Справа № 580/11511/21 Суддя (судді) першої інстанції: Лариса ТРОФІМОВА
29 вересня 2022 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
судді-доповідача Аліменка В.О.,
суддів Бєлової Л.В., Кучми А.Ю.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Фізичної особа-підприємця ОСОБА_1 на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2022 р. у справі за адміністративним позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправними та скасування постанов,-
Фізична особа-підприємець звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті в якому просив суд визнати протиправними та скасувати постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 21.12.2021 № 303662 та № 303663.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2022 у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просив рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2022 скасувати, прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, що призвело до неповного з'ясування обставин справи і, як наслідок, невірного вирішення справи та прийняття необґрунтованого рішення.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що законодавство не містить вказівки на обов'язок водіїв, що здійснюють внутрішні перевезеннявстановлювати та використовувати контрольні прилади (тахографи) реєстрації режимів праці та відпочинку водіїв.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, на підставі направлення на рейдову перевірку від 08.11.2021 №015053 службовими особами Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки 11.11.2021 на а/д М-03 Київ-Харків 471км здійснено перевірку транспортного засобу марки марки DAF, р.н. НОМЕР_1 , що відповідно до свідоцтв про реєстрацію серії НОМЕР_2 напівпричіп НОМЕР_3 належать ОСОБА_1 (водій - ОСОБА_2 ).
За наслідками перевірки складено Акт проведення перевірки від 11.11.2021 №302688, де зафіксовані порушення відповідальність за які передбачена ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт»: перевезення вантажу за відсутності на момент перевірки документів визначених ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: роздруківки даних роботи тахографа з 15.10.2021 до 11.11.2021.
Водій ОСОБА_2 не використовує особисті картки водія, передбаченої п.3.3 Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженої наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 24.06.2010 №385 або бланку підтвердження діяльності водія. У графі пояснення водія про причини порушень зазначено - автомобіль перевозить вантажі по Україні. Тахограф справний, роздруківку робить.
Водієм ОСОБА_2 проставлено власний підпис про ознайомлення із Актом.
На підставі направлення на рейдову перевірку від 15.11.2021 №010681 службовими особами Західного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки 17.11.2021 на а/д М-06 Київ-Чоп 756км+800м здійснено перевірку транспортного засобу марки марки DAF XF 105.510/Schmitz sko 24, р.н. НОМЕР_1 / НОМЕР_4 , що відповідно до свідоцтв про реєстрацію серії НОМЕР_5 належать ОСОБА_1 (водій - ОСОБА_2 ).
За наслідками перевірки складено Акт проведення перевірки від 17.11.2021 №283792, де зафіксовані порушення відповідальність за які передбачена ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт»: перевезення вантажу без документів визначених ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: відсутність картки водія до цифрового тахографа за 16.11.2021-17.11.2021, неоформлена товарно-транспортна накладна від 16.11.2021 №ЛФ200095853 - відсутній код платника податків згідно з ЄДР в автомобільного перевізника, вантажовідправника, вантажоодержувача та замовника транспортних послуг. У графі пояснення водія про причини порушень зазначено - автомобіль здійснює (створює) внутрішні перевезення вантажів. Згідний, що картка відсутня. Водієм ОСОБА_2 проставлено власний підпис про ознайомлення із Актом.
30.11.2021 Державною службою України з безпеки на транспорті (Центральне міжрегіональне Управління Укртрансбезпеки) видано повідомлення про розгляд справи за наслідками здійснення 11.11.2021 та 17.11.2021 державного контролю на автомобільному транспорті - на 21.12.2021.
21.12.2021р. Центральним міжрегіональним Управлінням Укртрансбезпеки прийнято: постанову №303662 про застосування адміністративно-господарського штрафу згідно абз. 3 ч.1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» в сумі 17000,00 грн та постанову №303663 про застосування адміністративно-господарського штрафу згідно абз. 3 ч.1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» в сумі 17000,00 грн.
Вважаючи оскаржувані постанови протиправними, позивач звернувся із позовом до суду.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що в переліку документів, які необхідні для здійснення внутрішніх перевезень вантажів передбачених ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт", відсутній такий документ, як роздруківка з цифрового тахографа, суд зазначає, що оскільки вказаний в абз.2 ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт" перелік документів, зокрема, для водія, не є виключним, а тому роздруківку тахографа необхідно відносити до категорії "інші документи, передбачені законодавством".
Колегія суддів погоджується із вказаним висновком суду першої інстанції та враховує наступне.
Згідно статті 2 Закону України "Про автомобільний транспорт" №2344-III (Закон №2344-III) законодавство про автомобільний транспорт складається із цього Закону, законів України "Про транспорт", "Про дорожній рух", чинних міжнародних договорів та інших нормативно-правових актів у сфері автомобільних перевезень.
Нормативні акти, які визначають умови перевезень, порядок використання засобів транспорту, шляхів сполучення, організації безпеки руху, охорони громадського порядку, пожежної безпеки, санітарні та екологічні вимоги, що діють на транспорті, є обов'язковими для власників транспорту і громадян, які користуються послугами транспорту та шляхами сполучення.
Відповідно до ст.18 Закону №2344-III з метою організації безпечної праці та ефективногоконтролю за роботою водіїв транспортних засобів автомобільні перевізники зобов'язані: організовувати роботу водіїв транспортних засобів, режими їх праці та відпочинку відповідно до вимог законодавства України; здійснювати заходи, спрямовані на забезпечення безпеки дорожнього руху; забезпечувати виконання вимог законодавства з питань охорони праці; здійснювати організацію та контрольза своєчасним проходженням водіями медичного огляду, забезпечувати їх санітарно-побутовими приміщеннями й обладнанням.
Контроль за роботою водіїв транспортних засобів має забезпечувати належне виконання покладених на них обов'язків і включає організацію перевірок режимів їх праці та відпочинку, а також виконання водіями транспортних засобів вимог цього Закону та законодавства про працю.
Стаття 60 Закону №2344-ІІІ передбачає, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи, зокрема за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За приписами статті 48 Закону №2344-III автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
Особливості регулювання робочого часу та часу відпочинку водіїв колісних транспортних засобів та порядок його обліку визначені Положенням про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженим наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 07.06.2010 №340 (Положення №340), згідно пункту 1.3 якого вимоги Положення поширюються на автомобільних перевізників та водіїв, які здійснюють внутрішні перевезення пасажирів чи/та вантажів колісними транспортними засобами.
Згідно п.6.1 Положення №340 вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами.
Відповідно до п.6.3 Положення №340 водій, що керує ТЗ, який не обладнаний тахографом, веде індивідуальну контрольну книжку водія.
Згідно п.1.3 Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, яка затверджена наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 24.06.2010 №385 (Інструкції №385), її норми поширюються на суб'єктів господарювання, які провадять діяльність у сфері надання послуг з перевезення пасажирів та/або вантажів автомобільними транспортними засобами (крім таксі).
Відповідно до п.1.4 Інструкції №385 визначені у ній терміни вживаються у такому значенні:
- адаптація тахографа до транспортного засобу - оновлення або підтвердження параметрів автомобільного транспортного засобу, що зберігаються у пам'яті тахографа, до яких залежно від типу тахографа належать: ідентифікаційний номер (VIN-код) та номерний знак (цифри та літери, нанесені на номерному знаку, - VRN) автомобільного транспортного засобу, розмір застосованих пневматичних шин, результати визначення константи тахографа "k", характеристичного коефіцієнта автомобільного транспортного засобу "w", ефективного кола шини "l", а також показники часу, пробігу, граничного значення швидкості, на яке налаштований обмежувач швидкості транспортного засобу (за наявності). Термін "адаптація тахографа до транспортного засобу", за визначенням ЄУТР, - "калібрування";
- картка - картка контрольного пристрою (тахографа) з вбудованою мікросхемою, призначена для використання в цифровому тахографі;
- контрольний пристрій (тахограф) - обладнання, яке є засобом вимірювальної техніки, призначене для встановлення на транспортних засобах для показу та реєстрації в автоматичному чи напівавтоматичному режимі інформації про рух таких транспортних засобів та про певні періоди роботи їхніх водіїв;
- тахокарта - бланк, призначений для внесення й зберігання зареєстрованих даних, який вводять в аналоговий контрольний пристрій (тахограф) та на якому маркувальні пристрої останнього здійснюють безперервну реєстрацію інформації, що підлягає фіксуванню відповідно до положень ЄУТР;
Відповідно до пунктів 3.3, 3.6 Інструкції №385 водій транспортного засобу, обладнаного тахографом:
- забезпечує правильну експлуатацію тахографа та управління режимами його роботи відповідно до інструкції виробника тахографа;
- своєчасно встановлює, змінює і заповнює тахокарти та забезпечує їх належне зберігання;
- використовує тахокарти (у разі використання аналогового тахографа) або у разі використання цифрового тахографа - особисту картку водія кожного дня, протягом якого керував транспортним засобом;
- має при собі: протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР, або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом.
Перевізники забезпечують належну експлуатацію тахографів та транспортних засобів з установленими тахографами та згідно з вимогами ЄУТР здійснюють періодичні інспекції, які включають перевірку, зокрема:
- дотримання вимог щодо періодів роботи та відпочинку водіїв та їх відповідність параметрам руху, зареєстрованим тахографом;
- наявності у водіїв транспортних засобів тахокарт у кількості, визначеній пунктом 3.3 цього розділу, або наявності та чинності картки для цифрового тахографа.
З урахуванням наведеного, апеляційний суд зазначає, що передбачений у ст.48 Закону №2344-III перелік документів не є вичерпним. Згідно вказаних приписів Інструкції №385 у разі використання цифрового тахографа водій зобов'язаний мати роздруківку даних роботи тахографа. Таким чином, в контексті ст.48 Закону №2344-III роздруківку тахографа необхідно відносити до категорії "інші документи, передбачені законодавством".
Апеляційний суд зазначає, що актом перевірки зафіксовано відсутність у водія роздруківки даних з цифрового тахографа з 15.10.2021 до 11.11.2021. Позивач підписав акт перевірки без зауважень.
З урахуванням наведеного, апеляційний суд погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що відсутність у водія роздруківки з цифрового тахографа з 15.10.2021 до 11.11.2021 свідчить про недотримання позивачем вимог ст.48 Закону №2344-ІІІ та правомірність застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу згідно ст.60 Закону №2344-ІІІ на підставі спірної постанови.
На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права і прийшов до обґрунтованого висновку про відмову в задоволенні позовних вимог, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 315 та статті 316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу Фізичної особа-підприємця ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2022 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, та може бути оскаржена безпосередньо до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду у тридцятиденний строк в порядку, встановленому статтями 329-331 КАС України.
Суддя-доповідач В.О. Аліменко
Судді А.Ю. Кучма
Л.В. Бєлова