Копія
21 липня 2010 р. Справа № 2а-4238/10/1870
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Павлічек В.О.
за участю секретаря судового засідання-Дикач О.О. ,
представника позивача - Горевого А.В.
представника відповідача - Градуна А.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Зарічному районі м.Суми до товариства з обмеженою відповідальністю "Сумикомунтранс" про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ,-
Позивач, УПФУ в Зарічному районі м. Суми, звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить стягнути з відповідача на користь УПФУ в Зарічному районі м. Суми заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за березень 2010 року в розмірі 10466,99 грн.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав мотивуючи тим, що всупереч вимогам Закону України "Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідно до якого сплата страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування є обов'язковою для всіх суб'єктів підприємницької діяльності, у відповідача протягом березня 2010 року виникла заборгованість перед Пенсійним фондом у сумі 10466,99 грн.
Представник відповідача проти позову заперечував мотивуючи тим, що на позачергових загальних зборах учасників відповідача було вирішено припинити ТОВ "Сумикомунтранс" шляхом його ліквідації. Дата реєстрації рішення учасників про припинення юридичної особи внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців 22.12.2009. Крім того, ТОВ "Сумикомунтранс" повідомив УПФУ в Зарічному районі м. Суми про початок процедури кредиторських вимог та включення їх до реєстру вимог кредиторів. Також, сплата страхових внесків до Пенсійного фонду за березень 2010 року відноситься до поточних вимог та була здійснена ТОВ "Сумикомунтранс" у строки, передбачені чинним законодавством, що підтверджується платіжними дорученнями. Таким чином, відповідач вважає позов необгрунтованим та таким що не підлягає задоволенню.
Суд, заслухавши представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Сумикомунтранс" є платником внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до ст. 1 Закону України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування”та ст. 14 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Відповідно до статті 1 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 9 липня 2003 року N 1058-I в редакції з наступними змінами і доповненнями (надалі -Закону), страхові внески -це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.
Згідно ч. 3 ст. 18 Закону, страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом.
Відповідно до ч.6 ст. 20 Закону, страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Частиною 2 ст. 20 зазначеного Закону встановлено, що обчислення страхових внесків застрахованих осіб здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Згідно з ч.12 ст. 20 вищезазначеного Закону, страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
В силу ч.2 ст. 106 Закону, суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
У судовому засіданні було встановлено, що 19.01.2010 ТОВ "Сумикомунтранс" повідомило управління про прийняте на позачергових зборах ТОВ "Сумикомунтранс" рішення про припинення діяльності товариства шляхом ліквідації. 12.02.2010 управлінням було направлено голові ліквідаційної комісії ТОВ "Сумикомунтранс" Іваненко Н.О. заяву про визнання кредиторських вимог. Згідно з повідомленням голови ліквідаційної комісії від 09.04.2010 було визнано кредиторські вимоги управління в розмірі 432396,57 грн., у тому числі 399886,53 грн. - недоїмка по страхових внесках на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, 16332,15 - заборгованість по фінансових санкціх, 16177,89 грн. - заборгованість по пені. Дана сума включена до реєстру вимог кредиторів, а визнана недоїмка на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування включає в себе період з червня по грудень 2009 року.
Крім того, як свідчать матеріали справи, відповідач самостійно розрахував суму страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за березень 2010 року в розмірі 10466,99 грн., що підтверджується розрахунком страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с. 5) та сплатив зазначене зобов'язання що підтерджується платіжними дорученнями № 67 від 14.04.2010 (а.с. 22), № 69 від 16.04.2010 (а.с. 22), № 70 від 19.04.2010 (а.с. 23), № 72 від 14.04.2010 (а.с. 23), № 73 від 14.04.2010 (а.с. 24), № 87 від 19.04.2010 (а.с. 24), № 88 від 19.04.2010 (а.с. 25) та № 89 від 20.04.2010 (а.с. 25), але у зв'зку з тим, що у відповідача була заборгованість перед Пенсійним фондом, позивач зазначену суму зарахував в рахунок сплати недоїмки, що підтверджується особовим рахунком платника (а.с. 31-32).
Відповідно до ч. 5 ст. 106 Закону, за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій. З огляду на зазначене, ніяких виключень щодо не застосування до відповідача Пенсійним фондом вищевказаної норми Закон не містить.
Таким чином, сума заборгованості відповідача перед Пенсійним фондом становить 10466,99 грн.
Доказів, які б свідчили про погашення вказаної суми недоїмки на день розгляду справи або ж спростували доводи позивача суду не подано.
За наведених обставин та правових норм, вимоги позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в Зарічному районі м.Суми до товариства з обмеженою відповідальністю "Сумикомунтранс" про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за березень 2010 року в сумі 10466,99 грн. - задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Сумикомунтранс" (40000, м. Суми, вул. Менжинського, 3, код 05514620) на користь управління Пенсійного фонду України в Зарічному районі м. Суми заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за березень 2010 року в сумі 10466,99 грн. грн. (десять тисяч чотириста шістдесят шість грн. 99 коп.)
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складення постанови в повному обсязі та подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено 26 липня 2010 року.
Суддя (підпис) В.О. Павлічек
< Список > < Дата >
З оригіналом згідно
Суддя В.О. Павлічек