Справа № 348/1444/22
28 вересня 2022 року м. Надвірна
Суддя Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області Солодовніков Р.С., розглянувши матеріали, які надійшли з Надвірнянського РВП ГУНП в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою АДРЕСА_1 , громадянина України,
за ст. 185 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП)
В Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області поступила адміністративна справа відносно ОСОБА_1 про вчинення ним правопорушення, передбаченого ст.185 КУпАП в тому, що він 13.08.2022 року приблизно о 20 год. 00 хв. ОСОБА_2 в АДРЕСА_1 перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, образливо чіпався до дружини. На законні вимоги інспектора СРРР Гринчака П.Д. припинити адміністративне правопорушення, а саме домашнє насильство стосовно ОСОБА_3 не відреагував, при цьому в грубій формі звертався до поліцейських, погрожував їм, чим вчинив злісну непокору законному розпорядженню або вимозі поліцейського при виконанні ним службових обов'язків.
Суддя, вивчивши матеріали адміністративної справи дійшов наступного висновку.
Згідно із ч. 2 ст. 277 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 42-2, частиною першою статті 44, статтями 44-1, 106-1, 106-2, 162, 172-10-172-20, 173, 173-1, 173-2, 178, 185, частиною першою статті 185-3, статтями 185-7, 185-10, 188-22, 203 - 206-1, розглядаються протягом доби.
Відповідно до ч.2 ст.268 КУпАП при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені частиною першою статті 44, статтями 51, 146, 160, 172-4- 172-9, 173, частиною третьою статті 178, статтями 185, 185-1, статтями 185-7, 187 цього Кодексу, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою.
Однак справа про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 185 КУпАП була надіслана на адресу суду без особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Крім того, постанову Надвірнянського районного суду від 06.09.2022 року про привід ОСОБА_1 в судове засідання призначене на 28.09.2022 року на 13:00 год не виконано.
Працівниками Надвірнянського РВ ГУНП в Івано-Франківській області явку ОСОБА_1 до суду забезпечено не було, що в свою чергу позбавляє суд можливості з'ясувати всі обставини справи і вирішити їх по суті.
У відповідності до ст.268 КУпАП суд позбавлений можливості розглянути справу у відсутності ОСОБА_1 , а тому, з метою забезпечення своєчасного розгляду справи у встановлені законом строки, необхідно вирішити питання про забезпечення явки ОСОБА_1 до суду разом з направленням матеріалів справи.
В протоколі про адміністративне правопорушення, складеному щодо ОСОБА_1 ставиться у вину вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.185 КК України.
Об'єктивна сторона правопорушення виражається у злісній непокорі, тобто відмові виконати законне розпорядження або вимогу працівника міліції при виконанні ним службових обов'язків, а також вчиненні таких самих дій щодо члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця у зв'язку з їх участю в охороні громадського порядку (формальний склад).
Однак, опис установлених обставин в протоколі не містить усіх ознак об'єктивної сторони правопорушення за ст.185 КУпАП, а саме не зазначено в чому виражалася злісна непокора працівникам поліції. Також до протоколу не долучено доказів на підтвердження зазначених обставини.
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Стандарти, які встановлює Конвенція для кримінального провадження, поширено ЄСПЛ й на провадження у справах про адміністративні правопорушення, оскільки «кримінальним обвинуваченням» у розумінні Конвенції слід розглядати й протокол про адміністративне правопорушення (справа «Лучанінова проти України» (рішення від 09.06.2011 р., заява № 16347/02).
Крім того, у справі «Малофєєва проти Росії» (рішення від 30.05.2013 р., заява №36673/04) ЄСПЛ зазначив, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Згідно зі ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Оцінюючи зазначені вище обставини і докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному досліджені всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд прийшов до висновку про неможливість самостійної визначення суті адміністративного правопорушення.
З огляду на те, що складення та оформлення даної справи про адміністративне правопорушення виконано не належним чином, а зазначені вище недоліки та неповнота не можуть бути усунені в суді, вважаю за необхідне повернути справу про адміністративне правопорушення до Надвірнянського РВП в Івано-Франківській області для дооформлення.
Відповідно до ст. 254 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення у разі його оформлення складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Згідно з ч. 4 ст. 256 КУпАП при складанні протоколу особі, яка притягується до адміністративної відповідальності роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, вважаю, що посадовій особі Надвірнянського РВП в ІВано-Франківській області необхідно усунути недоліки матеріалу про адміністративне правопорушення та, у разі внесення змін до протоколу про адміністративне правопорушення, або складання нового протоколу, повторно необхідно виконати вимоги ст. 254, ч.4 ст.256 КУпАП щодо вручення копії зміненого (нового) протоколу та роз'яснення прав і обов'язків особі, що притягується до адміністративної відповідальності.
З огляду на зазначене, працівнику поліції необхідно усунути недоліки у стислі строки, повідомити ОСОБА_1 про розгляд справи в приміщенні Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області та забезпечити його явку.
Керуючись ст.ст. 221, 256, 268, 277, 283 КУпАП, суддя,-
Протокол про адміністративне правопорушення за ст.185 КУпАП відносно ОСОБА_1 разом з іншими матеріалами повернути до Надвірнянського районного відділу поліції ГУНП в Івано-Франківській області для належного оформлення та виконання вимог ст.ст.256, 268 КУпАП.
Постанова апеляційному оскарженню не підлягає.
Суддя Солодовіков Р.С.