Справа № 333/4164/22
Провадження № 2-о/333/238/2
16 вересня 2022 року м. Запоріжжя
Комунарський районний суд м. Запоріжжя у складі:
головуючого-судді Кулик В.Б.,
за участю секретаря судового засідання Кари Н.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду в м. Запоріжжі, в порядку окремого провадження, цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 в особі представника - адвоката Михайлова Дмитра Олександровича про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, заінтересована особа: Комунарський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), -
16 вересня 2022 року заявники ОСОБА_1 , ОСОБА_2 в особі представника - адвоката Михайлова Д.О. звернулися до суду із заявою про встановлення факту народження дитини чоловічої статі ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, від матері ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України, місце реєстрації: АДРЕСА_1 ), батька ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України, місце реєстрації: АДРЕСА_1 ).
В обґрунтування заявлених вимог посилаються на те, що заявники перебувають у шлюбі, зареєстрованому на непідконтрольній території України 18.10.2016 року, відповідно до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 за актовим записом № 213, після укладання шлюбу заявниці присвоєне прізвище « ОСОБА_4 ».
ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Сімферополь АР Крим заявниця народила дитину чоловічої статі ОСОБА_3 , що підтверджується виданим ГБУЗРК «Симферопольський клінічний пологовий будинок № 1» виписним епікризом (з акушерського стаціонару), відповідно до якого заявниця 13 жовтня 2021 року об 03 год. 00 хв. народила дитину - хлопчика, вагою 3 770 грамів.
Факт народження дитини було вимушено зареєстровано на території тимчасово окупованої Автономної Республіки Крим, на підтвердження чого було видане Свідоцтво про народження серія НОМЕР_2 від 22 жовтня 2021 року, видане відділом реєстрації народжень м. Сімферополя Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим, про що зроблено актовий запис № 110219910000604375008 від 22 жовтня 2021 року, у якому було зазначено російське громадянство батьків, хоча батьки дитини є громадянами України.
В зв'язку з тим, що вказана територія тимчасово не підконтрольна Україні внаслідок окупації, вони не можуть зареєструвати в органах РАЦС народження дитини та отримати Свідоцтво про народження дитини встановленого законодавством України зразка.
З метою отримання свідоцтва про народження дитини державного зразка, а також з метою підтвердження громадянства сина, просять суд встановити факт народження дитини.
Заявники та їх представник у судове засідання не з'явилися, у заяві про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, просять розглядати справу за їх відсутності.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, пояснення щодо заявлених вимог не надав.
Суд розглядає справу без фіксації судового процесу технічними засобами відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Перевіривши матеріали справи доказами суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Частиною 2 ст. 317 ЦПК України встановлено, що справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Судом встановлено, що 13 жовтня 2022 року у м. Сімферополь, АР Крим, громадянка України, уродженка м. Кримськ, Краснодарського краю, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , згідно медичних даних про новонародженого (виписний епікриз (з акушерського стаціонару)) від 17 жовтня 2021 року та свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 22 жовтня 2021 року, виданого відділом реєстрації народження м. Сімферополя Департаменту запису актів громадянського стану Міністерства юстиції Республіки Крим народила хлопчика - ОСОБА_3 .
Батьком новонародженої дитини є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України, місце реєстрації: АДРЕСА_1 , з яким заявниця перебуває у шлюбі. На підтвердження даного факту заявниками надано копію свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_1 , виданого 18 жовтня 2016 року Судакським міським відділом запису актів громадянського стану Департаменту записи актів громадянського стану Міністерства юстиції Республіки Крим.
Проте згідно з ч. ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Аналіз вказаних положень законодавства вказує про те, що, починаючи з 20 лютого 2014 року, шлюби, зареєстровані на тимчасово окупованій території, та документи, видані на підтвердження такої реєстрації, на території України є недійсними. А тому, шлюби зареєстровані на тимчасово окупованій території, не є підставою для виникнення у осіб, між якими він був зареєстрований, прав та обов'язків подружжя. Відтак подане свідоцтво не є допустимим доказом у справі.
Документ, що підтверджує факт народження сина заявників, виданий закладом на тимчасово окупованій території, є недійсним і не створює правових наслідків відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».
Згідно з п. 1 ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій визначається тимчасово окупованою територією.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Частиною 3 даної статті Закону передбачено, що будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Згідно зі ст. 18 Закону громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.тимчасвоо окупованої території.
За змістом п. 7 ч. 1 ст. 256 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них.
Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів.
Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження.
За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно до ч. 1 ст. 144 Сімейного кодексу України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
За правилами ст. 7 Закону України «Про громадянство України» особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України.
Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України № 789-ХІІ від 27 лютого 1991 року, дитина має бути зареєстрована одразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
В силу ч.ч. 1 та 3 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
У рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.
Таким чином, факт народження дитини ОСОБА_3 підтверджується наданими суду доказами.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» вищевказані документи є недійсними і не створюють правових наслідків.
Згідно з листом Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду № 985/0/208-21 від 22 квітня 2021 року звернута увагу місцевих загальних та апеляційних судів на те, що під час розгляду судами справ про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України вимога щодо отримання письмової відмови органів реєстрації актів цивільного стану у здійсненні реєстрації таких фактів не ґрунтується на вимогах чинного законодавства.
Виходячи з викладеного вище, суд приходить до висновку про обґрунтованість заяви та її задоволення.
Керуючись ст. 3, ч. 2 ст. 9, ст. 18 України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», ст. 144 СК України, ст. ст. 3, 4, 10, 11, 57-60, 212-215, 234-235, 256-259 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_5 , ОСОБА_2 в особі представника - адвоката Михайлова Дмитра Олександровича про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, заінтересована особа: Комунарський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) - задовольнити.
Встановити факт народження дитини чоловічої статі ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, від матері ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України, місце реєстрації: АДРЕСА_1 ), батька ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України, місце реєстрації: АДРЕСА_1 ).
Рішення підлягає негайному виконанню.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, та набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: В.Б. Кулик