Справа № 560/26/22
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Тарновецький І.І.
Суддя-доповідач - Ватаманюк Р.В.
29 вересня 2022 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Ватаманюка Р.В.
суддів: Капустинського М.М. Сапальової Т.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 15 квітня 2022 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
І. КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ
Позивач в січні 2022 року звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовними вимогами до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення з 01.03.2021 індексації середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії при розрахунку доплати за понаднормативний стаж у відповідності до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та п. І Постанови КМУ № 127 від 22.02.2021 "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році";
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.03.2021 із проведенням індексації середньої заробітної плати (доходу) в Україні, яка застосовується для обчислення пенсії при розрахунку доплати за понаднормативний стаж у відповідності до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та п. 1 Постанови КМУ № 127 від 22.02.2021 "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році".
ІІ. ЗМІСТ СУДОВОГО РІШЕННЯ СУДУ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 15.04.2022 позов задоволено повністю.
Приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції виходив з того, що пунктом 1 Постанови №127 встановлено, що у 2021 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11.
Оскільки, позивачу проведений перерахунок пенсії з 01.03.2021 на виконання вимог Постанови №127 та відповідно до частини 2 статті 42 Закону №1058-IV, однак при обчисленні суми однієї складової пенсії позивача, застосовано коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11, а при обчисленні суми іншої складової пенсії позивача (доплата за понаднормовий стаж за 24 роки), такий коефіцієнт не застосовано, що є протиправним.
ІІІ. ДОВОДИ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ
Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позову повністю.
В обґрунтування апеляційної скарги відповідач зазначив, що судом першої інстанції не враховано, що на момент звернення позивача за перерахунком пенсії діяла редакція ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", № 796 від 28.02.1991, яка передбачає можливість проведення перерахунку із збільшенням на 1% заробітку за кожний рік роботи понад установлений стаж лише у разі призначення пенсії на умовах ч. 2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058- VI.
При цьому перерахунок підвищення за понаднормативний стаж в розмірі 1% заробітку за кожен рік роботи понад стаж 10 років, але не вище 75% заробітку позивача здійснено відповідачем на виконання рішень Хмельницького окружного адміністративного суду від 01.08.2019 у справі № 560/1046/21.
ІV. ВІДЗИВ НА АПЕЛЯЦІЙНУ СКАРГУ
Позивач правом подання письмового відзиву на апеляційну скаргу не скористався, що в силу вимог ч. 4 ст. 304 КАС України не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.
V. РУХ СПРАВИ У СУДІ АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЇ
Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 08.06.2022 відкрито апеляційне провадження у справі та призначено до апеляційного розгляду в порядку письмового провадження.
Враховуючи, що рішення суду першої інстанції прийняте у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, а в матеріалах справи достатньо доказів для прийняття законного і обґрунтованого рішення, колегія суддів визнала за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України.
VІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ
Позивач - ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 23.10.2019.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1, розмір якої обчислено за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон № 1058). Крім того, позивач є особою з інвалідністю ІІІ групи від захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.03.2021 справі №560/1046/21, яке набрало законної сили згідно постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 08.09.2021, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.05.2020 відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 "Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році" із застосуванням коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11 (при обчисленні доплати за понаднормативний стаж за 56 років понад стаж 10 років), з врахуванням виплачених сум.
На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.03.2021 у справі №560/1046/21 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області позивачу з 01.05.2020 проведено перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, в розмірі 1,11.
Розрахунок пенсії з 01.05.2020: 4888,83 грн (середня заробітна плата в галузях економіки України за 2014 - 2016 рр. 3764,40 грн, збільшена на коефіцієнт 1,17 (з 01.03.2019) та 1,11 (з 01.05.2020)) х 2,15969 (індивідуальний коефіцієнт заробітку) = 10558,36 грн (середньомісячний заробіток для обчислення пенсії) * 0,66083 (коефіцієнт страхового стажу) = 6977,28 грн (основний розмір пенсії) + 5912,68 грн (доплата за 56 років стажу, 10558,36 грн * 56 %) = 12889,96 грн (загальний розмір пенсії за віком) + 284,70 грн (додаткова пенсія інвалідам 3 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС) = 13 174, 66 грн.
З 01.03.2021 позивачу проведено перерахунок пенсії розмір якої з 01.03.2021 становить 13942,16 грн. і її розрахунок наступний: 5426,60 грн (середня заробітна плата в галузях економіки України за 2014 - 2016 рр. 3764,40 грн, збільшена на коефіцієнти 1,17 (з 01.03.2019), 1,11 (з 01.05.2020) та 1,11 (з 01.03.2021)) х 2,15969 (індивідуальний коефіцієнт заробітку) = 11719,77 грн (середньомісячний заробіток для обчислення пенсії) * 0,66083 (коефіцієнт страхового стажу) = 7744,78 грн (основний розмір пенсії за віком) + 5912,68 грн (доплата за 56 років стажу, 10558,36 грн * 56%) = 13657,46 грн (загальний розмір пенсії за віком) + 284,70 грн (додаткова пенсія інвалідам 3 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС) = 13942,16 грн.
При обчисленні розміру доплати за понаднормовий стаж 56 років понад стаж 10 років не застосований коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо проведення з 01.03.2021 індексації середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії при розрахунку доплати за понаднормативний стаж, позивач звернувся до суду з цим позовом.
VІІ. ПОЗИЦІЯ СЬОМОГО АПЕЛЯЦІЙНОГО АДМІНІСТРАТИВНОГО СУДУ
Апеляційний суд погоджується з висновками суду першої інстанції за такими доводами.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058-IV), для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення. У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення. Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Відповідно до п.п. 1, 3 п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 "Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році", установлено, що у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. N 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" (Офіційний вісник України, 2019 р., N 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11; перерахунок пенсій, передбачений цим пунктом, проводиться з 1 травня 2020 року.
Згідно п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 № 127 "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році" встановлено, що у 2021 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" (Офіційний вісник України, 2019 р., N 19, ст. 663), проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11.
Згідно матеріалів справи, позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.05.2020 на виконання судового рішення від 03.03.2021 у справі № 560/1046/21, та відповідно до частини 2 статті 42 Закону №1058-IV та Постанови №251. При цьому, при обчисленні суми однієї складової пенсії позивача застосовано коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11, а при обчисленні суми іншої складової пенсії позивача (доплата за понаднормативний стаж за 24 роки), такий коефіцієнт не застосовано, що є протиправним.
За таких обставин колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність правових підстав для задоволення позову шляхом визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не проведення позивачу індексації середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії при розрахунку доплати за понаднормативний стаж та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії із проведенням індексації середньої заробітної плати (доходу) в Україні, яка застосовується для обчислення пенсії при розрахунку доплати за понаднормативний стаж у відповідності до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 №127.
Аналогічна правова позиція викладена Сьомим апеляційний адміністративним судом у постановах від 18.03.2022 у справі № 560/4559/21, від 15.04.2022 у справі № 560/4944/21, та від 30.08.2022 у справі № 560/5357/22.
VІІІ. ВИСНОВОК ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ РОЗГЛЯДУ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ
На підставі викладеного та приймаючи до уваги, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваного рішення вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку, та прийняв законне і обґрунтоване рішення, висновки суду відповідають обставинам справи, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Одночасно слід зазначити, що в контексті положень п. 6 ч. 6 ст. 12 КАС України дана справа відноситься до категорій справ незначної складності, а тому відповідно до п.2 ч.5 ст.328 цього Кодексу судове рішення за результатами її розгляду судом апеляційної інстанції в касаційному порядку оскарженню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 15 квітня 2022 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст. 325 КАС України та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий Ватаманюк Р.В.
Судді Капустинський М.М. Сапальова Т.В.