Постанова від 28.09.2022 по справі 447/1839/22

Провадження №3/447/1016/22

Справа №447/1839/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.09.2022 суддя Миколаївського районного суду Львівської області Головатий А.П.,

розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, не працюючого, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч. 1 ст. 130 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

04.08.2022 о 19:30 год. по вул. Дроговизькій у м. Миколаїв Львівської області, водій, ОСОБА_1 , керував транспортним засобом марки «VOLKSWAGEN GOLF», реєстраційний номер НОМЕР_1 , з ознаками наркотичного сп'яніння: почервоніння очей, тремтіння пальців рук, нечітка вимова. Протягом двох годину у медичному закладі не здав біологічний матеріал (сечу), порушивши таким чином, вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність ч. 1 ст. 130 КУпАП.

У судові засідання ОСОБА_1 не з'являвся.

Згідно ч. 2 ст. 268 КУпАП, при розгляді справ про адміністративні правопорушення передбачені, зокрема, статтею 130 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов'язковою.

28.09.2022 на електронну пошту суду надійшло клопотання захисника ОСОБА_1 - адвоката Ощипка В.С., у якому просив визнати ОСОБА_1 невинним, а провадження у справі закрити. В обґрунтування клопотання покликався на те, що огляд на стан сп'яніння проведений із порушенням процедури такого, передбаченої Інструкцією №1452/735 від 09.11.2015, оскільки лікарем зроблено висновок про стан наркотичного сп'яніння на підставі візуального огляду. ОСОБА_1 не здав запропонований лікарем біологічний матеріал (сечу) для проведення тесту на стан наркотичного сп'яніння через відсутність у водія позивів до сечовипускання, а не у зв'язку з відмовою від такого. Також посилався на те, що виявлення ознак наркотичного сп'яніння не є доказом перебування водія у стані наркотичного сп'яніння, а є підставою для проведення огляду, за результатами якого відповідний стан сп'яніння знайде або не знайде підтвердження. Крім того, просив врахувати його неявку у судове засідання як поважну, через участь у судовому засіданні в іншому суді, а також врахувати дане клопотання при ухваленні рішення.

Згідно положень ст. 245 КУпАП, завданнями провадження у справі про адміністративне правопорушення є повне, всебічне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно п. 2.5 Правил дорожнього руху, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Як вбачається з диспозиції ч. 1 ст. 130 КУпАП, адміністративна відповідальність настає не тільки у разі керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а так само, і за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Відповідно до п. 2 розділу І «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» від 09.11.2015 №1452/735, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.

Згідно п. 3 вищевказаної Інструкції, ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з п. 4 розділу І Інструкції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці) (тобто, крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.

Наявність таких ознак зафіксовані у протоколі про адміністративне правопорушення серії ААБ №172148 від 04.08.2022, а саме: почервоніння очей, тремтіння пальців рук, нечітка вимова.

Відповідно до п. 12 розділу ІІ Інструкції, у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в п. 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.

Відповідно до п. 9 розділу ІІ Інструкції, з метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров'я, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення.

Відповідно до ч. 4 ст. 266 КУпАП, огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.

Пункт 6 розділу Х «Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі» від 07.11.2015 №1395, передбачає, у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису (а в разі неможливості застосування таких засобів у присутності двох свідків) складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.

Протокол про адміністративне правопорушення складено саме ухилення ОСОБА_1 від проходження огляду з метою виявлення стану наркотичного сп'яніння у медичному закладі, зазначено у такому про його дії - протягом двох годин не здавав біологічний матеріал (сечу) для проведення досліджень.

Відмова ОСОБА_1 від проходження огляду, крім протоколу, також підтверджується: дослідженим у судовому засіданні відеозаписом, на якому відображені дії ОСОБА_1 у приміщенні закладу охорони здоров'я, та озвучена лікарем причина не проходження огляду з метою виявлення стану наркотичного сп'яніння; копією направлення на огляд водія транспортного засобу, з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння, або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 04.08.2022, згідно якого ОСОБА_1 було доставлено до КНП «Миколаївська міська лікарня» для проведення огляду; висновком щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №59, виданого 04.08.2022 лікарем приймального відділення КНП «Миколаївська міська лікарня» Миколаївської міської ради Стрийського району Львівської області, згідно якого ОСОБА_1 не здав біологічного матеріалу (сечі) протягом двох годин перебування у медичному закладі.

Адміністративне правопорушення було вчинене ввечері 04.08.2022, проте, ОСОБА_1 не пройшов огляд на стан наркотичного сп'яніння, не висловлював пропозицій щодо відібрання у нього інших біологічних зразків для дослідження, а використовував встановлені законом дві години огляду у закладі охорони здоров'я, покликаючись на неможливість сечовипускання протягом тривалого часу. Відтак, пояснення захисника Ощипка В.С., подані 28.09.2022 до суду, та ОСОБА_1 , наведені у протоколі про адміністративне правопорушення, суд розцінює як спосіб захисту, обраний правопорушником та його захисником.

Щодо твердження захисника про здійснення лікарем висновку про стан наркотичного сп'яніння на підставі візуального огляду, то таке не відповідає матеріалам справи, оскільки протокол складено за порушення п. 2.5 ПДР України, а не 2.9 «а» ПДР України.

Також доводи захисника про те, що виявлення ознак наркотичного сп'яніння не є доказом перебування водія у стані наркотичного сп'яніння, а є підставою для проведення огляду, за результатами якого відповідний стан сп'яніння знайде або не знайде підтвердження, не заслуговують на увагу, оскільки предметом доказування у цій справі не є перебування особи у стані наркотичного сп'яніння, а саме відмова від проходження огляду з метою виявлення стану наркотичного сп'яніння.

Таким чином, матеріали справи не містять доказів про порушення поліцейськими законодавства при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, вимоги ч. 2 ст. 251, ст. 256, 265-2, 266, 268 КУпАП, Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України та МОЗ України ввід 09.11.2015 №1452/735 та Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС України 07.11.2015 №1395 поліцейськими дотримано.

Зібрані докази у своїй сукупності доводять вину ОСОБА_1 в інкримінованому йому діянні. Відеозаписом, що міститься у матеріалах справи, та який був досліджений у судовому засіданні, підтверджені обставини, які підлягають доказуванню.

Крім цього, відносно ОСОБА_1 було складено постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАВ №172014 за ч. 5 ст. 121 КУпАП, копія якого міститься у матеріалах справи. Суть правопорушення полягає у тому, що він 04.08.2022 о 19:30 год. по вул. Дроговизькій у м. Миколаїв Львівської області керував транспортним засобом марки «VOLKSWAGEN GOLF», реєстраційний номер НОМЕР_1 , який обладнаний засобами пасивної безпеки, не будучи пристебнутим ременем безпеки, чим порушив п. 2.3 «в» ПДР України.

У зв'язку з тим, що у діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, враховуючи особу правопорушника та матеріали адміністративної справи, враховуючи характер вчиненого правопорушення, ступінь його суспільної небезпеки, а саме те, що дане правопорушення є грубим порушенням правил дорожнього руху та потенційно небезпечним для суспільства, становить реальну небезпеку учасникам дорожнього руху, загрожує їх життю, здоров'ю, беручи до уваги тяжкість ймовірних наслідків, до нього слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.

Керуючись ст. 283, 284 КУпАП, суддя,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у розмірі 496 (чотириста дев'яносто шість) гривень 20 копійок.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя Головатий А. П.