Ухвала від 30.09.2022 по справі 712/7576/22

Справа № 712/7576/22

Провадження № 1-кс/712/3410/22

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 вересня 2022 року слідчий суддя Соснівського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваної ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Черкаси, клопотання слідчого слідчого відділення розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СВ Черкаського РУ поліції Головного управління Національної поліції України в Черкаській області ОСОБА_6 погодженого прокурором Черкаської окружної прокуратури ОСОБА_3 подане під час проведення досудового розслідування кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42019251010000057 від 24.04.2019 року про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Новомиргород Кіровоградської області, з вищою освітою, одруженої, маючої на утриманні неповнолітню дитину, працюючої на посаді начальника юридичного управління Держгеокадастру у Черкаській області, зареєстрованої та проживаючої в АДРЕСА_1 , раніше не судимої, інваліда 2 групи, підозрюваноої у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 364 КК України,

ВСТАНОВИВ:

22 вересня 2022 року до суду надійшло клопотання слідчого слідчого відділення розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СВ Черкаського РУ поліції Головного управління Національної поліції України в Черкаській області ОСОБА_6 , погодженого прокурором Черкаської окружної прокуратури ОСОБА_3 про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Клопотання обґрунтовується тим, що за даними матеріалів досудового розслідування, ОСОБА_4 , виконуючи обов'язки начальника Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, будучи службовою особою, діючи умисно, з метою одержання ОСОБА_7 неправомірної вигоди у вигляді отримання у приватну власність земельної ділянки, використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби, в порушення ст.ст. 4, 85-89 Водного кодексу України та ст. ст. 58-61, 118-121 Земельного кодексу України, перебуваючи на робочому місці за адресою: АДРЕСА_2 , у період з 08 години 00 хвилин до 18 години 00 хвилин 20.09.2016 підписала наказ Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області № 23-9309/14-16-СГ від 20.09.2016 про відведення у приватну власність ОСОБА_7 земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, за кадастровим номером 7124981500:01:001:2205 загальною площею 1 га, розташовану в адміністративних межах Будищенської сільської ради Черкаського району, за межами населеного пункту, достовірно знаючи, що вказана земельна ділянка частково знаходиться в прибережній захисній смузі, чим завдала тяжких наслідків державним інтересам, в особі Черкаської обласної державної адміністрації, на загальну суму 1 740 000 (один мільйон сімсот сорок тисяч) гривень, за наступних обставин.

Так, наказом виконувача обов'язків начальника Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області № 38/0/50-16 від 10.03.2016 ОСОБА_4 переведено на посаду начальника юридичного відділу Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області як таку, що успішно пройшла стажування на цій посаді. Встановлено ОСОБА_4 посадовий оклад згідно з штатним розписом. Присвоєно 11 (одинадцятий) ранг державного службовця.

Також, відповідно до наказу виконувача обов'язків начальника Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області № 128/0/50-16 від 08.09.2016 покладено виконання обов'язків начальника Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області на ОСОБА_4 , начальника юридичного відділу цього ж Головного управління з 08 вересня 2016 року.

Відповідно до підпунктів 1, 2 п. 11 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 03.03.2015 №19, начальник Головного управління здійснює керівництво Головним управлінням, несе персональну відповідальність за організацію та результати його діяльності.

Начальник Головного управління організовує та забезпечує виконання Головним управлінням Конституції та законів України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, доручень Прем'єр - міністра України, наказів Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, наказів Міністерства аграрної політики та продовольства України, доручень Віце-прем'єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, його першого заступника та заступників, наказів Держгеокадастру, доручень голови Держгеокадастру та його заступників, розпоряджень голови місцевої державної адміністрації.

Відповідно до підпунктів 6, 11, 15 п. 11 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 03.03.2015 №19, начальник Головного управління здійснює добір кадрів у Головне управління, формує кадровий резерв на відповідні посади, підписує накази Головного управління, у межах повноважень, передбачених законом, дає обов'язкові для виконання державними службовцями і працівниками Головного управління доручення.

Відповідно до підпункту 16 п. 11 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 03.03.2015 №19, начальник Головного управління здійснює інші повноваження відповідно до законодавства.

Відповідно до ч. 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою КМУ від 14.01.2015 № 15, в редакції, що діяла станом на 20.09.2016, державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.

Згідно з п.п. 5, 25-1, 45 ст. 4 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою КМУ від 14.01.2015 № 15, в редакції, що діяла станом на 20.09.2016, Держгеокадастрвідповідно до покладених на нього завдань здійснює державний геодезичний нагляд за топографо-геодезичною і картографічною діяльністю, організовує та здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, у тому числі за дотриманням вимог земельного законодавства в процесі передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок; дотриманням фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; проведенням землеустрою; використанням земельних ділянок відповідно до цільового призначення; дотриманням органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування вимог земельного законодавства з питань передачі земель у власність та надання у користування, зокрема в оренду, зміни цільового призначення, вилучення, викупу, продажу земельних ділянок або прав на них на конкурентних засадах; здійснює державний нагляд у сфері землеустрою.

Відповідно до ст. 5-1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою КМУ від 14.01.2015 № 15, в редакції, що діяла станом на 20.09.2016, керівники територіальних органів Держгеокадастру є головними державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель в Автономній Республіці Крим, області, мм. Києві та Севастополі, районі.

Відповідно до ч. 7 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою КМУ від 14.01.2015 № 15, в редакції, що діяла станом на 20.09.2016, Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Згідно з п. 1 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 03.03.2015 № 19, Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане.

Відповідно до п. 3 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 03.03.2015 №19, завданням Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області є реалізація повноважень Держгеокадастру на території Черкаської області.

Згідно зі ст. 4 Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №14 від 03.02.2015, в редакції, що діяла станом на 20.09.2016, Головне управління відповідно до покладених на нього завдань:

-розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством;

-здійснює землеустрій, у тому числі забезпечує проведення державної інвентаризації земель;

- здійснює державний нагляд у сфері землеустрою;

-проводить відповідно до законодавства моніторинг земель та охорону земель;

-проводить в установленому законодавством порядку державну експертизу програм і проектів з питань землеустрою;

-здійснює інші повноваження, визначені законодавством.

Відповідно до ст. 9 Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №14 від 03.02.2015, в редакції, що діяла станом на 20.09.2016, Головне управління у межах своїх повноважень видає накази організаційно-розпорядчого характеру.

Вказані повноваження закріплені за начальником Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області і в розподілі обов'язків між начальником, першим заступником та заступником Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, затвердженому наказом Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 25.12.2015 № 65.

Таким чином, ОСОБА_4 обіймаючи посаду виконувача обов'язків начальника Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області була наділена організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими повноваженнями та відповідно до п. 1 Примітки до ст. 364 КК України є службовою особою.

Установлено, що наказом Головного управління Держземагентства у Черкаській області від 22.08.2014 № 23-2878/14-14-СГ ОСОБА_7 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель державної власності у приватну власність, розташованої в адміністративних межах Будищенської сільської ради Черкаського району Черкаської області за межами населеного пункту, площею 1,000 га, та цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства.

У подальшому, на підставі завдання на виконання робіт, затвердженого 27.08.2014 ОСОБА_7 , та наказу Головного управління Держземагентства у Черкаській області від 22.08.2014 № 23-2878/14-14-СГ ФОП ОСОБА_8 розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки за кадастровим номером 7124981500:01:001:2205 ОСОБА_7 для ведення особистого селянського господарства, який не відповідає вимогам Законів України «Про землеустрій», «Про топографо-геодезичну і картографічну діяльність», Інструкції з топографічного знімання у масштабах 1:5000, 1:2000, 2:1000 та 1:500 (ГКНТА-2.04-02-98), затвердженої наказом Укргеодезкартографії від 09.04.1998 №56 - не містить матеріалів геодезичних вишукувань, а саме: вихідні дані пунктів державної геодезичної мережі, матеріали щодо прив'язки знімальної основи до пунктів державної геодезичної мережі, схема теодолітного ходу, відомість обробки теодолітного ходу, а також матеріалів землевпорядного проектування, в порушення Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, затвердженої наказом Держкомзему від 18.05.2010 № 376 у проекті землеустрою Акт приймання-передачі межових знаків на зберігання не містить відомостей про суміжних власників (землекористувачів), проект землеустрою не містить матеріалів перенесення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість).

У подальшому, виконувач обов'язків начальника Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області ОСОБА_4 , будучи уповноваженою на здійснення керівництва Головним управлінням, персонально відповідальною за організацію та результати його діяльності, а також уповноваженою на організацію та забезпечення виконання Головним управлінням Конституції та законів України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, доручень Прем'єр - міністра України, наказів Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, наказів Міністерства аграрної політики та продовольства України, доручень Віце-прем'єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, його першого заступника та заступників, наказів Держгеокадастру, доручень голови Держгеокадастру та його заступників, розпоряджень голови місцевої державної адміністрації, а також на підписання наказів Головного управління та здійснення інших повноважень відповідно до законодавства, зокрема, відповідно до ч. 4 ст. 122 ЗК України на передачу земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність, відповідно до ч.ч. 9, 10 ст. 118 ЗК України на прийняття рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність або на відмову, будучи відповідно до ст. 5-1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою КМУ від 14.01.2015 № 15, в редакції, що діяла станом на 20.09.2016, головним державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель в області, будучи службовою особою, діючи умисно з метою одержання ОСОБА_7 неправомірної вигоди у вигляді отримання у приватну власність земельної ділянки, використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби, отримавши для затвердження розроблений ФОП ОСОБА_8 проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 1.0000 га для ведення особистого селянського господарства в адмінмежах Будищенської сільської ради Черкаського району Черкаської області, достовірно знаючи, що він не містить матеріалів геодезичних вишукувань, а саме: вихідні дані пунктів державної геодезичної мережі, матеріали щодо прив'язки знімальної основи до пунктів державної геодезичної мережі, схема теодолітного ходу, відомість обробки теодолітного ходу, а також матеріалів землевпорядного проектування, не містить матеріалів перенесення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість), Акт приймання-передачі межових знаків на зберігання не містить відомостей про суміжних власників (землекористувачів), а також усвідомлюючи, що з графічних матеріалів вбачається, що вказана земельна ділянка розташована в прибережній захисній смузі, перебуваючи на робочому місці за адресою: АДРЕСА_2 , у період з 08 години 00 хвилин до 18 години 00 хвилин 20.09.2016, передбачаючи наслідки затвердження вказаного проекту землеустрою та бажаючи їх настання, підписала Наказ Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області № 23-9309/14-16-СГ, яким затвердила проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 1.0000 га для ведення особистого селянського господарства в адмінмежах Будищенської сільської ради Черкаського району Черкаської області та надала ОСОБА_7 у власність земельну ділянку площею 1.0000 га за кадастровим номером 7124981500:01:001:2205 для ведення особистого селянського господарства, розташовану в адмінмежах Будищенської сільської ради Черкаського району, за межами населеного пункту, яка частково, площею 0,7404 га, знаходиться в прибережній захисній смузі Кременчуцького водосховища.

У подальшому, на підставі зазначеного наказу за ОСОБА_7 29.09.2016 зареєстровано право власності на зазначену ділянку.

Відповідно до висновку судової оціночно-земельної експертизи ймовірна ринкова вартість земельної ділянки за кадастровим номером 7124981500:01:001:2205 станом на 20.09.2016 становить 1 740 000 (один мільйон сімсот сорок тисяч) гривень.

Таким чином, виконуючи обов'язки начальника Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області ОСОБА_4 , будучи службовою особою, діючи умисно, з метою одержання ОСОБА_7 неправомірної вигоди використала службове становище всупереч інтересам служби, а саме незаконно підписала наказ Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області № 23-9309/14-16-СГ від 20.09.2016, внаслідок чого з державної власності вибула земельна ділянка площею 1.0000 га за кадастровим номером 7124981500:01:001:2205, що спричинило шкоду державним інтересам в особі Черкаської обласної державної адміністрації, на загальну суму 1 740 000 (один мільйон сімсот сорок тисяч) гривень, що більше ніж у 1262 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян та є тяжкими наслідками.

21.09.2022 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.

Причетність ОСОБА_4 , на думку органу досудового розслідування, до вчинення інкримінованого їй кримінального правопорушення повністю підтверджується зібраними у ході досудового розслідування доказами у їх сукупності, а саме: показаннями свідків ОСОБА_9 , ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , висновком судової земельно-технічної експертизи, висновком судової оціночно-земельної експертизи, висновком судової почеркознавчої експертизи, матеріалами судової справи №823/247/16, матеріалами судової справи № 707/2051/19 за позовом керівника Черкаської місцевої прокуратури до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, ОСОБА_11 , ОСОБА_7 , Положенням про Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 03.03.2015 №19,а також іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності.

Слідчий у клопотанні вказує на наявність ризиків, передбачених у ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме:

1) ризик можливого переховування від органів досудового розслідування та/або суду, обґрунтовується тим, що ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні тяжкого злочину, за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, зі штрафом від п'ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, у зв'язку з цим остання усвідомлюючи суворість покарання, передбаченого за інкриміноване правопорушення, у разі необрання запобіжного заходу матиме реальну можливість змінити місце проживання, переховуватися від органу досудового розслідування та суду чи виїхати за кордон;

2) ризик можливого незаконного впливу на свідків ОСОБА_10 , ОСОБА_9 , ОСОБА_8 у цьому ж кримінальному провадженні, обґрунтований тим, що ОСОБА_4 проживає в одному населеному пункті з свідками, з свідком ОСОБА_10 досі працює в ГУ Держгеокадастру в Черкаській області, у зв'язку з чим вона має реальну можливість вчиняти тиск чи іншим чином впливати на них для уникнення кримінальної відповідальності;

3) ризик можливого перешкоджання кримінальному провадженню іншим чином, який обґрунтований тим, що ОСОБА_4 не надала жодних пояснень та показань з приводу кримінального провадження та повідомленої їй підозри, що може також свідчити і про можливі її наміри ввести слідство в оману для ухилення від відповідальності;

На підставі вищевикладеного, з урахуванням завданих кримінальним правопорушенням матеріальних збитків, орган досудового розслідування вважає за необхідне застосувати запобіжний захід відносно підозрюваної ОСОБА_4 у вигляді домашнього арешту, оскільки лише такий запобіжний захід належним чином попередить настання перерахованих вище ризиків

та забезпечення виконання покладених на підозрювану процесуальних обов'язків.

У судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 клопотання повністю підтримав, просив застосувати до підозрюваної запобіжний захід у вигляді домашнього арешту в нічний час доби, з покладенням на нього обов'язків, передбачених ст. 194 КПК України.

Захисник ОСОБА_5 в судовому засіданні заперечував проти задоволення клопотання слідчого, посилаючись на відсутність ризиків, передбачених ст.177 КПК України.

Підозрювана ОСОБА_12 в судовому засіданні підтримала думку свого захисника.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали клопотання, матеріали кримінального провадження № 42019251010000057 слідчий суддя дійшов наступних висновків.

Відповідно до ч.1 ст.214 КПК України, слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей, надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування.

Згідно витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань, відомості про вчинення кримінального правопорушення у кримінальному провадженні № 42019251010000057 внесені до вказаного реєстру:

24 квітня 2019 року за фабулою: «службовими особами Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області незаконно приймалися рішення рішення всупереч інтересам службам, зокрема, в порушення ст. 60,88 Водного кодексу України на підставі наказу № 23-9309/14-16-СГ від 20.09.2016 відведено у приватну власність ОСОБА_7 земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства 7124981500601600162205 загальною площею 1га, розташовану в адміністративних межах Будищенської сільської ради Черкаського району, за межами населеного пункту за рахунок земель, зайнятих прибережною захисною смугою Кременчуцького водосховища» - правова кваліфікація ч.2 ст. 364 КК України.

17 серпня 2022 року за фабулою: «до Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області надійшли матеріали Управління СБУ про виявлення факту підробки ФОП ОСОБА_13 , вчиненого ним під час складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яка розташована в адміністративних межах Будищанської сільської ради Черкаського району, зокрема, ним як землевпорядником свідомо були упущені відомості щодо того, що вказана земельні ділянка відноситься до земель прибережної захисної смуги» - правова кваліфікація ч.3 ст. 358 КК України.

21 вересня 2022 року слідчим СВ Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області ОСОБА_6 складено повідомлення про нову підозру, яке погоджене прокурором Черкаської окружної прокуратури ОСОБА_14 , відповідно до якого, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. ст. 364 КК України. Повідомлення про підозру та пам'ятка про процесуальні права та обов'язки вручені ОСОБА_4 у той же день о 15 годині 57 хвилин.

Із наданих слідчому судді матеріалів кримінального провадження випливає, що обґрунтованість підозри ОСОБА_4 у вчиненні інкримінованого їй злочину підтверджується: показаннями свідків ОСОБА_9 , ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , висновком судової земельно-технічної експертизи, висновком судової оціночно-земельної експертизи, висновком судової почеркознавчої експертизи, матеріалами судової справи №823/247/16, матеріалами судової справи № 707/2051/19 за позовом керівника Черкаської місцевої прокуратури до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, ОСОБА_11 , ОСОБА_7 , Положенням про Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 03.03.2015 №19,а також іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності.

Отже, обґрунтованість підозри ОСОБА_4 у вчиненні інкримінованого їй злочину на даний час є підтвердженою.

Статтею 177 КПК України передбачено, що метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується. Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.

Згідно з практикою ЄСПЛ, вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об'єктивно зв'язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення. Відповідно до практики ЄСПЛ у справі «Нечипорук і Йонкало проти України» від 21 квітня 2011 року термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (також рішення від 30 серпня 1990 року у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства», п.32, Series A, № 182).

Відповідно до ч. ч. 1, 2, 6 ст. 181 КПК України домашній арешт полягає в забороні підозрюваному, обвинуваченому залишати житло цілодобово або у певний період доби. Домашній арешт може бути застосовано до особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за вчинення якого законом передбачено покарання у виді позбавлення волі. Ухвала про обрання запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту передається для виконання органу Національної поліції за місцем проживання підозрюваного, обвинуваченого. Строк дії ухвали слідчого судді про тримання особи під домашнім арештом не може перевищувати двох місяців. У разі необхідності строк тримання особи під домашнім арештом може бути продовжений за клопотанням прокурора в межах строку досудового розслідування в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу. Сукупний строк тримання особи під домашнім арештом під час досудового розслідування не може перевищувати шести місяців. По закінченню цього строку ухвала про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту припиняє свою дію і запобіжний захід вважається скасованим.

Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді вважати, що підозрювана може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.

Оцінюючи наявність ризиків, на які посилались у своєму клопотанні слідчий та прокурор, слідчий суддя вважає, що ризики переховування підозрюваної від органів досудового розслідування - не обґрунтовано. Так указаний ризик слідчий мотивувала лише тяжкістю покарання, яке може бути застосовано у разі визнання ОСОБА_4 винною у вчиненні інкримінованого їй кримінального правопорушення.

Європейський суд з прав людини, зокрема, у викладених рішеннях по справах «Калашников проти Росії», «Томазі проти Франції» та інших, розяснив, що сама по собі тяжкість злочину згідно повідомлення особі про підозру, не може бути підставою для обрання запобіжного заходу у вигляді тримання підвартою.

Посилання прокурора на те, що ОСОБА_4 може незаконно впливати свідків ОСОБА_10 , ОСОБА_9 , ОСОБА_8 у цьому ж кримінальному провадженні, шляхом підбурювання, вмовляння, залякування чи підкупу також не доведено, враховуючи ту обставину, що із зазначеними у клопотанні свідками та підозрюваною ОСОБА_4 вже проведені допити та вони дали свої показання на стадії досудового розслідування.

Натомість, слідчий суддя враховує, що підозрювана ОСОБА_4 не надає свої пояснень з приводу кримінального провадження що свідчить про наявність ризику перешкоджання ОСОБА_4 кримінальному провадженню.

Проте, на думку слідчого судді, такий ризик може бути мінімізовано менш обтяжливим запобіжним заходом, ніж тримання під вартою.

Відповідно до ст. 179 КПК України особисте зобов'язання полягає у покладенні на підозрюваного, обвинуваченого зобов'язання виконувати покладені на нього слідчим суддею, судом обов'язки, передбачені ст. 194 КПК України.

З огляду на викладене, слідчий суддя вважає за можливе застосувати до ОСОБА_4 менш обтяжливий запобіжний захід у виді особистого зобов'язання з покладенням обов'язків, визначених ч.5 ст. 194 КПК України, оскільки у такий спосіб буде забезпечено пропорційність дотримання балансу між гарантіями виконання підозрюваним своїх процесуальних обов'язків, дотриманням належної її процесуальної поведінки, усуненням негативних ризиків для кримінального провадження та необхідністю недопущення зайвого втручання у приватне життя.

Керуючись ст.ст.32, 110, 131, 132, 176-178, 194, 196 КПК України, слідчий суддя,

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання відмовити.

Застосувати до підозрюваної ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання.

Покласти на підозрювану ОСОБА_4 наступні обов'язки:

1) прибувати за першою вимогою до слідчого, прокурора чи суду;

2) утриматися від спілкування з свідками у даному кримінальному провадженні;

3) повідомляти слідчого, прокурора чи суд (залежно від стадії кримінального провадження) про зміну свого місця проживання, роботи та про зміну свого контактного телефону.

Строк дії обов'язків, покладених на підозрювану відповідно до ч. 6 ст. 194 КПК України - в межах строку досудового розслідування, тобто до 21 листопада 2022 року.

Копію цієї ухвали негайно вручити учасникам справи після її оголошення.

Ухвала може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду протягом 5 днів.

Повний текст ухвали слідчого судді виготовлено 30 вересня 2022 року.

Слідчий суддя: ОСОБА_1