29 вересня 2022 року ЛуцькСправа № 140/5011/22
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Смокович В.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Фермерського господарства «Галстедан» до Відділу державного нагляду (контролю) у Волинській області Державної служби України з безпеки на транспорті, Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови,
Фермерське господарство «Галстедан» (далі - ФГ«Галстедан») звернулося з позовом до Відділу державного нагляду (контролю) у Волинській області Державної служби України з безпеки на транспорті (далі - Відділ, відповідач 1), Державної служби України з безпеки на транспорті (далі - Укртрансбезпека, відповідач 2) про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №327593 від 20 червня 2022 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що постановою Відділу про застосування адміністративно-господарського штрафу №327593 від 20 червня 2022 року за не оформлення документів, перелік яких визначений статтею 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05 квітня 2001 року № 2344-ІІІ (далі - Закон № 2344-ІІІ), відповідальність за яке передбачена абзацом третім частини першої статті 60 Закону № 2344-ІІІ, на перевізника ФГ«Галстедан» накладено адміністративно-господарський штраф у сумі 17000,00 грн.
Позивач не погоджується із вказаною постановою з тих підстав, що акт перевірки № 303918 було складено 31 січня 2022 року, а розгляд справи відбувся 20 червня 2022 року, тобто із пропуском двомісячного строку, передбаченого пунктом 25 Порядку проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08 листопада 2006 року (далі - Порядок № 1567), тоді як законодавством не передбачено продовження цього строку, не зважаючи на жодні обставини.
З огляду на вказане вище просить визнати протиправною та скасувати постанову відділу державного нагляду (контролю) у Волинській області Державної служби України з безпеки на транспорті про застосування адміністративно-господарського штрафу №327593 від 20 червня 2022 року
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 27 липня 2022 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (арк. спр. 14).
В поданому до суду 26 серпня 2022 року відзиві на позовну заяву представник відповідача Укртрансбезпеки позов не визнала з підстав правомірності винесення оскаржуваної постанови, при цьому, недотримання з об'єктивних причин двомісячного строку, передбаченого абзацом першим пункту 25 Порядку № 1567 не є підставою для визнання протиправною та скасування оскаржуваної постанови.
Відтак, просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог (арк. спр. 22-30).
Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні від учасників справи до суду не надходило.
Відповідно до пункту 20 частини першої статті 4, частини другої, пункту 10 частини шостої статті 12, частин першої - третьої статті 257, частини п'ятої, сьомої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) дану справу, як справу незначної складності, розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову необхідно відмовити з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що на підставі направлення на рейдову перевірку від 28 січня 2022 року № 009268 (арк. спр. 25) та щотижневим графіком проведення рейдових перевірок (арк. спр. 26) відділом державного нагляду (контролю) у Рівненській області проведена перевірка щодо додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, про що складено акт від 31 січня 2022 року № 327593, який підписаний водієм ОСОБА_1 (арк. спр. 8).
Вказаним актом встановлено, що водій керуючи транспортним засобом марки DAF, номерний знак НОМЕР_1 , що належить ФГ «Галстедан» допустив порушення, відповідальність за яке передбачена статтею 60 Закону № 2344-ІІІ,- перевезення вантажів за відсутності на момент перевірки документів, визначених статтею 48 Закону № 2344-ІІІ, а саме відсутня картка водія та виявлено порушення вимог пункту 6.1 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів і пункту 3.3 Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті.
Відділ скерував перевізнику ФГ «Галстедан» повідомлення від 16 лютого 2022 року №9867/22/24-22 про розгляд справи про порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт на 28 лютого 2022 року (арк. спр. 27), але розгляд справи не відбувся.
Листом від 03 червня 2022 року перевізнику ФГ «Галстедан» було надіслано повідомлення про розгляд справи про порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт на 20 червня 2022 року (арк. спр. 27). Позивач повідомлення отримав, згідно витягу із сайту АТ «Укрпошти» (арк. спр. 29).
Постановою про застосування адміністративно-господарського штрафу №327593 від 20 червня 2022 року за не оформлення документів, перелік яких визначений статтею 48 Закону № 2344-ІІІ, відповідальність за яке передбачена абзацом третім частини першої статті 60 Закону № 2344-ІІІ, до перевізника ФГ «Галстедан», застосовано адміністративно-господарські санкції (штраф ) у сумі 17000,00 грн. (арк. спр. 9).
При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
Згідно із абзацом третім частини першої статті 60 Закону № 2344-ІІІ за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: перевезення пасажирів та вантажів за відсутності на момент проведення перевірки документів, визначених статтями 39 і 48 цього Закону, - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до частини п'ятої статті 60 Закону № 2344-ІІІ розглядати справи про накладення адміністративно-господарських штрафів за порушення, зазначені у цій статті, мають право посадові особи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті. Постанова про застосування адміністративно-господарських штрафів є виконавчим документом.
За приписами частини восьмої статті 60 Закону № 2344-ІІІ порядок розгляду справи про порушення стягнення у вигляді штрафу за порушення, викладені у цій статті, та порядок оскарження постанови по справі про правопорушення визначає Кабінет Міністрів України.
Абзацом першим пункту 25 Порядку № 1567 (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо здійснення габаритно-вагового контролю та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України” від 02 лютого 2022 року №79, яка набрала чинності 04 лютого 2022 року) передбачено, що справа про порушення розглядається в територіальному органі Укртрансбезпеки за місцезнаходженням автомобільного перевізника або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи автомобільного перевізника) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Пунктами 26, 27 Порядку № 1567 передбачено, що справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи автомобільного перевізника. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа автомобільного перевізника повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням або надсиланням на офіційну електронну адресу (за наявності). У разі неявки уповноваженої особи автомобільного перевізника справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник територіального органу Укртрансбезпеки або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.
За змістом частини першої статті 238, частини першої статті 239 Господарського кодексу України (далі - ГК України) за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади адміністративно-господарські санкції, до яких відноситься адміністративно-господарський штраф.
Відповідно до частин першої, другої статті 241 ГК України адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності. Перелік порушень, за які з суб'єкта господарювання стягується штраф, розмір і порядок його стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та інші відносини, в яких допущено правопорушення.
Згідно із частиною першою статті 250 ГК України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Системний аналіз наведених нормативно-правових актів дає підстави суду дійти висновку про те, що справа про порушення законодавства про автомобільний транспорт в територіальному органі Укртрансбезпеки повинна бути розглянута не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення (абзац перший пункту 25 Порядку № 1567).
Разом з тим, за своєю правовою природою штраф, який застосовується до автомобільних перевізників відповідно до статті 60 Закону № 2344-ІІІ, є адміністративно-господарським штрафом (як вид адміністративно-господарської санкції), а тому його застосування повинно здійснюватися у межах строків, передбачених частиною першою статті 250 ГК України (тобто, протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом).
При цьому, нормативно-правовими актами не передбачено, що недотримання строку розгляду справи, визначеного абзацом першим пункту 25 Порядку № 1567, має правовим наслідком неможливість застосування до автомобільного перевізника адміністративно-господарського штрафу.
На думку суду, порушення строку розгляду справи, передбаченого абзацом першим пункту 25 Порядку № 1567, не може бути самостійною підставою для скасування постанови про застосування до автомобільного перевізника адміністративно-господарського штрафу, якщо при цьому було дотримано строки застосування адміністративно-господарських санкцій, передбачені частиною першою статті 250 ГК України.
З матеріалів справи вбачається, що порушення, відповідальність за яке передбачена статтею 60 Закону № 2344-ІІІ (перевезення вантажів за відсутності на момент перевірки документів, визначених статтею 48 цього Закону), було виявлено актом проведення перевірки №303918 від 31 січня 2022, тоді як оскаржувану постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №327593 було прийнято 20 червня 2022 року, чим не дотримано приписів абзацу першого пункту 25 Порядку № 1567 в частині строку розгляду справи.
В той же час, вказану постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №327593 від 20 червня 2022 року було прийнято з дотриманням строків застосування адміністративно-господарських санкцій, передбачених частиною першою статті 250 ГК України.
При вирішенні даного спору суд враховує, що Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022 (затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ), у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 14 березня 2022 року № 133/2022 (затвердженим Законом України від 14 березня 2022 року № 2119-ІХ) продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб. В подальшому, Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 18 квітня 2022 року № 259/2022 (затвердженим Законом України від 21 квітня 2022 року № 2212-ІХ) продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.
Тобто, розгляд справи про порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт відносно позивача 28 лютого 2022 року відповідно до повідомлення не відбувся з об'єктивних причин, у зв'язку з військовою агресією та введенням в Україні воєнного стану.
Крім того, суд наголошує, що позивачу було забезпечено право на участь у розгляді справи про порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт шляхом направлення повідомлення про розгляд справи 20 червня 2022 року, яке позивач отримав згідно витягу поштового відправлення (арк. спр.29).
Згідно із частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Суд звертає увагу, що позивач оскаржує постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №327593 від 20 червня 2022 року виключно з підстави порушення при її прийнятті абзацу першого пункту 25 Порядку № 1567 в частині строку розгляду справи. При цьому, позивач не подав до суду жодних доказів, які б спростовували виявлене перевіркою порушення, за вчинення якого до позивача застосовано адміністративно-господарський штраф згідно із постановою №327593 від 20 червня 2022 року.
Частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Беручи до уваги зібрані та досліджені докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що відповідач як суб'єкт владних повноважень довів правомірність своїх дій при проведенні рейдової перевірки та відповідно до норм діючого законодавства виніс оскаржувану постанову.
Відтак, з урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що оскільки оскаржувану постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №327593 було прийнято 20 червня 2022 року, чим не дотримано приписів абзацу першого пункту 25 Порядку № 1567, проте розгляд справи у встановлені строки не було проведено з об'єктивних причин (у зв'язку з військовою агресією та введенням в Україні воєнного стану), позивачу в подальшому було забезпечено право на участь у розгляді справи про порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт шляхом направлення повідомлення про розгляд справи 20 червня 2022 року та вказану постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу було прийнято з дотриманням строків застосування адміністративно-господарських санкцій, передбачених частиною першою статті 250 ГК України, а порушення строку розгляду справи, передбаченого абзацом першим пункту 25 Порядку № 1567 не може бути безумовною самостійною підставою для скасування оскаржуваної постанови, тому у задоволенні позовних вимог про визнання протиправною та скасування зазначеної постанови з мотивів, викладених у позовній заяві, належить відмовити.
За правилами статті 139 КАС України, судом не вирішується питання про розподіл судових витрат.
Керуючись статтями 139, 243 - 246, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про автомобільний транспорт», суд
В задоволенні адміністративного позову за позовом Фермерського господарства «Галстедан» (287032, Волинська область, Луцький район, село Журавники.; ЄДРПОУ 37707308) до Відділу державного нагляду (контролю) у Волинській області Державної служби України з безпеки на транспорті (43020, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Підгаєцька, будинок 3.; ЄДРПОУ 39816845), Державної служби України з безпеки на транспорті (01135, місто Київ, проспект Перемоги, будинок 14.; ЄДРПОУ 39816845) про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу № 327593 від 20 червня 2022 року відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.І. Смокович
Повний текст рішення складено 29 вересня 2022 року.