29 вересня 2022 року ЛуцькСправа № 140/3997/22
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Волдінера Ф.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Луцької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до виконавчого комітету Луцької міської ради, в якому просить:
1) визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Луцької міської ради від 20 жовтня 2021 року №836-1 «Про квартирний облік громадян», яким внесено зміни до рішення відповідача від 22 квітня 2021 року №322-1 «Про квартирний облік громадян», виклавши пункт 8 у такій редакції: «8. У зв'язку із поданням відомостей, що не відповідають дійсності, які стали підставою для взяття на облік, з квартирного обліку ОСОБА_1 , який перебуває у загальній та пільговій чергах з 29 травня 2014 року та з 06 квітня 2020року, зняти»
2) зобов'язати виконавчий комітет Луцької міської ради поновити позивача на квартирній черзі з 29 травня 2014 року (загальна черга).
Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідачем неправомірно було знято позивача із квартирної черги для отримання житла, у зв'язку з поданням відомостей, що не відповідають дійсності, які стали підставою для взяття на облік.
Позивач з даним рішенням не погоджуються, а тому просить позовні вимоги задовольнити.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 30 травня 2022 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до частини першої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
У відзиві на позовну заяву представник відповідача просить відмовити в задоволенні позову з тих підстав, що рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради від 23 березня 2022 року №161-1 «Про квартирний облік громадян»: виконавчим комітетом Луцької міської ради повністю виконане рішення Луцького міськрайонного суду від 12 жовтня 2021 року, скасовано рішення від 22 квітня 2021 року №322-1 та поновлено позивача із сім'єю у складі 2-х чоловік (позивач, ОСОБА_2 - син) на квартирному обліку з 06 квітня 2020 року в загальній та пільговій чергах з 06 квітня 2020 року.
Звертає увагу, що вищезазначеним рішенням суду визнано незаконним та скасовано лише рішення виконавчого комітету Луцької міської ради від 22 квітня 2021 року №322-1 в частині зняття з квартирного обліку ОСОБА_1 , який на квартирному обліку для отримання державного житла перебував із сім'єю у складі 2-х чоловік (позивач, ОСОБА_2 - син).
Разом з тим зазначає, що виконавши рішення Луцького міськрайонного суду від 12 жовтня 2021 року та поновити позивача на квартирному обліку з 06 квітня 2020 року вирішено питання щодо подвійності його взяття на квартирний облік.
Відповідач вказує, що ОСОБА_1 разом із сином взято на квартирний облік, як внутрішньопереміщену особу та прийнято його на квартирний облік для одержання житла від 06 квітня 2020 року, що надає право на отримання компенсації за придбання житла відповідно до пункту 9 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб з числа учасників бойових дій, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 18 квітня 2018 року №280. Оскільки, ОСОБА_1 включено в список квартирної черги з 29 травня 2014 року при виконавчому комітеті Луцької міської ради для отримання державного самого житла та до отримання статусу внутрішньо переміщеної особи, то відновлення постановки на квартирний облік позивача з 06 квітня 2020 року ставить в значно вигідніше для нього становище.
Таким чином, що вимоги викладені в позові необґрунтовані, а тому в задоволенні позову слід відмовити.
У відповіді на відзив позивач просив задовольнити позов повністю, з підстав викладених у позовній заяві.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 13 березня 2020 року, та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.
З 06 квітня 2020 року позивач зі складом сім'ї: ОСОБА_2 - син перебуває на квартирному обліку на підставі рішення виконавчого комітету Луцької міської ради №275-1 від 10 червня 2020 року.
Варто зауважити, що позивач перебував на квартирному обліку з 29 травня 2014 року, однак на підставі пункту 5 рішення виконавчого комітету Луцької міської ради від 19 липня 2017 року №396-1, у зв'язку з ліквідацією квартирного обліку в УМВС України у Волинській області позивача включено в список квартирної черги при виконавчому комітеті міської ради для отримання державного житла з 29 травня 2014 року.
Рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради №322-1 від 22 квітня 2021 року «Про квартирний облік громадян» (пункт 8) позивача знято з квартирного обліку з посиланням на те, що позивачем подано відомості, що не відповідають дійсності, які стали підставою для взяття на облік.
Позивач оскаржив дане рішення до суду.
Рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 12 жовтня 2021 року у справі №161/9335/21, залишеним без змін постановою Волинського апеляційного суду від 08 лютого 2022 року, позов задоволено частково. Визнано незаконним та скасовано рішення виконавчого комітету Луцької міської ради «Про квартирний облік громадян» від 22 квітня 2021 року №322-1 в частині зняття з квартирного обліку ОСОБА_1 , який на квартирному обліку для отримання державного житла перебував із сім'єю у складі двох чоловік (він, ОСОБА_2 - син); зобов'язано виконавчий комітет Луцької міської ради поновити ОСОБА_1 із сім'єю у складі двох чоловік (він, ОСОБА_2 - син) на квартирному обліку.
При цьому, рішенням виконавчого комітет Луцької міської ради від 20 жовтня 2021 року №836-1 «Про квартирний облік громадян» вирішено внести зміни до рішення виконавчого комітет Луцької міської ради від 22 квітня 2021 року №322-1 «Про квартирний облік громадян», виклавши пункт 8 у такій редакції: «8. У зв'язку із поданням відомостей, що не відповідають дійсності, які стали підставою для взяття на облік, з квартирного обліку ОСОБА_1 , який перебуває у загальній та пільговій чергах з 29 травня 2014 року та з 06 квітня 2020 року, зняти».
02 грудня 2021 року старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №67736163, якою зобов'язано виконавчий комітет Луцької міської ради поновити ОСОБА_1 із сім'єю у складі двох чоловік на квартирному обліку.
Так, на виконання рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 12 жовтня 2021 року відповідачем прийнято рішення від 23 березня 2022 року №161-1, згідно якого поновлено на квартирному обліку для отримання державного житла, як внутрішньо переміщену особу з числа учасників бойових дій, ОСОБА_1 з сім'єю у складі 2 осіб (він, ОСОБА_2 - син) в загальній та пільговій чергах з 06 квітня 2020 року.
Вважаючи рішення Луцької міської ради про поновлення його на квартирному обліку лише з 06 квітня 2020 року протиправним, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Згідно статті 47 Конституції України кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду.
Статтею 31 Житлового Кодексу УРСР передбачено, що громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, мають право на одержання у користування жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду в порядку, передбаченому законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР. Жилі приміщення надаються зазначеним громадянам, які постійно проживають у даному населеному пункті (якщо інше не встановлено законодавством Союзу РСР і Української РСР), як правило, у вигляді окремої квартири на сім'ю.
Відповідно до частини першої статті 36 Житлового Кодексу УРСР облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, здійснюється, як правило, за місцем проживання у виконавчому комітеті районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів.
Частинами першою, четвертою статті 43 Житлового Кодексу УРСР громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості. Черговість надання жилих приміщень визначається за часом взяття на облік (включення до списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень).
На час постановлення позивача на квартирний облік діяли Житловий кодекс Української РСР, Правила обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджені постановою Ради Міністрів УРСР і Української ради профспілок від 11 грудня 1984 року №470 (далі - Правила), якими було врегульоване питання щодо постановлення громадян, які потребують поліпшення житлових умов, на квартирний облік та порядок надання їм жилих приміщень.
Так, відповідно до Правил, потребуючими поліпшення житлових умов визнаються громадяни, які:
1) забезпечені жилою площею нижче за рівень, що визначається виконавчими комітетами обласних, Київської і Севастопольської міських Рад народних депутатів разом з радами профспілок;
2) які проживають у приміщенні, що не відповідає встановленим санітарним і технічним вимогам;
3) які хворіють на тяжкі форми деяких хронічних захворювань, у зв'язку з чим не можуть проживати в комунальній квартирі або в одній кімнаті з членами своєї сім'ї;
4) які проживають за договором піднайму жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду чи за договором найму жилого приміщення в будинках житлово-будівельних кооперативів;
5) які проживають не менше 5 років за договором найму (оренди) в будинках (квартирах), що належать громадянам на праві приватної власності;
6) які проживають у гуртожитках;
7) які проживають в одній кімнаті по дві і більше сім'ї, незалежно від родинних відносин, або особи різної статі, старші за 9 років, крім подружжя (в тому числі якщо займане ними жиле приміщення складається більш як з однієї кімнати);
8) внутрішньо переміщені особи з числа учасників бойових дій відповідно до пунктів 19 і 20 частини першої статті 6 та особи з інвалідністю внаслідок війни, визначені в пунктах 10 - 14 частини другої статті 7, та члени їх сімей, а також члени сімей загиблих, визначені абзацами четвертим - восьмим, чотирнадцятим, шістнадцятим-двадцять другим пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Житло може бути надане, якщо виділено фінансування з бюджету на окремі програми для окремих категорій населення.
Для постановки на квартирний облік потрібно зібрати наступні документи: заява про взяття на квартирний облік (підписується членами сім'ї, які разом проживають); довідка з місця проживання про склад сім'ї та прописку; копія посвідчення УБД/ особи з інвалідністю внаслідок війни / члена сім'ї загиблого; копії паспорту та ідентифікаційного коду; у разі наявності членів сім'ї - довідки про те, чи перебувають вони на квартирному обліку за місцем роботи.
Залежно від конкретної підстави постановки на облік:
для учасника бойових дій - довідку про участь в АТО; для особи з інвалідністю після війни або члена сім'ї загиблого - копії посвідчень; довідку соц.захисту про перебування на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги; для внутрішньо переміщених осіб - копії довідок про перебування на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб;
акт обстеження житлових умов;
оригінал висновку лікарсько-консультативної комісії про наявність тяжкої форми хронічного захворювання;
довідка / виписка з рішення виконавчого комітету місцевої Ради про невідповідність жилого приміщення встановленим санітарним та технічним нормам;
копія договору піднайму/найму жилого приміщення;
копія технічного паспорту квартири або копії сторінок технічного паспорту будинку, свідоцтво про право власності.
Законом передбачений виключний перелік випадків, коли особа та члени її сім'ї знімаються із квартирного обліку. Так, відповідно до статті 40 ЖК громадяни знімаються із обліку, потребуючих поліпшення житлових умов у випадках:
1) поліпшення житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення;
11) одноразового одержання за їх бажанням від органів державної влади або органів місцевого самоврядування грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення у встановленому порядку;
2) виїзду на постійне місце проживання до іншого населеного пункту;
3) припинення трудових відносин з підприємством, установою, організацією особи, яка перебуває на обліку за місцем роботи, крім випадків, передбачених законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР;
4) засудження до позбавлення волі на строк понад шість місяців, заслання або вислання;
5) подання відомостей, що не відповідають дійсності, які стали підставою для взяття на облік, або неправомірних дій службових осіб при вирішенні питання про взяття на облік.
Так, рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради від 20 жовтня 2021 року №836-1, у зв'язку із поданням відомостей, що не відповідають дійсності, внесено зміни до рішення виконавчого комітету Луцької міської ради від 22 квітня 2021 року №322-1, ОСОБА_1 знято з квартирного обліку, який перебуває у загальній та пільговій черзі з 29 травня 2014 року та з 06 квітня 2020 року.
Однак, рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 12 жовтня 2021 року у справі №161/9335/21, залишеним без змін постановою Волинського апеляційного суду від 08 лютого 2022 року, позов задоволено частково. Визнано незаконним та скасовано рішення виконавчого комітету Луцької міської ради «Про квартирний облік громадян» від 22 квітня 2021 року №322-1 в частині зняття з квартирного обліку ОСОБА_1 , який на квартирному обліку для отримання державного житла перебував із сім'єю у складі двох чоловік (він, ОСОБА_2 - син); зобов'язано виконавчий комітет Луцької міської ради поновити ОСОБА_1 із сім'єю у складі двох чоловік (він, ОСОБА_2 - син) на квартирному обліку.
Таким чином, рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 12 жовтня 2021 року у справі №161/9335/21, залишеним без змін постановою Волинського апеляційного суду від 08 лютого 2022 року, визнано право позивача на поновлення його на квартирному обліку з 29 травня 2014 року у загальній черзі, та зобов'язує відповідача привести у відповідність квартирну чергу.
Разом з тим, позовна вимога про визнання протиправним та скасування рішення виконавчого комітету Луцької міської ради від 20 жовтня 2021 року №836-1 «Про квартирний облік громадян», яким внесено зміни до рішення відповідача від 22 квітня 2021 року №322-1 «Про квартирний облік громадян» підлягає задоволенню частково, оскільки лише пункт 8 стосується ОСОБА_1 .
Відповідно до частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною другою статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись статтями 241, 242, 243, 245, 246, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Луцької міської ради від 20 жовтня 2021 року №836-1 «Про квартирний облік громадян», яким внесено зміни до рішення відповідача від 22 квітня 2021 року №322-1 «Про квартирний облік громадян» в частині: пункт 10.1. Внести зміни до рішення виконавчого комітету Луцької міської ради від 22 квітня 2021 року №322-1 «Про квартирний облік громадян», виклавши пункт 8 у такій редакції: «8. У зв'язку із поданням відомостей, що не відповідають дійсності, які стали підставою для взяття на облік, з квартирного обліку ОСОБА_1 , який перебуває у загальній та пільговій чергах з 29 травня 2014 року та з 06 квітня 2020 року, зняти».
Зобов'язати виконавчий комітет Луцької міської ради поновити ОСОБА_1 на квартирній черзі з 29 травня 2014 року (загальна черга).
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ).
Відповідач: Виконавчий комітет Луцької міської ради (43025, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Богдана Хмельницького, 19, ідентифікаційний код юридичної особи 04051327).
Суддя Ф.А. Волдінер