Рішення від 29.09.2022 по справі 120/19029/21-а

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

29 вересня 2022 р. Справа № 120/19029/21-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комара П.А.,

розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ід. номер НОМЕР_1 )

до: лейтенанта поліції Карасьова Михайла Михайловича інспектора 1 батальйону 2 роти УПП у Вінницькій області Департаменту патрульної поліції (21010, м. Вінниця, вул. Ботанічна, буд. 24), Департамент патрульної поліції (03048, м. Київ, вул. Федора Ернста, буд. 3, код ЄДРПОУ 40108646)

про: визнання дій протиправними

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до лейтенанта поліції Карасьова Михайла Михайловича інспектора 1 батальйону 2 роти УПП у Вінницькій області Департаменту патрульної поліції, Департамент патрульної поліції в якому просив:

- визнати протиправними дій інспектора 1 батальйону 2 роти УПП у Вінницькій області Департаменту патрульної поліції лейтенанта поліції Карасьова Михайла Михайловича щодо тимчасового затримання транспортного засобу Hyundai Tucson ДНЗ НОМЕР_2 шляхом доставляння його для зберігання на спеціальний майданчик чи стоянку.

03.05.2022 до суду від представника відповідачів надійшло клопотання про залишення позовної заяви без розгляду у зв'язку із тим, що позов подано особою, яка не наділена адміністративно - процесуальною дієздатністю. Так, позивач не являється власником автомобіля та не має ніякого відношення до ВП №65300737 від 30.04.2021.

Також просив витребувати у позивача копію свідоцтва про право власності на спірний автомобіль.

Представник відповідачів у встановлений судом строк подав відзив на позовну заяву, заперечив проти позову.

Ухвалою суду від 17.05.2022 витребувано:

- у Центрального ВДВС у місті Вінниці Центрально - Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції та зобов'язати надати суду до 08.06.2022 належним чином засвідчену копію постанови ВП 654300737 від 30.04.2017 про розшук майна боржника.

- у ОСОБА_1 та зобов'язати надати суду до 08.06.2022 належним чином засвідчену копію свідоцтва про право власності на автомобіль Hyundai Tucson днз НОМЕР_2 .

У задоволенні клопотання про залучення до участі у справі Центрального ВДВС у місті Вінниці Центрально - Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - відмовлено.

19.05.2022 позивач подав до суду відповідь на відзив в якій зазначено, що у відповідача не було визначених законом передумов для тимчасового затримання транспортного засобу саме шляхом доставляння його на спецмайданчик. Навіть за наявності постанови про оголошення в розшук автомобіля, тимчасове затримання транспортного засобу може бути здійснено виключно у спосіб його блокування, як це передбачено Порядком "1102.

Крім того, відповідач допустив груб порушення процедури тимчасового затримання транспортного засобу, протиправні дії зумовили порушення прав позивача.

30.05.2022 представник відповідачів подав заперечення на відповідь на відзив.

31.05.2022 до суду від Центрального ВДВС у місті Вінниці Центрально - Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції надійшли витребувані матеріали, а саме: копія виконавчого провадження ВП 654300737.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що 19.10.2021 екіпажем патрульної поліції Юнкер-1010 в складі інспектора роти №2 БУПП у Вінницькій області ДПП Карасьова М.М. та інспектора роти №2 БУПП у Вінницькій області ДПП Голуба Д.О. під час патрулювання виявлено транспортний засіб марки Hyundai Tucson ДНЗ НОМЕР_2 , під керування ОСОБА_1 , з явною технічною несправністю зовнішніх світлових приладів , не працюючою лівою фарою в режимі ближнього світла фар в темну пору доби, сам факт не заперечується і позивачем.

При перевірці документів ОСОБА_1 згідно Бази ІПНП інспектором виявлено, що транспортний засіб марки Hyundai Tucson ДНЗ НОМЕР_2 перебуває у розшуку згідно Постанови державного виконавця від 30.04.2021 ВП№65300737 про розшук майна боржника за несплату штрафу за паркування у розмірі 510 грн.

Виявлення зазначеної постанови державного виконавця ДВС Мінюсту Центрального ВДВС у місті Вінниці Центрально - Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції стало підставою для тимчасового затримання транспортного засобу та доставлення його для зберігання на спеціальний майданчик чи стоянку згідно Акту №967 від 19.10.2021.

На переконання позивача дії лейтенанта поліції ОСОБА_2 інспектора 1 батальйону 2 роти УПП у Вінницькій області Департаменту патрульної поліції щодо затримання транспортного засобу та доставлення на спеціальний майданчик для зберігання є протиправними, оскільки штраф у розмірі 510 грн. сплачений. Квитанцію про сплату штрафу ОСОБА_1 пред'являв працівникам патрульної поліції.

Визначаючись щодо клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду суд виходить з такого.

Клопотання Управління патрульної поліції у Вінницькій області про залишення позовної заяви без розгляду мотивоване тим, що оскільки власником транспортного засобу є ОСОБА_3 , відтак при зверненні до суду із даним позовом ОСОБА_1 не наділений процесуальною правосуб'єктністю.

Дослідивши матеріали справи суд дійшов висновку про безпідставність такого клопотання, оскільки керуючи транспортним засобом позивач був наділеним правом користування таким рухомим майном, а відтак затримання автомобіля має за своєю суттю порушенням його права на користування майном.

Надаючи оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.2 ст.55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Частиною 1 статті 23 вказаного Закону встановлено, що поліція відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, вживає заходів з метою виявлення кримінальних, адміністративних правопорушень; припиняє виявлені кримінальні та адміністративні правопорушення; здійснює своєчасне реагування на заяви та повідомлення про кримінальні, адміністративні правопорушення або події.

Відповідно до вимог ст.8 Закону України «Про Національну поліцію» поліція діє виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.23 вищезазначеного Закону поліція відповідно до покладених завдань:

- здійснює превентивну та профілактичну діяльність, спрямовану на запобігання вчиненню правопорушень;

- виявляє причини та умови, що сприяють вчиненню кримінальних та адміністративних правопорушень, вживає у межах своєї компетенції заходів для їх усунення;

- вживає заходів з метою виявлення кримінальних, адміністративних правопорушень; припиняє виявлені кримінальні та адміністративні правопорушення;

- у випадках, визначених законом, здійснює провадження у справах про адміністративні правопорушення, приймає рішення про застосування адміністративних стягнень та забезпечує їх виконання;

- регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі.

Закон України "Про Національну поліцію" визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.

Статтею 25 Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 №580-VIII визначено, що поліція здійснює інформаційно-аналітичну діяльність виключно для реалізації своїх повноважень, визначених цим Законом. Поліція в рамках інформаційно-аналітичної діяльності:

1) формує бази (банки) даних, що входять до єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ України;

2) користується базами (банками) даних Міністерства внутрішніх справ України та інших органів державної влади;

3) здійснює інформаційно-пошукову та інформаційно-аналітичну роботу;

4) здійснює інформаційну взаємодію з іншими органами державної влади України, органами правопорядку іноземних держав та міжнародними організаціями.

Поліція може створювати власні бази даних, необхідні для забезпечення щоденної діяльності органів (закладів, установ) поліції у сфері трудових, фінансових, управлінських відносин, відносин документообігу, а також міжвідомчі інформаційно-аналітичні системи, необхідні для виконання покладених на неї повноважень.

Поліція зобов'язана письмово інформувати органи доходів і зборів про виявлення нецільового використання та/або передачі транспортних засобів особистого користування, тимчасово ввезених на митну територію України чи поміщених у митний режим транзиту, у володіння, користування або розпорядження особам, які не ввозили такі транспортні засоби на митну територію України або не поміщували в митний режим транзиту, а також про виявлення розкомплектування таких транспортних засобів.

Статтею 26 Закону України "Про Національну поліцію" передбачено, що поліція наповнює та підтримує в актуальному стані бази (банки) даних, що входять до єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ України, стосовно, зокрема, виявлених кримінальних та адміністративних правопорушень, осіб, які їх учинили, руху кримінальних проваджень; обвинувачених, обвинувальний акт щодо яких направлено до суду; викрадених транспортних засобів, які розшукуються у зв'язку з безвісним зникненням особи, виявлених безгосподарних транспортних засобів, а також викрадених, втрачених номерних знаків; бази даних, що формуються в процесі здійснення оперативно-розшукової діяльності відповідно до закону.

Структуру, загальні засади функціонування єдиної інформаційної системи МВС, регулює порядок її формування та використання визначає Положення про єдину інформаційну систему Міністерства внутрішніх справ, яке затверджене Постановою Кабінету Міністрів України від 14.11.2018 р. № 1024 (далі - Положення № 1024).

Відповідно до абз.1 п.2 вказаного Положення єдина інформаційна система МВС - це багатофункціональна інтегрована автоматизована система, що безпосередньо забезпечує реалізацію функцій її суб'єктів, інформаційну підтримку та супроводження їх діяльності і становить сукупність взаємозв'язаних функціональних підсистем, програмно-інформаційних комплексів, програмно-технічних та технічних засобів телекомунікації, які забезпечують логічне поєднання визначених інформаційних ресурсів, обробку та захист інформації, внутрішню та зовнішню інформаційну взаємодію.

Відповідно до п. 6 Положення № 1024 єдина інформаційна система МВС функціонує з метою оптимізації інформаційної взаємодії суб'єктів єдиної інформаційної системи МВС на рівні загальнодержавних інформаційних ресурсів в інтересах національної безпеки, захисту прав та законних інтересів громадян, суспільства і держави у сферах:

забезпечення охорони прав і свобод людини, інтересів суспільства і держави, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку;

захисту державного кордону та охорони суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні;

цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності;

міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.

Пунктом 9 Положення № 1024 визначено, що Єдина інформаційна система МВС складається з постійно діючих:

- центральної підсистеми;

- функціональних підсистем;

- транспортної мережі передачі даних;

- центрів обробки даних, телекомунікаційних мереж суб'єктів єдиної інформаційної системи МВС;

- комплексних систем захисту інформації підсистем єдиної інформаційної системи МВС з підтвердженою в установленому законодавством порядку відповідністю.

Абзацом 2 п.2 Положення № 1024 визначено, що функціональні підсистеми єдиної інформаційної системи МВС - це сукупність технічних засобів та програмних комплексів, які автоматизують службові процеси суб'єктів єдиної інформаційної системи МВС до рівня стандартів операційних процедур та автоматизованого робочого місця користувача, забезпечують формування, зберігання, спільне використання і верифікацію інформаційних ресурсів єдиної інформаційної системи МВС.

Абзацами 2 та 3 п.12 Положення № 1024 встановлено, що функціональними підсистемами єдиної інформаційної системи МВС є, зокрема інформаційний портал Національної поліції України та Єдиний державний реєстр транспортних засобів.

Із матеріалів справи судом встановлено, що при перевірці документів ОСОБА_1 19.10.2021 о 19 год. 55хв. інспектором патрульної поліції виявлено, що автомобіль марки Hyundai Tucson ДНЗ НОМЕР_2 згідно Бази ІПНП перебуває у розшуку, а саме, на власника транспортного засобу ОСОБА_3 відкрито виконавче провадження №65300737 від 30.04.2021 згідно якого державним виконавцем винесено постанову про розшук майна боржника №16904734310 від 30.04.2021.

При тимчасовому затриманні транспортного засобу складається акт огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, форма якого затверджується Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 2 ч. 2 Порядку тимчасового затримання працівниками уповноважених підрозділів Національної поліції транспортних засобів та їх зберігання, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 №1102 тимчасове затримання транспортного засобу здійснюється у разі виявлення транспортного засобу боржника, оголошеного в розшук відповідно до статті 36 Закону України "Про виконавче провадження".

Згідно з п. 3 ст. 36 Закону України "Про виконавче провадження" у разі необхідності розшуку транспортного засобу боржника виконавець виносить постанову про такий розшук, яка є обов'язковою для виконання поліцією.

Тимчасове затримання та зберігання поліцією на спеціальних майданчиках чи стоянці виявленого за результатами розшуку транспортного засобу боржника здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно пункту 3 Порядку тимчасового затримання, доставлення транспортного засобу на спеціальний майданчик чи стоянку здійснюється за допомогою спеціальних автомобілів - евакуаторів (далі - евакуатор), у тому числі тих, що належать підприємствам, установам та організаціям, які провадять діяльність, пов'язану з транспортуванням транспортних засобів, і з якими територіальним органом Національної поліції укладені в установленому порядку договори.

Для доставлення транспортного засобу на спеціальний майданчик чи стоянку поліцейський викликає евакуатор через чергового відповідного територіального органу Національної поліції.

Досліджуючи обставини у цій справі суд зауважує, що подія відбулась у вечірню пору близько 20:00 год, крім того враховано, що затримання транспортного засобу відбулося у зв'язку із оголошенням транспортного засобу у розшук згідно постанови державної виконавчої служби.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про законність дії інспектора патрульної поліції під час затримання транспортного засобу Hyundai Tucson ДНЗ НОМЕР_2 та доставлення на спеціальний майданчик.

Крім того, при розгляді даної справи суд не бере до уваги посилання позивача на те, що відповідачем не складалися ніякі акти під час затримання автомобіля. Вказане спростовується наявним в матеріалах справи Актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу №967 від 19.10.2021, який складений на виконання пункту 4 Порядку №1102.

Відсутність підписів свідків на такому Акті не стосується предмету доказування у даній справі, а лише вказує формальні підстави позову.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що інспектор як посадова особа, керуючись нормами чинного законодавства та своїм внутрішнім законодавством, маючи відповідні повноваження дійшов правомірного висновку щодо тимчасового затримання транспортного засобу на виконання постанови державного виконавця про розшук майна боржника.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов задоволенню не підлягає.

Розподіл судових витрат у цій справі не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

в задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ід. номер НОМЕР_1 )

Відповідач: Лейтенант поліції Карасьов Михайло Михайлович інспектора 1 батальйону 2 роти УПП у Вінницькій області Департаменту патрульної поліції (21010, м. Вінниця, вул. Ботанічна, буд. 24),

Відповідач: Департамент патрульної поліції (03048, м. Київ, вул. Федора Ернста, буд. 3, код ЄДРПОУ 40108646)

Суддя Комар Павло Анатолійович