Постанова від 29.09.2022 по справі 607/11719/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.09.2022 Справа №607/11719/22

м. Тернопіль

Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Сташків Надія Михайлівна, розглянувши матеріали, які надійшли від Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області Західного офісу Держаудитслужби Державної аудиторської служби України про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , місце фактичного проживання: АДРЕСА_2 , працює: Головне управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області, начальник відділу бухгалтерського обліку та звітності Управління економіки, бухгалтерського обліку та звітності,

за ч. 3 ст.164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИЛА:

Як убачається з протоколу про адміністративне правопорушення №13-05-0037/2022 від 29 серпня 2022 року, ОСОБА_1 , будучи посадовою особою Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області - начальником відділу бухгалтерського обліку та звітності Управління економіки, бухгалтерського обліку та звітності, та будучи відповідно до наказу Головного управління від 03.01.2018 №02-ОД (із змінами та доповненнями, внесеними наказами Головного управління від 28.02.2018 №31-ОД, від 06.07.2020 №81-0Д, від 29.09.2020 №122-ОД, від 27.04.2021 №53-ОД) призначеною членом тендерного комітету Головного управління, допустила порушення щодо невідхилення тендерних пропозицій, які підлягали відхиленню відповідно до закону. Зокрема, за наявних підстав, визначених у пункті 7 частини першої статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 №922-VІІІ (із змінами, далі - Закон №922- VІІІ та з врахуванням норм частини 3 статті 40 Закону №922-VІІІ, не відмовила в участі у переговорних процедурах (UА-2020-10-09-005813-а, UА-2021-05-06-003703-с, №UА-2021-11-09-007652-b) Тернопільській регіональній державній лабораторії Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (далі -ТРДЛ Держпродспоживслужби), яка в розумінні норм пункту 20 частини першої статті 1 Закону №922-VІІІ є пов'язаною особою із Головним управлінням та начальником Головного управління зокрема. Натомість проголосувала за прийняття рішення про запрошення до зазначених переговорних процедур закупівель ТРДЛ Держпродспоживслужби та про укладення договору про закупівлю лабораторних послуг з ТРДЛ Держпродспоживслужби (які в подальшому укладені загалом на суму 2 011 000,00 грн. (договір від 21.10.2020 №9/10 на суму 120 000,00 грн, договірвід 17.05.2021 №8/05 на суму 1 812 000,00 грн, від 22.11.2021 №16/11 на суму 79 000,00 грн), отримано лабораторних послуг та проведено їх оплату на суму 2 011 000,00 грн), про що засвідчують підписи, проставлені у відповідних протоколах засідання тендерного комітету: від 08.10.2020 №106, від 09.10.2020 №107, від 06.05.2021 №18, від 08.11.2021 №53 та від 09.11.2021 №54.

У протоколі зазначено, що вказані порушення виявлені при проведенні ревізії фінансово-господарської діяльності Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області за період з 01.10.2018 по 31.05.2022. Головне управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області (далі - Головне управління) є державною, бюджетною неприбутковою установою, яка підпорядкована Державній службі України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів. Як установлено ревізією та проведеною зустрічною звіркою у ТРДЛ Держпродспоживслужби, Положення про Тернопільську регіональну державну лабораторію Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів затверджено наказом Головного управління від 27.06.2018 №85-од (далі - Положення №85-од).

Відповідно до пункту 1 Положення №85-од, ТРДЛ Держпродспоживслужби є державною установою ветеринарної медицини, підпорядковується Головному управлінню та належить до сфери управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.

Відповідно до Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області, затвердженого наказом Держпродспоживслужби від 24.02.2020 №163 (далі - Положення №163), Головне управління є територіальним органом Держпродспоживслужби та їй підпорядковане. Головному управлінню підпорядковуються установи та організації, що належать до сфери управління Держпродспоживслужби та розташовані на території Тернопільської області.

Пунктами 2 та 3 Положення №85-од визначено, що Лабораторія у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, актами Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України, Президента України, наказами Міністерства аграрної політики та продовольства України, Держпродспоживслужби, Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області та цим Положенням.

Згідно з пунктом 6 Положення №85-од річні плани роботи Лабораторії складаються з урахуванням кількості операторів ринку та підконтрольних Держпродспоживслужбі об'єктів, факторів середовища життєдіяльності, епізоотичного та ветеринарно-санітарного стану тваринництва області, а також інструкцій щодо профілактики та боротьби з хворобами тварин, погоджуються Державним науково-дослідним інститутом з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи і затверджуються Головним управлінням.

Лабораторію очолює директор, який призначається на посаду на умовах контракту Головою Держпродспоживслужби за поданням начальника Головного управління на строк не більше ніж три роки. Директор може бути звільнений з посади Головою Держпродспоживслужби з підстав, визначених законодавством про працю, а також за порушення контракту (пункт 10 Положення).

Відповідно до пунктів 11 та 12 Положення №85, директор Лабораторії розробляє структуру та штатний розпис, які затверджуються начальником Головного управління. Директор Лабораторії має право: надавати начальнику Головного управління рекомендації з питань поліпшення лабораторно-діагностичної роботи; подавати у встановленому порядку Головному управлінню розрахунки щодо потреби асигнувань на утримання Лабораторії, придбання необхідних матеріалів для проведення досліджень (випробувань) та інших витрат.

В періоді, що підлягав ревізії, ТРДЛ Держпродспоживслужби включено до мережі розпорядників та одержувачів бюджетних коштів Головного управління по КПКВ 1209030 «Організація та регулювання діяльності установ в системі Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів», як розпорядника третього рівня.

Також, начальником Головного управління погоджувався розмір премій директору ТРДЛ Держпродспоживслужби.

Таким чином, у розумінні норм пункту 20 частини першої статті 1 Закону №922-VІІІ, ТРДЛ Держпродспоживслужби є пов'язаною особою із Головним управлінням Держпродспоживслужби в Тернопільській області та начальником Головного управління зокрема.

Відповідно до пункту 4.2 Положення про тендерний комітет Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області, затвердженого наказом від 03.01.2018 №02-ОД, за порушення вимог Закону у частині прийнятих рішень, вибору і застосування процедур закупівель відповідальність несуть члени тендерного комітету персонально.

У підсумку, у протоколі зазначено, що порушення щодо невідхилення тендерних пропозицій, які підлягали відхиленню відповідно до закону, зокрема не відмовлено в участі у переговорних процедурах ТРДЛ Держпродспоживслужби, допущено членом тендерного комітету ОСОБА_1 , за що передбачено відповідальність на підставі частини 3 статті 164-14 КУпАП. Порушення вчинені 08.10.2020, 09.10.2020, 06.05.2021, 08.11.2021, 09.11.2021; виявлені - 28.07.2022. Порушення відображені в акті ревізії від 04.08.2022 №08-22/2. Місце вчинення порушення: Головне управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області, що є порушенням норм пункту 7 частини першої статті 17, частини 3 статті 40 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25 12.2015 №922-VІІІ (із змінами) і передбачає відповідальність згідно з частиною 3 статті 164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

У судовому засіданні 12.09.2022р. ОСОБА_1 вини не визнала, пояснила, що не вважає, що Тернопільська регіональна державна лабораторія Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів є пов'язаною з Головним управлінням Держпродспоживслужби в Тернопільській області особою в розумінні вимог п. 20 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про публічні закупівлі». Захисник ОСОБА_1 - Каразейська Є.Д. просила закрити провадження у справі, зіславшись на мотиви, викладені в її письмовому клопотанні.

У розгляді справи оголошено перерву до 29.09.2022р. до 12 год. 30 хв., однак у зазначену дату ОСОБА_1 та її захисник не з'явились, що не перешкоджає розгляду справи в їхній відсутності.

Для вирішення питання про те, чи було вчинено дане правопорушення, та чи винна ОСОБА_1 у його вчиненні, судом досліджено наявні у справі докази:

-протокол про адміністративне правопорушення №13-05-0037/2022 від 29 серпня 2022 року, зміст якого викладено вище;

-акт ревізії фінансово-господарської діяльності Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області за період з 01.10.2018 по 31.05.2022 від 04.08.2022 №08-22/2, проведеної Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області, на стор. 72-76 зазначено про порушення вимог Закону України «Про публічні закупівлі», зокрема:

«В періоді, що підлягав ревізії, за результатами проведених процедур закупівель, між Головним управлінням Держпродспоживслужби в Тернопільській області, як замовником, та Тернопільською регіональною державною лабораторією Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, як виконавцем (далі - ТРДЛ Держпродспоживслужби), укладались договори про закупівлю лабораторних послуг, а саме:

- від 15.05.2018 №11 на суму 3 177 200,00 грн; додаткові угоди від 28.12.2018 №1 та від 18.02.2019 №2 щодо продовження строку дії договору на термін, достатній для проведення процедури закупівлі на початку 2019 року, на суму 166 800,00 гривень. Договір укладено за результатами процедури відкритих торгів за №UА-2018-03-29-000742-а;

- від 10.02.2019 №115 на суму 1 710 300,00 грн; додаткові угоди від 31.12.2019 №1 та від 11.03.2020 №3 щодо продовження строку дії договору на термін, достатній для проведення процедури закупівлі на початку 2020 року, на суму 93 063,00 гривень. Договір укладено за результатами переговорної процедури за № UА-2019-04-26-000894-а, що проведена з підстав - двічі відмінено процедуру відкритих торгів через відсутність достатньої кількості тендерних пропозицій, визначеної законодавством;

- від 10.12.2019 №39 на суму 100 000,00 гривень. Договір укладено за результатами переговорної процедури за № UА-2019-11-27-001851-b, що проведена з підстав - двічі відмінено процедуру відкритих торгів через відсутність достатньої кількості тендерних пропозицій, визначеної законодавством;

- від 27.04.2020 №7/4 на суму 1 700 894,57 грн; додаткові угоди від 31.12.2020 №1 та від 29.01.2021 №2 щодо продовження строку дії договору на термін, достатній для проведення процедури закупівлі на початку 2021 року, на суму 144 400,00 гривень. Договір укладено за результатами переговорної процедури за № UА-2020-04-15-001463- b, що проведена з підстав - двічі відмінено процедуру відкритих торгів через відсутність достатньої кількості тендерних пропозицій, визначеної законодавством;

- від 21.10.2020 №9/10 на суму 120 000,00 гривень. Договір укладено за результатами переговорної процедури за № UА-2020-10-09-005813-а, що проведена з підстав - двічі відмінено процедуру відкритих торгів через відсутність достатньої кількості тендерних пропозицій, визначеної законодавством;

- від 17.05.2021 №8/05 на суму 1 812 000,00 гривень. Договір укладено за результатами переговорної процедури за № UА-2021-05-06-003703-с, що проведена з підстав - двічі відмінено процедуру відкритих торгів через відсутність достатньої кількості тендерних пропозицій, визначеної законодавством;

- від 22.11.2021 №16/11 на суму 79 000,00 гривень. Договір укладено за результатами переговорної процедури за № UА-2021-11-09-007652-b, що проведена з підстав - двічі відмінено процедуру відкритих торгів через відсутність достатньої кількості тендерних пропозицій, визначеної законодавством;

- від 08.02.2022 №5/02 на суму 1 878 600,00 грн; додаткова угода від 22.03.2022 №1 щодо зменшення обсягу закупівель до 1 458 340,38 гривень. Договір укладено за результатами процедури відкритих торгів за №UA-2022-01-06-002920-с.

Аналізом наявності підстав щодо застосування зазначених процедур закупівель, прийняття/відхилення пропозицій ТРДЛ Держпродспоживслужби встановлено наступне.

Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення публічних закупівель» від 19.09.2019 №114-ІХ, внесено зміни до Закону України «Про публічні закупівлі» та викладено його у новій редакції, яка введена в дію через шість місяців з дня його опублікування (19.10.2019) - з 20.04.2020.

Зазначеним Законом викладено у новій редакції зокрема і норми щодо підстав для відмови в участі у процедурі закупівлі.

Так відповідно до пункту 7 частини першої статті 17 Закону №922-VIII (в редакції до 19.04.2020 включно), Замовник приймає рішення про відмову учаснику в участі у процедурі закупівлі та зобов'язаний відхилити тендерну пропозицію учасника в разі, якщо тендерна пропозиція подана учасником процедури закупівлі, який є пов'язаною особою з іншими учасниками процедури закупівлі та/або з членом (членами) тендерного комітету, уповноваженою особою (особами) замовника.

Відповідно до пункту 7 частини першої статті 17 Закону №922-VIII (в редакції Закону №114-ІХ від 19.09.2019, що введена в дію з 20.04.2020), Замовник приймає рішення про відмову учаснику в участі у процедурі закупівлі та зобов'язаний відхилити тендерну пропозицію учасника або відмовити в участі у переговорній процедурі закупівлі (крім випадків, зазначених у пунктах 2, 4, 5 частини другої статті 40 цього Закону) в разі, якщо тендерна пропозиція подана учасником конкурентної процедури закупівлі або участь у переговорній процедурі бере учасник, який є пов'язаною особою з іншими учасниками процедури закупівлі та/або з уповноваженою особою (особами), та/або з керівником замовника.

Згідно з пунктом 20 частини першої статті 1 Закону №922-VIII, пов'язана особа - особа, яка для цілей цього Закону відповідає зокрема таким ознакам:

*юридична особа, яка здійснює контроль над учасником процедури закупівлі або контролюється учасником процедури закупівлі, або перебуває під спільним контролем з учасником процедури закупівлі;

*фізична особа - уповноважена особа замовника, керівник замовника та/або члени їхніх сімей, які здійснюють контроль над учасниками процедури закупівлі або уповноважені здійснювати від імені учасника процедури закупівлі юридичні дії, спрямовані на встановлення, зміну або припинення цивільно-правових відносин.

Під здійсненням контролю розуміється можливість здійснення вирішального впливу на господарську діяльність учасника процедури закупівлі. Такий вплив може здійснюватися безпосередньо або через інших фізичних чи юридичних осіб, зокрема, шляхом реалізації права володіння або користування всіма їхніми активами чи їх значною часткою, права вирішального впливу на формування складу або результати голосування, а також можливість визначати умови господарської діяльності, надавати обов'язкові до виконання вказівки або виконувати функції органу управління учасника процедури закупівлі, або володіння часткою (паєм, пакетом акцій), що становить не менше 25 відсотків статутного капіталу учасника процедури закупівлі.

Як встановлено ревізією та проведеною зустрічною звіркою у ТРДЛ Держпродспоживслужби, Положення про Тернопільську регіональну державну лабораторію Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів затверджено наказом Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області від 27.06.2018 №85-од (далі - Положення №85-од).

Відповідно до пункту 1 Положення №85-од, ТРДЛ Держпродспоживслужби є державною установою ветеринарної медицини, підпорядковується Головному управлінню Держпродспоживслужби в Тернопільській області (далі - Головне управління) та належить до сфери управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.

Відповідно до Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області, затвердженого наказом Держпродспоживслужби від 24.02.2020 №163 (далі - Положення №163), Головне управління є територіальним органом Держпродспоживслужби та їй підпорядковане. Головному управлінню підпорядковуються установи та організації, що належать до сфери управління Держпродспоживслужби та розташовані на території Тернопільської області.

Пунктами 2 та 3 Положення №85-од визначено, що Лабораторія у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, актами Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України, Президента України, наказами Міністерства аграрної політики та продовольства України, Держпродспоживслужби, Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області та цим Положенням і має бути акредитована національним органом України з акредитації та/або іноземним органом з акредитації, який є повним членом ILAC - міжнародної організації зі співробітництва в галузі акредитації лабораторій, відповідно до стандартів ISO/IEC 17025, ДСТУ ISO 17025 або інших стандартів, якими їх замінено.

Згідно з пунктом 6 Положення річні плани роботи Лабораторії складаються з урахуванням кількості операторів ринку та підконтрольних Держпродспоживслужбі об'єктів, факторів середовища життєдіяльності, епізоотичного та ветеринарно-санітарного стану тваринництва області, а також інструкцій щодо профілактики та боротьби з хворобами тварин, погоджуються Державним науково-дослідним інститутом з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи і затверджуються Головним управлінням.

Лабораторію очолює директор, який призначається на посаду на умовах контракту Головою Держпродспоживслужби за поданням начальника Головного управління на строк не більше ніж три роки. Директор може бути звільнений з посади Головою Держпродспоживслужби з підстав, визначених законодавством про працю, а також за порушення контракту (пункт 10 Положення).

Відповідно до пунктів 11 та 12 Положення, директор Лабораторії розробляє структуру та штатний розпис, які затверджуються начальником Головного управління. Директор Лабораторії має право: надавати начальнику Головного управління рекомендації з питань поліпшення лабораторно-діагностичної роботи; подавати у встановленому порядку Головному управлінню розрахунки щодо потреби асигнувань на утримання Лабораторії, придбання необхідних матеріалів для проведення досліджень (випробувань) та інших витрат.

Також, начальником Головного управління погоджувався розмір премій директору ТРДЛ Держпродспоживслужби.

Отже, в розумінні норм пункту 20 частини першої статті 1 Закону №922-VIII, ТРДЛ Держпродспоживслужби є пов'язаною особою із Головним управлінням Держпродспоживслужби в Тернопільській області та начальником Головного управління зокрема.

Таким чином, Головним управлінням Держпродспоживслужби в Тернопільській області за наявних підстав, визначених у пункті 7 частини першої статті 17 Закону №922-VIII та з врахуванням норм частини 3 статті 40 Закону №922-VIII, не відмовлено в участі у переговорних процедурах (№UA-2020-10-09-005813-а, №UA-2021-05-06-003703-c, №UA-2021-ll-09-007652-b) ТРДЛ Держпродспоживслужби, а прийнято рішення про намір укласти договір. На порушення норм пункту 1 частини першої статті 31 Закону №922-VIII не відхилено пропозицію ТРДЛ Держпродспоживслужби (процедура відкритих торгів за №UA-2022-01-06-002920-c), за наявних підстав, визначених у пункті 7 частини першої статті 17 Закону №922-VIII, а визначено переможцем закупівлі.

За результатами переговорних процедур за №UA-2020-10-09-005813-a, №UA-2021-05-06-003703-c, №UA-2021-11-09-007652-b укладено договорів про закупівлі загалом на суму 2 011 000,00 грн, отримано лабораторних послуг та проведено їх оплату на суму 2 011 000,00 грн (2020 рік - 120 000,00 грн, 2021 рік - 1 891 000,00 грн).

За результатами процедури відкритих торгів за №UA-2022-01-06-002920-с укладено договір про закупівлю, з врахуванням додаткової угоди, на суму 1 458 340,38 гривень. Протягом січня-травня 2022 року отримано послуг на суму 162 980,52 грн, з яких оплачено 7 850,77 грн та відповідно станом на 31.05.2022 по розрахунках з ТРДЛ Держпродспоживслужби відображено кредиторську заборгованість в сумі 155 129,75 гривень.

Відповідно до пункту 4.2 Положення про тендерний комітет Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області, затвердженого наказом від 03.01.2018 №02-ОД, за порушення вимог Закону у частині прийнятих рішень, вибору і застосування процедур закупівель, відповідальність несуть члени тендерного комітету персонально.

Відповідно до Положення про уповноважених осіб, затвердженого наказом Головного управління від 06.01.2022 №02-ОД, уповноважена особа несе персональну відповідальність за порушення вимог, установлених Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання.

Таким чином, відповідальними за допущені порушення є члени тендерного комітету, якими не відмовлено в участі у переговорній процедурі ТРДЛ Держпродспоживслужби, а прийнято рішення про намір укласти договір, а саме:

- по переговорній процедурі за № UА-2020-10-09-005813-а: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_1 , ОСОБА_6 (протоколи засідання тендерного комітету від 08.10.2020 №106 та від 09.10.2020 №107). Договір про закупівлю від 21.10.2020 №9/10 підписано першим заступником начальника Головного управління Богоносом В. В.;

- по переговорній процедурі за № UА-2021 -05-06-003703-с: ОСОБА_7 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_1 , ОСОБА_6 (протоколи засідання тендерного комітету від 29.04.2021 №16 та від 06.05.2021 №18). Договір про закупівлю від 17.05.2021 №8/05 підписано начальником Головного управління ОСОБА_10 ;

- по переговорній процедурі за № UА-2021-11-09-007652- b: ОСОБА_11 , ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_1 , ОСОБА_4 (протоколи засідання тендерного комітету від 08.11.2021 №53 та від 09.11.2021 №54). Договір про закупівлю від 22.11.2021 №16/11 підписано начальником Головного управління Рогальським І. О.

По процедурі відкритих торгів за № UА-2022-01-06-002920-с відповідальною за допущене порушення є уповноважена особа ОСОБА_8 , якою прийнято рішення про визначення переможця та про намір укласти договір з ТРДЛ Держпродспоживслужби, а не відхилено пропозицію згаданого учасника (протокол щодо прийняття рішення уповноваженою особою від 27.01.2022 б/н). Договір про закупівлю від 08.02.2022 №5/02 підписано начальником Головного управління Рогальським І. О.»

-заперечення до акта ревізії фінансово-господарської діяльності Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області за період з 01.10.2018 по 31.05.2022 від 04.08.2022 №08-22/2, надані заступником начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області І.Павлишином та начальником управління економіки бухгалтерського обліку та звітності - головним бухгалтером І.Корнят від 15.08.2022р., в яких зазначено, що з приводу порушень, які викладені ревізорами на стор. 72-73 вони не погоджуються, оскільки укладання договорів по проведених процедурах було вимушеним кроком, оскільки проведення необхідних досліджень, що планувались для закупівлі, є спеціалізованими та їх може зробити обмежене коло суб'єктів господарювання. В Тернопільській області уповноваженою лабораторією, яка може провести такі дослідження та має відповідну акредитацію, є лише Тернопільська регіональна державна лабораторія Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів. Укладення договору з переможцем процедури закупівлі є обов'язком замовника. Крім того, договори були підписані відповідно до ч. 1 ст. 22 Бюджетного кодексу України з метою належного виконання бюджетної програми за КФКВК 1209040 в частині проведення всіх необхідних досліджень та виконання паспорту бюджетної програми. ТРДЛ Держпродспоживслужби відповідно до Положення підпорядковується Головному управлінню Держпродспоживслужби в Тернопільській області та належить до сфери управління Державної служби України з питань безпеченості харчових продуктів та захисту споживачів, але ні голова Держпродспоживслужби, ані начальник Головного управління не уповноважені укладати договори чи приймати рішення у тендерах тощо. Їхня компетенція обмежується фактично призначенням на посаду та звільненням з посади директора лабораторії. Держаудитслужба вказує на пов'язаність керівника замовника з учасником процедури закупівлі, хоча відповідно до ст. 17 Закону України «Про публічні закупівлі» підставою для відхилення не може бути пов'язаність учасника процедури закупівлі з керівником замовника, а виключно з членами тендерного комітету (уповноваженими особами замовника);

-висновок на заперечення до акта ревізії фінансово-господарської діяльності Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області за період з 01.10.2018 по 31.05.2022 від 04.08.2022 №08-22/2, затверджений начальником Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області 29 серпня 2022 року, в якому зазначено, що заперечення щодо порушень, які викладені ревізорами на стор. 72-73, не приймаються, оскільки в розумінні норм пункту 20 частини першої статті 1 Закону №922-VІІІ Тернопільська регіональна державна лабораторія Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів є пов'язаною особою з Головним управлінням Держпродспоживслужби в Тернопільській області. Заперечення не спростовують задокументовані в акті ревізії факти підпорядкування ТРДЛ Держпродспоживслужби Головному управлінню, яке очолює начальник, який: затверджує ТРДЛ Держпродспоживслужби кошториси як розпоряднику нижчого рівня, річні плани роботи Лабораторії, вносить пропозиції щодо призначення директора Лабораторії, погоджує розмір його премії та здійснює інші функції як керівник органу, якому підпорядковуються установи та організації, що належать до сфери управління Держпродспоживслужби та розташовані не території Тернопільської області;

-Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області, затверджене наказом Держпродспоживслужби від 24.02.2020 №163 (далі - Положення №163), у п. 1 якого зазначено: Головне управління є територіальним органом Держпродспоживслужби та їй підпорядковане. Головному управлінню підпорядковуються установи та організації, що належать до сфери управління Держпродспоживслужби та розташовані на території Тернопільської області;

-наказ № 02-ОД від 03.01.2018р. «Про створення тендерного комітету та затвердження Положення про тендерний комітет» з додатком 1 до цього наказу, згідно з яким головою тендерного комітету є ОСОБА_2 , а членами - ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_4 , ОСОБА_1 , ОСОБА_6 , та додатком 2 - Положення про тендерний комітет Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області, яким визначені засади діяльності тендерного комітету, права та обов'язки та відповідальність;

-наказ № 122-ОД від 29.09.2020р., згідно з яким до складу тендерного комітету введено ОСОБА_11 та призначено її головою тендерного комітету;

-наказ № 38-од від 28.04.2020р., згідно з яким затверджено положення про уповноважену особу (осіб) на організацію та проведення спрощених закупівель Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області;

-наказ № 02-ОД від 06.01.2022р., згідно з яким затверджено положення про уповноважених осіб, а наказ № 02-ОД від 03.01.2018р. визнано таким, що втратив чинність. У додатку 2 міститься перелік уповноважених осіб Головного управління, на яких покладено обов'язок проведення державних закупівель: ОСОБА_11 (голова тендерного комітету), ОСОБА_8 , ОСОБА_3 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 ;

-протокол засідання комітету з конкурсних торгів Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області № 106 від 08.10.2020р., згідно з яким вирішено провести переговорну процедуру на закупівлю послуг ДК 021:2015:71900000-7 - лабораторні послуги (проведення лабораторних випробувань, вимірювань, досліджень та експертизи під час здійснення державного контролю (нагляду) за дотриманням вимог щодо безпечності харчових продуктів та окремих показників якості);

-протокол засідання комітету з конкурсних торгів Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області № 107 від 09.10.2020р., згідно з яким тендерним комітетом у складі: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_1 , ОСОБА_6 вирішено укласти договір на закупівлю послуг ДК 021:2015:71900000-7 з Тернопільською регіональною державною лабораторією Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів;

-договір про закупівлю № 9/10 від 21.10.2020р. між Головним управлінням Держпродспоживслужби в Тернопільській області та Тернопільською регіональною державною лабораторією Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів на послуги ДК 021:2015:71900000-7 - лабораторні послуги (проведення лабораторних випробувань, вимірювань, досліджень та експертизи під час здійснення державного контролю (нагляду) за дотриманням вимог щодо безпечності харчових продуктів та окремих показників якості). Ціна договору - 120000 грн.;

-протокол засідання комітету з конкурсних торгів Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області № 16 від 29.04.2021р., згідно з яким вирішено провести переговорну процедуру на закупівлю послуг ДК 021:2015:71900000-7 - лабораторні послуги (проведення лабораторних випробувань, вимірювань, досліджень та експертизи під час здійснення державного контролю (нагляду) за дотриманням вимог щодо безпечності харчових продуктів та окремих показників якості);

-протокол засідання комітету з конкурсних торгів Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області № 18 від 06.05.2021р., згідно з яким тендерним комітетом у складі: ОСОБА_11 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_1 , ОСОБА_6 вирішено укласти договір на закупівлю послуг ДК 021:2015:71900000-7 з Тернопільською регіональною державною лабораторією Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів;

-договір про закупівлю № 8/05 від 17.05.2021р. між Головним управлінням Держпродспоживслужби в Тернопільській області та Тернопільською регіональною державною лабораторією Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів на послуги ДК 021:2015:71900000-7 - лабораторні послуги (проведення лабораторних випробувань, вимірювань, досліджень та експертизи під час здійснення державного контролю (нагляду) за дотриманням вимог щодо безпечності харчових продуктів та окремих показників якості). Ціна договору - 1812000 грн.;

-протокол засідання комітету з конкурсних торгів Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області № 53 від 08.11.2021р., згідно з яким вирішено провести переговорну процедуру на закупівлю послуг ДК 021:2015:71900000-7 - лабораторні послуги (проведення лабораторних випробувань, вимірювань, досліджень та експертизи під час здійснення державного контролю (нагляду) за дотриманням вимог щодо безпечності харчових продуктів та окремих показників якості);

-протокол засідання комітету з конкурсних торгів Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області № 54 від 09.11.2021р., згідно з яким тендерним комітетом у складі: ОСОБА_11 , ОСОБА_3 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_1 , ОСОБА_4 вирішено укласти договір на закупівлю послуг ДК 021:2015:71900000-7 з Тернопільською регіональною державною лабораторією Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів;

-договір про надання послуг № 16/11 від 22.11.2021р. між Головним управлінням Держпродспоживслужби в Тернопільській області та Тернопільською регіональною державною лабораторією Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів на послуги ДК 021:2015:71900000-7 - лабораторні послуги (проведення лабораторних випробувань, вимірювань, досліджень та експертизи під час здійснення державного контролю (нагляду) за дотриманням вимог щодо безпечності харчових продуктів та окремих показників якості). Ціна договору - 79000 грн.;

-протокол щодо прийняття рішення уповноваженою особою від 27.01.2022р., за підписом уповноваженої особи ОСОБА_14 , згідно з яким визначено переможцем відкритих торгів згідно з предметом закупівлі, код ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник» - 021:2015:71900000-7 - лабораторні послуги за ідентифікатором закупівлі UA-2022-01-06-002920-c учасника - Тернопільську регіональну державну лабораторію Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів із сумою 1878600 грн.;

-договір про закупівлю № 5/02 від 08.02.2022р. між Головним управлінням Держпродспоживслужби в Тернопільській області та Тернопільською регіональною державною лабораторією Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів на послуги ДК 021:2015:71900000-7 - лабораторні послуги (проведення лабораторних випробувань, вимірювань, досліджень та експертизи під час здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог щодо безпечності харчових продуктів та окремих показників якості). Ціна договору - 1878600 грн., з додатковою угодою до нього, ціну в якому зазначено 1458340,38 грн.;

-довідка Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області Західного офісу Держаудитслужби № 08-23/3з від 06.07.2022р. зустрічної звірки документального та фактичного підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків з Тернопільською регіональною державною лабораторією Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області за період з 01.10.2018 по 31.05.2022, у якій зазначено, що для надання лабораторних послуг між ТРДЛ Держпродспоживслужби та Головним управлінням Держпродспоживслужби в Тернопільській області укладено наступні договори про закупівлі:

- від 15.05.2018 №11 на суму 3 177 200,00 грн; додаткові угоди від 28.12.201 №1 та від 18.02.2019 №2 щодо продовження строку дії договору на термін, достатній для проведення процедури закупівлі на початку 2019 року, на суму 166 800,00 грн;

- від 10.02.2019 №115 на суму 1 710 300,00 грн; додаткові угоди від 31.12.2019 №1 та від 11.03.2020 №3 щодо продовження строку дії договору на термін, достатній для проведення процедури закупівлі на початку 2020 року, на суму 93 063,00 грн;

- від 10.12.2019 №39 на суму 100 000,00 грн;

- від 27.04.2020 №7/4 на суму 1 700 894,57 грн; додаткові угоди від 31.12.2020 №1 та від 29.01.2021 №2 щодо продовження строку дії договору на термін, достатній для проведення процедури закупівлі на початку 2021 року, на суму 144 400,00 грн;

- від 21.10.2020 №9/10 на суму 120 000,00 грн;

- від 17.05.2021 №8/05 на суму 1 812 000,00 грн;

- від 22.11.2021 №16/11 на суму 79 000,00 грн;

- від 08.02.2022 №5/02 на суму 1 878 600,00 грн; додаткова угода від 22.03.2022 №1 щодо зменшення обсягу закупівель до 1 458 340,38 гривень.

Умовами зазначених договорів передбачено надання лабораторних послуг згідно з Специфікацією, яка є невід'ємною частиною таких договорів;

-Положення про Тернопільську регіональну державну лабораторію Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затверджене наказом Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області від 27 червня 2018 року № 85-од, згідно з п. 1 якого Тернопільська регіональна державна лабораторія Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів є державною установою ветеринарної медицини, яка створена відповідно до Закону України «Про ветеринарну медицину», «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» та підпорядковується Головному управлінню та належить до сфери управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.

Пунктом 2 Положення №85-од визначено, що Лабораторія у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, актами Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України, Президента України, наказами Міністерства аграрної політики та продовольства України, Держпродспоживслужби, Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області та цим Положенням і має бути акредитована відповідно до стандартів.

Згідно з пунктом 6 Положення №85-од річні плани роботи Лабораторії складаються з урахуванням кількості операторів ринку та підконтрольних Держпродспоживслужбі об'єктів, факторів середовища життєдіяльності, епізоотичного та ветеринарно-санітарного стану тваринництва області, а також інструкцій щодо профілактики та боротьби з хворобами тварин, погоджуються Державним науково-дослідним інститутом з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи і затверджуються Головним управлінням.

Лабораторію очолює директор, який призначається на посаду на умовах контракту Головою Держпродспоживслужби за поданням начальника Головного управління на строк не більше ніж три роки. Директор може бути звільнений з посади Головою Держпродспоживслужби з підстав, визначених законодавством про працю, а також за порушення контракту (пункт 10 Положення).

Відповідно до пунктів 11 та 12 Положення №85, директор Лабораторії розробляє структуру та штатний розпис, які затверджуються начальником Головного управління. Директор Лабораторії має право: надавати начальнику Головного управління рекомендації з питань поліпшення лабораторно-діагностичної роботи; подавати у встановленому порядку Головному управлінню розрахунки щодо потреби асигнувань на утримання Лабораторії, придбання необхідних матеріалів для проведення досліджень (випробувань) та інших витрат;

-довідка про лабораторні послуги, які надані ТРДЛ Держпродспоживслужби на замовлення Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області та відсутні в специфікаціях до договорів про закупівлю, у якій міститься перелік видів таких послуг;

-пояснення начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області І.Рогальського від 28.07.2022р., в яких зазначено, що в Тернопільській області уповноваженою лабораторією на виконання випробувань для державного контролю є лише ТРДЛ Держпродспоживслужби, укладення договорів із якою в першу чергу пов'язано з відсутністю конкуренції та технічною неможливістю доставлення зразків для проведення досліджень у інші області у зв'язку з тим, що час транспортування до лабораторії зразків продукції, що швидко псується, повинен становити не більше 2 годин.

Частиною 3 статті 164-14 КУпАП передбачено відповідальність за придбання товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель/спрощених закупівель відповідно до вимог закону; застосування конкурентного діалогу або торгів з обмеженою участю, або переговорної процедури закупівлі на умовах, не передбачених законом; невідхилення тендерних пропозицій, які підлягали відхиленню відповідно до закону; відхилення тендерних пропозицій на підставах, не передбачених законом або не у відповідності до вимог закону (безпідставне відхилення); укладення з учасником, який став переможцем процедури закупівлі, договору про закупівлю, умови якого не відповідають вимогам тендерної документації та/або тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі; внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у випадках, не передбачених законом; внесення недостовірних персональних даних до електронної системи закупівель та неоновлення у разі їх зміни; порушення строків оприлюднення тендерної документації.

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення №13-05-0037/2022 від 29 серпня 2022 року дії ОСОБА_1 кваліфіковано згідно з ч. 3 ст. 164-14 КУпАП як невідхилення тендерних пропозицій, які підлягали відхиленню відповідно до закону.

Відповідно до пункту 7 частини першої статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі» №922-VIII, замовник приймає рішення про відмову учаснику в участі у процедурі закупівлі та зобов'язаний відхилити тендерну пропозицію учасника або відмовити в участі у переговорній процедурі закупівлі (крім випадків, зазначених у пунктах 2, 4, 5 частини другої статті 40 цього Закону) в разі, якщо тендерна пропозиція подана учасником конкурентної процедури закупівлі або участь у переговорній процедурі бере учасник, який є пов'язаною особою з іншими учасниками процедури закупівлі та/або з уповноваженою особою (особами), та/або з керівником замовника.

Згідно з ч. 3 ст. 40 цього Закону замовник (крім випадків, зазначених у пунктах 2, 4, 5 частини другої цієї статті) під час проведення переговорів вимагає від учасника (учасників) надати підтвердження про відсутність підстав для відмови йому (їм) в участі у процедурі закупівлі відповідно до частини першої статті 17 цього Закону.

Згідно з пунктом 20 частини першої статті 1 Закону №922-VIII пов'язана особа - особа, яка для цілей цього Закону відповідає будь-якій із таких ознак:

юридична особа, яка здійснює контроль над учасником процедури закупівлі або контролюється учасником процедури закупівлі, або перебуває під спільним контролем з учасником процедури закупівлі;

фізична особа або члени її сім'ї, які здійснюють контроль над учасником процедури закупівлі;

службова (посадова) особа учасника процедури закупівлі, уповноважена здійснювати від імені учасника процедури закупівлі юридичні дії, спрямовані на встановлення, зміну або припинення цивільно-правових відносин, а також члени сім'ї такої службової (посадової) особи;

фізична особа - уповноважена особа замовника, керівник замовника та/або члени їхніх сімей, які здійснюють контроль над учасниками процедури закупівлі або уповноважені здійснювати від імені учасника процедури закупівлі юридичні дії, спрямовані на встановлення, зміну або припинення цивільно-правових відносин.

Під здійсненням контролю розуміється можливість здійснення вирішального впливу на господарську діяльність учасника процедури закупівлі. Такий вплив може здійснюватися безпосередньо або через інших фізичних чи юридичних осіб, зокрема, шляхом реалізації права володіння або користування всіма їхніми активами чи їх значною часткою, права вирішального впливу на формування складу або результати голосування, а також можливість визначати умови господарської діяльності, надавати обов'язкові до виконання вказівки або виконувати функції органу управління учасника процедури закупівлі, або володіння часткою (паєм, пакетом акцій), що становить не менше 25 відсотків статутного капіталу учасника процедури закупівлі.

У протоколі про адміністративне правопорушення №13-05-0037/2022 від 29 серпня 2022 року зроблено висновок про те, що Тернопільська регіональна державна лабораторія Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів є пов'язаною особою з Головним управлінням Держпродспоживслужби в Тернопільській області на тій підставі, що:

- відповідно до Положення №163 Головне управління є територіальним органом Держпродспоживслужби та їй підпорядковане, Головному управлінню підпорядковуються установи та організації, що належать до сфери управління Держпродспоживслужби та розташовані на території Тернопільської області;

- відповідно до пункту 1 Положення №85-од ТРДЛ Держпродспоживслужби підпорядковується Головному управлінню та належить до сфери управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів;

- згідно із цим же Положенням:

- Лабораторія у своїй діяльності керується наказами Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області;

- річні плани роботи Лабораторії затверджуються Головним управлінням;

- Лабораторію очолює директор, який призначається на посаду Головою Держпродспоживслужби за поданням начальника Головного управління;

- директор Лабораторії розробляє структуру та штатний розпис, які затверджуються начальником Головного управління;

- директор Лабораторії має право надавати начальнику Головного управління рекомендації з питань поліпшення лабораторно-діагностичної роботи, подавати у встановленому порядку Головному управлінню розрахунки щодо потреби асигнувань на утримання Лабораторії, придбання необхідних матеріалів для проведення досліджень (випробувань) та інших витрат.

Проаналізувавши зміст цих Положень у контексті поняття «пов'язаної особи» та поняття «здійснення контролю», визначення яких наведено у п. 20 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про публічні закупівлі», та зміст протоколу про адміністративне правопорушення, суд не може стверджувати про те, що ОСОБА_1 , будучи членом тендерного комітету, була достеменно обізнаною, що Тернопільська регіональна державна лабораторія Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів у розумінні п. 20 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про публічні закупівлі» є пов'язаною особою з Головним управлінням Держпродспоживслужби в Тернопільській області.

Так, у протоколі не зазначено, за якою саме із ознак, передбачених п. 20 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про публічні закупівлі», а саме:

1) юридична особа:

- здійснює контроль над учасником процедури закупівлі

або

- контролюється учасником процедури закупівлі

або

- перебуває під спільним контролем з учасником процедури закупівлі;

2) фізична особа або члени її сім'ї - здійснюють контроль над учасником процедури закупівлі;

3) службова (посадова) особа учасника процедури закупівлі - уповноважена здійснювати від імені учасника процедури закупівлі юридичні дії, спрямовані на встановлення, зміну або припинення цивільно-правових відносин чи члени сім'ї такої службової (посадової) особи;

4) фізична особа - уповноважена особа замовника, керівник замовника та/або члени їхніх сімей:

- здійснюють контроль над учасниками процедури закупівлі

або

- уповноважені здійснювати від імені учасника процедури закупівлі юридичні дії, спрямовані на встановлення, зміну або припинення цивільно-правових відносин, -

зроблено висновок про пов'язаність ТРДЛ Держспоживслужби та Головного управління.

Також, у матеріалах справи відсутні докази про те, що Головне управління здійснює контроль, зокрема може здійснювати вирішальний вплив на господарську діяльність ТРДЛ Держспоживслужби, тобто здійснює безпосередньо або через інших фізичних чи юридичних осіб, зокрема, шляхом реалізації права володіння або користування всіма їхніми активами чи їх значною часткою, права вирішального впливу на формування складу або результати голосування, а також можливість визначати умови господарської діяльності, надавати обов'язкові до виконання вказівки або виконувати функції органу управління учасника процедури закупівлі, або володіння часткою (паєм, пакетом акцій), що становить не менше 25 відсотків статутного капіталу учасника процедури закупівлі.

Відносини підпорядкування чи віднесення до сфери управління, як це зазначено в Положенні №85-од та Положенні №163, а також правовідносини між ТРДЛ Держспоживслужби та Головним управлінням, у яких: Лабораторія у своїй діяльності керується наказами Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області; річні плани роботи Лабораторії затверджуються Головним управлінням; Лабораторію очолює директор, який призначається на посаду Головою Держпродспоживслужби за поданням начальника Головного управління; директор Лабораторії розробляє структуру та штатний розпис, які затверджуються начальником Головного управління; директор Лабораторії має право надавати начальнику Головного управління рекомендації з питань поліпшення лабораторно-діагностичної роботи, подавати у встановленому порядку Головному управлінню розрахунки щодо потреби асигнувань на утримання Лабораторії, придбання необхідних матеріалів для проведення досліджень (випробувань) та інших витрат - не свідчать про здійснення Головним управлінням контролю над ТРДЛ Держспоживслужби в розумінні вимог п. 20 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про публічні закупівлі», оскільки наведене в ньому визначення поняття здійснення контролю не містить посилання на будь-які інші альтернативні види впливу, про які не зазначено у цьому визначенні, а також не вказують на наявність інших ознак, за якими п. 20 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про публічні закупівлі» визначає, чи є особа пов'язаною особою для цілей цього Закону.

Стверджувати за таких обставин, що ОСОБА_1 , будучи членом тендерного комітету, була достеменно обізнаною, що Тернопільська регіональна державна лабораторія Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів у розумінні п. 20 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про публічні закупівлі» є пов'язаною особою з Головним управлінням Держпродспоживслужби в Тернопільській області, і, знаючи це, не відхилила тендерних пропозицій, які підлягали відхиленню відповідно до п. 7 ч. 1 статті 17 цього Закону, відтак її дії мають бути кваліфіковані як адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 164-14 КУпАП, суд не може.

Головним обов'язком держави є утвердження та забезпечення прав і свобод людини; забезпечення прав і свобод, крім усього іншого, потребує, зокрема, законодавчого закріплення механізмів (процедур), які створюють реальні можливості для здійснення кожним громадянином прав і свобод (Рішення Конституційного Суду України від 24 грудня 2004 року № 22-рп/2004).

Однією зі складових принципу верховенства права є гарантія застосування судом найбільш сприятливого для особи тлумачення закону.

Дотримання принципу верховенства права можливе лише за умови застосування судами під час розгляду та вирішення справ законодавчого акта, який відповідає критерію «якості закону».

Закон України «Про публічні закупівлі» не містить чіткого й однозначного визначення поняття «пов'язаної особи». Для того, щоб з'ясувати його визначення, необхідно встановити наявність певних ознак, які зіставити з визначенням поняття «здійснення контролю», або відшукати у діяльності особи наявність певних юридичних дій від імені учасника процедури закупівлі, спрямованих на встановлення, зміну або припинення цивільно-правових відносин.

Даних про те, за якою саме з ознак, передбачених п. 20 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про публічні закупівлі», Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області Західного офісу Держаудитслужби зробило висновок про те, що Тернопільська регіональна державна лабораторія Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів є пов'язаною особою з Головним управлінням Держпродспоживслужби в Тернопільській області, протокол про адміністративне правопорушення №13-05-0037/2022 від 29 серпня 2022 року не містить.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 22.12.2010 року № 23-рп/ 2010 адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтується на конституційних принципах і правових презумпціях, у тому числі, й закріпленій у статті 62 Конституції України презумпції невинуватості.

Відповідна позиція Конституційного Суду України узгоджується з правовими позиціями Європейського Суду з прав людини, практика якого при розгляді справ судами в обов'язковому порядку використовується як джерело права відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини». Зокрема, в рішенні від 10 лютого 1995 року у справі «Аллене де Рібемон проти Франції», Європейський Суд зазначив, що презумпція невинуватості насамперед є процесуальною гарантією у кримінальних справах, але сфера застосування цього принципу значно ширша: презумпція невинуватості обов'язкова не тільки для кримінального суду, який вирішує питання про обґрунтованість обвинувачення, а й для всіх інших суспільних відносин. Презумпція невинуватості є одним із аспектів справедливого судового розгляду.

Практика Європейського Суду вказує на те, що обов'язок адміністративного органу нести тягар доказування є складовою презумпції невинуватості і звільняє особу від обов'язку доводити свою непричетність до вчинення порушення.

У справах «Малофєєва проти Росії» («Malofeyeva v.Russia», рішення від 30.05.2013, заява № 36673/04) та «Карелін проти Росії» («Karelin v.Russia», заява № 926/08, рішення від 20.09.2016) ЄСПЛ, серед іншого, зазначив, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).

Європейський суд з прав людини в своїх рішеннях, зокрема, у справах «Кобець проти України» від 14.02.2008, «Берктай проти Туреччини» від 08.02.2001, «Леванте проти Латвії» від 07.11.2002, неодноразово вказує, що оцінюючи докази, суд застосовує принцип доведення «за відсутності розумних підстав для сумніву», що може бути результатом цілої низки ознак або достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою неспростовних презумпцій.

Сам по собі протокол про адміністративне правопорушення, без наявних інших доказів, які б підтверджували обставини, викладені у ньому, не є беззаперечним доказом вини особи в тому чи іншому діянні.

Відповідно до ст. 62 Конституції України ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Відповідно до ст. 252 КУпАП України орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

За вказаних обставин судом установлено, що докази вини ОСОБА_1 у вчиненні нею адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 164-14 КУпАП, не є переконливими і достатніми та не відповідають фактичним обставинам справи.

З цих підстав суд приходить до переконання про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до усталеної практики Європейського суду з прав людини, а саме рішення у справі «Трофимчук проти України» (№ 4241/03, §54, ЄСПЛ, 28 жовтня 2010 року), рішення від 10.02.2010 у справі «Серявін та інші проти України», ЄСПЛ послідовно зазначає, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід.

Тому, враховуючи, що суд прийшов до переконання про відсутність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення, інші наведені захисником Саєнко М.Г. доводи не є істотними та такими, що потребують відповіді суду.

Згідно з п. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Керуючись ст. ст. 164-14, 247, 280, 283, 284, 289, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя

ПОСТАНОВИЛА:

Закрити провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення за відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Апеляційна скарга подається до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.

CуддяН. М. Сташків