведення атестування, надання відпусток, тощо. Таким чином, «проходження служби» слід розглядати як упорядкування комплексу правових умов і взаємовідносин в частині реалізації прав та обов'язків, які виникають з моменту призначення на посаду та закінчується з моменту припинення служби. Одночасно, аналіз актів законодавства, зокрема Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України від 15.03.2018 року № 2337- VIII (пункти 8 та 14 ч. 3 ст. 1, ч.8 ст. 22, ч.4 ст. 28, абзац 4 ч.2 ст. 29); Статуту гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.1999 року № 550-ХІV (що визначає організацію і порядок несення гарнізонної та вартової служб), вказує на те, що поняття «несення служби» визначає суспільні відносини, які виникають під час безпосереднього виконання обов'язків особами рядового і начальницького складу, в тому числі у період визначеного часу або у межах правового режиму. До таких обов'язків відносять, зокрема, несення служби у складі наряду чергової частини, блокпосту, оперативно-пошукової групи, групи швидкого реагування; несення служби у нічний час; гарнізонної та вартової служби, тощо. В даному випадку, час несення служби ОСОБА_1 в установі Державної кримінально- виконавчої служби визначається конкретною кількістю робочих годин, протягом яких ОСОБА_2 був при виконанні своїх безпосередніх посадових обов'язків, а саме: у березні 2022 року (починаючи з 11.03.2022 року по 31.03.2022): 206 години; у квітні 2022 року (з 01.04.2022 по 30.04.2022 року): 300 години; у травні 2022 року (з 01.05.2022 по 31.05.2022 року): 314 годин. Виходячи з наведеної кількості годин несення служби, позивачу була нарахована додаткова винагорода, тобто пропорційно до фактичних годин несення служби протягом звітного місяця, що відповідає приписам абз.1 п.1 постанови КМУ № 168 та узгоджується із поняттям «несення служби», яким оперує законодавець в зазначеній постанові. Отже, позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають до задоволення.
В поданому до суду відзиві на позовну заяву відповідачем заявлено клопотання щодо залучення Міністерства юстиції України у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача. Аргументи даного клопотання зводяться до того, що ДУ «ДУВП (№4)» є підвідомчою установою Мін'юсту, яка входить до сфери його управління, в зв'язку з чим будь-які керівні вказівки та роз'яснення, що надаються Мін'юстом в межах його повноважень, передбачених п.3,4 Положення № 228, є обов'язковими до виконання відповідачем.
Дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, суд зазначає таке.
Так, відповідно до ч.2 ст.49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Згідно з ч.4 ст.49 КАС України у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
Частиною 5 статті 49 КАС України встановлено, що про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
З аналізу наведених норм статті 49 КАС України слідує, що підставою для залучення особи до участі у справі у якості третьої особи є наявність реальної можливості впливу рішення суду, яке буде ухвалене за результатами розгляду такої справи, на права чи обов'язки такої особи, при цьому суду слід чітко встановити на які саме права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі, і про це має бути зазначено у заяві особи, яка звертається з приводу здійснення такого залучення.
Отже, суд встановив, що відповідачем у клопотанні не зазначено обґрунтованих мотивів, як рішення буде стосуватись прав, обов'язків та інтересів безпосередньо Міністерства юстиції України.
З огляду на зазначене, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні клопотання Державної установи «Дніпровська установа виконання покарань (№4)»про залучення третьої особи у справі №160/12770/22.
Керуючись ст. ст. 49, 243, 248, 258, 262, 294-295 КАС України, суд,-
У задоволенні клопотання Державної установи «Дніпровська установа виконання покарань (№4)» про залучення третьої особи у справі №160/12770/22 - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду. У разі подання апеляційної скарги на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, суд апеляційної інстанції повертає її заявнику, про що постановляє ухвалу, яка не підлягає оскарженню.
Суддя С. В. Прудник