07541, вул. Шевченків шлях, 30-А, м. Березань, Київська обл.
Номер провадження 3/356/181/22
Справа № 356/284/22
28.09.2022 суддя Березанського міського суду Київської області Голік Г.К., розглянувши матеріали адміністративної справи, що надійшли сектора поліцейської діяльності №1 (м.Березань) Броварського РУП ГУНП у Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст.130 КУпАП,
29.07.2022 поліцейський сектора поліцейської діяльності №1 (м.Березань) Броварського РУП ГУНП у Київській області капітан поліції Редька О.П. склав протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про те, що він 29.07.2022 о 15 годині 30 хвилин в м. Березань по вул. Шевченків шлях, 83 керував автомобілем ЗАЗ DAEWOO д.н.з. НОМЕР_1 в стані наркотичного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння у встановленому законом порядку проводився у медичному закладі у лікаря зі згоди водія у встановленому законом порядку. ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.9 а Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність згідно із ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Права, передбачені ст. 268 КУпАП представнику особи яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 судом роз'яснено.
Представник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності Процик Д.Г.в судовому засіданні вказав на відсутність підстав для притягнення ОСОБА_1 , до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП, оскільки ОСОБА_1 не перебував в стані наркотичного чи будь-якого іншого сп'яніння під час керування транспортним засобом. Під час проведення його огляду на стан наркотичного сп'яніння було допущено ряд істотних порушень, а саме, огляд на стан накотичного сп'яніння ОСОБА_1 проводився у приміщенні Березанської міської лікарні за допомогою експрес тесту Sniper 6, результат якого є попереднім та потребує подальшого обов'язкового підтвердження лабораторними методами, однак всупереч вимогам Інструкції вони проведені не були, що порушує приписи п.п.7-8 розділу ІІІ Інструкції. Згідно копії Акту, огляд на стан наркотичного сп'яніння ОСОБА_1 проводився за допомогою експрес тесту Sniper 6, натомість КНП «Березанська міська лікарня Березанської міської ради» своїм листом та додатками до нього від 01.09.2022 №406 вказала, що огляд на стан наркотичного сп'яніння у лікарні проводився виключно за допомогою тестів Sniper 10. Натомість відсутній будь-який сертифікат відповідності та свідоцтв про повірку тесту Sniper 6, а також відсутня інформація, що такий існує взагалі. У матеріалах справи наявний висновок щодо результатів медичного огляду виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №27 від 29.07.2022 не може бути належним і допустимим доказом з огляду на те, що у ньому відсутній вхідний номер висновку, не містить печатки лікаря чи закладу охорони, не вказано що ОСОБА_1 перебуває в стані наркотичного сп'яніння, лише зазначно "позитивний тест на маріхуану". Відповідно до п.22 Інструкції «Проведення огляду на стан сп'яніння в закладах охорони здоров'я і оформлення його результатів» висновки, щодо результатів медичного огляду на стан сп'яніння, складені з порушенням вимог вищезазначеної інструкції, вважаються не дійсними і не можуть слугувати доказами під час будь-якої процедури , в тому числі процедури притягнення особи до юридичної (адміністративної відповідальності).На підставі вищезазначеного, у звязку з відсутністю у матеріалах справи доказів, які відповідають критерію належності та допустимості , просить суд закрити адміністративну справу на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП в зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи вказане, пояснення захисника особи яка притягується до адміністративної відповідальності, розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд прийшов до наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 130 КУпАП до адміністративної відповідальності притягуються особи за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи , яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, - що тягне за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з п. 2.9 а Правил дорожнього руху встановлено заборону водієві керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно ч.2 ст.266 КУпАП, під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Так, згідно положень ст.245КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, а також забезпечення виконання винесеної постанови.
Підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності є вчинення нею адміністративного правопорушення.
За визначенням статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Склад правопорушення - це сукупність передбачених законом об'єктивних та суб'єктивних ознак діяння, які характеризують (визначають) його як правопорушення, що є необхідними і достатніми для притягнення особи до юридичної відповідальності.
Відсутність хоча б одного із вказаних елементів виключає склад адміністративного правопорушення.
Так, частина 1 статті 130 КУпАП України передбачає відповідальність, зокрема, за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Як визначено положеннями статті 14 Закону України «Про дорожній рух», учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.
Єдиний порядок дорожнього руху на всій території України визначається Правилами дорожнього руху, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2011 (далі ПДР).
Відповідно до п. 1.9ПДР,особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Так, згідно з п. 2.9 «а»ПДР водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відтак, перебування особи в стані алкогольного, наркотичного сп'яніння є обов'язковою ознакою об'єктивної сторони правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 130 КУпАП, та має бути доведено сукупністю належних та допустимих доказів.
Так, як визначено ч. 1ст. 266 КУпАП, особи, які керують транспортними засобами, і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного сп'яніння, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами та оглядові на стан алкогольного сп'яніння.
За змістом п. 2 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість руху, затвердженою спільним наказом МВС, МОЗ від 09.11.2015 № 1452/735 (далі Інструкція від 09.11.2015 № 1452/735) огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Окрім того, як визначено п. 12 розділу ІІ вказаної Інструкції від 09.11.2015№ 1452/735,у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, здійснюється за формою, затвердженою в додатку 1 до цієї Інструкції (п. 8 розділу ІІ вказаної Інструкції від 09.11.2015 № 1452/735).
Порядок проведення огляду на стан сп'яніння в закладах охорони здоров'я і оформлення його результатів визначено розділом ІІІ вказаної Інструкції від 09.11.2015 № 1452/735.
За змістом п. 3 розділу ІІІ Інструкції від 09.11.2015 № 1452/735, огляд у закладах охорони здоров'я проводиться лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту), який пройшов тематичне удосконалення за відповідною програмою згідно з чинним законодавством.
Метою цього огляду є встановлення наявності чи відсутності стану сп'яніння в обстежуваної особи (п. 4 розділу ІІІ Інструкції від 09.11.2015 року № 1452/735).
При цьому, згідно з вимогами п.п. 7-8 розділу ІІІ вказаної Інструкції від09.11.2015року №1452/735,проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини обов'язкове. Метою лабораторного дослідження є виявлення або уточнення наявних речовин, що здатні спричинювати стан сп'яніння.
Відповідно до п. 10 розділу ІІІ вказаної Інструкції від 09.11.2015 року № 1452/735 зразки біологічного середовища для лабораторного дослідження відбираються у дві ємності. Вміст однієї ємності використовується для первинного дослідження, вміст другої ємності зберігається протягом 90 днів.
Використання в закладах охорони здоров'я для проведення лабораторних досліджень вимірювальної техніки та обладнання, дозволених МОЗ, підтверджується сертифікатом відповідності та свідоцтвом про повірку робочого засобу вимірювальної техніки (п. 9 розділу ІІІ Інструкції від 09.11.2015 року № 1452/735).
В порушення п.п. 7-8 розділу ІІІ вказаної Інструкції від09.11.2015року №1452/735,проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу у гр. ОСОБА_1 29.07.2022 не проводилося. Обстеження проводилося лише за допомогою технічного засобу Sniper 6 партія 0771842.
Вказане узгоджуються також з положеннями п.п. 2-6, 10-11 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17грудня 2008року №1103 (далі Порядок від 17.12.2008 № 1103), п.п. 1, 4-5 розділу IX Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС України від 07.11.2015 року № 1395 (далі Інструкція від 07.11.2015 року № 1395).
Законодавством визначено вичерпний перелік документів, які у встановленому законодавством порядку можуть бути належними в розумінні підтвердження факту перебування водіїв у стані наркотичного сп'яніння.
Так, у відповідності до приписів п.п. 15-16, 20 розділу ІІІ Інструкції від 09.11.2015 року № 1452/735, у випадку направлення водія до медичного закладу для проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння, за результатами відповідного огляду та лабораторними дослідженнями встановлюється діагноз, який вноситься до акта медичного огляду, на підставі якого видається висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі висновок щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння) (додаток 4), перший примірник якого видається під підпис поліцейському, який доставив дану особу на огляд, другий видається оглянутій особі, а третій залишається в закладі охорони здоров'я.
Аналогічні положення визначені п.п. 5, 13 Порядку від 17.12.2008 № 1103, а також п.п. 4-5 розділу ІХ Інструкції від 07.11.2015 року № 1395.
Із копії документів наданих КНП «Березанська міська лікарня Березанської міської ради» стосовно медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного , наркотичного сп'яніння у гр. ОСОБА_1 , вбачається, що в акті медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №27 від 29.07.2022 року зазначено, що огляд поводився за допомогою Sniper 6, а відповідно до наданих на адвокатський запит документів, огляд на стан наркотичного сп'яіння у лікарні проводиться за допомогою тестів Sniper 10,з чого слідує, що огляд на стан наркотичного сп'яніння ОСОБА_1 проводився неналежним тестом , а саме Sniper 6.
Із вище викладеного вбачається ,що огляд на стан наркотичного сп'яніння ОСОБА_1 проведений з порушенням вимог п.9 розділу ІІІ Інструкції від 09.11.2015 року № 1452/735.
Висновки щодо результатів медичного огляду осіб на стан сп'яніння, складені з порушенням вимог цієї Інструкції, вважаються недійсними на підставі п. 22 розділу ІІІ Інструкції від 09.11.2015 року № 1452/735.
Відповідно до ст.254 КУпАП, про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.
Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Згідно зст.251КУПАП доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255цього Кодексу(ч. 2ст. 251 КУпАП).
У Рекомендації № R (91) 1 Комітету Міністрів Ради Європи «Про адміністративні санкції», одним із принципів застосування адміністративних стягнень є встановлення обов'язку нести тягар доказування саме для адміністративного органу.
За змістом ст.252КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю
Будь-яких інших належних та допустимих доказів на підтвердження обставин, викладених в протоколі про адміністративне правопорушення, суду надано не було та в судовому засіданні не встановлено.
Відповідно до вимог ст. 19 Закону України «Про міжнародні договори України»,ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики європейського суду з прав людини» стала практика Європейського суду з прав людини є частиною національного законодавства та обов'язкова до застосування судами як джерело права.
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях неодноразово зазначав, що деякі справи про адміністративні правопорушення за своєю суттю мають кримінальний характер та повністю підпадають під гарантії п.п. 2-3 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, якими передбачені права обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення(п.п. 21-22 рішення у справі «Надточій проти України», п. 55 рішення у справі «Гурепка проти України», п. 39 рішення у справі «Лучанінова проти України»).
Європейський суд з прав людини у своєму рішенні «Маліге проти Франції» від 23.09.1998 визнав кримінально-правовий зміст адміністративного правопорушення, за яке передбачена санкція у виді позбавлення права керування транспортним засобом, що вимагає додержання процедурних гарантій, визначених Конвенцією і викладених у Рекомендації (91), зокрема: забезпечення права особи на захист, в тому числі: знати про можливість застосування адміністративної санкції та про факти, які ставляться їй у провину; мати достатньо часу для підготовки свого захисту; отримати інформацію про характер доказів, зібраних проти неї; обов'язок адміністративного органу нести тягар доказування є складовою презумпції невинуватості і звільняє особу від обов'язку доводити свою непричетність до вчинення порушення.
Рівною мірою зазначені гарантії стосуються і адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 130 КУпАП, оскільки його санкція має кримінальну природу.
Згідно з ст. 8 Конституції Українив Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 22.12.2010 № 23-рп/2010адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтується на конституційних принципах і правових презумпціях, в тому числі і закріпленій вст.62Конституції України презумпції невинуватості.
Пунктом 24 постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті'випливає, що спрощений підхід до судового розгляду справ про адміністративні правопорушення на транспорті та ігнорування прав осіб, яких притягають до відповідальності, потерпілих, їх законних представників і захисників є неприпустимим.
Стаття 62 Конституції України зазначає, що вина особи, яка притягується до відповідальності, має бути доведена належним чином, а не ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП суд при розгляді справи зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з п. 1 ч. 1ст.247КУпАПУкраїни провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
За наведених обставин, враховуючи викладене, суд визнає огляд на стан наркотичного сп'яніння ОСОБА_1 таким, що проведений з порушенням встановленого порядку, а його результати недійсними. Відтак, суд вважає за необхідне провадження по справі відносно ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 130 КУпАП, має бути закрито у зв'язку з відсутністю в діях останнього події та складу даного адміністративного правопорушення.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст.7, ч. 1 ст.130,247,251-252,268,283,284,294 КУпАП України, суд, -
Адміністративну справу відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1ст.247 КУпАП України в зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на постанову судді може бути подана протягом 10 (десяти) днів з дня її винесення до Київського апеляційного суду через Березанський міський суд Київської області.
Суддя: Г. К. Голік