Постанова від 30.07.2010 по справі 4458/10/1570

Справа № 2а-4458/10/1570

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 липня 2010 року м. Одеса

Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

30 липня 2010 року

Одеський окружний адміністративний суд у складі :

головуючого судді Потоцької Н.В.

при секретарі Дудка С.С.

за участю сторін:

представника позивача (за довіреністю) ОСОБА_1

представника позивача (за довіреністю) ОСОБА_2

представника відповідача(за довіреністю) Гадомської Ю.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_4 до УДАІ ГУ МВС України в Одеській області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулась до суду з позовом до РЕВ-1 УДАІ ГУ МВС України в Одеській області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що 15.11.2006 року нею був придбаний автобус NEОPLAN № 116, кузов НОМЕР_1. 06.02.2006 року зазначений автомобіль був прийнятий на реєстраційний облік в РЕВ-1 УДАІ ГУМВС України в Одеській області. Реєстрація належного позивачці транспортного засобу була скасована РЕВ-1 при УДАІ ГУМВС України в Одеській області на підставі службової телеграми ДДАІ УМВС України у зв'язку з анулюванням первинної реєстрації транспортного засобу Херсонським РЕВ так як 22.12.2005 р. реєстрація була здійснена за фіктивними документами, що було встановлено в ході проведеної перевірки.

Позивачка вважає рішення про скасування реєстрації транспортного засобу протиправним, оскільки автобус був придбаний нею у встановленому законом порядку, що підтверджується постановкою його на постійний реєстраційний облік.

Позивачка просить суд визнати протиправним та скасувати висновок від 15.07.2008 р. РЕВ-1 при УДАІ ГУ МВС України в Одеській області та зобов'язати структурний підрозділ УДАІ ГУ МВС України в Одеській області зареєструвати автобус NEОPLAN № 116, кузов № НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_4

Ухвалою суду від 20.07.2010 року замінено первинного відповідача - РЕВ-1 при УДАІ ГУМВС України в Одеській області на належного відповідача УДАІ ГУМВС України в Одеській області.

Представники позивача в судовому засіданні підтримали позовні вимоги у повному обсязі та просили позов задовольнити.

Представник відповідача надав до суду заперечення на адміністративний позов, у яких просить відмовити в задоволенні позову у повному обсязі, обґрунтовуючи тим, що на момент вчинення оскаржуваних позивачем дій УДАІ ГУМВС України в Одеській області, порядок реєстрації та обліку транспортних засобів було врегульовано Постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 року №1388 «Про затвердження Правил державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок».

Відповідно до п. 3 Правил державна реєстрація транспортних засобів здійснюється органами Державтоінспекції МВС з метою контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів встановленим в Україні вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням вимог законодавства, що визначає порядок сплати податків, внесення інших обов'язкових платежів, використання транспортних засобів в умовах воєнного та надзвичайного стану, а також для забезпечення їх обліку та попередження протиправних дій щодо них.

Перевіркою за обліковими базами даних ДАІ МВС України в Одеській області встановлено, що реєстрацію належного позивачці транспортного засобу марки еорlаn N 116», кузов № НОМЕР_1, 1994 року виготовлення, 12.07.2008 року було скасовано на підставі п. 8 Правил. До скасування реєстрації транспортного засобу він з 15.11.2006 року перебував на обліку за позивачкою в РЕВ № 1 УДАІ ГУМВС У країни в Одеській області.

01.07.2009 УДАІ ГУМВС України в Одеській області надійшла службова телеграма Департаменту ДАІ МВС України №4/8-5331 від 27.06.2008 року щодо анулювання реєстрації 27 транспортних засобів, первинно зареєстрованих в Херсонському МРЕВ по фіктивним документам.

На виконання службової телеграми Департаменту ДАІ МВС України від 27.06.2008 р. УДАІ ГУМВС України в Одеській області було підготовлено висновок про анулювання реєстрації вищезазначеного транспортного засобу від 12.07.2008 року.

У зв'язку з чим, первинна реєстрація в УДАІ ГУМВС України в Херсонські області спірного автомобілю була проведена по фіктивним документам, що дає підстави вважати, що митні платежі та збори, передбачені при імпорті автомобілів не були сплачені, тим самим було завдано збитків Державному бюджету України.

З урахуванням викладеного відповідач просить відмовити в задоволенні позову.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, оцінивши надані докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб визначений Конституцією та законами України.

Суд з'ясовує, чи використане повноваження, надане суб'єкту владних повноважень, з належною метою; обґрунтовано, тобто вчинено через вмотивовані дії; безсторонньо, тобто без проявлення неупередженості до особи, стосовно якої вчиняється дія; добросовісно, тобто щиро, правдиво, чесно; розсудливо, тобто доцільно з точки зору законів логіки і загальноприйнятих моральних стандартів; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, тобто з рівним ставленням до осіб; пропорційно та адекватно; досягнення розумного балансу між публічними інтересами та інтересами конкретної особи.

Єдиний на території України порядок державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок та видачі реєстраційних документів і номерних знаків встановлюється «Правилами державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів напівпричепів та мотоколясок», затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 р. № 1388.

Пунктом 2 Правил передбачено, що вони є обов'язковими для всіх юридичних та фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, виробляють чи експлуатують їх.

Відповідно до п. 3 Правил державна реєстрація транспортних засобів здійснюється органами Державтоінспекції МВС з метою контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів встановленим в Україні вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням вимог законодавства, що визначає порядок сплати податків, внесення інших обов'язкових платежів, використання транспортних засобів в умовах воєнного та надзвичайного стану, а також для забезпечення їх обліку та попередження протиправних дій щодо них.

Згідно з п. 14 Правил під час проведення державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортні засоби (крім випадків вибракування їх у цілому) підлягають огляду (обстеженню та дослідженню) з метою звірення ідентифікаційних номерів складових частин транспортного засобу з номерами, зазначеними в наданих документах, визначення їх справжності та перевірки за наявними автоматизованими базами даних зареєстрованих та розшукуваних транспортних засобів, а також відповідності конструкції і технічного стану транспортного засобу обов'язковим вимогам норм і стандартів, що діють в Україні.

Державна реєстрація (перереєстрація) або зняття з обліку транспортних засобів (крім випадків вибракування їх у цілому) без ідентифікаційного номера або із знищеними, пошкодженими (один чи кілька символів номера візуально не визначаються) чи підробленими (змінено один чи кілька символів номера, замінено панель (табличку) або частину панелі (таблички) з номером) ідентифікаційними номерами складових частин (кузова, шасі, рами, двигуна) не допускається. Перша реєстрація в Україні таких транспортних засобів, а також транспортних засобів, які розшукуються правоохоронними органами іноземних держав, увезених на митну територію України, не здійснюється.

З аналізу зазначених положень стає зрозумілим, що державна реєстрація транспортних засобів по фіктивним документам не допускається.

Відповідно до п.8 документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є засвідчені підписом відповідної посадової особи, що скріплений печаткою: договори та угоди,укладені на товарних біржах на зареєстрованих у Департаменті Державтоінспекції бланках, інші засвідчені в установленому порядку документи,що встановлюють право власності на транспортні засоби.

Судом встановлено, що на підставі договору купівлі-продажу від 15.11.2006 року, зареєстрованого Одеською філією «Біржа Одеса»ОСОБА_4 придбала автобус марки еорlаn N 116», кузов № НОМЕР_1.

22.12.2005 року зазначений автотранспортний засіб був зареєстрований Херсонським МРЕВ ДАІ ГУ УМВС України в Одеській області, реєстраційний номер НОМЕР_2, про що видано свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу РСА №690437.

12.07.2008 року державну реєстрацію автобусу марки «Nеорlаn N 116», кузов № НОМЕР_1 було скасовано.

Реєстрацію зазначеного транспортного засобу скасовано згідно вимог службової телеграми ДДАІ МВС України вих. № 4/8-5331 від 27.06.2008 року та у відповідності з п.8 постанови Кабінету Міністрів України № 1388 від 07.09.1998 року у зв'язку з підробленням року випуску автомобілю.

У відповідності до п.8 постанови Кабінету Міністрів України № 1388 від 07.09.1998 року «Про затвердження правил державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, та мотоколясок»реєстрація транспортних засобів скасовується в разі встановлення факту, що документи, які посвідчують особу власника, підтверджують правомірність придбання транспортного засобу або право на користування та розпорядження ним, є фіктивними чи підробленими. Реєстрація транспортних засобів також скасовується у разі встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів його складових частин.

Судом було досліджено, Акт технічної експертизи № АЛ.2507.0 від 13.12.2007 р. та Акт технічної експертизи № АЛ.1716.0 від 28.11.2006 р згідно висновків яких, транспортний засіб автобус марки «Nеорlаn N 116», кузов НОМЕР_1 реєстраційний № НОМЕР_2, на момент перевірки відповідає вимогам Правил ЄЕКООН № 36 (ГОСТ 27815-88), згідно Постанови КМУ № 1388 (п.59) від 07.09.1998 р. та Правил дорожнього руху (а/с.-12, 19).

Також було досліджено Висновок № 9978м Одеського НДІСЕ від 13.12.2007 р. в якому зазначається, що на транспортний засіб автобус «Nеорlаn N 116»номера кузова і двигуна нанесені за технологією підприємства -виробника, ознак пошкоджень не має (а/с-26).

Отже, суд дослідивши матеріали справи, а також заслухавши надані відповідачем по справі поясненнях не знаходить документального (передбаченого чинним законодавством) підтвердження встановлення факту фіктивності чи підробки документів, що посвідчують особу власника, підтверджують правомірність придбання транспортного засобу або право на користування та розпорядження ним. Крім того, не встановлено факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів його складових частин.

В свою чергу суд, вважає що відповідачем не надано доказів, підтверджуючих законність анулювання реєстрації марки еорlаn N 116», кузов НОМЕР_1.

Відповідно до ст.41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Однак, враховуючи, вимоги Закону України «Про дорожній рух»та Порядку реєстрації та обліку транспортних засобів, анулювання реєстрації транспортного засобу позбавить його власника права користування та розпорядження тобто фактично позбавить можливості реалізувати своє право власності, що на думку суду є неправомірним.

На підставі викладеного, суд вважає, що висновок від 15.07.2008 року про анулювання державної реєстрації автобусу марки еорlаn N 116», кузов № НОМЕР_1, належного ОСОБА_4 є протиправним та підлягає скасуванню.

Керуючись ст. ст. 6-8, 71, 86, 158-163, 167 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Скасувати висновок від 15.07.2008 р. РЕВ-1 при УДАІ ГУ МВС України в Одеській області про анулювання реєстрації автобусу NEОPLAN № 116, кузов НОМЕР_1.

Зобов'язати УДАІ ГУ МВС України в Одеській області зареєструвати автобус NEОPLAN № 116, кузов № НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_4.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня складання постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний суддею на протязі п'яти діб.

Суддя /підпис/ Потоцька Н.В.