Постанова від 28.09.2022 по справі 640/30251/21

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа №640/30251/21 Суддя (судді) першої інстанції: Головань О.В.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 вересня 2022 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Ключковича В.Ю.,

суддів Беспалова О.О.,

Грибан І.О.,

розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 травня 2022 року, прийнятого у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, у якому просив суд:

визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування та невиплати позивачу з 01.01.2003 по дату прийняття рішення по справі пенсії за особливі заслуги та надбавки до пенсії згідно вимог Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» в розмірі 50% пенсії, на яку він має право згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення», із врахуванням подальшої зміни розміру основної пенсії;

зобов'язати відповідача зробити перерахунок пенсії за особливі заслуги та надбавки за період з 01.01.2003 по дату прийняття рішення по справі в розмірі 50% пенсії, на яку він має право згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення», із врахуванням подальшої зміни розміру основної пенсії та виплатити не виплачену пенсію за особливі заслуги та надбавку до пенсії в розмірі 50% пенсії.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.05.2022 адміністративний позов задоволено.

Не погоджуючись із вказаним рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, з підстав порушення судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права, в якій просить скасувати рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.05.2022 повністю та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

Відповідач зазначає, що ОСОБА_1 призначено надбавку до пенсії за віком згідно зі ст. 5 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» в розмірі 64 грн. 50 коп. (50% пенсії, на яку він має право згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення») з 01.03.2002, згідно з витягом з протоколу №313. В подальшому до Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» неодноразово вносилися зміни як щодо категорій осіб, яким пенсія встановлюється, механізму її розрахунку та суб'єкта призначення. Втім, за загальним правилом, пенсії за особливі заслуги виплачуються в тому розмірі, в якому вони були призначені незалежно від подальших законодавчих змін. Наразі пенсію позивача обчислено за матеріалами пенсійної справи та відповідно до норм чинного законодавства.

Відзив на апеляційну скаргу до Шостого апеляційного адміністративного суду не надходив.

У відповідності до частин 1 та 2 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Заслухавши суддю - доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів зазначає наступне.

Судом апеляційної інстанції з матеріалів справи встановлено, що позивач з 05.02.1990 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві. Пенсія позивача з 01.01.1992 регулювалась Законом України «Про пенсійне забезпечення» та на даний час позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

28.02.2002 Київська міська державна адміністрація звернулася до Комісії з встановлення пенсій за особливі заслуги перед Україною при Кабінеті Міністрів України щодо порушення клопотання про встановлення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» ОСОБА_1 .

Згідно з витягом з протоколу №313 від 01.03.2002 Комісії з встановлення пенсій за особливі заслуги перед Україною при Кабінеті Міністрів України за наслідками розгляду клопотання вирішено встановити ОСОБА_1 пенсію за особливі заслуги перед Україною за віком. До призначеної йому пенсії за віком відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено надбавку згідно зі ст. 5 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» в розмірі 64 грн. 50 коп. (50% пенсії, на яку він має право згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення») з 01.03.2002.

У відповідь на звернення ГО «Центр захисту киян» відповідач 10.06.2021 сформував лист №2600-0207-8/95954 на ім'я позивача, в якому надав інформацію щодо складових пенсії ОСОБА_1 з моменту її призначення до відповідного звернення до пенсійного органу. Також надано відповідні розрахунки в якості додатку.

01.07.2021 позивач сформував заяву до відповідача, в якій, серед іншого, просив надати документальне підтвердження фактичної виплати надбавки за особливі заслуги перед Україною за весь час нарахування, а також повідомити про причини припинення її нарахування та роз'яснити причини невиконання рішення Комісії з встановлення пенсій за особливі заслуги перед Україною при Кабінеті Міністрів України від 01.03.2002 №313 та здійснити перерахунок його пенсії з урахуванням від початку встановлення надбавки в розмірі 50% пенсії на яку він має право згідно із пенсійним законодавством.

Відповідач листом від 23.07.2021 №19441-19351/Т-8-2600/21 повідомив позивачу, що з 01.03.2002 йому встановлена надбавка згідно зі ст. 5 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» в розмірі 64 грн. 50 коп., яка в подальшому не перераховувалась. Також зазначено, що вказаним законом не передбачена пенсія за особливі заслуги депутатам трьох скликань. Повідомлено, що пенсійним органом виявлено, що за період з 01.03.2019 така надбавка позивачу не нараховувалась, у зв'язку з чим проведено її перерахунок за період з 01.03.2019 по 30.06.2021. Також надано відповідні розрахунки в якості додатку.

08.07.2021 позивач сформував заяву до Кабінету міністрів України та Департаменту соціальної політики України, в якій вказав, що лист ГУ ПФУ в м. Києві від 23.07.2021 №19441-19351/Т-8-2600/21 не містить інформації на підтвердження фактичної виплати надбавки за особливі заслуги перед Україною, її розміру та причин не нарахування. Серед іншого, позивач просив надати документальне підтвердження фактичної виплати надбавки за особливі заслуги перед Україною за весь час нарахування, а також повідомити про причини припинення її нарахування та роз'яснити причини невиконання рішення Комісії з встановлення пенсій за особливі заслуги перед Україною при Кабінеті Міністрів України від 01.03.2002 №313 та здійснити перерахунок його пенсії з урахуванням від початку встановлення надбавки в розмірі 50% пенсії на яку він має право згідно із пенсійним законодавством. У якості додатків до заяви, позивач надає копію паспорту, копію ідентифікаційного коду, копію трудової книжки, копію пенсійного посвідчення, копію посвідчення Ветерана праці, копію посвідчення Ветеран війни-учасник війни, копію витягу з протоколу Комісії з встановлення пенсій за особливі заслуги перед Україною при Кабінеті Міністрів України №313 від 01.03.2002, копії 5 посвідчень Депутата Київради і Депутата Дніпровської ради, копію відповіді ГУ ПФУ в м. Києві від 10.06.2021 №2600-0207-8/95954.

16.07.2021 Міністерства соціальної політики України сформувало відповідь позивачу №3075/196-21, в якій вказало, що перерахунок надбавок за особливі заслуги перед Україною, призначених до 01.01.2003 проводиться лише у разі застосування більш високих розмірів такої надбавки, ніж встановлені раніше. Також вказано, що на даний час Пенсійний фонд є органом, який призначає та готує документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій. Дана відповідь Міністерства соціальної політики України також була направлена Пенсійному фонду України.

18.08.2021 позивач сформував скаргу Президенту України, Пенсійному фонду України, Відділу обслуговування громадян №4 Дніпровського району, в якій просив розглянути дану скаргу щодо порушень пенсійного законодавства при нарахуванні, обчисленні та виплаті його пенсії. Серед іншого надати відповідь на питання попередніх заяв, зокрема надати документальне підтвердження фактичної виплати надбавки за особливі заслуги перед Україною за весь час її нарахування, а також повідомити про причини припинення її нарахування та здійснити перерахунок його пенсії, з урахуванням надбавки в розмірі 50% пенсії від початку її встановлення та враховуючи зміни розміру пенсії за віком за цей час, а також виплатити недораховану та недоплачену частину його пенсії.

14.09.2021 відповідач сформував відповідь №2600-0207-8/146311, в якій надав розрахунки пенсії позивача з моменту призначення до моменту звернення з відповідною заявою.

Пенсійний фонду України в листі від 14.09.2021 №27109-26826/Р-03/8-2800/21 вказав, що роз'яснення щодо пенсійного забезпечення були надані листом Пенсійного фонду України від 16.08.2021 №24330-23187/Р-03/8-2800/21.

08.10.2021 позивач сформував заяву до Пенсійного фонду України та Міністерства соціальної політики України, в якому просив надати детальне роз'яснення причин порушення його законного права на проведення перерахунку його пенсії з урахуванням надбавки за особливі заслуги перед Україною у розмірі 20% від встановленого розміру прожиткового мінімуму. У якості додатків до вказаної заяви позивач приклав копію відповіді Пенсійного фонду України №19441-19351/Т-02/8-2600/21 від 23.07.2021 та копії п'яти посвідчень депутатських скликань.

09.11.2021 Пенсійний фонд України сформував лист №32517-33377/Р-03/8-2800/21, в якому вказав, що 03.10.2017 прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії», яким було внесено зміни також і до Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною», а саме: ч. 2 п. 4 ст. 17 вказаного Закону передбачено, що у разі якщо за нормами цього Закону для відповідної категорії осіб передбачено вищі розміри надбавок, ніж були встановлені раніше, відповідний перерахунок проводиться територіальним органом Пенсійного фонду України. Втім за інформацією ГУ ПФУ в м. Києві із заявою щодо призначення пенсії за особливі заслуги перед Україною ОСОБА_1 не звертався.

Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що до визначення розміру пенсії за особливі заслуги (надбавки до пенсії за віком) позивача застосовуються положення щодо визначення її розміру, що діяли станом на 01.03.2002, і при перерахунку її розмір не може бути зменшений. Також, суд першої інстанції погодився з висновком позивача про те, що пенсія за особливі заслуги має визначатися саме у відсотковому відношенні до отримуваної ним пенсії за віком, а не у вигляді фіксованої суми.

Надаючи правову оцінку обставинам справи у взаємозв'язку з нормами законодавства, в межах доводів і вимог апеляційної скарги, колегія суддів апеляційного суду виходить з наступного.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як вказано вище, відповідно до протоколу №313 від 01.03.2002 Комісії з встановлення пенсій за особливі заслуги перед Україною при Кабінеті Міністрів України за наслідками розгляду клопотання вирішено встановити ОСОБА_1 пенсію за особливі заслуги перед Україною за віком. До призначеної йому пенсії за віком відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено надбавку згідно зі ст. 5 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» в розмірі 64 грн. 50 коп. (50% пенсії, на яку він має право згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення») з 01.03.2002.

На виконання абз. 1 ст. 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII (далі - Закон №1788-XII, в редакції від 17.01.2002) громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

09.07.2003 був прийнятий Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) набрав чинності 01.01.2004), який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

За приписами ч. 1 ст. 9 Закону №1058-IV (в редакції 09.07.2003) відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Керуючись ч. 1 ст. 6 Закону №1058-IV (в редакції 09.07.2003) непрацездатні громадяни крім пенсійних виплат із системи пенсійного забезпечення мають право отримувати доплати, надбавки та підвищення до зазначених виплат, додаткову пенсію в порядку та за рахунок коштів, визначених законодавством.

Встановлення громадянам, які мають значні заслуги у сфері державної, громадської або господарської діяльності, досягнення у галузі науки, культури, освіти, охорони здоров'я, фізичної культури і спорту тощо, пенсій за особливі заслуги перед Україною регулюються Законом України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» від 01.06.2000 №1767-III (далі - Закон №1767-III).

За приписами ст. 4 Закон №1767-III (в редакції 01.06.2000) пенсії за особливі заслуги встановлюються громадянам, зазначеним у статті 1 цього Закону, які мають право на пенсію за віком, по інвалідності, у разі втрати годувальника та за вислугу років відповідно до закону.

Відповідно до п. 2 ст. 1 Закону №1767-III (в редакції 01.06.2000) пенсії за особливі заслуги перед Україною (далі - пенсії за особливі заслуги) встановлюються громадянам України: народним депутатам України, депутатам колишніх республік Союзу РСР і Союзу РСР; депутатам обласних, Київської і Севастопольської міських рад трьох скликань та депутатам районних, районних у містах Києві та Севастополі рад, міських рад чотирьох скликань, якщо вони не були державними службовцями і не займали виборних та керівних посад у цих радах.

Як підтверджено матеріалами справи, ОСОБА_1 був депутатом Дніпровської районної ради депутатів трудящих м. Києва ХІІІ скликання 1971, депутатом Дніпровської районної ради депутатів трудящих м. Києва від виборчого округу №96 (посвідчення №96), депутатом Київської міської Ради депутатів трудящих Української РСР від виборчого округу №182, (посвідчення №182), депутатом Київської міської Ради депутатів трудящих Української РСР від виборчого округу №177 (посвідчення №177), депутатом Київської міської Ради депутатів трудящих Української РСР від виборчого округу №87 (посвідчення №87).

На виконання ст. 2 Закону №1767-III (в редакції 01.06.2000) для призначення пенсій за особливі заслуги створюється Комісія з встановлення пенсій за особливі заслуги перед Україною при Кабінеті Міністрів України (далі - Комісія). Положення про Комісію та її склад затверджується Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ст. 8 Закону №1767-III (в редакції 01.06.2000) клопотання про призначення пенсій за особливі заслуги порушується Президентом України, Головою Верховної Ради України, Прем'єр-міністром України, міністрами та керівниками інших центральних органів виконавчої влади, Головою Ради міністрів Автономної Республіки Крим, головами обласних, Київської і Севастопольської міських державних адміністрацій, головами обласних, Київської і Севастопольської міських рад у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 5 Закону №1767-III (в редакції 01.06.2000) пенсії за особливі заслуги встановлюються виходячи з розміру пенсії за віком, по інвалідності, у разі втрати годувальника, на яку має право особа згідно з законом. До зазначеної пенсії встановлюється надбавка у розмірі від 50 до 80 відсотків пенсії за віком, по інвалідності, у разі втрати годувальника, яка визначається Комісією залежно від заслуг особи.

Встановлена надбавка виплачується у разі, коли пенсіонер не працює.

За приписами частин 2-4 ст. 17 Закону №1767-III (в редакції 01.06.2000) дія цього Закону поширюється на осіб, які вийшли на пенсію до набрання чинності цим Законом.

Питання про призначення пенсії за особливі заслуги особам, зазначеним у статті 1 цього Закону, яким до 1 січня 1992 року було встановлено персональні пенсії союзного, республіканського чи місцевого значення, розглядається Комісією за клопотанням посадових осіб, зазначених у статті 8 цього Закону.

До прийняття Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсії за особливі заслуги призначаються виходячи з розміру пенсії за віком, по інвалідності, у разі втрати годувальника, на яку має право особа згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення" (1788-12).

03.10.2017 прийнятий Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» (набрав чинності 10.10.2017), яким серед іншого внесено зміни до Закону №1058-IV.

Відповідно до п. 7 ст. 7 Закону №1767-III (в редакції 11.10.2017) пенсії за особливі заслуги перед Україною (далі - пенсії за особливі заслуги) встановлюються громадянам України: депутатам - всього чотирьох і більше скликань Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських рад, районних, районних у містах, міських рад міст обласного значення в Україні та в колишній Українській РСР.

На виконання ст. 12 Закону №1767-III (в редакції 11.10.2017) пенсії за особливі заслуги встановлюються територіальним органом Пенсійного фонду України.

Відповідно до абз. 4 ст. 5 Закону №1767-III (в редакції 11.10.2017) пенсія за особливі заслуги встановлюється як надбавка до розміру пенсії, на яку має право особа згідно із законом, у таких розмірах прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність: від 20 до 25 відсотків - особам, зазначеним у пунктах 6 і 7 статті 1 цього Закону.

Частини 2-4 ст. 5 Закону №1767-III (в редакції 11.10.2017) розмір надбавки визначається згідно із схемою визначення розмірів надбавок залежно від заслуг перед Україною, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення. У разі якщо особа одночасно має право на надбавку з кількох підстав, передбачених статтею 1 цього Закону, встановлюється надбавка, що є більшою у максимальному розмірі.

Пенсія за особливі заслуги встановлюється з дня звернення за встановленням пенсії або з дня набуття права на неї, якщо звернення за її встановленням відбулося не пізніше 12 місяців з дня набуття права. Днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається день прийому заяви про встановлення пенсії за особливі заслуги з усіма необхідними документами. Якщо заява про встановлення пенсії за особливі заслуги надсилається поштою і до неї додаються всі необхідні документи, днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. У разі якщо до заяви додані не всі необхідні документи, територіальний орган Пенсійного фонду України повідомляє заявникові, які документи мають бути подані додатково. Якщо такі документи будуть подані не пізніше трьох місяців з дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається день прийому або відправлення заяви про встановлення такої пенсії.

У разі збільшення розміру прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, територіальний орган Пенсійного фонду України здійснює перерахунок пенсії за особливі заслуги з дати, з якої встановлено новий розмір прожиткового мінімуму.

Керуючись ч. 1 ст. 9 Закону №1767-III (в редакції 11.10.2017) заяву про встановлення (перерахунок) пенсії за особливі заслуги розглядає територіальний орган Пенсійного фонду України та в 10-денний строк з дня її подання з усіма необхідними документами приймає рішення про встановлення (перерахунок) або про відмову у встановленні (перерахунку) пенсії за особливі заслуги.

Як підтверджено матеріалами справи та заперечується сторонами у справі, позивач до червня 2021 року не звертався до пенсійного органу з заявами про перерахунок його пенсії за особливі заслуги перед Україною та не порушував питання протиправності невиплати йому відповідної надбавки, хоча як вбачається з вказаних норм у зазначених законах вже був змінений розмір такої надбавки та відповідальний орган за призначення такої пенсії та перерахунок надбавки.

Відповідно до ст. 13 Закону №1767-III (в редакції 11.10.2017) нараховані суми пенсії за особливі заслуги, які з тих чи інших причин своєчасно не були одержані пенсіонером, виплачуються за минулий час, але не більш як за 3 роки, що передували зверненню за їх одержанням.

Суми пенсії, не одержані пенсіонером своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

Як підтверджено матеріалами справи, надбавка за особливі заслуги перед Україною була виплачені позивачу 01.03.2002 (а.с. 24 звор.) та з 01.03.2019 по теперішній час (а.с. 33-36) на рівні 64,50 грн.

Колегія суддів погоджується з тезою позовної заяви, що пенсійний орган протиправно не виплачував ОСОБА_1 надбавку за особливі заслуги перед Україною з квітня 2002 року по лютий 2019 року.

Як вбачається з вказаних норм, з 2017 року змінився орган, який уповноважений призначати пенсії за особливі заслуги перед Україною та визначати розмір даної надбавки. Втім, позивач звертає свої вимоги до ГУ ПФУ в м. Києві, який лише з 11.10.2017 мав право переглянути та відповідно перерахувати розмір надбавки за особливі заслуги перед Україною ОСОБА_1 .

Колегія суддів зважає на те, що суми пенсії, не одержані пенсіонером своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком, втім за даних обставин до 11.10.2017 не вбачається підстав визнати протиправною бездіяльність пенсійного органу, оскільки до цього часу питання призначення пенсії за особливі заслуги перед Україною могли бути порушені Президентом України, Головою Верховної Ради України, Прем'єр-міністром України, міністрами та керівниками інших центральних органів виконавчої влади, Головою Ради міністрів Автономної Республіки Крим, головами обласних, Київської і Севастопольської міських державних адміністрацій, головами обласних, Київської і Севастопольської міських рад.

Відтак, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в м. Києві підлягають задоволенню з 11.10.2017.

Щодо розміру спірної надбавки, колегія суддів зазначає наступне.

Як вбачається з протоколу №313 від 01.03.2002 Комісії з встановлення пенсій за особливі заслуги перед Україною при Кабінеті Міністрів України за наслідками розгляду клопотання вирішено встановити ОСОБА_1 пенсію за особливі заслуги перед Україною за віком. До призначення йому пенсії за віком відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено надбавку згідно зі ст. 5 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» в розмірі 64 грн. 50 коп. (50% пенсії, на яку він має право згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення») з 01.03.2002.

Тобто у даному рішенні зазначений як процентний так і грошовий вираз надбавки за особливі заслуги перед Україною ОСОБА_1 .

Так в Законі №1767-III (в редакції 01.06.2000) розмір даної надбавки коливався на рівні від 50 до 80 відсотків пенсії за віком.

З 01.01.2003 частини 1 та 2 ст. 5 Закону №1767-III набули наступної редакції: пенсія за особливі заслуги встановлюється як надбавка до розміру пенсії, на яку має право особа згідно із законом, у таких розмірах прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність:

від 35 до 40 відсотків - особам, зазначеним у пункті 1 статті 1 цього Закону;

від 25 до 35 відсотків - особам, зазначеним у пунктах 2-5 статті 1 цього Закону;

від 20 до 25 відсотків - особам, зазначеним у пунктах 6-8 статті 1 цього Закону.

Розмір надбавки визначається відповідними комісіями, зазначеними у статті 2 цього Закону, залежно від заслуг особи. У разі, коли особа одночасно має право на надбавки, зазначені в кількох пунктах статті 1 цього Закону, призначається та надбавка, яка є більшою у максимальному розмірі.

Доказів звернення позивача до Комісії з встановлення пенсій за особливі заслуги перед Україною при Кабінеті Міністрів України після призначення йому спірної надбавки за переглядом її розміру із застосуванням величини прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, матеріали справи не містять. Відповідного перерахунку не було і здійснено пенсійним органом за наслідком набуття ним відповідних повноважень.

Як було вказано вище, з 11.10.2017 дані повноваження перейшли до територіальних органів пенсійного фонду України.

Матеріалами справи підтверджено, що позивач був депутатом 5 скликань на рівні Київської міської ради (3 скликання) та районної ради (2 скликання), що відповідає вимогам, встановленим ст. 1 Закону №1767-III як в редакції 01.06.2000 так і в подальших редакціях.

Відтак, колегія суддів вказує на помилковість тверджень відповідача, що позивач був депутатом лише трьох скликань, про які він зазначив у своїх листах до ОСОБА_1

01.10.2017 відповідно до ч. 2 ст. 5 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» Наказом Міністерства соціальної політики України від 27.12.2017 №2054, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.01.2018 за №90/31542, затверджено Схему визначення розмірів надбавок до пенсії, на яку має право особа згідно із законом, залежно від заслуг перед Україною відповідно до Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною», згідно якої депутати чотирьох і більше скликань районних, районних у містах рад міст обласного значення в Україні та в колишній Українській РСР; особи, нагороджені Почесною грамотою Президії Верховної Ради Української РСР або Грамотою Президії Верховної Ради Української РСР мають право на надбавку за особливі заслуги перед Україною на рівні 20%.

Зважаючи на наявність вказаної Схеми, колегія суддів приходить до висновку, що у даному випадку відповідач не має дискреційних повноважень у питанні визначення відсоткового розміру спірної надбавки позивача, оскільки для такої категорії громадян встановлена надбавка виключно на рівні 20%.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає обґрунтованими доводи апеляційної скарги про неправильне застосування судом першої інстанцій норм матеріального права, а суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про наявність підстав для задоволення позову в повному обсязі.

Колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню шляхом визнання протиправної бездіяльності відповідача щодо не нарахування та невиплати позивачу з 11.10.2017 надбавки до розміру пенсії згідно вимог Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» в розмірі 20% прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність та зобов'язання відповідача зробити перерахунок пенсії позивача з урахування надбавки до розміру пенсії позивача згідно вимог Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» за період з 11.10.2017 в розмірі 20% прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність та здійснити виплату з урахуванням виплачених суми.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

У відповідності до ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції слід скасувати та ухвалити нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги частково.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 317, 321, 325, 328, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві задовольнити частково.

Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 травня 2022 року скасувати та ухвалити нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльность Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 з 11.10.2017 надбавки до розміру пенсії згідно вимог Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» в розмірі 20% прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві зробити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахування надбавки до розміру пенсії позивача згідно вимог Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» за період з 11.10.2017 в розмірі 20% прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність та здійснити її виплату з урахуванням виплачених сум.

Присудити до стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (05053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код 42098368) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) 454 грн. судового збору.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя В.Ю. Ключкович

Судді О.О. Беспалов

І.О. Грибан