Постанова від 21.09.2022 по справі 340/1597/22

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 вересня 2022 року м. Дніпросправа № 340/1597/22

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Шлай А.В. (доповідач),

суддів: Кругового О.О., Прокопчук Т.С.,

розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 02 червня 2022 р. (суддя: Казанчук Г.П.) в адміністративній справі №340/1597/22 за позовом ОСОБА_1 до Світловодської міської ради Кіровоградської області, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправним і скасувати рішення Світловодської міської ради Кіровоградської області №1365 від 31 січня 2022 р., яким йому відмовлено у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, площею 2,00 га, яка розташована на території Павлівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області, кадастровий номер - 3525286900:02:000:0640; зобов'язати Світловодську міську раду Кіровоградської області затвердити проект землеустрою щодо відведення йому у власність зазначеної земельної ділянки; зобов'язати Світловодську міську раду Кіровоградської області подати суду у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення; зобов'язати Світловодську міську раду Кіровоградської області повернути йому витрати на складання позову та іншу правничу допомогу у розмірі 2 000,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що рішенням Світловодської міської ради йому було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства. Проект землеустрою пройшов всі необхідні погодження. З метою його затвердження він звернувся до Світловодської міської ради, однак рішенням №1365 від 31 січня 2022 р. у затверджені проекту рада відмовила. Зазначена відмова є протиправною, оскільки орган місцевого самоврядування не наділений правом перевіряти проект землеустрою після його погодження.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 02 червня 2022 р., ухваленим за результатами розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 відмовлено.

В апеляційній скарзі, посилаючись на порушення норм матеріального права, позивач просить скасувати оскаржене рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким заявлений ним позов задовольнити. Наполягає на неправомірності рішення відповідача №1365 від 31 січня 2022 р.

У відзиві на апеляційну скаргу відповідач просить залишити скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін, як законне та обгрунтоване.

Розгляд апеляційної скарги здійснено в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, як це передбачено статтею 311 Кодексу адміністративного судочинства України.

Здійснюючи перевірку оскарженого рішення суду першої інстанції, колегія суддів керується приписами статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно

до яких рішення суду повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Перевірка оскарженого рішення суду першої інстанції здійснюється в межах доводів та вимог апеляційної скарги, як це передбачено статтею 308 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судом першої інстанції встановлено, що рішенням Світловодської міської ради Кіровоградської області №1059 від 26 жовтня 2021 р., ОСОБА_2 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 1,5139 га, з кадастровим номером - 3525286900:02:000:9066. ОСОБА_2 звернувся до Світловодської міської ради Кіровоградської області щодо затвердження проекту землеустрою та передачі йому у власність земельної ділянки площею 2,00 га , з кадастровим номером - 3525286900:02:000:0640. Рішенням Світловодської міської ради Кіровоградської області №1365 від 31 січня 2022 р. ОСОБА_2 відмовлено у затвердженні даного проекту землеустрою, у зв'язку з його невідповідністю рішенню ради №1059 від 26 жовтня 2021 р.

Не погоджуючись з даним рішенням позивач оскаржив його в судовому порядку.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що позивач не отримував дозвіл на розробку проекту землеустрою на відведення у власність земельної ділянки з кадастровим номером - 3525286900:02:000:0640, дозвіл йому було надано стосовно земельної ділянки з кадастровим номером - 3525286900:02:000:9066. Позивач не надав жодного пояснення стосовно вказаної невідповідності, зазначивши лише про відсутність у відповідача повноважень здійснювати перевірку проекту землеустрою.

Колегія суддів зазначає наступне.

Згідно з частиною 1 статті 33 ЗК України громадяни України можуть мати на праві власності та орендувати земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства.

Відповідно до статті 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі: а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; б) безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності; в) приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування; г) прийняття спадщини; ґ) виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).

За змістом частин 1-3 та 5 статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі, зокрема, одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом. Земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права

власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.

Відповідно до пункту «б» частини 1 статті 121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.

Частиною 6,7,9 статті 118 ЗК України визначено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, які є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про його затвердження та надання у власність земельної ділянки.

Як правильно встановлено судом першої інстанції, спірним рішенням Світловодської міської ради Кіровоградської області ОСОБА_2 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 1,5139 га, з кадастровим номером - 3525286900:02:000:9066. Проте, позивачем на затвердження надано проект, який розроблено на земельну ділянку з іншим кадастровим номером - 3525286900:02:000:0640, і ця обставина позивачем не спростована. Таким чином, висновок суду першої інстанції про відсутність законних підстав для затвердження поданого позивачем проекту землеустрою є законним та обгрунтованим.

Оскільки позивачем рішення суду першої інстанції в частині, якою йому було відмовлено у задоволенні решти вимог, в апеляційному порядку не оскаржено, його перевірка колегією суддів не здійснюється, враховуючи вимоги статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 02 червня 2022 р. в адміністративній справі №340/1597/22 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 21 вересня 2022 р. і касаційному оскарженню не підлягає, відповідно до частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий - суддя А.В. Шлай

суддя О.О. Круговий

суддя Т.С. Прокопчук