Рішення від 20.09.2022 по справі 912/614/22

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. В'ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25022,

тел. (0522) 32 05 11, факс 24 09 91, код ЄДРПОУ 03499951,

e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 вересня 2022 рокуСправа № 912/614/22

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Тимошевської В.В. за участі секретаря судового засідання Гунько О.Є. розглянув у відкритому судовому засіданні справу №912/614/22

за позовом: Обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград", 25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 19а

до відповідача: Державного підприємства "Східний гірничо-збагачувальний комбінат" 52210, Дніпропетровська область, м. Жовті Води, вул. Горького, 2, в особі Смолінської шахти Державного підприємства "Східний гірничо-збагачувальний комбінат", 26223, Кіровоградська область, Маловисківський район, смт Смоліне,

про стягнення 260 315,03 грн

Представники:

від позивача - Коробейніков А.В., адвокат, довіреність №870/01/07-21 від 17.05.2022, свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю серії КР №000163 від 05.03.2018;

від відповідача - участі не брали.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення суду.

Обласне комунальне виробниче підприємство "Дніпро-Кіровоград" (далі - ОКВП "Дніпро-Кіровоград", позивач) звернулось до господарського суду з позовною заявою з вимогами до Державного підприємства "Східний гірничо-збагачувальний комбінат" в особі Смолінської шахти Державного підприємства "Східний гірничо-збагачувальний комбінат" (далі - ДП "Східний ГЗК", відповідач) про стягнення 260 315,03 грн, з яких: 191 086,02 грн плата за понаднормативне забруднення стічних вод, 54 081,43 грн індекс інфляції, 15 147,58 грн 3% річних, з покладенням на відповідача витрат по сплаті судового збору.

В обґрунтування підстав позову зазначено, що за результатами лабораторного дослідження контрольних проб стічної води, відібраних на об'єктах відповідача, виявлено перевищення гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин, внаслідок чого позивачем нараховано відповідачу плату за понаднормативний скид.

Ухвалою суду від 25.05.2022 за поданим позовом відкрито провадження у справі №912/614/22 за правилами спрощеного позовного провадження та постановлено розгляд справи здійснювати без повідомлення учасників справи за наявними матеріалами.

23.06.2022 на адресу суду надійшла заява відповідача про перехід розгляду справи в порядку загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 28.06.2022 здійснено перехід від спрощеного позовного провадження до розгляду справи №912/614/22 за правилами загального позовного провадження; постановлено розгляд справи здійснювати в порядку загального позовного провадження зі стадії відкриття провадження у справі (з підготовчого засідання); продовжено строк підготовчого провадження у справі на 30 днів та призначено підготовче засідання на 21.07.2022.

20.07.2022 на електронну пошту суду надійшов відзив відповідача про заперечення позовних вимог, який не містив кваліфікованого електронного підпису у відповідності до вимог Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг".

21.07.2022 розпочато підготовче засідання, в якому постановлено ухвалу про оголошення перерви до 11.08.2022, відповідачу вказано на необхідність подання до суду відзиву на позов в оригіналі шляхом надсилання органами поштового зв'язку або електронною поштою, засвідченій електронним цифровим підписом.

09.08.2022 на адресу суду через засоби поштового зв'язку надійшов відзив ДП "Східний ДЗК" , відповідно до якого позовні вимоги заперечено у зв'язку з недотриманням позивачем порядку і вимог відбору, зберігання і транспортування проб та проведення вимірювань, а саме: в порушення Національного стандарту України ДСТУ 180 5667-10:2005 Якість води. Відібрання проб. Частина 10. Настанови щодо відібрання проб стічних вод, позивачем не складались Звіти відбирання проб побутових і промислових стічних вод; в порушення Керівного Нормативного Документа 211.1.0.009-94 "Гідросфера. Відбір проб для визначення складу і властивостей стічних та технологічних вод" позивачем не складалися супровідні документи та в Актах відбору контрольних проб стічної води від 06.06.2019, від 11.07.2019, від 13.08.2019 не зазначено: номерів посудини (проби); назви проби, мети відбору; виду проби (разова або об'єднана) із зазначенням способу усереднення; способу відбору; даних про обробку проби (фільтрування, відстоювання, консервування тощо); в Акті від 11.07.2019 №189 - відбір проб проводився без турбулентного потоку, тара була не ополощена відібраною водою, проба була не законсервована на місці, відібрано пробу у тару з темним склом; в Актах від 06.06.2019 №135 та від 13.08.2019 №243 - не здійснено консервування проби згідно до ДСТУ ІЗО 5667-10:2005, склянки без притертих кришок, порушення п.9.17 Правил використання непрозорих (коричневого) скляного посуду, що може спричинити негативний вплив світла на пробу; в супереч п. 7.7 КНД 211.1.0.009-94 проби відбирались спочатку в окрему ємність (відро), а потім переливались у тару для відбору; не вказано в який посуд відбирається проба на жири та нафтопродукти; в порушення п. 9.17 Правил приймання стічних вод проби відібрано в світло-коричневий скляний посуд; Акти і Протоколи випробувань не містять відомостей про умови зберігання відібраних проб до проведення їх дослідження; при визначені нітритів застосовано Методику з невідповідною галуззю застосування, при визначені ХСК - Методику, не внесену до Переліку Методик, дозволених до використання.

У відповіді на відзив позивачем з приводу заперечень відповідача зазначено про наступне: акти приймання-передачі контрольної проби до лабораторії містять відомості, які визначені п. 9.1. КНД 211.1.0.009-94, в тому числі номер посудин, об'єм відібраних проб та посуд, в яку її відібрано, назву проби, спосіб відбору, місце відбору, дата, час та відомості про осіб, які відбирала пробу; відібрані об'єми проб в скляний та пластиковий посуд дозволяють провести вимірювання якості стічних вод згідно встановлених методик проведення лабораторних вимірювань; проведення маркування посуду відібраної проби на предмет того, що проба в скляному посуді направляється на визначення складу жирів, нафтопродуктів, БСК чи ХСК не передбачається жодним національним стандартом, а також місцевими правилами приймання; доказів того, що відібрана проба стічної води в скляний посуд темно-коричневого кольору пропускала світло (була актинічною) та не відповідала п. 3.2.2 ДСТУ 180 5667-3:2001 до відзиву на позовну заяву не надано; доказів того, що наявний на момент відбору потік стічних вод у місці відбору не давав можливості відбору стічних вод до відзиву на позовну заяву не надано, як і не обґрунтовано в який спосіб відповідачем визначено "відсутність турбулентності" стічної води; позивач провід дослідження відібраних проб стічних вод відповідача саме у відповідності до тих методик вимірювання, на які підприємство уповноважено державною сертифікацією лабораторії при проведенні досліджень стічних вод підприємств; відповідач не скористався своїм правом і не виконав покладений обов'язок щодо звернення до незалежної лабораторії для здійснення відомчого контролю стічних вод та паралельного аналізу проб стічних вод, а відповідно не надав належних доказів відсутності перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах.

11.08.2022 продовжено підготовче засідання, в якому постановлено ухвалу про відмову у задоволенні клопотання відповідача про відкладення підготовчого засідання, підготовче засідання у справі закрито та справу призначено до судового розгляду по суті на 24.08.2022.

24.08.2022 відкрито судове засідання з розгляду справи по суті, в якому постановлено ухвалу про відкладення розгляду справи на 20.09.2022.

20.09.2022 продовжено судове засідання з розгляду справи по суті.

В судовому засіданні представником позивача позовні вимоги підтримано повністю.

Представник відповідача в засідання суду не з'явився та на адресу суду надійшло клопотання відповідача про відкладення судового розгляду справи на інший час, у зв'язку з неможливістю явки в засідання суду представника відповідача.

Представником позивача заперечено проти задоволення вказаного клопотання.

В судовому засідання протокольною ухвалою відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про відкладення розгляду справи.

Враховано, що за пунктом 2 ч. 2 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України передбачено відкладення розгляду справи у разі першої неявки в судове засідання учасника справи за наявності поважних причин неявки, тоді як в даному випадку має місце повторна неявка представника відповідача.

Згідно з п. 2 ч. 3 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника) незалежно від причин неявки.

Розглянувши наявні матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, які наведено в обґрунтування підстав позову і заперечень проти позовних вимог, дослідивши в судовому засіданні докази у справі, судом встановлено наступні обставини, які є предметом доказування у справі.

31.01.2019 між ОКВП "Дніпро-Кіровоград" (Виконавець) та ДП "Східний ГЗК" (Споживач) укладено договір № 44/84/03/04 про надання послуг з централізованого питного водопостачання та водовідведення (далі - Договір) з додатками та змінами, за умовами якого забезпечуються потреби відокремленого структурного підрозділу комбінату - Смолінської шахти ДП "Східний ГЗК" по об'єктах розміщених в смт. Смоліне. Маловисківського району. Кіровоградської області у вказаних послугах (а.с. 7-62).

За умовами Договору, Виконавець зобов'язався своїми силами та засобами надавати Споживачеві вчасно та відповідної якості послуги централізованого питного водопостачання та водовідведення (далі-Послуги) в об'ємах, визначених лімітом відпуску води та приймання стоків ( Додаток №1 до Договору) (пункт 1.1.).

Виконавець має право одержувати від Споживача плату за надані послуги за встановленими та затвердженими тарифами (пункт 4.1.).

Споживач прийняв на себе обов'язок своєчасно оплачувати надані йому послуги з водопостачання та водовідведення, а також здійснювати скид стічних вод відповідно до встановлених гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах, визначених в додатку № 3 до цього Договору (пункти 1.1., 7.20.).

При цьому, Споживач зобов'язався забезпечити можливість проведення Виконавцем в будь-який час доби контрольного відбору проб стічних вод Споживача протягом не більш ніж 30 хвилин з часу прибуття представника Виконавця (пункт 3.3 Договору).

Кількість води, що постачається Виконавцем на об'єкти Споживача, визначається за показникам приладів обліку, встановлених на мережі Споживача (пункт 7.1.).

Кількість стічних вод, що надходить до каналізаційних мереж, визначається за обсягом води, використаної Споживачем з водопроводу Виконавця та інших джерел водопостачання згідно показників водолічильників або згідно показників приладів обліку стічних вод (якщо такі встановлені), опломбованих і зареєстрованих Виконавцем (пункт 7.10.).

Згідно з п. 8.4 Договору, у разі перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах Споживач здійснює оплату за послуги водовідведення згідно наданого Виконавцем рахунку із застосуванням коефіцієнта кратності відповідно до місцевих Правил приймання стічних вод.

За пунктом 8.2. Договору Споживач здійснює розрахунок за спожиту питну воду та водовідведення на протязі п'яти операційних днів після дати отримання рахунку.

В пункті 11.4 Договору визначено наступних відповідальних осіб за оформлення та підписання актів відбору проб стічних вод для визначення вмісту забруднюючих речовин з боку Споживача: хімік-аналітик ФХЛ Смолінської та Новокостянтинівської шахт служби РБ та ОНС Гульченко Н.М., інженер з ОНС служби РБ та ОНС Дем'янець О.Є., дозиметрист ФХЛ Смолінської та Новокостянтинівської шахт служби РБ та ОНС Слободяник О.В.

Передбачено, що у разі неявки представника Споживача або при його відмові підписати акт, останній підписується представниками Виконавця із зазначенням прізвища представника Споживача, який відмовився підписати акт чи не з'явився для проведення відбору.

Строк дії Договору з 01.01.2019 на один рік з можливістю продовження його дії на той же термін у випадку коли Сторони за місяць до припинення дії Договору не заявлять бажання про його розірвання (пункт 12.1.).

Додатком №3 до Договору погоджено допустимі концентрації показників забруднюючих речовин у стічних водах Споживача при скиді у систему централізованого водовідведення селища Смоліне, с. Березівка (а.с. 46).

Додатками до Договору підписано Акти розмежування балансової належності водопровідних мереж та/або каналізаційних мереж і споруд та експлуатаційної відповідальності та схеми розподілу експлуатаційної відповідальності (а.с. 47-62).

Згідно наказу ДП "Східний ГЗК" Смолінська шахта "Про призначення відповідальних при відборі проб" №416 від 02.10.2019 призначено: відповідальним за організацію відбору проб стічних вод в 2020 році головного енергетика шахти Шаповалова Ю.К.; уповноваженими відповідальними особами за контроль правильності дій працівників виробника (постачальника послуг) вимогам чинних нормативних документів при відборі проб хіміка-аналітика ФХЛ Смолінської та Новокостянтинівської шахт служби РБ та ОНС Гульченко Н.М., інженера з ОНС служби РБ та ОНС Дем'янець О.Є., дозиметрист ФХЛ Смолінської та Новокостянтинівської шахт служби РБ та ОНС Слободяник О.В., начальника ФХЛ Смолінської та Новокостянтинівської шахт служби РБ та ОНС Романюк Д.О. (а.с. 63).

Представниками ОКВП "Дніпро-Кіровоград" на об'єктах ДП "Східний ГЗК" відібрано контрольні проби стічної води, про що складено наступні документи:

1. Акт № 135 відбору контрольної проби стічної води Споживача від 06.06.2019 (далі - Акт №135), за змістом якого 06.06.2019 з 12:50 годин до 13:20 годин з контрольного колодязю № 7 по вул. Промислова в селищі Смоліне відібрано контрольну пробу стічної води в кількості 3 л. (в тару зі скла 1 л. та пластику 2 л.) (а.с. 67). Контрольна проба відібрана в присутності представників Споживача інженера Дем'янець О.Є. та хіміка-аналітика Гульченко Н.М., якими підписано Акт № 135 з примітками про порушення п.п. 9.17. Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення ОКВП "Дніпро-Кіровоград", не було проведено консервування.

Згідно Акта №135 приймання-передачі контрольної стічної води на лабораторне дослідження, відібрану пробу передано на лабораторне дослідження 06.06.2019 о 15:20 год (а.с. 68).

Згідно протоколу № 200 вимірювань показників складу та властивостей проб стічних вод від 06.06.2019, за результатами вимірювань: стічна вода не відповідає встановленим значенням ДК по жирам (а.с. 69).

ОКВП "Дніпро-Кіровоград" здійснено розрахунок № 135 плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями у систему каналізації м. Кропивницький за період з 24.04.2019 року по 06.06.2020 року, що становить 12 528,37 грн (а.с. 70).

11.06.2019 ОКВП "Дніпро-Кіровоград" направлено ДП "Східний ГЗК" повідомлення № 1346/23/07-21 про виявлене перевищення ДК забруднень з копією протоколу вимірювань, яке отримано відповідачем 14.06.2019 (а.с. 71-72).

17.07.2019 ОКВП "Дніпро-Кіровоград" складено Акт виконаних робіт (послуг) за скид стоків з понаднормативним вмістом забруднень та оформлено рахунок-фактуру № 44/3 за скид стоків з понаднормативним вмістом забруднень на суму 12 528,37 грн, які направлено ДП "Східний ГЗК" за супровідним листом № 40 від 18.07.2019 (а.с. 64, 73, 74).

2. Акт № 189 відбору контрольної проби стічної води Споживача від 11.07.2019 (далі - Акт №189), за змістом якого 11.07.2019 з 12:10 годин до 12:40 годин з контрольного колодязю № 1 по вул. Промислова в селищі Смоліне відібрано контрольну пробу стічної води в кількості 3 л. (в тару зі скла 1 л. та пластику 2 л.) (а.с. 75). Контрольна проба відібрана в присутності представників Споживача інженера Кулеба Л.А. та інспектора Пасічник А.А., якими підписано Акт № 189 з наступними примітками: відбір проб проводився без турбулентного потоку; тара була не охолоджена відібраною водою; проба була не законсервована на місці; відібрана у темне скло; відбір проб проводився без присутності осіб, призначених наказом № 729 від 03.12.2018.

Згідно Акта №189 приймання-передачі контрольної стічної води на лабораторне дослідження, відібрану пробу передано на лабораторне дослідження 11.07.2019 о 15:00 год (а.с. 76).

Відповідно до протоколу № 280 вимірювань показників складу та властивостей проб стічних вод від 11.07.2019, за результатами вимірювань стічна вода не відповідає встановленим значенням ДК по нітритам, залізу, БСК-5, жирам, завислим речовинам (а.с. 78).

ОКВП "Дніпро-Кіровоград" здійснено розрахунок № 189 плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями у систему каналізації м. Кропивницький за період з 17.06.2019 року по 11.07.2020 року, що становить 150 640,81 грн (а.с. 77).

17.07.2019 ОКВП "Дніпро-Кіровоград" направлено ДП "Східний ГЗК" повідомлення № 1616/23/07-21 про виявлене перевищення ДК забруднень з копією протоколу вимірювань, яке отримано відповідачем 19.07.2019 (а.с. 79-80).

06.09.2019 ОКВП "Дніпро-Кіровоград" складено Акт виконаних робіт (послуг) за скид стоків з понаднормативним вмістом забруднень та оформлено рахунок-фактуру № 44/3 за скид стоків з понаднормативним вмістом забруднень на суму 150 640,81 грн, які направлено ДП "Східний ГЗК" за супровідним листом № 101 від 06.09.2019 (а.с. 65, 81, 82).

3. Акт № 243 відбору контрольної проби стічної води Споживача від 13.08.2019 (далі - Акт №243), за змістом якого 13.08.2019 з 11:50 годин до 12:20 годин з контрольного колодязю № 1 по вул. Промислова в селищі Смоліне відібрано контрольну пробу стічної води в кількості 3 л. (в тару зі скла 1 л. та пластику 2 л.) (а.с. 83). Контрольна проба відібрана в присутності представників Споживача інженера Кулеба Л.А. та інспектора Жабчик М.С, якими підписано Акт № 243 з наступними примітками: п.п. 9.17 використанні непрозорих (коричневий) скляний посуд, що може спричинити негативний вплив світла на пробу забороняється; не відбулось консервування проб; склянки без кришок.

Згідно Акта № 243 приймання-передачі контрольної стічної води на лабораторне дослідження, відібрану пробу передано на лабораторне дослідження 13.08.2019 о 14:00 год (а.с. 84).

Відповідно до протоколу № 359 вимірювань показників складу та властивостей проб стічних вод від 13.08.2019, за результатами вимірювань стічна вода не відповідає встановленим значенням ДК по БСК-5, завислим речовинам, жирам, ХСК (а.с. 85).

ОКВП "Дніпро-Кіровоград" здійснено розрахунок № 243 плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями у систему каналізації м. Кропивницький за період з 12.07.2019 року по 13.08.2020 року, що становить 27 916,81 грн (а.с. 86).

19.08.2019 ОКВП "Дніпро-Кіровоград" направлено ДП "Східний ГЗК" повідомлення № 1909/23/07-21 про виявлене перевищення ДК забруднень з копією протоколу вимірювань, яке отримано відповідачем 22.08.2019 (а.с. 87-88).

08.10.2019 ОКВП "Дніпро-Кіровоград" складено Акт виконаних робіт (послуг) за скид стоків з понаднормативним вмістом забруднень та оформлено рахунок-фактуру № 44/3 за скид стоків з понаднормативним вмістом забруднень на суму 27 916,81 грн, які направлено ДП "Східний ГЗК" за супровідним листом № 113 від 09.10.2019 (а.с. 66, 88, 89).

На підставі викладеного та у зв'язку з відсутністю оплати, ОКВП "Дніпро-Кіровоград" звернулось з позовом у даній справі.

Норми права, які застосовано судом.

Закон України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" встановлює, що послуги з централізованого питного водопостачання надаються споживачам підприємством питного водопостачання на підставі договору. Згідно визначень, наведених у вказаному Законі, централізоване питне водопостачання - це господарська діяльність із забезпечення споживачів питною водою за допомогою комплексу об'єктів, споруд, розподільних водопровідних мереж, пов'язаних єдиним технологічним процесом виробництва та транспортування питної води; централізоване водовідведення - це господарська діяльність із відведення та очищення стічних вод за допомогою системи централізованого водовідведення (ст. 1 Закону).

Законодавство у сфері питної води та питного водопостачання складається з цього Закону та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у цій сфері (ст. 3 Закону).

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01 грудня 2017 року N 316 затверджено Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення (надалі - Правила № 316) та Порядок визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення (надалі - Порядок визначення розміру плати), які набрали чинності з 02.02.2018.

Відповідно до п. 2 розділу І Правил № 316 та п. 2 розділу 1 Порядку визначення розміру плати ці Правила та Порядок поширюються на суб'єктів господарювання, які надають послуги з централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічних вод) (далі - виробники), на юридичних осіб незалежно від форм власності та відомчої належності, фізичних осіб - підприємців, фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність і взяті на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з Податковим кодексом України, які скидають стічні води до систем централізованого водовідведення або безпосередньо у каналізаційні очисні споруди (далі - споживачі).

Згідно з п. 1 розділу ІІ Правил № 316 виробники повинні, зокрема: здійснювати обстеження локальних очисних споруд і каналізаційної мережі споживачів; контролювати якість, кількість і режим скидання стічних вод споживачами; здійснювати раптовий (не погоджений зі споживачами заздалегідь) відбір контрольних проб; у разі виявлення порушень споживачами умов скидання стічних вод, вимог цих Правил, місцевих правил приймання та умов укладеного з виробником договору, вимагати їх усунення в установлені виробником строки та вживати заходів впливу, передбачених договором, цими Правилами та місцевими правилами приймання.

Відповідно до підпунктів 1, 6, 7, 9 п. 2 розділу ІІ Правил № 316 споживачі повинні: дотримуватися вимог до скиду стічних вод та установлених кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках споживачів; надавати працівникам виробника необхідну інформацію щодо своєї системи водовідведення та вільний доступ до неї, а також допомогу під час відбору проб стічних вод споживачів; визначати не менше двох представників, уповноважених представляти споживача під час відбору проб стічних вод, про що у триденний строк повідомляють виробника у письмовій формі та забезпечують присутність уповноваженого представника безпосередньо під час відбору проб стічних вод виробником; перевіряти розрахунки ДК забруднюючих речовин стічних вод, які скидаються ними до систем централізованого водовідведення, виконані виробником, у разі незгоди звертатися щодо їх перегляду.

Кожен споживач скидає стічні води до системи централізованого водовідведення через окремий випуск з обов'язковим облаштуванням контрольного колодязя, розташованого у місці, погодженому з виробником (пункт 7 розділу І Правил № 316).

Контрольний колодязь, згідно визначення, наведеного у Правилах № 316, це колодязь на каналізаційному випуску споживача безпосередньо перед приєднанням до каналізаційного колектора виробника або в іншому місці за погодженням із виробником з вільним доступом виробника до такого колодязя.

Пунктом 4 розділу І Правил № 316 передбачено, що на підставі цих Правил виробник розробляє місцеві Правила приймання, в яких враховують місцеві особливості приймання та очищення стічних вод, а також визначають ДК забруднюючих речовин, що можуть скидати до системи централізованого водовідведення. Місцеві правила приймання затверджуються органами місцевого самоврядування та є обов'язковими для виробників та споживачів.

Рішенням Кіровоградської обласної ради № 600 від 18.12.2018 затверджено правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград" (далі - Місцеві правила, а.с. 108).

Відповідно до пункту 1.3. Місцевих Правил ці правила поширюються на ОКВП "Дніпро-Кіровоград", як на виробника послуги з централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічних вод), а також на юридичних осіб незалежно від форм власності та відомчої належності, фізичних осіб-підприємців, фізичних осіб, які проводять незалежну професійну діяльність і взяті на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з Податковим кодексом України, які скидають свої січні води в системи каналізації ОКВП "Дніпро-Кіровоград" та які розташовані на адміністративних територіях місцевих рад визначених в п. 1.2. цих Правил.

Згідно пункту 1.5. Місцевих правил, Споживач - це юридична особа, фізична оса-підприємець, фізична особа, яка проводить незалежну професійну діяльність і взяті на облік як самозайняті особи у контролюючих органах, які скидають свої січні води в системи каналізації ОКВП "Дніпро-Кіровоград" та уклали договір з надання послуг водовідведення.

Місцевими правилами передбачено, що контроль за складом і властивостями стічних вод Споживачів (в тому числі за допомогою автоматичних пробовідбірників) здійснюється в контрольних з колодязях (КК), в приймальних відділеннях каналізаційних насосних станцій або ємностях-усереднювачах, які є місцями відбору проб. Місця відбору проб визначаються на схемі балансового розмежування, яка являється додатком до договору про надання послуг водовідведення і позначаються як контрольні колодязі (пункт 6.1.).

Контрольні колодязі улаштовуються і експлуатуються споживачами. (пункт 6.3.).

Контрольні колодязі мають бути завжди доступними для огляду і відбору проб, вільними від завалів, без запірних пристроїв (пункту 6.4.).

Виробник, не менше одного разу на три місяці, здійснює контроль якості стічних вод Споживача з метою визначення відповідності їх складу вимогам встановленим у п. 4.2 та додатках 1-К, 1-3, 1-0, 1-С та 1-См даних Правил відповідно до вказаного в них переліку забруднень (пункт 6.8.).

Виробник має право здійснювати раптовий (в будь-який час доби), не узгоджений з Споживачем заздалегідь, відбір контрольних проб стічних вод, що скидаються до систем централізованого водовідведення (пункт 6.9.).

Споживачі, які скидають стічні води до системи централізованого водовідведення, повинні забезпечити можливість проведення Виробником у будь-який час доби контролю за скидом стічних вод, включаючи надання необхідних відомостей та експлуатаційного персоналу, а також призначити дві відповідальні особи за організацію проведення контролю якості та кількості стічних вод з правом підпису акту відбору проб (пункт 6.10.).

Споживачі повинні визначати не менше двох представників, уповноважених представляти споживача під час відбору проб стічних вод, про що у триденний строк повідомляють виробника у письмовій формі та забезпечують присутність уповноваженого представника безпосередньо під час відбору проб стічних вод виробником (п.п. 7) пункту 2.2.).

Для визначення вмісту забруднень у стічних водах Споживачів використовують як дані лабораторії Виробника, так і результати лабораторного контролю, виконаного лабораторіями місцевих органів охорони здоров'я, охорони навколишнього природного середовища або іншими лабораторіями, акредитованими у даній галузі вимірювань (пункт 6.12.).

Плата за скид споживачем стічних вод із перевищенням ДК забруднюючих речовин, що встановлено аналізом контрольної проби та підтверджено актом, стягується за період від попереднього відбору контрольної проби, проведеного Виробником, до дати зафіксованого порушення, але не більше дев'яноста днів. Підвищена плата стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих споживачем за цей період з певного об'єкта. (пункт 8.12.).

Плата за скид стічних вод до систем централізованого водовідведення у разі порушення вимог, щодо якості і режиму їх скидання вноситься Споживачем на рахунок Виробника у порядку та в строки, що передбачені цими Правилами та/або договором (пункт 8.13.).

З метою контролю якості стічних вод Споживачів, Виробник здійснює відбір контрольних проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень (пункт 9.1.).

Відбір контрольних проб стічних вод Споживачів виконується уповноваженими представниками Виробника, що фіксується в акті відбору контрольних проб складеного у 2-х примірниках, які підписують як представник Виробника, так і представник Споживача в присутності якого проводиться такий відбір (пункт 9.3.).

За ініціативою Споживача, під час відбору контрольних проб Виробником, може здійснюватися паралельний відбір арбітражної проби для дослідження її в незалежній лабораторії , що здійснює свою діяльність у цій галузі відповідно до вимог Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» (пункт 9.5.)

Відбір кожної проби (контрольної чи арбітражної) проводиться в окремий скляний та/або поліетиленовий посуд, місткістю не менше 1дм 3 (пункт 9.7.).

При виявленні перевищення ДК забруднень, установлених договором і цими Правилами, Виробник у строк не більше п'яти робочих днів з дати відбору контрольної проби вручає або направляє Споживачу рекомендованим поштовим відправленням лист-повідомлення про виявлене перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах споживача та результати хімічного аналізу (пункт 9.8.).

В пункті 9.17. Місцевих правил передбачено, що перед відбором проб уповноважена особа Споживача оглядає обладнання, яке використовується Виробником для відбору проб, на предмет відсутності ознак стороннього забруднення або за власною ініціативою надає своє обладнання для проведення такого відбору.

Зразки відбираються в чистий і підготовлений посуд зі скла, поліетилену або термос.

Використання непрозорих або коричневих скляних посудин, що може спричинити негативний вплив світла на пробу, забороняється.

За пунктом 9.18. Місцевих правил кожна посудина з пробою стічних вод маркується.

Згідно з пунктом 9.19. Місцевих правил, консервування та пломбування зразків відібраних контрольних проб стічних вод Споживача проводиться методом охолодження зразка до температури в межах 2 - 5 градусів.

Консервування, попередня обробка та пломбування зразків відібраних контрольних проб стічних вод Споживача не проводиться у випадку, якщо вказана відібрана контрольна проба передається лабораторії не пізніше ніж через три години після проведеного відбору.

Результати вимірювань контрольної проби, надаються Споживачу у разі виявлення перевищень ДК забруднень в стічних водах, установлених Договором та цими Правилами, у порядку, передбаченому п. 9.8 цих Правил (пункт 9.24).

За нормами Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. (ч.ч. 1-3 ст. 13).

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів. (ч.ч. 1, 4 ст. 74).

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч. 1 ст. 86).

Мотивована оцінка доводів сторін та поданих доказів.

ОКВП "Дніпро-Кіровоград" є підприємством централізованого водовідведення, яке здійснює експлуатацію об'єктів/систем централізованого водовідведення та надає послуги з централізованого водовідведення, відведення та очищення стічних вод, у тому числі селища Смоліно.

Отже, позивач наділений повноваженнями здійснення контролю якості стічних вод споживачів, які надходять до системи централізованого водовідведення.

ДП "Східний ГЗК" є Споживачем у розумінні вимог Правил № 316 і Місцевих правил № 600.

Приймання стічних вод відповідача до системи централізованого водовідведення здійснюється відповідно до Договору № 44/84/03/04 ЕПП від 31.01.2019, укладеного з ОКВП "Дніпро-Кіровоград" з додатками та змінами.

Згідно додатків до вказаного Договору визначено допустимі концентрації показників забруднюючих речовин у стічних водах, що скидаються відповідачем, підписано Акти розмежування балансової належності водопровідних і каналізаційних мереж та Схеми розподілу експлуатаційної відповідальності по об'єктам Споживача, зокрема по шахтам по вул. Промислова в сел. Смоліне. Схеми розподілу містять зазначення місць знаходження контрольних колодязів, з яких має здійснюватись відбір стічних вод Споживача з метою визначення складу стічних вод, що відводяться до системи централізованого водовідведення.

Як вже зазначено, за вимогами Правил споживачі повинні визначати та забезпечувати присутність уповноваженого представника безпосередньо під час відбору проб стічних вод виробником.

За наявними матеріалами справи встановлено, що відбір 06.06.2019 та 13.08.2019 відбувся в присутності представників ДП "Східний ГЗК", які визначені відповідальними згідно п. 11.4. Договору та якими підписано відповідні Акти відбору.

Щодо відбору 11.07.2019, то Акт відбору зі сторони ДП "Східний ГЗК" підписано головним енергетиком Шаповаловим Ю.К., присутність якого, як слідує з обставин підписання Акта відбору, забезпечена безпосередньо Споживачем.

Як зазначає відповідач, наказом директора Смолінської шахти ДП "Східний ГЗК" № 729 від 03.12.2018 головного енергетика Шаповалова Ю.К. було визначено зобов'язаною посадовою особою щодо організації для можливості відбору контрольних проб.

Отже, вказана особа є відповідальною особою споживача за проведення відбору проб стічних вод з представниками Виконавцями, що спростовує доводи відповідача про відсутність його представника під час відбору проб.

У п. 10 розділу VІ Правил № 316 зазначено, що у місцевих правилах приймання конкретизуються питання щодо:

1) відбору проб стічних вод на аналіз;

2) оформлення процедури відбору проб, у тому числі форми супровідного документа, що складатиметься за результатом відбору проб, з фіксуванням інформації щодо відібраної проби (дата, час, місце відбору; вид, об'єм проби; тип матеріалу тари, його об'єм; процедура попередньої обробки проби; відомості про особу, яка відбирала пробу, тощо) з урахування вимог та положень ДСТУ ISO 5667-2-2003 «Якість води. Відбір проб. Частина 2. Настанови щодо методів відбирання проб», ДСТУ ISO 5667-3-2001 «Якість води. Відбір проб. Частина 3. Настанови щодо зберігання та поводження з пробами», ДСТУ ISO 5667-10-2005 «Якість води. Відбирання проб. Частина 10. Настанови щодо відбирання проб стічних вод», КНД 211.1.0.009-94 «Гідросфера. Відбір проб для визначення складу та властивостей стічних і технологічних вод»

Пунктом 9.3. Місцевих правил встановлено, що відбір контрольних проб стічних вод Споживачів фіксується в акті відбору контрольних проб, які підписують представник Виробника і представник Споживача. Форма акта, що складається за результатами відбору контрольних проб стічних вод, наведена в додатку № 2 до вказаних правил.

Встановлено, що Акти відбору проб № № 135, 189, 243 складено за встановленою формою і такі акти містять передбачені за визначеною формою відомості.

За вказаних обставин суд відхиляє заперечення відповідача щодо відсутності складення відповідних супровідних документів.

Досліджуючи дотримання порядку відбору проб з урахуванням заперечень відповідача, суд зазначає наступне.

Пунктом 9.17 Місцевих правил, про порушення яких вказує відповідач, встановлено, що використання непрозорих або коричневих скляних посудин, що може спричинити негативний вплив світла на пробу, забороняється.

З викладеного слідує, що забороняється використовувати непрозорий посуд, який своїми властивостями може пропускати світло. В п. 3.2.2 ДСТУ 5667-3:2001 «Відбирання проб. Настанови щодо зберігання та поводження з пробами» також наголошено, що використання непрозорих або коричневих (не актинічних) скляних посудин зменшує фоточутливі процеси в пробі.

Поміж тим, доказів того, скляний посуд з темного та світло-корочневого скла, в який було відібрано проби стічної води, пропускав світло та не відповідав п. 3.2.2 ДСТУ 5667-3:2001 до справи не подано.

Щодо тверджень відповідача про порушення пункту 9.19 Місцевих правил, то за абзацом другим наведеного пункту передбачено, що консервування, попередня обробка та пломбування зразків відібраних контрольних проб стічних вод Споживача не проводиться у випадку, якщо вказана відібрана контрольна проба передається лабораторії не пізніше ніж через три години після проведеного відбору.

Як слідує з Актів відбору проб № № 135, 189, 243 та Актів приймання-передачі контрольних про на лабораторне дослідження, контрольні проби було передано на лабораторні дослідження в день їх відібрання в межах трьох годи після відбору.

Згідно протоколів вимірювань показників складу та властивостей проб стічних вод, вимірювання розпочато також в день відібрання проб в межах трьох годи після їх відбору.

Таким чином, здійснення консервування проб в даному випадку не є обов'язковим.

Щодо строку проведення досліджень відібраних проб та відсутності відомостей про умови зберігання проб під час досліджень, часу дослідження кожного показника тощо, суд зазначає, що в даному випадку не доведено як обов'язковість зазначення вказаного у відповідних документах, так і порушення відповідного порядку,

Відповідач зазначає, що проби відбирались спочатку в окрему ємність (відро), а потім переливались у тару для відбору, що не відповідає вимогам п. 7.7 КНД 211.1.0.009-94, яким передбачено відбір проб для визначення завислих речовин, нафтопродуктів, показників БСК і ХСК з одноразовим наповнюванням без переливу. Зазначено, що представниками позивача не було вказано в який посуд відбирається проба на жири та нафтопродукти, що виключає можливість ідентифікувати відібрані проби та впливає на достовірність одержаного результату.

Суд не погоджується з наведеними доводами відповідача з огляду на наступне.

Додаток № 3 до Місцевих Правил № 600 передбачає, що проби на ХСК, жири, АПАр, БСК, хлориди беруться шляхом одноразового наповнення без переливу.

Докладний опис відбирання проб побутових і промислових стічних вод описано у ДСТУ ISO 5667-10:2005 "Якість води. Відбирання проб" Частина 10. Настанови щодо відбирання проб стічних вод.

Положеннями зазначеного документа в розділі 4 "Обладнання для відбирання проб" передбачено: підпункт 4.1. - посуд для проб; підпункт 4.2. - типи пробовідбірників, які поділяються на засоби для ручного відбирання проб (п.п. 4.2.1.) та обладнання для автоматичного відбирання проб (п.п. 4.2.2.).

Згідно з підпунктом 4.2.1. пункту 4.2. зазначених вимог, як найпростіший засіб для відбирання проб можна використовувати цеберку, черпак або бутель із широкою шийкою, до яких можна прикріпити держак потрібної довжини. Засоби для ручного відбирання проб потрібно виготовляти з інертного матеріалу, що не впливає на склад проби, яку буде проаналізовано не відразу після відбирання проби.

Отже, за наведеним ДСТУ, передбачено два окремих поняття - посуд для проб та засоби для ручного відбирання проб.

Окрім того, відповідно до п.п. 4.1.,4.2.,4.3. Керівного нормативного документа Міністерства навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України "Охорона навколишнього природного середовища та раціональне використання природних ресурсів", проби поділяються на разові та об'єднані. Разову пробу отримують однократним відбором усього необхідного для аналізу об'єму води у заданій точці місця відбору. Об'єднану пробу отримують злиттям декількох разових проб, що були відібрані одночасно у заданих місцях, або одержують об'єднанням разових проб, що взяті в одному місці через задані інтервали часу.

Відповідно до п.п.7.2.,7.7.,8.2. зазначеного КНД, матеріал пробовідбірного обладнання, що контактує з пробою, не повинен змінювати її склад або властивості. Відбір проб для визначення завислих речовин, нафтопродуктів, показників БСК та ХСК слід проводити в окремий посуд одноразовим наповнюванням без переливу. Посуд для відбору, зберігання, а також транспортування проб повинен мати маркіровку, що не зминається.

Враховуючи вищевикладене, відібрання позивачем проб засобом для ручного відбирання проб, з якого наповнено посуд для проб (скляна тара і тара з пластику) одноразово без переливу та без будь-якого змішування, свідчить про дотримання відповідних вимог під час відбору контрольних проб.

Як слідує зі змісту Актів відбору контрольних проб та що не заперечується відповідачем, проби відібрано в скляний посуд об'ємом 1 літр та пластикову посудину об'ємом 2 літри. Відібрані об'єми проб в скляний та пластиковий посуд дозволяють провести вимірювання якості стічних вод згідно встановлених методик проведення лабораторних вимірювань. Проведення маркування посуду відібраної проби на предмет того, що проба в скляному посуді направляється на визначення складу жирів, нафтопродуктів, БСК чи ХСК не передбачається жодним національним стандартом, а також місцевими правилами приймання.

Суд критично оцінює наведені відповідачем в Акті відбору проб № 189 від 11.07.2019 зауваження щодо відбору проб за відсутності турбулентного потоку, оскільки не зазначено в який спосіб та по яким саме критеріям представником відповідача визначено відсутність турбулентності течії. Окрім того, згідно ДСУ ISO 5661-10 - 2005 за відсутності турбулентної течії є можливість її штучного створення під час відбору. Також відповідачем не наведено жодних обґрунтувань яким чином вказане вплинуло на результати дослідження.

За вказаних обставин суд вважає дотриманим порядок відбору проб згідно Актів № № 135, 189, 243.

Матеріалами справи встановлено, що вміст забруднень у стічних водах відповідача визначено лабораторією ОКВП "Дніпро-Кіровоград", яка є атестованою на можливість проведення відповідних вимірювань та якою проведено дослідження відібраних проб у відповідності до тих методик, на які уповноважено відповідним сертифікатом (а.с. 93-100).

За результатами проведених вимірювань встановлено перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах, що є достатньою підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень та про що було письмово повідомлено відповідача.

Розрахунок плати за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням проведено у відповідності до Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 01.12.2017 № 316, в межах періоду від попереднього відбору контрольної проби до дати зафіксованого порушення.

Сума нарахувань склала 191 086,02 грн, а саме: за Актом № 135 від 06.06.2019 - 12 528,37 грн; за Актом № 189 від 11.07.2019 - 150 640,84 грн; за Актом № 243 від 13.08.2019 - 27 916,81 грн, про що оформлено відповідні рахунки-фактури та складено акти наданих послуг за скид стоків з понаднормативним вмістом забруднень.

Заперечень щодо самого розрахунку плати відповідачем не наведено.

Всі документи, що оформлені за результатами проведених вимірювань та проведених розрахунків, направлено на адресу відповідача та їх отримання відповідачем не заперечено.

З підстав викладеного суд дійшов висновку про правомірність нарахування позивачем плати за перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах відповідача на розраховану позивачем суму в загальному розмірі 191 086,02 грн.

Оскільки спірні правовідносини сторін є зобов'язальними, згідно з укладеним договором та нормами чинного законодавства, то вимога позивача про стягнення інфляційних втрат і 3% річних на підставі ст. 625 Цивільного кодексу України є обґрунтованою.

Плата за перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах віднесена до плати за послуги водовідведення, щодо яких договором встановлено строк остаточного розрахунку.

Викладене узгоджується з висновками Верховного Суду, зокрема у постановах по справах № 904/7776/17, № 911/2720/17 та № 920/730/16, Верховним Судом зазначено, що очищення понаднормативних забруднень стічної води є однією з послуг, яку виконавець надає споживачу і яку останній повинен оплачувати відповідно до умов договору та чинного законодавства.

Згідно пунктів 8.2., 8.4. Договору у разі перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах Споживач здійснює оплату за послуги водовідведення; Споживач самостійно на протязі п'яти операційних днів після дати отримання рахунку здійснює остаточний розрахунок за спожиті послуги.

Матеріалами справи встановлено, що рахунок № 44/3 від 17.07.2019 на суму 12 528,37 грн направлено за супровідним листом від 18.07.2019 № 40 на адресу відповідача 18.07.2019, рахунок № 44/3 від 06.09.2019 на суму 150 640,84 грн за супровідним листом від 06.09.2019 № 101 направлено 06.09.2019; рахунок №44/3 від 08.10.2019 на суму 27 916,81 грн за супровідним листом від 09.10.2019 № 113 направлено 11.10.2019 та отримано відповідачем 19.10.2019.

Відповідно до ч. 1 Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень (затверджених наказом Міністерства Інфраструктури України від 28.11.2013 №958) ці Нормативи і нормативні строки розроблено відповідно до Закону України "Про поштовий зв'язок", актів Всесвітнього поштового союзу, Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 №270, та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність у сфері надання послуг поштового зв'язку.

Згідно ч. 1, 2 розділу 2 цих правил, нормативні строки пересилання простої письмової кореспонденції операторами поштового зв'язку (без урахування вихідних днів об'єктів поштового зв'язку): 1) місцевої - Д+2, пріоритетної - Д+1; 2) у межах області та між обласними центрами України (у тому числі для міст Києва, Сімферополя, Севастополя) - Д+3, пріоритетної - Д+2; 3) між районними центрами різних областей України (у тому числі для міст обласного підпорядкування) - Д+4, пріоритетної - Д+3; 4) між іншими населеними пунктами різних областей України - Д+5, пріоритетної - Д+4, де Д - день подання поштового відправлення до пересилання; 1, 2, 3, 4, 5 - кількість днів, протягом яких пересилається поштове відправлення. При пересиланні рекомендованої письмової кореспонденції зазначені в пункті 1 цього розділу нормативні строки пересилання збільшуються на один день.

Таким чином, визначення позивачем початком періоду нарахування 3% річних та інфляційних втрат по кожному рахунку окремо з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому направлено рахунок, є правильним.

Відповідач під час розгляду справи не заперечив фактичне отримання рахунків та наведений позивачем період нарахування.

Перевіривши розрахунок 3% річних та інфляційних нарахувань, судом встановлено наступне:

згідно рахунку № 44/3 від 17.07.2019 періодом нарахування 3% річних є з 01.09.2019 по 23.05.2022 (1027 кал.днів), що становить 1 056,50 грн 3% річних, інфляційні нараховано з серпня 2019 по квітень 2022, що становить 3 678,50 грн інфляційних;

згідно рахунку № 44/3 від 06.09.2019 періодом нарахування 3% річних є з 01.10.2019 по 23.05.2022, що становить 11 948,02 грн 3% річних, інфляційні нараховано з листопада 2019 по квітень 2022, що становить 42 109,75 грн інфляційних;

згідно рахунку № 44/3 від 08.10.2019 періодом нарахування 3% річних є з 01.11.2019 по 23.05.2022, що становить 2 143,03 грн 3% річних, інфляційні нараховано з листопада 2019 по квітень 2022, що становить 7 803,61 грн.

Таким чином, правильною сумою 3% річних є 15 147,55 грн, інфляційних нарахувань - 53 591,86 грн.

Отже, позовні вимоги в частині стягнення 3% річних та інфляційних нарахувань підлягають частковому задоволенню в зазначеному розмірі.

Судові витрати.

За правилами ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Інших судових витрат сторони не заявляють.

Керуючись ст. ст. 74, 76, 77, 129, 233, 236-241, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Стягнути з Державного підприємства "Східний гірничо-збагачувальний комбінат" (52210, Дніпропетровська область, м. Жовті Води, вул. Горького, 2, ідентифікаційний код 14309787) на користь Обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград" (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 19а, ідентифікаційний код 03346822) 191 086,02 грн плати за скид стоків з понаднормативним забрудненням, 15 147,55 грн 3 % річних та 53 591,86 грн інфляційних втрат, а також судовий збір в розмірі 3 897,38 грн.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

У задоволенні позову в іншій частині відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Копії рішення направити Обласному комунальному виробничому підприємству "Дніпро-Кіровоград" електронною поштою: zv@dnipro-kirovograd.com.ua; Державному підприємству "Східний гірничо-збагачувальний комбінат" електронною поштою: vostgok@email.dp.ua та ІНФОРМАЦІЯ_1

Повне рішення складено 30.09.2022.

Суддя В.В.Тимошевська