19 серпня 2022 року Справа № 160/8317/22
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Турлакової Н.В.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення розміру пенсії з 80 відсотків до 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення при проведенні з 01.04.2019 року перерахунку пенсії ОСОБА_2 на підставі оновленої довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області від 11.02.2021 №1913;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 01.04.2019 року, у розмірі 80 відсотків відповідних сум грошового забезпечення встановлених ОСОБА_2 на підставі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.03.2020 по справі №160/2036/20 з урахуванням оновленої довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області від 11.02.2021 №1913, з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовної заяви зазначено, що позивач не погоджується з діями відповідача щодо зменшення відсоткового значення розміру його пенсії з 80% до 70% сум грошового забезпечення під час перерахунку пенсії 01.04.2019 року, відповідно до рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі від 19.03.2020 по справі №160/2036/20 з урахуванням оновленої довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області від 11.02.2021 №1913, що і стало підставою для звернення до суду із даним позовом.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 червня 2022 року прийнято до свого провадження вказану справу та згідно ч.2 ст.257 КАС України ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Цією ж ухвалою суду встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.
Ухвалу про відкриття провадження у справі, разом із копією позову та доданими до неї матеріалами, отримано відповідачем 27.06.2022р., що підтверджується розпискою, яка міститься в матеріалах справи.
Відповідач, відзив на позовну заяву або будь-яких пояснень з приводу заявлених позовних вимог не надав.
Зважаючи на те, що відповідача було належним чином повідомлено про відкриття провадження у справі, своїм правом на подання відзиву відповідач не скористався, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами.
На підставі ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно з ст.258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , є пенсіонером по лінії МНС України, з 2014 року перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” №2262-ХІІ від 09.04.1992 р.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.03.2020 року по справі №160/2036/20, яке згідно відомостей КП «ДСС» не оскаржувалося та набрало законної сили 21.04.2020р., зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести з 01.01.2018 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 згідно частин 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", виходячи з розміру 80% відповідних сум грошового забезпечення.
Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області, відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» розмір грошового забезпечення за відповідною посадою за нормами чинними на 5 березня 2019 року, за посадою начальник Вільногірського міського відділу ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області була надіслана довідка №1913 від 11.02.2021 р. про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Листом від 09.06.2021 р. №18825-14124/В-01/8-0400/21, відповідач повідомив позивача, що для проведення перерахунку пенсії на підставі довідки від 11.02.2021 р. №1913 немає законних підстав.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.08.2021р. по справі №160/10343/21, яке згідно відомостей КП «ДСС» не оскаржувалося та набрало законної сили 02.09.2021р., зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019р., з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-ХІІ та з врахуванням положень Постанови №704, згідно оновленої довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області від 11.02.2021 р. №1913.
На підставі зазначеного рішення суду від 02.08.2021р. по справі №160/10343/21 пенсія позивачу перерахована згідно оновленої довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області від 11.02.2021 р. №1913 у розмірі 70 відсотків грошового забезпечення.
08.11.2021 року позивач звернувся з письмовою заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з проханням здійснити перерахунок призначеної пенсії на підставі рішень Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.03.2020 року по справі №160/2036/20 та від 02.08.2021р. по справі №160/10343/21, згідно оновленої довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області від 11.02.2021 р. №1913 в розмірі 80 відсотків.
Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надало відповідь від 03.12.2021 року, в якій зазначено, що на виконання зазначеного рішення суду від 02.08.2021р. по справі №160/10343/21 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 у розмірі 70% від грошового забезпечення 15768,50грн., яке зазначено у довідці Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області від 11.02.2021 р. №1913. Доплата пенсії за період з 01.04.2019 по 31.10.2021 становить 96159,36 грн. З 01.11.2021р. розмір пенсійної виплати, перерахований на виконання рішення суду, становить 11037,95грн. Таким чином, покладені судом зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії виконані Головним управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в порядку, встановленому судовим рішенням, та в межах повноважень, покладених на управління Фонду.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо зменшення відсоткового розміру пенсії з 80% до 70% від відповідних сум грошового забезпечення при перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Законами України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VI від 08.07.2011 (далі - Закон № 3668-VI) та «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» № 1166-VII від 27.03.2014 (далі - Закон № 1166-VII) внесено зміни до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ, якими встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Верховний Суд у рішенні від 04.02.2019 у зразковій справі № 240/5401/18 зазначив, що внесені Законом № 3668-VІ та Законом № 1166-VII зміни до статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років, є норми статті 63 Закону № 2262-ХІІ, яка не зазнала змін у зв'язку з прийняттям Закону № 3668-VІ та Закону № 1166-VII.
Судом встановлено, що звернення до суду з цим позовом зумовлено протиправною поведінкою Головного управління ПФУ у Дніпропетровській області, яка полягає в ігноруванні відповідачем при проведенні перерахунку пенсії позивачу на виконання судового рішення від 19.03.2020 по справі №160/2036/20, яке набрало законної сили 21.04.2020 року.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.03.2020 по справі №160/2036/20, яке набрало законної сили 21.04.2020 року, встановлено наявність у позивача права на основний розмір пенсії в розмірі 80% грошового забезпечення та відсутність підстав для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ, яка застосовується при призначенні пенсії.
Судом встановлено, що при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислюється при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Враховуючи вказану норму, право позивача на основний розмір пенсії в розмірі 80% сум грошового забезпечення підтверджене рішенням суду від 19.03.2020 по справі №160/2036/20, яке набрало законної сили 21.04.2020 року, а отже не є предметом доказування при розгляді цієї справи.
З огляду на викладене, вказане в сукупності зумовлює висновок суду про протиправність дій відповідача, який зменшив з 01.04.2019 року основний розмір перерахованої позивачу пенсії з 80% на 70% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії.
Таким чином, суд дійшов висновку про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення позивачу відсоткового значення розміру пенсії з 80% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при проведенні перерахунку пенсії з 01.04.2019 року, відповідно до нової довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області від 11.02.2021 р. №1913 про грошове забезпечення для перерахунку пенсій.
Враховуючи, що відповідач, здійснюючи перерахунок пенсії позивачу із розрахунку 70% грошового забезпечення, не дотримався вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», такі дії не можуть відповідати приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому є обґрунтованими позовні вимоги про зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу саме з 01.04.2019 року відповідно до наданої довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області від 11.02.2021 р. №1913 про грошове забезпечення для перерахунку пенсій у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення.
При обранні способу відновлення порушеного права позивача, суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.
Згідно з ч. 1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд враховує норми частини 4 статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, у відповідності до якої подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Відповідно до частини четвертої статті 189 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог.
Таким чином, враховуючи те, що відповідач у справі є суб'єктом владних повноважень, відзив на позовну заяву не подано без поважних причин, суд вважає за необхідне, кваліфікувати такі дії відповідача як визнання позову.
За вказаних обставин, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Суд дійшов висновку щодо наявності підстав для стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача сплаченого ним суму судового збору у розмірі 992,40грн.
Керуючись ст.ст.241-250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, 26, ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення ОСОБА_1 відсоткового значення розміру пенсії з 80% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при проведенні перерахунку пенсії з 01.04.2019 року, відповідно до нової довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області від 11.02.2021 №1913 про грошове забезпечення для перерахунку пенсій.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року відповідно до наданої довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області від 11.02.2021 №1913 про грошове забезпечення для перерахунку пенсій у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 992,40грн. (дев'ятсот дев'яносто дві гривні сорок копійок).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.В. Турлакова