Рішення від 29.09.2022 по справі 160/1175/22

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2022 рокуСправа № 160/1175/22

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_2 , Військової частини НОМЕР_3 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 19.01.2022 засобами поштового зв'язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов до ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_2 , Військової частини НОМЕР_3 про:

1) визнання протиправною бездіяльності Військової частини НОМЕР_1 , яка полягає у ненарахуванні та невиплаті у повному обсязі ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2015 по 02.11.2016 включно із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку грошового забезпечення - січень 2008 року;

2) зобов'язання Військової частини НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2015 по 02.11.2016 включно із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку грошового забезпечення - січень 2008 року;

3) визнання протиправною бездіяльності Військової частини НОМЕР_2 , яка полягає у ненарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 03.11.2016 по 28.02.2018 включно із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку грошового забезпечення - січень 2008 року;

4) визнання протиправною бездіяльності Військової частини НОМЕР_2 , яка полягає у ненарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 28.03.2018 включно із урахуванням абзаців 4, 6 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078;

5) зобов'язання Військової частини НОМЕР_2 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 03.11.2016 по 28.02.2018 включно із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку грошового забезпечення - січень 2008 року;

6) зобов'язання Військової частини НОМЕР_2 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 28.03.2018 включно із урахуванням абзаців 4, 6 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078;

7) визнання протиправною бездіяльності Військової частини НОМЕР_3 , яка полягає у ненарахуванні та невиплаті у повному обсязі ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 29.03.2018 по 06.02.2019 включно із урахуванням абзаців 4, 6 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078;

8) зобов'язання Військової частини НОМЕР_3 перерахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 29.03.2018 по 06.02.2019 включно із урахуванням абзаців 4, 6 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078.

2. Ухвалою суду від 24.01.2022 прийнято позов до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, учасникам справи надано строк для подання заяв по суті спору, від відповідачів витребувано докази.

3. 21.02.2022 засобами електронного зв'язку від ВЧ НОМЕР_1 надійшов відзив на позовну заяву з доказами на обґрунтування правової позиції.

4. 23.02.2022 засобами поштового зв'язку від позивача надійшла відповідь на відзив ВЧ НОМЕР_1 .

5. 17.03.2022 позивач надав відповідь на відзив ВЧ НОМЕР_1 .

6. 14.04.2022 від ВЧ НОМЕР_2 надійшов відзив на позовну заяву, ВЧ НОМЕР_3 відзив на позовну заяву та витребувані судом докази не надала.

7. Ухвалою суду від 07.07.2022 суд зупинив провадження у справі до припинення (скасування) воєнного стану, у тому числі із урахуванням того, що оскільки можливість вирішення справи залежить від наявності у матеріалах справи доказів, якими володіють відповідачі. На час зупинення провадження у справі були відсутні докази щодо періодів проходження позивачем служби, зокрема, дати зарахування до особового складу ВЧ НОМЕР_1 , ВЧ НОМЕР_2 , ВЧ НОМЕР_3 , дати виключення зі списків особового складу ВЧ НОМЕР_2 , ВЧ НОМЕР_3 , також відсутня довідка про нарахування та виплату сум індексації грошового забезпечення ВЧ НОМЕР_3 за період проходження служби позивачем.

8. Ухвалою суду від 07.07.2022 суд витребував: від ВЧ НОМЕР_1 : копію наказу про зарахування до особового складу позивача до ВЧ НОМЕР_1 та наказу про виключення зі списків особового складу ВЧ НОМЕР_1 ; від ВЧ НОМЕР_2 : копію наказу про зарахування до особового складу позивача до ВЧ НОМЕР_2 та наказу про виключення зі списків особового складу ВЧ НОМЕР_2 ; від Військової частини НОМЕР_3 : копію наказу про зарахування до особового складу позивача до ВЧ НОМЕР_3 та наказу про виключення зі списків особового складу ВЧ НОМЕР_3 ; пояснення щодо здійснення / не здійснення нарахування сум індексації за період проходження служби у ВЧ НОМЕР_3 та довідку про суми індексації суми грошового забезпечення за період проходження служби у ВЧ НОМЕР_3 .

9. 01.08.2022 військова НОМЕР_3 надала відзив із витребуваними доказами, 02.08.2022 військова частина НОМЕР_4 надала витребувані накази.

10. Ухвалами суду від 29.09.2022 поновлено провадження у справі, відмовлено у задоволенні клопотань відповідачів про залишення позову без розгляду.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

11. Позивач вважає порушеним право на одержання грошового забезпечення у належному розмірі у зв'язку із ненарахування та невиплатою його індексації у період з 01.01.2015 по 06.02.2019. Вважає, що у період з 01.01.2015 по 28.02.2018 відповідачами мала бути нарахована та виплачена індексація грошового забезпечення із застосуванням січня 2008 року як базового місця для її обчислення. З березня 2018 року індексація грошового забезпечення не виплачувалась у належному розмірі.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧІВ

доводи ВЧ НОМЕР_1

12. Військова частина НОМЕР_1 проти позову заперечила повністю, зазначивши, що не погоджується із вимогами щодо виплати індексації грошового забезпечення у період з 01.01.2015 по 02.11.2016, оскільки проведення індексації здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, а Порядок № 1078 не передбачає механізм виплати сум індексації у поточному році.

13. З 01.01.2016 грошове забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, відповідно до протокольного рішення Кабінету Міністрів України від 20.02.2016 № 3, було значно збільшено за рахунок збільшення розміру преміювання.

14. Оскільки військова частина є бюджетною організацією, грошове забезпечення, у тому числі індексація, виплачується в межах асигнувань, передбачених у кошторисі військової частини на грошове забезпечення військовослужбовців. Таким чином, проведення індексації перебуває в прямій залежності від фінансових ресурсів відповідних бюджетів та не може виходити за їх межі. Відповідач не є розпорядником бюджетних коштів першого рівня, тому не має повноважень самостійно визначати напрямки використання бюджетних ресурсів.

15. Порядок виплати сум індексації грошових доходів не передбачає механізм нарахування та взагалі виплати за попередні роки.

16. Позивач погодив проведення з ним усіх необхідних розрахунків.

17. Постановою № 1013 не лише істотно змінено порядок проведення індексації доходів населення, починаючи з 01.12.2015, але й визначено базовий місяць (січень 2016 року), з якого в подальшому необхідно відштовхуватися для проведення індексації.

18. В січні 2016 року позивачу здійснено нарахування та виплату донарахованих додаткових видів грошового забезпечення за грудень 2015 року у підвищеному розмірі, відтак, для проведення подальшої індексації відповідно до Порядку № 1078, як базовий місяць (місяць підвищення) військова частина НОМЕР_1 повинна враховувати січень 2016 року, що передбачено абзацом другим пункту 3 Постанови № 1013.

19. Повноваження Міністерства оборони України відносно здійснення індексації грошового забезпечення є дискреційними повноваженнями, і у разі здійснення розрахунку індексації позивача із застосуванням певних методик та вірних показників для такої індексації судом, останній фактично перебере на себе відповідні функції, що є неприпустимим.

20. Аналогічний висновок викладено у постановах судів апеляційної інстанції від 17.08.2019 у справі № 826/17010/18, від 04.01.2022 у справі № 380/5811/21, від 30.07.2019 у справі № 400/255/19.

21. Базовим місяцем може бути тільки 01.01.2016, а не січень 2008 року.

доводи ВЧ НОМЕР_2

22. Військова частина НОМЕР_2 проти позову заперечила повністю, зазначивши, що відповідно до статті 51 БК України керівники бюджетних установ здійснюють фактичні видатки на грошове забезпечення лише в межах фонду грошового забезпечення.

23. Механізму нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за попередні роки немає.

24. Розрахунок при звільнення проводиться до дня виключення наказом зі списків особового складу включно, тому всі вимоги, що стосуються виплати повинні висуватися до видачі наказу про виключення зі списків особового складу військової частини та зняття з усіх видів забезпечення, що підтверджено постановою суду апеляційної інстанції від 30.07.2019 у справі № 400/255/19.

25. Якщо позивач не згодний з розрахунком індексації грошового забезпечення, він не позбавлений права звернутись до військової частини для проведення взаєморозрахунку або надання пояснень по виплатам, тому позовні вимоги є передчасними та не мають об'єктивних висновків.

доводи ВЧ НОМЕР_3

26. Військова частина НОМЕР_3 проти позову заперечила повністю, зазначивши, що з 21.06.2012 (Постановою КМУ від 13.06.2012 № 526) було введено у дію нове спеціальне правило визначення базового календарного місяця для початку процедури індексації - календарний місять прийняття найманого працівника на роботу.

27. Порядком № 1078 встановлено, що індексація грошових доходів здійснюється в межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, що підтверджено чисельними роз'ясненнями.

28. Позивача наказом від 06.02.2019 виключено зі списків особового складу, а розрахунок при звільненні проводиться до дня виключення зі списків особового складу включно, тому всі вимоги, що стосуються виплати повинні висуватися до видачі наказу про виключення зі списків особового складу військової частини та зняття з усіх видів забезпечення.

29. Позивач не позбавлений права звернутись до військової частини для проведення взаєморозрахунку або надання пояснень по виплатам, тому позовні вимоги є передчасними та не мають об'єктивних висновків.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

період з 01.01.2015 по 02.11.2016, служба у ВЧ НОМЕР_1

30. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 01.01.2015 по 02.11.2016 проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 .

31. Згідно із пунктом 2 наказу командира військової частини - польова пошта НОМЕР_5 (по стройовій частині) від 31.10.2021 № 340, капітана ОСОБА_1 , призначеного наказом командувача Повітряних Сил Збройних Сил України від 18.10.2016 № 428 на посаду офіцера відділу зв'язку штабу військової частина НОМЕР_2 , з 02.11.2016 вирішено вважати таким, що справи та посаду здав і вибув до нового місця служби. З 02.11.2016 виключено зі списків особового складу військової частини та знято з усіх видів забезпечення.

32. Військова частина НОМЕР_1 видала ОСОБА_1 довідку про суми грошового забезпечення за період з 01.01.2015 по 02.11.2016, згідно із якою, зокрема, нараховані та виплачені суми індексації:

- у 2015 році: січень 238,73 грн; березень 621,15 грн; квітень 310,28 грн; червень 425,78 грн; липень 657,41 грн; вересень 693,95 грн; жовтень 693,95 грн, грудень 1286,32 грн;

- у 2016 році: квітень 141,46 грн;

- примітка:

--грошове забезпечення у 2015 році виплачувалось: щомісячні основні види - в поточному місці за поточний, щомісячні додаткові види - в поточному за минулий, індексація виплачувалась в місяцях надходження фінансування;

--грошове забезпечення у 2016 році нараховувалось та виплачувалось за місцем штатної служби в поточному місяці за минулий, індексація в березні-квітні 2016 року була виплачена за частину жовтня 2015 року (перша частина була виплачена в грудні 2015 року) та листопад 2015 року.

33. Листом від 28.09.2021 № 1/1/425 військова частина НОМЕР_1 , на звернення позивача від 24.09.2021 щодо виплати сум індексації грошового забезпечення, повідомила про те, що з 01.01.2016 по 02.12.2016 індексація не нараховувалась та не виплачувалась, оскільки проведення індексації перебуває у прямій залежності від фінансових ресурсів відповідних бюджетів та не може виходити за їх межі.

період з 03.11.2016 по 28.03.2018, служба у ВЧ НОМЕР_2

34. Наказом командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 03.11.2016 № 134, капітана ОСОБА_1 , з 03.11.2016 зараховано до списків особового складу військової частини НОМЕР_6 та вирішено вважати таким, що посаду прийняв та приступив до виконання службових обов'язків.

35. Наказом командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 28.03.2018 № 77, майора ОСОБА_1 , вирішено вважати таким, що посаду здав і вибув до нового місця служби. З 28.03.2018 позивача виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення.

36. Листом від 24.09.2021, направленим засобами поштового зв'язку 24.09.2021, позивач звернуся до ВЧ НОМЕР_2 з проханням провести перерахунок та доплату індексації грошового забезпечення за період з 03.12.2015 по 28.03.2018, відомості про надання відповіді матеріали справи не містять.

період з 29.03.2018 по 06.02.2019, служба у ВЧ НОМЕР_3

37. Наказом командира військової частини НОМЕР_3 (по стройовій частині) від 29.03.2018 № 65, майора ОСОБА_1 , з 29.03.2018 зараховано до списків особового складу та вирішено вважати таким, що посаду прийняв та приступив до виконання службових обов'язків з 29.03.2018.

38. Наказом командира військової частини НОМЕР_3 (по стройовій частині) від 06.02.2012 № 27, майора ОСОБА_1 начальника штабу - першого заступника командира батальйону зв'язку військової частини НОМЕР_3 , звільненого наказом командувача Повітряних Сил Збройних Сил України від 29.12.2018 № 771 з військової служби у запас за підпунктом «к» пункту 2 частини п'ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», вирішено вважати таким, що посаду здав, і направити для зарахування на військовий облік. З 06.02.2019 позивача виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення.

39. Листом від 24.09.2021, направленим засобами поштового зв'язку 24.09.2021, позивач звернуся до ВЧ НОМЕР_3 з проханням провести перерахунок та доплату індексації грошового забезпечення за період з 29.03.2018 по 06.02.2019, відомості про надання відповіді матеріали справи не містять.

40. Згідно із довідкою про розмір нарахованої та виплаченої індексації від 22.07.2022 № 152, виданою ОСОБА_1 , за період з 29.03.2018 по 06.02.2019:

- 2018 рік: з березня по листопад: 0,00 грн; грудень 71,08 грн;

- 2019 рік: січень 71,08 грн; лютий 15,23 грн;

--разом: 157,39 грн.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

41. Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни визначені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XІІ (далі - Закон № 2011-XІІ).

42. Відповідно до частини другої статті 9 № 2011-XII до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

43. Частиною третьою статті 3 Закону № 2011-XII визначено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

44. Відповідно до статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282-XII (далі - Закон № 1282-XII):

- індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг;

- індекс споживчих цін - показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купує населення для невиробничого споживання;

- поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.

45. Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення) (частина перша статті 2 Закону № 1282-XII).

46. Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення (частина шоста статті 2 Закону № 1282-XII).

47. Згідно із статтею 4 Закону № 1282-XII в редакції до 01.01.2016: індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка, а в редакції з 01.01.1016 - 103 відсотка.

48. Підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України (частина друга статті 5 Закону № 282-XII).

49. Індексація доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи (стаття 10 Закону № 1282-XII).

50. Спори, що виникають з питань індексації грошових доходів населення, вирішуються у судовому порядку (стаття 16 Закону № 1282-XII).

51. Підпунктом 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 № 1013 (застосовується з 01.12.2015, далі - Постанова № 1013) установлено у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах установ, закладів та організацій, у тому числі за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій, посадові оклади (тарифні ставки, ставки заробітної плати) працівників підвищуються відповідно до збільшення розміру посадового окладу працівника 1 тарифного розряду Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 № 1298, з встановленням з 01.12.2015 у штатному розписі посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.

52. Згідно із пунктом 3 Постанови № 1013:

- міністрам, керівникам інших центральних органів виконавчої влади, головам обласних, Київської міської державних адміністрацій та інших державних органів у межах передбачених коштів державного бюджету, місцевих бюджетів та власних коштів вжити заходів для підвищення з 01.12.2015 розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), перегляду розмірів надбавок, доплат, премій, спрямувавши на зазначені цілі всі виплати, пов'язані з сумою індексації, яка склалась у грудні 2015 року, з тим, щоб розмір підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 року перевищив суму індексації, яку йому повинні були виплатити у грудні 2015 року;

- для проведення подальшої індексації заробітної плати обчислення індексу споживчих цін починається з січня 2016 року відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078.

53. Керівникам установ, закладів, організацій окремих галузей бюджетної сфери та органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів забезпечити внесення змін до штатного розпису установ, закладів та організацій, відповідних органів з урахуванням нових розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) (пунктом 4 Постанови № 1013).

54. Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначені «Порядком проведення індексації грошових доходів населення», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (далі - Порядок № 1078).

55. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка (абзац другий пункту 1-1 Порядку № 1078, в редакції чинній з 01.01.2016).

56. Відповідно до пункту 4 Порядку № 1078;

- індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення;

- оплата праці, у тому числі грошове забезпечення, індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

- частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає;

- сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків;

- у разі коли особа працює неповний робочий час, сума індексації визначається з розрахунку повного робочого часу, а виплачується пропорційно відпрацьованому часу.

57. Відповідно до абзацу першого пункту 5 Порядку № 1078:

- в редакції з 01.12.2015: у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

- в редакції Постанови № 141 від 28.02.2018: у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

58. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення (абзац другий пункту 5 Порядку № 1078).

59. Відповідно до абзацу третього пункту 5 Порядку № 1078:

- в редакції з 01.12.2015: сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу;

- в редакції Постанови № 141 від 28.02.2018: сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.

60. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу (абзац четвертий пункту 5 Порядку № 1078).

61. У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру (абзац п'ятий пункту 5 Порядку № 1078).

62. Для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість та у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи, для новоприйнятих працівників, а також для працівників, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати, передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник (пункт 10-2 Порядку № 1078 в редакції з 01.12.2015).

VІ. ОЦІНКА СУДУ

щодо права на одержання сум індексації

63. Вирішуючи заявлений спір, суд зазначає, що положеннями статей 1, 2, 4 Закону № 1282-XII визначено, що індексація грошових доходів населення це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

64. Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка, а з 01.01.2016 - 103 відсотка.

65. Як визначено абзацом другим частини третьої статті 9 Закону № 2011-XII, грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

66. Таким чином, право на індексацію грошового забезпечення військовослужбовця встановлено законом.

67. Реалізація особою права, яке пов'язане з отриманням коштів і базується на спеціальних і чинних, на час виникнення спірних правовідносин, нормативно-правових актах національного законодавства, не залежить від бюджетних асигнувань, відсутність яких не може бути підставою для порушення прав громадян.

68. Конституційний Суд України у рішенні від 15.10.2013 № 9-рп/2013 вказав, що індексація заробітної плати як складова належної працівникові заробітної плати спрямована на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв'язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.

69. Індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці. При цьому, відповідно до вимог чинного законодавства України, проведення індексації, у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією), є обов'язком для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

70. Виплата індексації грошового забезпечення здійснюється за місцем перебування військовослужбовців на грошовому забезпеченні, тобто військовими частинами.

71. Отже, саме із виплатою індексації заробітної плати (грошового забезпечення) законодавцем пов'язано реалізацію роботодавцем гарантій щодо оплати праці. Звільнення особи з військової служби жодним чином не позбавляє її права на отримання виплат, на які вона має право, проте не отримувала їх під час проходження служби за незалежних від неї обставин.

72. Такий висновок узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 19.07.2019 у справі № 240/4911/18, від 07.08.2019 у справі № 825/694/17, від 20.11.2019 у справі № 620/1892/19, від 27.04.2021 у справі № 380/1513/20, де Верховний Суд вказав, що виплата індексації грошового забезпечення здійснюється за місцем перебування військовослужбовців на грошовому забезпеченні і обмежене фінансування жодним чином не впливає на право позивача отримати індексацію грошового забезпечення.

щодо періоду з 01.01.2015 по 30.11.2015

73. Матеріалами справи, зокрема довідкою військової частини НОМЕР_1 , підтверджено нарахування та виплату сум індексації грошового забезпечення за період з січня 2015 року по листопад 2015 року, із здійсненням виплат, у тому числі, у грудні 2015 року та квітні 2016 року.

74. Позивач не обґрунтував, а суд не встановив неправильність обчислення сум індексації за такий період, у зв'язку із чим підстави для задоволення позову у цій частині відсутні.

щодо періоду з 01.12.2015 по 28.02.2018

75. З матеріалів справи судом встановлено, що у період з 01.12.2015 по 28.02.2018 позивач проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 (01.12.2015 - 02.11.2016) та у військовій частині НОМЕР_2 (03.11.2016 - 28.02.2018).

76. Виокремлення судом вказаного періоду обумовлено необхідністю надання окремої оцінки застосуванню норм права у такий період.

77. Нарахування та виплата за спірний період сум індексації грошового забезпечення матеріалами справи не підтверджена.

78. При визначені наявності підстав для нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за спірний період вирішальним є встановлення місяця підвищення або «базового» місяця.

79. Вирішальним у цій справі є також надання оцінки пункту 3 Постанови № 1013, якою з 01.12.2015 внесені зміни до Порядку № 1078, щодо встановлення базового місяця для обчислення індексації - січень 2016 року.

80. Надаючи оцінку доводам сторін щодо нарахування індексації грошового забезпечення військовослужбовцю за спірний період, суд виходить із того, що з 01.12.2015 до Порядку № 1078 внесено зміни та, зокрема, змінено редакцію пункту 10-2, згідно з яким змінилися правила індексації оплати праці (грошового забезпечення).

81. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації доходів, починаючи з грудня 2015 року, здійснюється не індивідуально для кожного працівника в залежності від прийняття його на роботу або зростання його доплат та надбавок, а від моменту останнього перегляду тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає такий працівник.

82. Згідно із пунктом 5 Порядку № 1078, у разі підвищення тарифних ставок (окладів) значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

83. Згідно із пунктом 14 Порядку № 1078 роз'яснення щодо застосування цього Порядку надає Мінсоцполітики.

84. Мінсоцполітики в листі від 28.04.2016 № 201/10/1.37-16 надало роз'яснення щодо індексації заробітної плати, яке полягає в наступному: «Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації, починаючи з грудня 2015 року, здійснюється не індивідуально для кожного працівника в залежності від прийняття його на роботу або зростання його доплат та надбавок, а від моменту останнього перегляду тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник. Враховуючи викладене та наведені у листі дані, для працівника, який працює з лютого 2014 року, обчислення індексу споживчих цін має здійснюватися з місяця підвищення тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник. Якщо останнє підвищення окладу за посадою відбулося у квітні 2012 року, то для визначення суми індексації такому працівнику з грудня 2015 року має застосовуватись індекс споживчих цін, обчислений наростаючим підсумком з травня 2012 року».

85. Таким чином, підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

86. Згідно із абзацами 4-5 пункту 5 Порядку № 1078, якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

87. Отже, місяцем підвищення (базовим) вважається місяць, у якому підвищено тарифну ставку (посадовий оклад), сума індексації визначається залежно від останнього підвищення окладу за посадою, яку обіймає військовослужбовець, а підвищення грошового забезпечення за рахунок інших складових, без підвищення окладу, не впливає на індексацію та не призводить до зміни базового місяця й зменшення суми індексації.

88. При цьому, індексація не нараховується, якщо сума збільшення грошового забезпечення в місяці підвищення посадового окладу перевищує суму індексації. Індексацію нараховують пропорційно відпрацьованому часу.

89. Надаючи оцінку застосуванню пункту 3 Постанови № 1013, яким встановлено, що для проведення подальшої індексації заробітної плати обчислення індексу споживчих цін починається з січня 2016 року відповідно до Порядку № 1078, суд вважає їх незастосовними у спірних правовідносинах, зокрема щодо індексації грошового забезпечення військовослужбовця, з огляду на наступне.

90. Постановою № 1013 з 01.12.2015 підвищено посадові оклади працівників бюджетної сфери та пунктом 3 цієї постанови встановлено, що у такому випадку для подальшої індексації саме заробітної плати обчислення індексу споживчих цін починається з січня 2016 року.

91. Тобто, пунктом 3 визначено у повній логічній та структурній відповідності нормам Постанови № 1013, у тому числі новій редакції пункту 10-2 Порядку № 1078, базовий місяць для індексації саме заробітної плати працівникам, яким підвищено оклад з 01.12.2015. При цьому, пунктом 3 не встановлюється базовий місяць (місяць підвищення окладу) для військовослужбовців, оскільки Постановою № 1013 не встановлено підвищення окладу для такої категорії осіб, як військовослужбовці.

92. Суд зазначає, що позивач має право на нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за період до березня 2018 року із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (місяця підвищення або базового місяця) січень 2008 року, оскільки розмір посадового окладу позивача підвищено востаннє в січні 2008 року згідно пункту 13 постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 № 1294.

93. У розглянутому випадку не тільки порушене право позивача на індексацію грошового забезпечення є предметом спору, а й застосування базового місяця для обчислення індексації.

94. В іншому випадку, у разі, якщо суд не надаватиме оцінку правилам щодо визначення місяця підвищення грошового забезпечення (базового місяця), судовий захист порушених прав позивача не буде ефективним, оскільки констатації судом факту порушення права є недостатньо для такого захисту, так як суд має визначити у чому саме полягає таке порушення та обрати належний спосіб судового захисту.

95. Таким чином, оскільки на підставі закону у відповідачів існував обов'язок вчинити конкретні дії на користь позивача у розглянутий період, але цей обов'язок не був виконаний, вказане є проявом бездіяльності.

96. Належним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання відповідачів нарахувати і виплатити на користь позивача індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 28.02.2018 включно із застосуванням місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року.

97. У відповідачів існує обов'язок щодо нарахування та виплати вказаних сум індексації, а суд у розглянутому випадку не може підміняти функції суб'єкта, до повноважень якого входить обчислення та нарахування складових грошового забезпечення.

98. При обранні способу захисту порушеного права судом враховано правовий висновок Верховного Суду, висловлений у постанові від 29.11.2021 у справі № 120/313/20-а (ЄДРСР № 101455086), відповідно до якого за змістом пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, підставою для встановлення чи зміни базового місяця при проведенні індексації грошового забезпечення є підвищення тарифної ставки (окладу) військовослужбовця. Отже, базовий місяць для такої індексації визначається нормативно і відповідач не наділений повноваженнями діяти на свій розсуд, обираючи інакший місяць базовим, ніж той, у якому відбулося підвищення тарифної ставки (окладу). Тому у разі настання визначених законодавством умов, відповідач зобов'язаний вчинити конкретну дію на користь позивача - провести індексацію його грошового забезпечення, враховуючи нормативно визначений базовий місяць. Якщо відповідач цієї дії не вчиняє, останнього можна зобов'язати до її вчинення у судовому порядку.

99. У постанові від 29.11.2021 у справі № 120/313/20-а Верховний Суд звернув увагу:

- стосовно дискреційних повноважень Суд неодноразово зазначав, що такими є повноваження суб'єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною. Прикладом подібних повноважень є повноваження, які закріплені у законодавстві із застосуванням слова «може». У такому випадку дійсно суд не може зобов'язати суб'єкта владних повноважень обрати один з правомірних варіантів поведінки, оскільки який би варіант реалізації повноважень не обрав відповідач, кожен з них буде правомірним, а тому це не порушує будь-чиїх прав;

- водночас повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний і законно обґрунтований варіант поведінки суб'єкта владних повноважень. Тобто, у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов'язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов'язати до цього в судовому порядку. Наведені висновки викладені, зокрема, у постановах Верховного Суду від 13.12.2018 у справі № 802/412/17-а, від 11.04.2018 у справі №806/2208/17;

- також Верховний Суд раніше вже звертав увагу на те, що місяць, у якому відбулося підвищення тарифної ставки (окладу), є базовим для проведення індексації (пункт 26 постанови від 05.02.2020 у справі № 825/565/17).

щодо періоду з 01.03.2018 по 06.02.2019

100. У період з 01.03.2018 по 06.02.2019 позивач проходив службу у військовій частині НОМЕР_2 (01.03.2018 - 28.03.2018) та у військовій частині НОМЕР_3 (29.03.2018 - 06.02.2019).

101. Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 740 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», в редакції від 24.02.2018, яка набрала чинності з 01.03.2018, змінено систему виплати грошового забезпечення військовослужбовцям та розміри тарифних ставок, зокрема, розрахунково збільшено розмір постійних складових грошового забезпечення.

102. Таким чином, з 01.03.2018 визначено інший порядок встановлення та розмір посадового окладу, у зв'язку із чим такий місять є базовим місяцем при подальшому обчисленні розміру грошового забезпечення.

103. Отже, базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення позивача у зв'язку із прийняттям Постанови № 704 є березень 2018 року, оскільки саме в цьому місяці відбулося підвищення розміру посадового окладу у складі грошового забезпечення, за посадою, яку займав позивач.

104. Починаючи з квітня 2018 року для проведення подальшої індексації індекс споживчих цін розраховується наростаючим підсумком до перевищення порогу інфляції.

105. За даними Держкомстату України тільки в грудні 2018 року індекс споживчих цін перевищив 103%, що є підставою для нарахування та виплати індексації грошового забезпечення позивачу у 2018 році саме з вказаного періоду.

106. Суд зазначає, що пунктом 4 Порядку № 1078 визначено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

107. Грошове забезпечення індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

108. Аналіз цієї норми свідчить, що грошове забезпечення військовослужбовців повинно індексуватись у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи.

109. У грудні 2018 року цей показник склав 1921 грн. Тобто індексації підлягало грошове забезпечення в розмірі 1921 грн.

110. Сума, що перевищує цю межу, не індексується, оскільки грошове забезпечення індексується у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

111. Таким чином, доводи позивача про допущення бездіяльності військовою частиною НОМЕР_2 за період з 01.03.2018 по 28.03.2018 та військовою частиною НОМЕР_3 за період з 29.03.2018 по 30.11.2018 є необґрунтованими, зокрема у зв'язку із відсутністю підстав для індексації грошового забезпечення у такий період, отже, позовні вимоги у цій частині не підлягають задоволенню.

112. При цьому, з грудня 2018 року позивачеві військовою частиною НОМЕР_3 нараховані та виплачені суми індексації грошового забезпечення, а саме за грудень 2018 року у розмірі 71,08 грн, за січень 2019 року у розмірі 71,08 грн та за лютий 2019 року (до 06.02.2019) у розмірі 15,23 грн пропорційно часу служби.

113. З огляду на викладене, позовні вимоги за розглянутий період не підлягають задоволенню.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

114. З аналізу матеріалів справи та наведених норм законодавства, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення заявлених позовних вимог.

115. Застосування судом наведених норм права відповідає правовим висновкам Верховного Суду, висловленим у постановах від 23.06.2022 у справі № 120/2399/21-а, 28.06.2022 у справі № 640/8991/21, від 23.08.2022 у справах № 420/11625/21, № 420/11641/21.

116. Керуючись статтями 2, 5, 9, 241-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

117. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; рнокпп НОМЕР_7 ; АДРЕСА_1 ) до Військової частини НОМЕР_1 (код НОМЕР_8 ; АДРЕСА_2 ), Військової частини НОМЕР_2 (код НОМЕР_9 ; АДРЕСА_3 ), Військової частини НОМЕР_3 (код НОМЕР_10 ; АДРЕСА_4 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

118. Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період проходження служби з 01.12.2015 по 02.11.2016 включно із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку грошового забезпечення - січень 2008 року.

119. Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 суми індексації грошового забезпечення за період проходження служби з 01.12.2015 по 02.11.2016 включно із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку грошового забезпечення - січень 2008 року.

120. Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_2 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період проходження служби з 03.11.2016 по 28.02.2018 включно із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку грошового забезпечення - січень 2008 року.

121. Зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 суми індексації грошового забезпечення за період проходження служби з 03.11.2016 по 28.02.2018 включно із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку грошового забезпечення - січень 2008 року.

122. В іншій частині позовних вимог відмовити.

123. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.

Суддя І.О. Верба