Постанова від 27.09.2022 по справі 314/2362/22

Справа № 314/2362/22

Провадження № 3/314/1429/2022

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.09.2022 м. Вільнянськ

Суддя Вільнянського районного суду Запорізької області Мануйлова Н. Ю., розглянувши матеріал, який надійшов з військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , місце служби та посада: в/ч НОМЕР_2 , ЗКР по РОС стрілецької роти; РНОКПП НОМЕР_3 ,

за правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 172-11 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Згідно з протоколом про військове адміністративне правопорушення серії НГУ № 017022 від 15.09.2022 лейтенант ОСОБА_1 07.08.2022 не з'явився вчасно без поважних причин на бойову службу зі звільнення до військового об'єкту БП-14 (п.н. Вербове) на автодорозі Харків-Сімферополь, перехрестя доріг на виїзд з н.п. Вербове в умовах особливого періоду під час дії воєнного стану, чим вчини правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 172-22 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчинення правопорушення не визнав, зазначив, що він не має ніякого відношення до БП-14, цей об'єкт не є місцем несення його служби, оскільки служить він у військовій частині НОМЕР_2 , яка розташована в м. Запоріжжя, графік його роботи з 09:00 до 18:00, з будь-який бойовим розпорядженням про несення служби на БП-14 його ніхто не ознайомлював, відомостей про те, що цей об'єкт є військовим, матеріали справ не містять, з будь-яким іншим графіком роботи його ніхто не ознайомлював. ОСОБА_1 також пояснив, що від командира роти ОСОБА_2 він отримав смс-повідомлення про те, що о 9:00 год. 08.08.2022 буде офіцерська нарада. Оскільки його форма після прання була вдома, то ОСОБА_1 поїхав за нею до м. Запоріжжя, на зворотньому шляху до БП-14, куди він прямував з власної ініціативи, щоб побути з особовим складом, транспортний засіб вийшов з ладу поблизу с. Богатирівка Вільнянського району. Там він почекав свого знайомого, який приїхав на іншому автомобілі та відвіз ОСОБА_1 до БП-14. Хто такий ОСОБА_3 не відомо, оскільки сам ОСОБА_1 служить у військовій частині НОМЕР_2 , а Скачек -у в/ч НОМЕР_1 .

У судовому засіданні захисник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_4 заперечувала винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративно правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 172-11 КУпАП, оскільки порушено строки складання протоколу про адміністративне правопорушення: протокол було складено 15.09.2022, а повинен він був складатися протягом 24 годин після установлення факту несвоєчасного прибуття ОСОБА_1 на бойову службу зі звільнення до військового об'єкту. Матеріали справи не містять відомостей щодо того, що ОСОБА_1 взагалі повинен був бути на БП-14, а також того, що БП-14 є військовим об'єктом. ОСОБА_1 під час складання матеріалів про адміністративне правопорушення не надали можливості скористатися правовою допомогою, а долучені до матеріалів справи копії наказів від 14.09.2022про результати проведення службового розслідування за фактом неякісної організації служби на блокпосту № 14 та від 05.09.2022 про визначення посадових осіб, уповноважених складати протоколи про військові адміністративні правопорушення не можуть вважатися належними та допустимими доказами, оскільки не містять підпису командира.

Суд, вислухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, її захисника, дослідивши обставини справи та надані суду докази, приходить до таких висновків.

Відповідно до вимог ст.ст. 245, 280 КУпАП, одним із завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови. Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Судом встановлено, що протокол серії НГУ № 017022 про військове адміністративне правопорушення складено 15.09.2022. За матеріалами справи розслідування за обставинами, викладеними в протоколі, закінчено 05.09.2022.

Адміністративне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 172-11 КУпАП є адміністративним правопорушенням з формальним складом, а тому для об'єктивної сторони законодавство вимагає встановлення тільки факту самого діяння.

Згідно ч. 2 ст. 254 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Отже, після встановлення розслідуванням факту нез'явлення військовослужбовця вчасно без поважних відносно нього не пізніше двадцяти чотирьох годин повинен був складатись відповідний протокол про адміністративне правопорушення. При цьому, з урахуванням зазначених обставин даної справи, будь-яких випадків відстрочення моменту складання протоколу чинним законодавством не передбачено.

У даному випадку уповноваженою особою на складання протоколу про адміністративне правопорушення не було дотримано вимог ч. 2 ст. 254 КУпАП, протокол складено 15.09.2022, що суттєво перевищує строки, передбачені ч. 2 ст. 254 КУпАП.

Крім того, суд погоджується з твердженням ОСОБА_1 та його захисника стосовно того, що матеріали справи дійсно не містять відомостей щодо того, що місцем служби 07.08.2022 ОСОБА_1 був саме БП-14 в н.с. Вербове, в який саме час ОСОБА_1 повинен був нести службу саме на БП-14 та за яким графіком.

Стаття 7 КУпАП передбачає, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. При цьому, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законів.

Відповідно до ст. 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення має бути з'ясовано, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення у справі.

Згідно зі ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян в дусі додержання законів, зміцнення законності.

Враховуючи зазначені вище норми КУпАП, те, що обставини, зазначені у протоколі, не підтверджені належним чином, а також те, що складання протоколу про адміністративне правопорушення здійснено з порушенням встановленого законом порядку, суд приходить до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, а тому провадження у справі підлягає закриттю.

Відповідно до п. 1 ч. 1ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Виходячи з положень ст.8 Конституції України дотримання принципу верховенства права є однією з підвалин демократичного суспільства. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Відповідно до ст. 62 Конституції України, особа вважається невинною у здійсненні злочину і не може бути підданою покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку. Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

На підставі викладеного, керуючись п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, суддя -

ПОСТАНОВИВ:

Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення за ч. 4 ст. 172-11 КУпАП стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення. Апеляційна скарга подається до Запорізького апеляційного суду через Вільнянський районний суд Запорізької області.

Суддя: Н. Ю. Мануйлова

27.09.2022