Рішення від 30.08.2022 по справі 908/1719/21

номер провадження справи 26/39/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.08.2022 Справа № 908/1719/21(908/852/22)

м.Запоріжжя Запорізької області

Суддя Юлдашев Олексій Олексійович, розглянувши матеріали позовної заяви

за позовом Підприємства “Юридична фірма ОВ” громадської організації “Всеукраїнська організація союз осіб з інвалідністю України”, код ЄДР 30176950 (69006, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Північне Шосе, буд. 3-Г, кімната 3-16)

до відповідачів: 1/ Головного управління ДПС у Запорізькій області, код ЄДРПОУ ВП 44118663 (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166)

2/ Головного управління ДПС у Вінницькій області, код ЄДРПОУ 44069150 (21028, м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 7)

про визнання зобов'язання вчинити дії

в межах справи № 908/1719/21

про банкрутство - Підприємства “Юридична фірма ОВ” громадської організації “Всеукраїнська організація союз осіб з інвалідністю України”, код ЄДР 30176950 (69006, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Північне Шосе, буд. 3-Г, кімната 3-16)

кредитори - 1/ Підприємство об'єднання громадян “КОНКОРДІЯ”, код з ЄДР 41813948 (08301 Київська область, місто Бориспіль, вул. Нова, буд. 31-Б, офіс 126)

2/ Головне управління ДПС у Запорізькій області, 69107 (м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166)

Розпорядник майна - Сєдова Н.І.

За участю (найменування сторін та інших осіб, що беруть участь у справі):

Відповідач-1ОСОБА_1 , посвідчення НОМЕР_1 від 05.04.2021р.

УСТАНОВИВ:

Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 12.07.2021 року відкрито провадження у справі №908/1719/21 про банкрутство Підприємства «Юридична фірма ОВ» громадської організації “Всеукраїнська організація союз осіб з інвалідністю України”, введено мораторій на задоволення вимог кредиторів. Введено процедуру розпорядження майном, розпорядником майна призначено арбітражного керуючого Сєдову Наталю Іванівну.

До Господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява Підприємства “Юридична фірма ОВ” громадської організації “Всеукраїнська організація союз осіб з інвалідністю України” до Головного управління ДПС у Запорізькій області про зобов'язання вчинити дії, для розгляду в межах справи № 908/1719/21 про банкрутство позивача.

14.06.2022 автоматизованою системою документообігу Господарського суду Запорізької області здійснено автоматичний розподіл судової справи між суддями, справі присвоєно єдиний унікальний номер 908/852/22, справу передано на розгляд судді Юлдашеву О.О.

Ухвалою господарського суду від 21.06.2022 прийнято позовну заяву Підприємства “Юридична фірма ОВ” громадської організації “Всеукраїнська організація союз осіб з інвалідністю України” до Головного управління ДПС у Запорізькій області про зобов'язання вчинити дії, до розгляду в межах справи №908/1719/21 про банкрутство позивача, відкрито провадження з розгляду позовної заяви. Ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження. Судове засідання для розгляду справи по суті призначено на 12.07.2022 о 09:40 год.

Ухвалою від 12.07.2022 судове засідання відкладено на 04.08.2022 об 11-30.

04.07.2022 від відповідача надійшов відзив на позов, в якому зазначено, що з метою якнайшвидшого внесення після 21 липня 2022 року в Реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування узгодженої суми бюджетного відшкодування у розмірі 4 598 330,00 грн, ГУ ДПС у Запорізькій області було направлено лист №1940/7/08-01-18-03-07 від 20.06.2022 до ГУ ДПС у Вінницькій області. У листі зазначено, що на рівні ДПС України для ГУ ДПС у Запорізькій області вимкнено ролі доступу щодо опрацювання судових рішень в підсистемі «Податковий аудит» ІС «Податковий блок» та відповідно до наказу №173 в останній редакції від 09.06.2022 №311 функція здійснення контролю за правомірністю бюджетного відшкодування податку на додану вартість закріплена за ГУ ДПС у Вінницькій області.

20.07.2022 від позивача надійшло клопотання про залучення співвідповідача, в якому просить залучити до участі у справі співвідповідача Головне управління ДПС у Вінницькій області.

В обґрунтування заяви позивач посилається на те, що у відзиві на позовну заяву відповідач посилається на Наказ ДПС України від 28.03.2022 р. за №173 «Про забезпечення безперебійної роботи територіальних органів ДПС», яким закріплено виконання повноважень ГУ ДПС у Запорізькій області в частині здійснення контролю за правомірністю бюджетного відшкодування ПДВ, формування і ведення Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, інших реєстрів, банків та баз даних - за територіальним органом ГУ ДПС у Вінницькій області.

Про вищевказаний Наказ ДПС України від 28.03.2022 р. за №173 Позивач не знав і не міг знати на момент звернення з даним позовом, оскільки зазначений наказ не оприлюднено ані на сайті Верховної Ради України, ані на сайті ДПС України.

Ухвалою від 26.07.2022 клопотання Підприємства “Юридична фірма ОВ” громадської організації “Всеукраїнська організація союз осіб з інвалідністю України” про залучення співвідповідача задоволено. Залучено до участі у справі у якості співвідповідача Головне управління ДПС у Вінницькій області, код ЄДРПОУ 44069150 (21028, м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 7). Зобов'язано позивача надіслати на адресу ГУ ДПС у Вінницькій області позовну заяву з додатками, докази направлення надати суду. Запропоновано відповідачу - ГУ ДПС у Вінницькій області відповідно до ст. 165 ГПК України надати відзив із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача (якщо такі докази не надані позивачем) та документами, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження по даній справі; заперечення на відповідь з викладенням своїх пояснень, міркувань та аргументів щодо наведених позивачем у відповіді на відзив пояснень, міркувань та аргументів і мотиви їх визнання або відхилення. Докази, які підтверджують обставини на які йде посилання в запереченнях з доказами надсилання (надання) заперечень і доданих до них доказів учасникам справи.

Ухвалою від 04.08.2022 відкладено судове засідання на 30.08.2022р. о 09-45. Зобов'язано позивача надіслати на адресу ГУ ДПС у Вінницькій області позовну заяву з додатками, докази направлення надати суду. Зобов'язано відповідача-2 ГУ ДПС у Вінницькій області відповідно до ст. 165 ГПК України надати відзив із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача (якщо такі докази не надані позивачем) та документами, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження по даній справі; заперечення на відповідь з викладенням своїх пояснень, міркувань та аргументів щодо наведених позивачем у відповіді на відзив пояснень, міркувань та аргументів і мотиви їх визнання або відхилення. Докази, які підтверджують обставини на які йде посилання в запереченнях з доказами надсилання (надання) заперечень і доданих до них доказів учасникам справи.

Крім того, 19.07.2022 до суду надійшла письмова відповідь позивача на відзив відповідача-1 на позовну заяву в якій просить суд здійснювати розгляд справи з уточненими позовними вимогами, які викладені у наданій відповіді на відзив. Отже, судом розглядаються позовні вимоги з урахуванням уточнень.

Позивач просить суд визнати бездіяльність Головного управління ДПС у Запорізькій області протиправною; зобов'язати Головне управління ДПС у Запорізькій області і Головне управління ДПС у Вінницькій області внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування, заявленої Підприємством «Юридична фірма ОВ» у розмірі 4 598 330,00 грн. у відповідності до абзацу 2 пункту 200.15 статті 200 Податкового кодексу України.

У судовому засіданні представник відповідача-1 заперечила проти позову про що, викладено у наданому суду відзиві.

У відзиві ена позовну заяву відповідач-2 просить суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, з підстав викладених у відзиві.

30.08.2022 року в судове засідання з'явився представник відповідача-1, позивач та відповідач-2 в судове засідання своїх представників не направили.

В порядку ст. 240 ГПК України у судовому засіданні 30.08.2022 року оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача-1, оцінивши надані докази у їх сукупності, суд

УСТАНОВИВ:

За приписами ст. 7 Кодексу України з процедур банкрутства спори, стороною в яких є боржник, розглядаються господарським судом за правилами, передбаченими Господарським процесуальним кодексом України, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею.

Господарський суд, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство, в межах цієї справи вирішує всі майнові спори, стороною в яких є боржник; спори з позовними вимогами до боржника та щодо його майна; спори про визнання недійсними результатів аукціону; спори про визнання недійсними будь-яких правочинів, укладених боржником; спори про повернення (витребування) майна боржника або відшкодування його вартості відповідно; спори про стягнення заробітної плати; спори про поновлення на роботі посадових та службових осіб боржника; спори щодо інших вимог до боржника.

Склад учасників розгляду спору визначається відповідно до Господарського процесуального кодексу України.

Господарський суд розглядає спори, стороною в яких є боржник, за правилами, визначеними Господарським процесуальним кодексом України. За результатами розгляду спору суд ухвалює рішення.

У разі якщо відповідачем у такому спорі є суб'єкт владних повноважень, суд керується принципом офіційного з'ясування всіх обставин у справі та вживає визначених законом заходів, необхідних для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів, з власної ініціативи.

Відповідно до вимог ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом установлено та матеріалами справи підтверджено, що 17.07.2019 Позивачем подано Відповідачу-1 Податкову декларацію з ПДВ за звітний (податковий) період - червень 2019 року, разом з додатком №3 «Розрахунок суми бюджетного відшкодування (Д3)» та додатком №4 «Заява про повернення суми бюджетного відшкодування та/або суми коштів на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість та/або врахування реєстраційної суми платника податку, що реорганізується, в обрахунку реєстраційної суми правонаступника (Д4)». В заяві про повернення суми бюджетного відшкодування Позивач просив повернути на поточний рахунок платника податку бюджетне відшкодування ПДВ в сумі 4 598 330, 00 грн.

Відповідачем-1 проведена документальна позапланова виїзна перевірка Позивача з питань достовірності нарахування від'ємного значення з ПДВ за червень 2019 року, за результатами якої складено акт від 20.09.2019 р. №21/08-01-04-02/30176950 (далі - Акт перевірки).

Висновки, викладені в Акті перевірки, ґрунтуються на порушенні Позивачем п.200.1, п.200.4 ст.200 ПК України, а саме завищено суму від'ємного значення, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку (р.20.2.1) на суму 4 598 330,00грн. та завищено від'ємне значення з ПДВ за червень 2019 року, яке включається до складу податкового кредиту наступного звітного періоду (р.21), на суму 73 718,00 грн.

На підставі Акту перевірки Відповідач 1 прийняв два податкові повідомлення рішення, одним з яких, а саме ППР (форма "В1") №0002690402 від 21.10.2019, зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ на 4 598 330,00 грн. та застосовано штрафну (фінансову) санкцію (штраф) в розмірі 1 149 582,50 грн.

Рішенням Господарського суду Запорізької області від 30.09.2021 у справі №908/1719/21(908/2090/21) визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення ГУ ДПС у Запорізькій області від 21.10.2019 за №0002690402 та №0002700402; зобов'язано ГУ ДПС у Запорізькій області внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування, заявленого Підприємством "Юридична фірма ОВ".

Постановою Центрального апеляційного господарського суду від 10.02.2022 у справі №908/1719/21 (908/2090/21) вищезазначене рішення скасовано в частині зобов'язання ГУ ДПС у Запорізькій області внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування, заявленого Підприємством "Юридична фірма ОВ" у розмірі 4 598 330 грн. В іншій частині рішення Господарського суду Запорізької області від 30.09.2021 у справі № 908/1719/21(908/2090/21) залишено без змін.

Постановою Верховного Суду від 27.07.2022 у справі №908/1719/21 (908/2090/21) касаційну скаргу Відповідача-1 залишено без задоволення, а Постанову Центрального апеляційного господарського суду від 10.02.2022 (в частині задоволення вимог Підприємства "Юридична фірма ОВ" громадської організації "Всеукраїнська організація союз осіб з інвалідністю України") у справі № 908/1719/21(908/2090/21) залишено без змін.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.

Відповідно до пп.14.1.18 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) бюджетне відшкодування - це відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника.

Відповідно до п.200.1 ст.200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Згідно з п.200.2 ст.200 ПК України при позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом. Для перерахування податку до бюджету центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, надсилає центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр платників, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника, звітний період та сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету.

На підставі такого реєстру центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, не пізніше останнього дня строку, встановленого цим Кодексом для самостійної сплати податкових зобов'язань, перераховує суми податку до бюджету.

Пунктом 200.4 ст.200 ПК України визначено, що при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума:

а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу;

б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету;

в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Відповідно до п.200.7 ст.200 ПК України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Формування Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування здійснюється на підставі баз даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує податкову і митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.

До такого Реєстру вносяться такі дані: 1) найменування платника податку та його індивідуальний податковий номер; 2) дата подання заяви про повернення суми бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку, поданої у складі податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання); 3) сума податку, заявленого до бюджетного відшкодування, зазначена у кожній заяві, поданій у складі податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання), у тому числі окремо, яка підлягає перерахуванню на рахунок платника податку у банку та/або в рахунок сплати грошових зобов'язань, та/або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету; 4) сума податку, заявленого до бюджетного відшкодування, зменшена на суму податкового боргу; 5) реквізити поточного рахунка платника податку для перерахування бюджетного відшкодування; 6) реквізити бюджетних рахунків для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету; 7) реквізити бюджетного рахунка, з якого здійснюється бюджетне відшкодування податку; 8) дата початку та закінчення проведення перевірки даних, зазначених у податковій декларації або уточнюючому розрахунку (в разі їх подання), в складі яких подана заява про повернення суми бюджетного відшкодування, з обов'язковою відміткою щодо виду перевірки (камеральна, документальна); 9) сума податку, заявленого до бюджетного відшкодування, та дата поданої до контролюючого органу заяви в разі виникнення у платника податку необхідності змінити напрям узгодженого бюджетного відшкодування; 10) дата складення та вручення платнику податків акту перевірки; 11) дата та номер податкового повідомлення-рішення та сума бюджетного відшкодування за кожною заявою з урахуванням (у разі подання) уточнюючого розрахунку, неузгоджена контролюючим органом; 12) дата початку оскарження податкового повідомлення-рішення та сума бюджетного відшкодування, що оскаржується; 13) дата закінчення оскарження податкового повідомлення-рішення та сума бюджетного відшкодування, узгоджена за результатами оскарження; 14) сума узгодженого контролюючим органом бюджетного відшкодування за кожною заявою та дата її узгодження; 15) дата та сума повернення бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку; 16) дата та сума зарахування (перерахування) в рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету.

Внесення даних до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування посадовими особами відповідних органів здійснюється з дотриманням вимог законів щодо електронного підпису та електронного документообігу.

Порядок ведення та форма Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування затверджуються Кабінетом Міністрів України (пп.200.7.1 п.200.7 ст.200 ПК України).

Згідно з п.200.7.2 п.200.7 ст.200 ПК України заяви про повернення сум бюджетного відшкодування автоматично вносяться до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування протягом операційного дня їх отримання у хронологічному порядку їх надходження.

Повернення узгоджених сум бюджетного відшкодування здійснюється у хронологічному порядку відповідно до черговості внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.

Пунктом 200.9 ст.200 ПК України визначено, що форма заяви про відшкодування та форма розрахунку суми бюджетного відшкодування визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті та подали заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, отримують таке бюджетне відшкодування в разі узгодження контролюючим органом заявленої суми бюджетного відшкодування за результатами камеральної перевірки, а у випадках, визначених пунктом 200.11 цієї статті, - за результатами перевірки, зазначеної у такому пункті, що проводяться відповідно до цього Кодексу (п.200.10 ст.200 ПК України).

Відповідно до п.200.14 ст.200 ПК України якщо за результатами камеральної або документальної перевірки, контролюючий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган:

б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною контролюючим органом за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування;

в) у разі з'ясування за результатами проведення перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування.

Джерелом сплати бюджетного відшкодування (у тому числі заборгованості бюджету) є доходи бюджету, до якого сплачується податок.

Згідно з п.200.13 ст.200 ПК України на підставі даних Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, після дня набуття статусу узгодженої суми бюджетного відшкодування перераховує таку суму з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету, протягом п'яти операційних днів.

Забороняється обумовлювати або обмежувати виплату бюджетного відшкодування наявністю або відсутністю доходів, отриманих від цього податку в окремих регіонах України (п.200.17 ст.200 ПК України).

Механізм ведення інформаційного ресурсу Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість визначений Порядком ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.01.2017 р. №26 (далі- Порядок №26).

Згідно п.п. "ґ" п.200.12 ст.200 ПК України, зазначена у заяві сума бюджетного відшкодування вважається узгодженою в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування з однієї із таких дат: з дня визнання протиправним та/або скасування податкового повідомлення-рішення.

У випадках, передбачених підпунктами "а", "г" і "ґ" цього пункту, інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування контролюючим органом на наступний робочий день після виникнення такого випадку (абз. 6, 8 п.200.12 ст.200 ПК України).

Відповідно до абз. 1 п.200.15 ст.200 ПК України, у разі коли за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, контролюючий орган не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний внести відповідні дані до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.

Після закінчення процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішенням суду контролюючий орган на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов'язаний внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника (абз.2 п.200.15 ст.200 ПК України).

Аналіз зазначених норм свідчить про чітко визначений законодавством порядок повернення сум податку на додану вартість у випадку визнання протиправним та/або скасування податкового повідомлення-рішення, виданого за результатами перевірки.

Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" (набрав чинності з 1 січня 2017 року) змінений порядок здійснення бюджетного відшкодування, однак зміна порядку здійснення бюджетного відшкодування не звільняє контролюючий орган від виконання свого обов'язку щодо повернення узгодженої суми податку на додану вартість позивачу у передбачений законодавством спосіб.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 13 лютого 2020 року у справі №822/2338/17.

Таким чином, відповідно до положень чинного законодавства України, з моменту набрання законної сили рішенням Господарського суду Запорізької області від 30.09.2021 року у справі №908/1719/21 (908/2090/21), а саме - 10.02.2022 року сума бюджетного відшкодування - 4 598 330,00 грн вважається узгодженою.

При цьому, судом взято до уваги пояснення Відповідача 1, викладені у відзиві на позовну заяву, а саме, що ГУ ДПС у Запорізькій області з 24.02.2022 перебувало на простою у зв'язку із запровадженням воєнного стану на всій території України, після закінчення простою повноваження Відповідача 1 в частині здійснення контролю за правомірністю бюджетного відшкодування ПДВ закріплено за Відповідачем 2.

Матеріалами справи підтверджується отримання Відповідачем 1 Постанови Центрального апеляційного господарського суду від 10.02.2022 у справі №908/1719/21 (908/2090/21) 22.03.2022.

У зв'язку із військовою агресією Російської Федерації проти України та запровадженням воєнного стану на території України у ПК України було внесено ряд змін та доповнень.

Зокрема, згідно з п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

При цьому відповідно до п.69.11 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України зупинено дію пунктів 200.10-200.12 статті 200 цього Кодексу до 21 липня 2022 року. До звітних податкових періодів лютий - липень 2022 року пункти 200.10-200.12 статті 200 цього Кодексу застосовуються з урахуванням строків для проведення камеральних, документальних податкових перевірок, передбачених підпунктом 69.2 цього пункту.

Повернення узгоджених сум бюджетного відшкодування здійснюється у хронологічному порядку відповідно до черговості внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.

Наказом ДПС України від 28.03.2022 №173 «Про забезпечення безперебійної роботи територіальних органів ДПС» (в редакції від 09.06.2022 №311) встановлено: закріпити виконання повноважень, передбачених положеннями про головні управління ДПС в областях, у роботі яких встановлено простій, а також головні управління у Донецькій, Запорізькій, Миколаївській, Харківській областях, а саме: здійснення контролю за правомірністю бюджетного відшкодування ПДВ; здійснення в межах повноважень, передбачених законом, формування та ведення Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, інших реєстрів, банків і баз даних - за територіальним органом ГУ ДПС у Вінницькій області.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

У відповідності до пункту 4 частини 2 статті 129 Конституції України основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.

Згідно із ч. 2-3 ст. 13 ГПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Поняття і види доказів викладені у статті 73 ГПК України, згідно якої доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов'язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів (ст. 74 ГПК України).

Згідно з ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Частиною 1 статті 77 ГПК України передбачено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

У відповідності до ст. 78 ГПК України, достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.

Відповідно до ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Таким чином, матеріалами справи спростовується протиправність бездіяльності ГУ ДПС у Запорізькій області щодо невнесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ даних щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування, заявленої Підприємством «Юридична фірма ОВ», у розмірі 4 598 330,00 грн., а тому в цій частині позовних вимог слід відмовити.

Позовна вимога Позивача щодо зобов'язання ГУ ДПС у Запорізькій області і ГУ ДПС у Вінницькій області внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ даних щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування, заявленої Позивачем у розмірі 4 598 330,00 грн. підлягає частковому задоволенню шляхом покладення даних обов'язків на ГУ ДПС у Вінницькій області, оскільки саме на вказаний орган Наказом ДПС України від 28.03.2022 №173 «Про забезпечення безперебійної роботи територіальних органів ДПС» (в редакції від 09.06.2022 №311) покладено здійснення даних повноважень.

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

З урахуванням приписів ст. 129 ГПК України судові витрати по сплаті судового збору по даній справі покладаються на відповідача-2.

Керуючись ст. ст. 7, 9 Кодексу України з процедур банкрутств, ст. ст. 46, 74, 80, 129, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Зобов'язати Головне управління ДПС у Вінницькій області, код ЄДРПОУ 44069150 (21028, м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 7) внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування, заявленої Підприємством “Юридична фірма ОВ” громадської організації “Всеукраїнська організація союз осіб з інвалідністю України”, код ЄДР 30176950 (69006, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Північне Шосе, буд. 3-Г, кімната 3-16) у розмірі 4 598 330 (чотири мільйони п'ятсот дев'яносто вісім тисяч триста тридцять) грн. 00 коп.

3. Стягнути з Головного управління ДПС у Вінницькій області, код ЄДРПОУ 44069150 (21028, м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 7) на користь Підприємства “Юридична фірма ОВ” громадської організації “Всеукраїнська організація союз осіб з інвалідністю України”, код ЄДР 30176950 (69006, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Північне Шосе, буд. 3-Г, кімната 3-16) 2 481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одна) грн. 00 коп. судового збору.

4. Видати наказ.

5. В іншій частині позову відмовити.

Повний текст судового рішення складено “30” вересня 2022р.

Суддя О.О. Юлдашев

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Відповідно до ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.