Постанова від 28.09.2022 по справі 520/7846/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Головуючий І інстанції: Шляхова О.М.

28 вересня 2022 р. Справа № 520/7846/21

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Мельнікової Л.В.,

Суддів: Курило Л.В. , Бегунца А.О. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду у місті Харкові справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09 серпня 2021 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

06.05.2021 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2:

- щодо відмови у в перерахунку розміру грошового забезпечення, що враховується для перерахунку його пенсії, станом на 01.01.2020 року з обов'язковим урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та в оформленні і наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі - ГУ ПФУ в Харківській області, пенсійний орган) оновленої довідки про розмір перерахованого грошового забезпечення станом на 01.01.2020 року, як додаткового документу, що впливає на розмір пенсії;

- щодо відмови здійснити дії відповідно до «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).

визнати протиправними дії відповідача ГУ ПФУ в Харківській області:

- щодо відмови в обчисленні, перерахунку та виплаті його пенсії по інвалідності з 05.03.2019 року та з 01.01.2020 року у зв'язку зі зміною (збільшенням) розмірів видів грошового забезпечення на підставі рішень Харківського окружного адміністративного суду від 10.09.2020 року у справі № 520/9703/2020 та від 23.09.2020 року у справі № 520/10596/2020;

- щодо відмови у виплаті з 05.03.2019 року різниці між сумою перерахованої пенсії і раніше виплаченими сумами з урахуванням компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати згідно Закону України від 19.10.2000 року № 2050-III «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» (далі - Закон № 2050-III);

- щодо відмови здійснити дії відповідно до Порядку № 3-1.

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2:

- перерахувати розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку його пенсії, станом на 01.01.2020 року, виходячи з розміру посадового окладу в сумі 6.990 грн., окладу за військовим званням «підполковник» в сумі 1.890 грн., надбавки за вислугу років в сумі 3.996 грн. згідно рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.09.2020 року у справі № 520/9703/2020 з обов'язковим урахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які встановлювалися і фактично виплачувалися на відповідній або аналогічній посаді начальника 1 відділення-мобілізаційного і обліку - заступника військового комісара, з якої він був звільнений, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - постанова КМУ № 704), а саме:

- надбавки за особливості проходження служби - 65 % (в процентному відношенні до посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років) в сумі 8.369,40 грн.;

- надбавки за службу в умовах режимних обмежень за роботу з відомостями та їх носіями, що мають ступінь секретності «цілком таємно» - 15 % (в процентному відношенні до посадового окладу - згідно постанови Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 року № 414) в сумі 1.048,50 грн.;

- премії - 35 % (в процентному відношенні до посадового окладу) (тарифний розряд - 25, вислуга років - 23 роки) в сумі 2.446,50 грн., згідно рішення Харківського окружного адміністративного суду від 23.09.2020 року у справі № 520/10596/2020.

- оформити та надати до ГУ ПФУ в Харківській області оновлену довідку про розмір вищезазначеного перерахованого грошового забезпечення, що враховується для перерахунку його пенсії, станом на 01.01.2020 року в сумі 24.740,40 грн., як додаткового документу, що впливає на розмір пенсії, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII), статті 9 Закону України від 20.12.1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII) та з врахуванням положень постанови КМУ № 704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення, перерахунку та виплати з 01.01.2020 року основного розміру пенсії позивача. Копію вищевказаної довідки направити на його адресу;

- провести дії, визначені законодавством, в тому числі відповідно до Порядку № 3-1, в тому числі:

а) у п'ятиденний строк повідомити ГУ ПФУ в Харківській області про виникнення підстав для проведення йому перерахунку пенсії з 01.01.2020 року згідно зі ст. 63 Закону № 2262-ХІІ;

б) після одержання списків осіб (додаток № 5 до Порядку 3-1), яким необхідно провести перерахунок пенсії, в тому числі йому, від ГУ ПФУ в Харківській області, зазначити у них зміни розмірів видів грошового забезпечення, що враховується для перерахунку його пенсії, станом на 05.03.2019 року в сумі 21.871,13 грн. та станом на 01.01.2020 року в сумі 24.740,40 грн., і в п'ятиденний строк після надходження списків передати їх до ГУ ПФУ в Харківській області. Копії вищезазначених списків направити на його адресу.

зобов'язати ГУ ПФУ в Харківській області:

- після отримання від ІНФОРМАЦІЯ_2 оновлених довідок про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку його пенсії, станом на 05.03.2019 року в сумі 21.871,13 грн. та станом на 01.01.2020 року в сумі 24.740,40 грн., як додаткових документів, що впливають на розмір пенсії, обчислити, перерахувати та виплатити йому пенсію по інвалідності з 05.03.2019 року та з 01.01.2020 року, у зв'язку з зміною (збільшенням) розмірів видів грошового забезпечення на підставі статей 43, 51, 55, 63 Закону № 2262-XII, статті 9 Закону № 2011-XII та з врахуванням положень постанови КМУ № 704 згідно його заяв від 10.02.2021 року:

- здійснити дії, визначені законодавством, в тому числі відповідно до Порядку № 3-1, в тому числі:

а) протягом п'яти робочих днів, після надходження від ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомлення про виникнення підстав для проведення перерахунку його пенсії згідно зі ст. 63 Закону № 2262-ХІІ з 05.03.2019 року та з 01.01.2020 року, подати до ІНФОРМАЦІЯ_2 списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії, в тому числі його (додаток 5 до Порядку 3-1).

б) не пізніше 10 днів після одержання від ІНФОРМАЦІЯ_2 списків осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії, в тому числі його, з зазначеними у них змінами (збільшенням) розмірів видів грошового забезпечення, станом на 05.03.2019 року в сумі 21.871,13 грн. та станом на 01 січня в сумі 24.740,40 грн., обчислити, перерахувати та виплатити йому пенсію по інвалідності з 05.03.2019 року та з 01.01.2020 року, у зв'язку з зміною (збільшенням) розмірів видів грошового забезпечення на підставі статей 43, 51, 55, 63 Закону № 2262-XII, статті 9 Закону № 2011-XII та з врахуванням положень постанови КМУ № 704 згідно заяв позивача від 10.02.2021 року.

- провести розрахунок на виплату недоотриманої ним суми пенсії за період з 05.01.2019 року, а саме різниці між сумою перерахованої пенсії і раніше виплаченими сумами, з урахуванням компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати згідно Закону № 2050-III. Копію вищевказаного розрахунку направити на його адресу;

- стягнути на його користь з ГУ ПФУ в Харківській області різницю між сумою перерахованої пенсії і раніше виплаченими сумами, з урахуванням компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати згідно Закону № 2050-III, згідно з вищезазначеним розрахунком на виплату недоотриманої ним суми пенсії за період з 05.03.2019 року.

Також, позивач просить допустити негайне виконання рішення суду в частині виплати йому пенсії у межах суми стягнення за один місяць, що передбачено п. 1 ч. 1 ст. 371 КАС України, для термінового проходження лікування після перенесеної коронавірусної хвороби у важкій формі.

Крім того, позивач просить зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 та ГУ ПФУ в Харківській області подати протягом п'ятнадцяти днів, з дня набрання рішенням законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено ч. 1 ст. 382 КАС України.

Обґрунтовує позовні вимоги позивач тим що, Харківським окружним адміністративним судом постановлені рішення, якими задоволені вимоги його адміністративних позовів до ІНФОРМАЦІЯ_1 (правонаступником якого є відповідач по цій справі ІНФОРМАЦІЯ_2), від 10.09.2020 року по справі № 520/9703/2020, яке набрало законної сили 13.10.2020 року, та 23.09.2020 року по справі № 520/10596/2020, набрало законної сили 19.01.2021 року, якими ІНФОРМАЦІЯ_1 зобов'язаний скласти та надати до пенсійного органу оновлені довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії. 03.02.2021 року по вищевказаним справам судом видані виконавчі листи. На підставі цих рішень у нього виникли підстави для перерахунку пенсії у зв'язку зі зміною (збільшенням) розмірів видів грошового забезпечення з 05.03.2019 року та з 01.01.2020 року.

Позивач зазначає, що 10.02.2021 року направив заяву до ІНФОРМАЦІЯ_2, в якій довів до відома про винесення Харківським окружним адміністративним судом рішень 10.09.2020 року у справі № 520/9703/2020 та 23.09.2020 року у справі № 520/10596/2020, та на виконання вказаних рішень просив перерахувати розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 05.03.2019 року та з 01 січня 2020 року. У відповіді ІНФОРМАЦІЯ_2 від 23.02.2021 року № 448/10 по суті порушених питань було тільки повідомлено, що на адресу ГУ ПФУ було направлено довідку по справі № 520/10596/2020 та надані копії цієї довідки та супровідного листа. Також до ГУ ПФУ було направлено повідомлення про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій з 05.03.2019 року згідно зі ст. 63 Закону № 2262-ХІІ та необхідність надання списків осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5 до Порядку 3-1), в тому числі його. Проте, проведений перерахунок розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсій з 05.03.2019 року не відповідав рішенню суду у справі № 520/10596/2020, а саме всього розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, становить за рішенням суду - 21.871,13 грн., а в довідці вказано - 18.472,28 грн. Також, в довідці від 12.10.2020 року № ФХ-105468 станом на 01.01.2020 року не були враховані додаткові види грошового забезпечення.

Крім того, позивач зазначив, що 10.02.2021 року він також направив заяву до ГУ ПФУ в Харківській області, в якій довів до відома про винесення Харківським окружним адміністративним судом 10.09.2020 року рішення у справі № 520/9703/2020 і 23.09.2020 року рішення у справі № 520/10596/2020. При цьому, просив після отримання від ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомлень про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсії та нових виправлених довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 року і на 01.01.2020 року, провести дії, визначені законодавством, відповідно до Порядку 3-1, щодо перерахунку і виплати йому пенсії з 05.03.2019 року і з 01.01.2020 року згідно з оновленими довідками ІНФОРМАЦІЯ_2 та виплати компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати.

У відповіді від 26.02.2021 року № 2046-3025/4-02/8-2000/21 ГУ ПФУ в Харківській області, пославшись на відсутність рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсії після набрання 05.03.2019 року чинності рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі № 862/3858/18, зазначило, що для проведення перерахунку пенсії після надходження оновленої довідки про розмір грошового забезпечення з ІНФОРМАЦІЯ_2 немає підстав.

Заперечуючи вимоги адміністративного позову, відповідач ІНФОРМАЦІЯ_2, зазначає, що рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.09.2020 року по справі № 520/9703/20 виконано, довідку від 12.10.2020 року № ФХ-105468 листом від 12.10.2020 року № ФХ-105468/2984/ВСЗ направлено до пенсійного органу.

Відповідач вказує, що Харківським окружним адміністративним судом було визначено дати, станом на які повинні бути проведені перерахунки грошового забезпечення, які необхідно перерахувати та вказано види грошового забезпечення, які необхідно перерахувати. Суд визначив провести перерахунок грошового забезпечення позивачу станом на 01.01.2020 року. Оскільки відповідачем виконано рішення суду, відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Заперечуючи вимоги адміністративного позову, відповідач ГУ ПФУ в Харківській області зазначає, що на виконання вимог ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - постанова КМУ № 103) на підставі довідки, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 було зроблено перерахунок з 16.10.2019 року. Довідка, видана відповідачем, містить наступні складові: посадовий оклад - 4.650,00 грн., оклад за військовим званням - 1.410,00 грн., надбавка за вислугу років (45%) - 2.727,00 грн. Всього - 8.787 грн.

Крім того, позовні вимоги ОСОБА_1 в частині зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплати компенсації спрямовані на майбутнє, та є передчасними, а тому не підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог про стягнення з ГУ ПФУ в Харківській області на користь позивача різницю між сумою перерахованої пенсії і раніше виплаченими сумами з урахуванням компенсації втрати частини доходів, відповідач зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України «Про виконавче провадження» рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Окрім того, у своєму позові щодо встановлення судового контролю за виконанням судового рішення позивач не навів аргументованих доводів, та не надав доказів того, що рішення суду не буде відповідачем тривалий час виконуватись, в зв'язку з чим своєчасно, у межах розумних строків не будуть поновлені його права. Тому, означена вимога не підлягає задоволенню.

Також, посилаючись на п. 1 ч. 2 ст. 371 КАС України, відповідач вказує, що суд може звернути до негайного виконання рішення у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні платежів, визначених п. п. 1-2 ч. 1 цієї статті. Оскільки позовні вимоги не стосуються стягнення суми боргу, вважає, що зазначена норма в цьому випадку не може бути застосована.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 09.08.2021 року (розгляд справи відбувся за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи) адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково.

Так, судовим рішенням визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Харківській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплаті основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі нових довідок про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року та 01.01.2020 року, наданих ІНФОРМАЦІЯ_2 на виконання рішень Харківського окружного адміністративного суду від 10.09.2020 року у справі № 520/9703/2020 та від 23.09.2020 року у справі № 520/10596/2020.

Визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Харківській області щодо відмови у виплаті різниці між сумою перерахованої пенсії і раніше виплаченими сумами з урахуванням компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати згідно Закону № 2050-III.

Зобов'язано ГУ ПФУ в Харківській області провести з 01.04.2019 року та з 01.01.2020 року перерахунок та виплату основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі нових довідок про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року та 01.01.2020 року, наданих ІНФОРМАЦІЯ_2 на виконання рішень Харківського окружного адміністративного суду від 10.09.2020 року у справі № 520/9703/2020 та від 23.09.2020 року у справі № 520/10596/2020, з нарахуванням компенсації за несвоєчасну виплату пенсії з 01.04.2019 року згідно Закону № 2050-III.

У задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено.

Висновок суду вмотивований тим, що заявлені позивачем до ІНФОРМАЦІЯ_2 позовні вимоги фактично спрямовані на належне виконання інших судових рішень, оскільки позивач не погоджується з порядком перерахунку розміру грошового забезпечення, яке здійснене відповідачем на виконання рішень суду. Тобто, спір у справі в цій частині є тотожний, виник між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, але на стадії виконання судових рішень. Позивач має право здійснити відповідні дії щодо виконання вказаного рішення у порядку Закону України «Про виконавче провадження». Відтак, вимоги про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, які прийняті (вчинені або не вчинені) на виконання судових рішень, в окремому судовому провадженні не розглядаються. Таким чином, позовні вимоги до ІНФОРМАЦІЯ_2 задоволенню не підлягають.

В свою чергу позовні вимоги про зобов'язання ГУ ПФУ в Харківській області: після отримання від ІНФОРМАЦІЯ_2 оновлених довідок про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019 року в сумі 21.871,13 грн. та станом на 01.01.2020 року в сумі 24.740,40 грн, як додаткових документів, що впливають на розмір пенсії, обчислити, перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію по інвалідності з 05.03.2019 року та з 01.01.2020 року, у зв'язку з зміною (збільшенням) розмірів видів грошового забезпечення на підставі ст. ст. 43, 51, 55, 63 Закону № 2262-XII, ст. 9 Закону № 2011-XII та з врахуванням положень постанови КМУ № 704, згідно заяв позивача від 10.02.2021 року; здійснити дії, визначені законодавством, в тому числі відповідно до Порядку № 3-1, в тому числі: а) протягом п'яти робочих днів, після надходження від ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомлення про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій ОСОБА_1 згідно зі ст. 63 Закону № 2262-ХІІ з 05.03.2019 року та з 01.01.2020 року, подати до ІНФОРМАЦІЯ_2 списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії, в тому числі ОСОБА_1 (додаток 5 до Порядку 3-1); б) не пізніше 10 днів після одержання від ІНФОРМАЦІЯ_2 списків осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії, в тому числі ОСОБА_1 , з зазначеними у них змінами (збільшенням) розмірів видів грошового забезпечення, станом на 05.03.2019 року в сумі 21.871,13 грн. та станом на 01 січня в сумі 24.740,40 грн., обчислити, перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію по інвалідності з 05.03.2019 року та з 01.01.2020 року, у зв'язку з зміною (збільшенням) розмірів видів грошового забезпечення на підставі статей 43, 51, 55, 63 Закону № 2262-XII, ст. 9 Закону № 2011-XII та з врахуванням положень постанови КМУ № 704, згідно заяв позивача від 10.02.2021 року, - задоволенню не підлягають, як похідні від вище заявлених вимог до ІНФОРМАЦІЯ_2.

Стосовно позовних вимог до ГУ ПФУ в Харківській області про визнання протиправними дій щодо відмови ОСОБА_1 в обчисленні, перерахунку та виплаті пенсії по інвалідності з 05.03.2019 року та з 01.01.2020 року у зв'язку з зміною (збільшенням) розмірів видів грошового забезпечення на підставі рішень Харківського окружного адміністративного суду від 10.09.2020 року у справі № 520/9703/2020 та від 23.09.2020 року у справі № 520/10596/2020, суд дійшов висновку, що беручи до уваги, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, зважаючи на те, що перерахунок пенсії позивача проведено на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, яка не містила усіх складових, тому ГУ ПФУ в Харківській області після одержання від ІНФОРМАЦІЯ_2 оновлених довідок про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року та станом на 01.01.2020 року, складених на виконання рішень Харківського окружного адміністративного суду від 10.09.2020 у справі № 520/9703/2020 та від 23.09.2020 року у справі № 520/10596/20, зобов'язано перерахувати пенсію ОСОБА_1 та здійснити її виплату.

Крім того, оскільки ГУ ПФУ в Харківській області не виплачено позивачу пенсію на підставі оновлених довідок про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року та на 01.01.2020 року, складених на виконання рішень Харківського окружного адміністративного суду та порушено строки її виплати, пенсійний орган зобов'язаний здійснити нарахування компенсації втрати частини доходів відповідно до Закону № 2050-III, тому позовні вимоги позивача в цій частині задоволено.

Розглядаючи позовні вимоги про допущення до негайного виконання рішення суду в частині виплати пенсії в межах суми стягнення за один місяць, суд зазначив, що у вказаному рішенні суд не здійснює присудження виплати пенсії, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів позивачу, шляхом її стягнення, а зобов'язує відповідача вчинити певні дії - здійснити перерахунок та виплату пенсії. За таких обставин, у суду відсутні підстави для допущення до негайного виконання рішення.

Щодо вимог позивача про зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення, суд зазначив, що зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами. Тому, враховуючи, що встановлення судового контролю за виконанням судового рішення є правом, а не обов'язком суду, суд не вбачає підстав для встановлення контролю за виконанням даного рішення шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання.

Не погоджуючись із судовим рішенням, в апеляційній скарзі позивач ОСОБА_1 , посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить:

- висновок суду у мотивувальній частині про те, що його позовні вимоги до ІНФОРМАЦІЯ_2 задоволенню не підлягають скасувати. Відповідно розглянути вищезазначені позовні вимоги та задовольнити їх у повному обсязі;

- висновок суду у мотивувальній частині про те, що позовні вимоги про зобов'язання ГУ ПФУ в Харківській області «після отримання від ІНФОРМАЦІЯ_2 оновлених довідок про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019 року в сумі 21.871,13 грн. та станом на 01.01.2020 року в сумі 24.740,40 грн., як додаткових документів, що впливають на розмір пенсії, обчислити, перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію по інвалідності з 05.03.2019 року та з 01.01.2020 року, у зв'язку з зміною (збільшенням) розмірів видів грошового забезпечення на підставі ст. ст. 43, 51, 55, 63 Закону № 2262-XII, ст. 9 Закону № 2011-XII та з врахуванням положень постанови КМУ № 704, згідно заяв позивача від 10.02.2021 року; здійснити дії, визначені законодавством, в тому числі відповідно до Порядку № 3-1, в тому числі: а) протягом п'яти робочих днів, після надходження від ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомлення про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій ОСОБА_1 згідно зі ст. 63 Закону № 2262-ХІІ з 05.03.2019 року та з 01.01.2020 року, подати до ІНФОРМАЦІЯ_2 списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії, в тому числі ОСОБА_1 (додаток 5 до Порядку 3-1); б) не пізніше 10 днів після одержання від ІНФОРМАЦІЯ_2 списків осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії, в тому числі ОСОБА_1 , з зазначеними у них змінами (збільшенням) розмірів видів грошового забезпечення, станом на 05.03.2019 року в сумі 21.871,13 грн. та станом на 01 січня в сумі 24.740,40 грн., обчислити, перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію по інвалідності з 05.03.2019 року та з 01.01.2020 року, у зв'язку з зміною (збільшенням) розмірів видів грошового забезпечення на підставі статей 43, 51, 55, 63 Закону № 2262-XII, ст. 9 Закону № 2011-XII та з врахуванням положень постанови КМУ № 704, згідно заяв позивача від 10.02.2021 року, - задоволенню також не підлягають, як похідні від вище заявлених вимог до ІНФОРМАЦІЯ_2» скасувати. Відповідно розглянути вищезазначені позовні вимоги та задовольнити їх у повному обсязі.

Вимоги, які не були розглянуті судом першої інстанції, а саме:

- про визнання протиправними дії ГУ ПФУ в Харківській області щодо відмови йому здійснити дії відповідно до Порядку № 3-1;

- про зобов'язання ГУ ПФУ в Харківській області провести розрахунок на виплату недоотриманої ним суми пенсії за період з 05.01.2019 року, а саме різниці між сумою перерахованої пенсії і раніше виплаченими сумами, з урахуванням компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати згідно Закону № 2050-III. Копію вищевказаного розрахунку направити на його адресу;

- про стягнення на його користь з ГУ ПФУ в Харківській області різницю між сумою перерахованої пенсії і раніше виплаченими сумами, з урахуванням компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати згідно Закону № 2050-III, згідно з вищезазначеним розрахунком на виплату недоотриманої ним суми пенсії за період з 05.03.2019 року, розглянути та задовольнити їх у повному обсязі.

Резолютивну частину рішення в частині визнання протиправними дії ГУ ПФУ в Харківській області змінити, а саме: після слів «щодо відмови у виплаті» додатково вказати «з 05.03.2019 року».

Резолютивну частину рішення в частині зобов'язання ГУ ПФУ в Харківській області змінити, виклавши її в наступній редакції:

- зобов'язати ГУ ПФУ в Харківській області після отримання від ІНФОРМАЦІЯ_2 оновлених довідок про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку його пенсії, станом на 05.03.2019 року в сумі 21.871,13 грн. та станом на 01.01.2020 року в сумі 24.740,40 грн., обчислити, перерахувати та виплатити йому основний розмір пенсії з 05.03.2019 року та з 01.01.2020 року, у зв'язку з зміною (збільшенням) розмірів видів грошового забезпечення на підставі статей 43, 51, 55, 63 Закону № 2262-XII, статті 9 Закону № 2011-XII та з врахуванням положень постанови КМУ № 704.

В обґрунтування апеляційної скарги позивач зазначив, що суд першої інстанції помилково зазначив, що він перебуває на обліку в ГУ ПФУ та отримує пенсію по інвалідності з 16.10.2019 року, оскільки рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 22.11.2019 року по справі № 520/10730/19, яке набрало законної сили 02.03.2020 року зобов'язано ГУ ПФУ в Харківській області перевести його з пенсії за вислугу років на пенсію по інвалідності з 22.05.2013 року, згідно його заяви, в розмірі 60% грошового забезпечення.

Щодо вимог до ІНФОРМАЦІЯ_2, позивач вказав, що відповідач повністю виконав рішення Харківського окружного адміністративного суду у справі № 520/10596/2020 та рішення суду у справі № 520/9703/2020. Однак, у своїй позовній заяві він вказав, що відповідач, виконавши рішення суду, не виконав інші норми законодавства, ніж ті, які розглядалися судом у вищевказаних справах. Спір у цій частині у справі дійсно виник між тими самими сторонами, як у справах № 520/10596/2020 та № 520/9703/2020, проте він не є тотожним, оскільки предмет і підстава позову у цих справах є різними.

Крім того, позивач зазначає, що він не має права посилатися на невиконання рішення суду у справі № 520/10596/2020, так як в справі розглядалась тільки дата 05.03.2019 року. Також, не має права посилатися на невиконання рішення у справі № 520/9703/2020, оскільки в справі розглядались тільки розміри посадового окладу та окладу за військовим званням. Таким чином, його позовні вимоги до ІНФОРМАЦІЯ_2 не є тотожними та підлягають розгляду та задоволенню.

Разом з тим, щодо вимог про визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Харківській області, позивач зазначив, що у другій вимозі, яка судом задоволена, необхідно додатково визначити дату вчинення протиправних дій, а саме з 05.03.2019 року. Також, позивач вважає, що судом фактично не була розглянута вимога щодо відмови здійснити дії відповідно до Порядку № 3-1, тож ця вимога підлягає розгляду та задоволенню.

Також, щодо вимог про зобов'язання ГУ ПФУ в Харківській області та стягнення з пенсійного органу, позивач вказав, що перша вимога не є похідною, так як вона стосується другого способу захисту порушеного права. Друга та третя вимоги підлягають розгляду та задоволенню. Позивач вважає, недоотримані ним суми пенсії за період з 05.03.2019 року, а саме різницю між сумою перерахованої пенсії і раніше виплаченими сумами, з урахуванням компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати, матеріальною шкодою.

Позивач стверджує, що суд визнав протиправними дії ГУ ПФУ в Харківській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати основного розміру пенсії позивачу, в тому числі нової довідки про розмір грошового забезпечення, станом на 05.03.2019 року, проте зобов'язав ГУ ПФУ провести перерахунок та виплату основного розміру пенсії з нарахуванням компенсації за несвоєчасну виплату пенсії у зв'язку з порушенням строків їх виплати тільки з 01.04.2019 року, що позбавило його на реалізацію права отримати належний розмір пенсії практично за один місяць.

При цьому, на думку позивача, нова довідка про розмір грошового забезпечення, станом на 01.01.2020 року в сумі 12.876 грн. оформлена з порушенням законодавства України без врахування щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, у зв'язку з чим він просив суд прийняти рішення про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 перерахувати розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020 року, виходячи з розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років з обов'язковим урахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, та оформити і надати до пенсійного органу оновлену довідку про розмір грошового забезпечення в сумі 24.740,40 грн. Також, в рішенні необхідно вказати конкретні розміри грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, а саме 21.871,13 грн.

Відзиви на апеляційну скаргу від відповідачів не надходили, що не перешкоджає апеляційному перегляду справи.

Письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом (п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України).

За приписами ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги (ч. 1 ст. 308). Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язкової підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права (ч. 2 ст. 308).

Заслухавши суддю-доповідача, переглянувши судове рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а судове рішення відповідно до положень ст. 317 КАС України слід частково скасувати, з огляду на наступне.

Судом установлено, що позивач ОСОБА_1 з 04.04.2000 року перебував на пенсійному обліку як отримувач пенсії за вислугу років, що призначена йому в порядку та на умовах Закону № 2262-ХІІ.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 22.11.2019 року по справі № 520/10730/19, що набрало законної сили 02.03.2020 року, відповідач ГУ ПФУ в Харківській області зобов'язаний з 22.05.2013 року перевести позивача ОСОБА_1 з пенсії за вислугу років на пенсію по інвалідності та призначити позивачу з 22.05.2013 року пенсію по інвалідності в розмірі 60 % відповідних сум грошового забезпечення згідно з Законом № 2262-ХІІ.

Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 63 Закону № 2262-XII унормовано, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Нормативним актом, що регулює питання проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, є Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 (далі - Порядок № 45).

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 (в редакції, яка відновлена з 29.01.2020 року) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

30.08.2017 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою збільшені розміри грошового забезпечення означених осіб.

21.02.2018 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», пунктами 1, 2 якою, зокрема, визначено:

«Перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.08.2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»

Цією ж постановою Урядом було внесені зміни до Порядку № 45.

Після виконання алгоритму дій, передбачених Порядком № 45 (в редакції постанови КМУ № 103), та надходження до пенсійного органу довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, відповідачем з 01.01.2018 року проведений перерахунок пенсії останнього, нарахування та виплата якої здійснювалася відповідно до положень постанови КМУ № 103.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року, що набрало законної сили 05.03.2019 року, по справі № 826/3858/18 визнані протиправними та нечинними п.п. 1 та 2 і зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, що були внесенні постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 року по справі № 826/6453/18 визнаний протиправним та скасований пункт 6 постанови КМУ № 103.

Частиною 2 ст. 265 КАС України визначено, що нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Оскільки нормами КАС України не передбачено іншого, ніж у ч. 2 ст. 265 КАС України, моменту втрати чинності нормативно-правовим актом з 05.03.2019 року відновлена редакція, зокрема, пунктів 5 та додатку 2 Порядку № 45, а з 29.01.2020 року пункт 6 постанови № 103.

Таким чином, відповідно до пунктів п'ятого і шостого Порядку № 45 (в редакції, яка відновлена з 29.01.2020 року) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються (п. 5 Порядку № 45).

Відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена (п. 6 Порядку № 45).

Отже, з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для обчислення пенсії позивача ОСОБА_1 у розмірі, встановленому за відповідною посадою, в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення (крім тих, що скасовані або не виплачуються) з часу виникнення права на проведення перерахунку.

Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 23.09.2020 року по справі № 520/10596/2020, яке набрало законної сили 19.01.2021 року, задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Так, судовим рішенням визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови в перерахунку розміру грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019 року з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та в оформленні і наданні до ГУ ПФУ в Харківській області оновленої довідки про розмір перерахованого грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року, як додаткового документу, що впливає на розмір пенсії, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, статті 9 Закону № 2011-ХІІ та з врахуванням положень постанови КМУ № 704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 року основного розміру пенсії позивача.

Визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови здійснити дії відповідно до п. 24 Порядку № 3-1 та у п'ятиденний строк повідомити про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій з 05.03.2019 року ГУ ПФУ в Харківській області.

Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_1 перерахувати розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019 року, виходячи з розміру посадового окладу, окладу за військовим званням «підполковник», надбавки за вислугу років згідно останньої довідки ХОВК від 15.04.2020 року № ФХ-105468 з обов'язковим урахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які встановлювалися і фактично виплачувалися на відповідній або аналогічній посаді начальника 1 відділення-мобілізаційного і обліку - заступника військового комісара, з якої був звільнений позивач, відповідно до постанови КМУ № 704, а саме: надбавки за особливості проходження служби - 65% (в процентному відношенні до посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років); надбавки за службу в умовах режимних обмежень за роботу з відомостями та їх носіями, що мають ступінь секретності «цілком таємно» - 15% (в процентному відношенні до посадового окладу - згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 № 414); премії - 35% (в процентному відношенні до посадового окладу) (тарифний розряд - 25, вислуга років - 23 роки);

Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_1 оформити та надати до ГУ ПФУ в Харківській області оновлену довідку про розмір вищезазначеного перерахованого грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року, як додаткового документу, що впливає на розмір пенсії, у відповідності до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, статті 9 Закону № 2011-ХІІ та з врахуванням положень постанови КМУ № 704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 року основного розміру пенсії позивача.

Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_1 провести дії, визначені законодавством, відповідно до ст. 24 Порядку № 3-1, а саме: у п'ятиденний строк повідомити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій з 05.03.2019 року згідно зі ст. 63 Закону № 2262-ХІІ; після одержання списків осіб (форма № 5 Порядку 3-1), яким необхідно провести перерахунок пенсії, в тому числі позивача, від ГУ ПФУ в Харківській області, зазначити у них вищевказані зміни розмірів видів грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача, і в п'ятиденний строк після надходження списків передати їх до ГУ ПФУ в Харківській області.

На виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 23.09.2020 року у справі № 520/10596/2020 ІНФОРМАЦІЯ_2 відповідно до ст. 24 Порядку № 3-1 повідомив ГУ ПФУ в Харківській області про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій з 05.03.2019 року згідно зі ст. 63 Закону та необхідність подання списків осіб (форма № 5 Порядку № 3-1), яким необхідно провести перерахунок пенсії, в тому числі позивача (а.с. 67).

Також, на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 23.09.2020 року по справі № 520/10596/2020 ІНФОРМАЦІЯ_1 складено та направлено до ГУ ПФУ в Харківській області уточнену довідку про розмір грошового забезпечення підполковника ОСОБА_1 (а.с. 65).

Відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії, від 05.03.2021 року № ФХ-105468/ВСЗ (а.с. 66), - згідно рішення Харківського окружного адміністративного суду від 23.09.2020 року та ухвали Другого апеляційного адміністративного суду від 19.01.2021 року по справі № 520/10596/2020 розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, та додаткових видів грошового забезпечення, визначених відповідно до постанови КМУ № 704, станом на 05.03.2019 року за посадою начальника 1 відділення мобілізаційного та обліку заступника військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 становить: - посадовий оклад - 6.180 грн.; - оклад за військовим званням (підполковник) - 1.670 грн.; - надбавка за вислугу років (45%) - 3.532,50 грн.; - надбавка за особливості проходження служби (65%) - 7.398,63 грн.; - надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (5%) - 927 грн.; - премія (35%) - 2.163 грн. Всього 21.871,13 грн.

23.03.2021 року позивач ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Харківській області із запитом на отримання публічної інформації, яким просив: надати інформацію щодо дати і номеру реєстрації його заяв від 10.02.2021 року по журналу обліку заяв та призначення пенсії та щодо дати отримання та номер реєстрації повідомлення ХОВК про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсії та оновлених довідок про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, від 12.10.2020 року № ФХ-105468 та від 16.02.2021 року № ФХ-105468ВСЗ (а.с. 68-69).

У відповідь на звернення позивача пенсійний орган листом № 2000-0203-8/45304 від 30.03.2021 року повідомив ОСОБА_1 , що після визначення протиправними та скасування пунктів 1-2 постанови КМУ № 103 інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсії не приймалося. Провести перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки про грошове забезпечення, яка надана ІНФОРМАЦІЯ_2 від 16.02.2021 року № ФХ-105468/ВСЗ на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 23.09.2020 року по справі № 520/10596/2020, немає підстав (а.с. 39-40).

Пунктом 2 постанови № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Додатком 1 до постанови № 704 визначено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 4 постанови № 704 (в редакції на дату прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Пунктом 6 постанови КМУ № 103 внесені зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються. Зокрема, у постанові КМУ № 704 пункт 4 викладено в такій редакції:

« 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.».

Тобто, на момент набрання чинності постановою КМУ № 704 (01.03.2018 року) пункт 4 було викладено в редакції змін, викладених згідно із пунктом 6 постанови КМУ № 103.

29.01.2020 року постановою Шостого апеляційного адміністративного суду у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано п. 6 постанови КМУ № 103, яким, зокрема, в пункт 4 постанови КМУ № 704 внесені означені вище зміни, і, таким чином, відновлена редакція п.4 постанови КМУ № 704, а саме: «Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14».

Як було зазначено вище, 30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704, яка набрала чинності 01.03.2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Таким чином, через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, зокрема згідно із Законом України від 14.11.2019 року № 294-IX «Про Державний бюджет України на 2020 рік» та Законом України від 15.12.2020 року № 1082-IX «Про Державний бюджет України на 2021 рік» виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою КМУ № 704 у відповідності до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та ст. 9 Закону № 2011-ХІІ, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

При цьому, колегія суддів звертає увагу на те, що п. 3 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України 06.12.2016 року № 1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» установлено, що мінімальна заробітна плата після набрання чинності цим Законом не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат, крім розрахунку щорічного обсягу фінансування статутної діяльності політичних партій.

У липні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , яким просив:

визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1:

щодо відмови в перерахунку розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2020 року на підставі визначення розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням з урахуванням 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти;

щодо відмови відповідно до ст. 24 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, у п'ятиденний строк повідомити про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій з 01.01.2020 року ГУ ПФУ в Харківській області згідно зі ст. 63 Закону № 2262-ХІІ;

щодо відмови в оформленні та наданні до ГУ ПФУ в Харківській області оновленої довідки про розмір перерахованого грошового забезпечення станом на 01.01.2020 року, у відповідності до вимог чинного законодавства України, як додаткового документу, який впливає на розмір пенсії.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 :

перерахувати розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2020 року на підставі визначення розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням з урахуванням 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, статті 9 Закону № 2011-ХІІ та з врахуванням положень постанови КМУ № 704;

оформити та надати до ГУ ПФУ в Харківській області оновлену довідку про розмір перерахованого грошового забезпечення станом на 01.01.2020 року, у відповідності до вимог чинного законодавства України, як додатковий документ, який впливає на розмір пенсії;

провести дії, визначені законодавством, відповідно до ст. 24 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, а саме:

а) У п'ятиденний строк повідомити ГУ ПФУ в Харківській області про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій з 01.01.2020 року згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ;

б) Після одержання списків осіб (форма № 9 5), яким необхідно провести перерахунок пенсії, від ГУ ПФУ в Харківській області, зазначити у них вищевказані зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження списків передати їх до ГУ ПФУ в Харківській області;

при зміні розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та мінімальної заробітної плати, перераховувати розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 січня календарного року, оформляти та надавати до ГУ ПФУ в Харківській області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня календарного року для перерахунку пенсії з 01 січня календарного року у відповідності до вимог чинного законодавства України, як додатковий документ, який впливає на розмір пенсії, а також проводити дії, визначені законодавством, відповідно до ст. 24 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, до внесення змін до чинного законодавства.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 10.09.2020 року по справі № 520/9703/2020, що набрало законної сили 13.10.2020 року, був частково задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Так, судовим рішенням визнані протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не складання та не подання до ГУ ПФУ в Харківській області оновленої довідки ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення на відповідній посаді діючого військовослужбовця із зазначенням надбавок із сум грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_1 оформити та надати до ГУ ПФУ в Харківській області для перерахунку пенсії ОСОБА_1 оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020 року, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2020 року та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти.

В задоволені вимог адміністративного позову в іншій їх частині ОСОБА_1 судом відмовлено.

Матеріали справи посвідчують ту обставину, що позивач, відповідач по справі № 520/9703/2020, а також ГУ ПФУ в Харківській області (як особа, яка не брала участі у справі, якщо суд вирішив питання про її обов'язки, в даному випадку, - обов'язок провести перерахунок пенсії позивача ОСОБА_1 ) судове рішення в апеляційному або касаційному порядку не оскаржили.

На виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.09.2020 року по справі № 520/9703/2020 ІНФОРМАЦІЯ_1 05.04.2021 року (замість попередньо наданої довідки від 16.02.2021 року) складено та направлено до ГУ ПФУ в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для обчислення йому пенсії (а.с. 63).

Відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, від 12.10.2020 року № ФХ-105468 (а.с. 64), за нормами, чинними на 01.01.2020 року, за посадою начальника 1 відділення мобілізаційного та обліку - заступника військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 становить: - посадовий оклад - 6.990 грн.; - оклад за військовим званням (підполковник) - 1.890 грн.; - надбавка за вислугу років (45%) - 3.996 грн. Всього 12.876 грн.

Із довідки від 12.10.2020 року № ФХ-105468 вбачається, що означена довідка складена відповідачем ІНФОРМАЦІЯ_2 за формою Додатка 2 до Порядку № 45, яка втратила чинність 29.01.2020 року, та в довідці не зазначені такі види грошового забезпечення як надбавка за особливості проходження служби (65%); - надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (5%) ; - премія (35%).

Статтею 370 КАС України встановлено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Відповідно до ст. 372 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання. Примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».

Згідно з положеннями ч. 1 ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження, як завершальна стадія судового провадження, та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

В частині першій статті 11 Закону України «Про виконавче провадження» йдеться про те, що державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

З аналізу вищезазначених законодавчих норм убачається, що не можна зобов'язати суб'єкта владних повноважень виконувати судове рішення шляхом ухвалення з цього приводу іншого судового рішення, оскільки примусове виконання рішення суду здійснюється в порядку, передбаченому Законом України «Про виконавче провадження».

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.01.2019 року у справі № 686/23317/13-а.

Звертаючись до суду із адміністративним позовом в частині позовних вимог до ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_1 фактично оскаржує рішення, дії та бездіяльність цього відповідача, що мали місце під час виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.09.2020 року по справі № 520/9703/2020.

З огляду на вищенаведене, колегія суддів дійшла висновку, що обраний позивачем спосіб захисту не усуває юридичного конфлікту та не відповідає об'єкту порушеного права, а тому в такий спосіб неможливо захистити чи відновити право у разі визнання його судом порушеним.

Отже, у спірних правовідносинах наявні обставини, з якими ст. 383 КАС України пов'язує виникнення підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.

Відповідно, якщо позивач вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю відповідача на виконання вищевказаного судового рішення порушувалися його права, свободи чи інтереси, то він повинен був звертатися до суду в порядку ст. 383 КАС України із заявою про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності відповідача (тобто в порядку судового контролю за виконанням рішення), а не подавати новий адміністративний позов.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.

Спір у справі, що розглядається, є тотожним спору у справі № 520/9703/2020, що розглянув Харківський окружний адміністративний суд (постанова від 10.09.2020 року), оскільки він виник між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, але на стадії виконання судового рішення. Відтак є підстави для закриття провадження у справі.

З огляду на вищенаведене, колегія суддів дійшла висновку про необхідність часткового скасування оскаржуваного судового рішення та закриття провадження у справі в частині вимог адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 про:

- визнання протиправними дії відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо відмови у в перерахунку розміру грошового забезпечення, що враховується для перерахунку його пенсії, станом на 01.01.2020 року з обов'язковим урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та в оформленні і наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі - ГУ ПФУ в Харківській області, пенсійний орган) оновленої довідки про розмір перерахованого грошового забезпечення станом на 01.01.2020 року, як додаткового документу, що впливає на розмір пенсії;

- зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 перерахувати розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку його пенсії, станом на 01.01.2020 року, виходячи з розміру посадового окладу в сумі 6.990 грн., окладу за військовим званням «підполковник» в сумі 1.890 грн., надбавки за вислугу років в сумі 3.996 грн. згідно рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.09.2020 року у справі № 520/9703/2020 з обов'язковим урахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які встановлювалися і фактично виплачувалися на відповідній або аналогічній посаді начальника 1 відділення-мобілізаційного і обліку - заступника військового комісара, з якої він був звільнений, відповідно до постанови КМУ № 704), а саме:

- надбавки за особливості проходження служби - 65 % (в процентному відношенні до посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років) в сумі 8.369,40 грн.;

- надбавки за службу в умовах режимних обмежень за роботу з відомостями та їх носіями, що мають ступінь секретності «цілком таємно» - 15 % (в процентному відношенні до посадового окладу - згідно постанови Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 року № 414) в сумі 1.048,50 грн.;

- премії - 35 % (в процентному відношенні до посадового окладу) (тарифний розряд - 25, вислуга років - 23 роки) в сумі 2.446,50 грн., згідно рішення Харківського окружного адміністративного суду від 23.09.2020 року у справі № 520/10596/2020.

- оформити та надати до ГУ ПФУ в Харківській області оновлену довідку про розмір вищезазначеного перерахованого грошового забезпечення, що враховується для перерахунку його пенсії, станом на 01.01.2020 року в сумі 24.740,40 грн., як додаткового документу, що впливає на розмір пенсії, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-XII, статті 9 Закону № 2011-XII та з врахуванням положень постанови КМУ № 704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення, перерахунку та виплати з 01.01.2020 року основного розміру пенсії позивача;

про визнання протиправними дії відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо відмови здійснити дії відповідно до «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1); про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 провести дії, визначені законодавством, в тому числі відповідно до Порядку № 3-1, в тому числі: б) після одержання списків осіб (додаток № 5 до Порядку 3-1), яким необхідно провести перерахунок пенсії, в тому числі йому, від ГУ ПФУ в Харківській області, зазначити у них зміни розмірів видів грошового забезпечення, що враховується для перерахунку його пенсії станом на 01.01.2020 року в сумі 24.740,40 грн., і в п'ятиденний строк після надходження списків передати їх до ГУ ПФУ в Харківській області.

З аналогічних підстав (п. 4 ч. 1 ст. 238 КАС України) колегія суддів дійшла висновку про необхідність закриття провадження у справі в частині позовних вимог ОСОБА_1 про визнання протиправними дії відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо відмови здійснити дії відповідно до «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1); про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 провести дії, визначені законодавством, в тому числі відповідно до Порядку № 3-1, в тому числі: а) у п'ятиденний строк повідомити ГУ ПФУ в Харківській області про виникнення підстав для проведення йому перерахунку пенсії з 01.01.2020 року згідно зі ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, оскільки у задоволені цієї позовної вимоги позивачу було відмовлено рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 10.09.2020 року у справі № 520/9703/2020; б) після одержання списків осіб (додаток № 5 до Порядку 3-1), яким необхідно провести перерахунок пенсії, в тому числі йому, від ГУ ПФУ в Харківській області, зазначити у них зміни розмірів видів грошового забезпечення, що враховується для перерахунку його пенсії, станом на 05.03.2019 року в сумі 21.871,13 грн, і в п'ятиденний строк після надходження списків передати їх до ГУ ПФУ в Харківській області, оскільки у задоволені цієї позовної вимоги позивачу було відмовлено рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 23.09.2020 року у справі № 520/10596/2020.

Частиною 4 ст. 63 Закону № 2262-XII (в редакції Закону України від 03.04.2007 року № 857-V) унормовано, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII Кабінет Міністрів України 13.02.2008 року постановив затвердити Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до ст. 99 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», п. 11 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року № 384, правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 року постановило затвердити Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (із змінами, внесеними згідно з Постановою Пенсійного фонду № 3-1 від 07.02.2012 року).

Пунктом 2 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 року № 280, унормовано, що Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

З урахуванням наведеного, колегія суддів погоджується з загальним висновком суду першої інстанції щодо відсутності підстав для задоволення вимог позивача ОСОБА_1 про зобов'язання відповідача ГУ ПФУ в Харківській області здійснити дії відповідно до Порядку № 3-1, - протягом п'яти робочих днів, після надходження від ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомлення про виникнення підстав для проведення перерахунку його пенсії згідно зі ст. 63 Закону № 2262-XII з 05.03.2019 року та з 01.01.2020 року подати до ІНФОРМАЦІЯ_2 списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії, в тому числі його (додаток 5 до Порядку № 3-1), оскільки алгоритм дій, зокрема пенсійного органу, спрямований на проведення перерахунку пенсій, встановлений не Порядком № 3-1, а Порядком № 45.

Крім того, колегія суддів зазначає, що прийняте судом рішення в цій справі про зобов'язання ГУ ПФУ в Харківській області про здійснення обчислення розміру пенсії позивача з урахуванням довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданих відповідачем ІНФОРМАЦІЯ_2 на виконання судових рішень у справах №№ 520/9703/2020 та 520/10596/2020, фактично невілюють сенс вчинення пенсійним органом означеної вище дії, так як довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача ОСОБА_1 з 05.03.2019 року та з 01.01.2020 року знаходяться в розпорядженні цього відповідача.

Позовні вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання ГУ ПФУ в Харківській області:

після отримання від ІНФОРМАЦІЯ_2 оновлених довідок про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку його пенсії, станом на 05.03.2019 року в сумі 21.871,13 грн. та станом на 01.01.2020 року в сумі 24.740,40 грн., як додаткових документів, що впливають на розмір пенсії, обчислити, перерахувати та виплатити йому пенсію по інвалідності з 05.03.2019 року та з 01.01.2020 року, у зв'язку з зміною (збільшенням) розмірів видів грошового забезпечення на підставі статей 43, 51, 55, 63 Закону № 2262-XII, статті 9 Закону № 2011-XII та з врахуванням положень постанови КМУ № 704 згідно його заяв від 10.02.2021 року;

не пізніше 10 днів після одержання від ІНФОРМАЦІЯ_2 списків осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії, в тому числі його, з зазначеними у них змінами (збільшенням) розмірів видів грошового забезпечення, станом на 05.03.2019 року в сумі 21.871,13 грн. та станом на 01 січня в сумі 24.740,40 грн., обчислити, перерахувати та виплатити йому пенсію по інвалідності з 05.03.2019 року та з 01.01.2020 року, у зв'язку з зміною (збільшенням) розмірів видів грошового забезпечення на підставі статей 43, 51, 55, 63 Закону № 2262-XII, статті 9 Закону № 2011-XII та з врахуванням положень постанови КМУ № 704 згідно заяв позивача від 10.02.2021 року;

провести розрахунок на виплату недоотриманої ним суми пенсії за період з 05.01.2019 року, а саме різниці між сумою перерахованої пенсії і раніше виплаченими сумами, з урахуванням компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати згідно Закону № 2050-III. Копію вищевказаного розрахунку направити на його адресу, судом першої інстанції задоволені наступним чином, - відповідач ГУ ПФУ в Харківській області зобов'язаний провести з 01.04.2020 року та з 01.01.2020 року перерахунок та виплату основного розміру пенсії позивача на підставі нових довідок про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року та 01.01.2020 року, наданих ІНФОРМАЦІЯ_2 на виконання рішень Харківського окружного адміністративного суду від 10.09.2020 року по справі № 520/9703/2020 та від 23.09.2020 року по справі № 520/10596/2020, з нарахуванням компенсації за несвоєчасну виплату пенсії з 01.04.2019 року згідно Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати».

З урахуванням приписів ч.ч. 1 та 2 ст. 308 КАС України, колегія суддів вбачає часткові підстави для задоволення вимог апеляційної скарги ОСОБА_1 щодо цього висновку суду першої інстанції, оскільки вважає, що обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, виникли 01.03.2018 року у зв'язку з набранням чинності постановою КМУ № 704. Таким чином, у суду першої інстанції були відсутні підстави для застосування положень ч. 1 ст. 51 Закону № 2262-XII.

Отже, судове рішення підлягає скасуванню в частині відмови в задоволенні вимог позивача ОСОБА_1 щодо зобов'язання відповідача провести з 05.03.2019 року перерахунок і, відповідно - виплату його пенсії на підставі довідки відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 про розмір грошового забезпечення від 05.03.2021 року № ФХ-105468/ВСЗ та здійснити з 05.03.2019 року нарахування компенсації втрати частини доходів (пенсії) у зв'язку із несвоєчасною виплатою пенсії в законодавчо встановленому розмірі. Означені позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.

Оскільки пенсійний орган не має повноважень самостійно визначати розмір грошового забезпечення колишнього військовослужбовця і однією з підстав для проведення перерахунку пенсії є довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (додаток 2 до Порядку № 45 в редакції, що відновлена з 29.01.2020 року), колегія суддів погоджується з загальним висновком суду першої інстанції щодо відсутності підстав для задоволення вимог позивача ОСОБА_1 щодо зобов'язання відповідача провести обчислення розміру його пенсії (перерахунок його пенсії) та, відповідно здійснити перерахунок донарахованих сум пенсії, виходячи з розміру грошового забезпечення - 24.740,40 грн., так як в довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 12.10.2020 року № ФХ-105468 визначено, що загальний розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , складає 12.876 грн.

При цьому. колегія суддів зауважує, що п. 4 Порядку № 45 унормовано якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Окрім того орган ПФУ має право перевіряти правильність складання довідок щодо формального змісту, однак право самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, відповідач не наділений (п. 54 постанови Великої Палати Верховного Суду від 16.02.2022 року у справі № 200/7786/19-а).

Колегія суддів не вбачає підстав для надання оцінки факту подання 10.02.2021 року позивачем ОСОБА_1 до пенсійного органу заяв про перерахунок пенсії (а.с. 61, 62), оскільки у спірному випадку розрахунок позивачу пенсії на підставі ст. 63 Закону № 2262-XII повинен бути проведений в силу вимог закону, а не за зверненням позивача.

Колегія суддів не вбачає підстав для задоволення вимог позивача ОСОБА_1 про: зобов'язання відповідача ГУ ПФУ в Харківській області повести розрахунок на виплату недоотриманої ним суми пенсії за період з 05.01(03).2019 року, а саме різниці між сумою перерахованої пенсії і раніш виплаченими сумами, з урахуванням компенсації втрати частини доходу у зв'язку з порушенням строків їх виплати згідно Закону № 2050-Ш. Копію вищевказаного розрахунку направити на його адресу; стягнення на його користь з ГУ ПФУ в Харківській області різницю між сумою перерахованої пенсії і раніше виплаченими сумами, з урахуванням компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати згідно Закону № 2050-III, згідно з вищезазначеним розрахунком на виплату недоотриманої ним суми пенсії за період з 05.03.2019 року, оскільки, окрім необхідності врахування інших факторів, в судовому рішенні суд повинен зазначити точну грошову суму, присудженої до стягнення. В свою чергу, питання нарахування (перерахування) пенсії, компенсації втрати частини доходів (пенсії) у зв'язку з порушенням строків їх виплати відноситься до виключної компетенції органів Пенсійного фонду України. Обставини, встановлені судом у справі, свідчать по те, що відповідач ГУ ПФУ в Харківській області означенні нарахування не проводив, так як судовим рішенням, що оскаржує позивач ОСОБА_1 , тільки зобов'язаний здійснити обчислення розміру його пенсії на підставі нових довідок про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року та 01.01.2020 року, наданих ІНФОРМАЦІЯ_2 на виконання рішень Харківського окружного адміністративного суду від 10.09.2020 року по справі № 520/9703/2020 та від 23.09.2020 року по справі № 520/10596/2020, з нарахуванням компенсації за несвоєчасну виплату пенсії.

Колегія суддів не вбачає підстав для задоволення заяви позивача про негайне виконання рішення суду в частині виплати йому пенсії у межах суми стягнення за один місяць, що передбачено п. 1 ч. 1 ст. 371 КАС України, для термінового проходження лікування після перенесеної коронавірусної хвороби у важкій формі, оскільки приписи п. 1 ч. 1 ст. 371 КАС України визначають, що присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць. Таким чином, негайне виконання в межах сум платежу за один місяць застосовується у разі стягнення грошових сум з відповідача. Оскільки рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 09.08.2021 року відповідача ГУ ПФУ в Харківській області зобов'язано вчинити певні дії негайне виконання рішення суду не застосовується.

Колегія суддів не вбачає підстав для задоволення заяви позивача про зобов'язання відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 подати протягом п'ятнадцяти днів, з дня набрання рішенням законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено ч. 1 ст. 382 КАС України, оскільки провадження в цій частині позовних вимог ОСОБА_1 закрито.

Також колегія суддів не вбачає підстав для задоволення заяви позивача про зобов'язання відповідача ГУ ПФУ в Харківській області подати протягом п'ятнадцяти днів, з дня набрання рішенням законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено ч. 1 ст. 382 КАС України, оскільки на час апеляційного розгляду справи встановлені судом обставини не свідчать про намір цього відповідача ухилитися від виконання судового рішення.

Інші доводи апеляційної скарги на висновки колегії суддів не впливають.

При цьому, колегія суддів враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у апеляційному провадженні), сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (№ 65518/01; пункт 89), «Проніна проти України» (№ 63566/00; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (№ 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v.Spain) серія A. 303-A; пункт 29).

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

За наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і у відповідній частині закрити провадження у справі повністю або частково або залишити позовну заяву без розгляду повністю або частково (п. 3 ч. 1 ст. 315 КАС України).

Підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи та неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права (п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України).

Враховуючи те, що справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження, рішення суду апеляційної інстанції, за винятком рішення про закриття провадження у справі, не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 238, 292, 293, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09 серпня 2021 року скасувати в частині, якою відмовлено в задоволені вимог ОСОБА_1 про:

- визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_2:

- щодо відмови у в перерахунку розміру грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, станом на 01.01.2020 року з обов'язковим урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та в оформленні і наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі - ГУ ПФУ в Харківській області, пенсійний орган) оновленої довідки про розмір перерахованого грошового забезпечення станом на 01.01.2020 року, як додаткового документу, що впливає на розмір пенсії;

- щодо відмови здійснити дії відповідно до «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1.

зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2:

- перерахувати розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку його пенсії, станом на 01.01.2020 року, виходячи з розміру посадового окладу в сумі 6.990 грн., окладу за військовим званням «підполковник» в сумі 1.890 грн., надбавки за вислугу років в сумі 3.996 грн. згідно рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.09.2020 року у справі № 520/9703/2020 з обов'язковим урахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які встановлювалися і фактично виплачувалися на відповідній або аналогічній посаді начальника 1 відділення-мобілізаційного і обліку - заступника військового комісара, з якої він був звільнений, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - постанова КМУ № 704), а саме:

- надбавки за особливості проходження служби - 65 % (в процентному відношенні до посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років) в сумі 8.369,40 грн.;

- надбавки за службу в умовах режимних обмежень за роботу з відомостями та їх носіями, що мають ступінь секретності «цілком таємно» - 15 % (в процентному відношенні до посадового окладу - згідно постанови Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 року № 414) в сумі 1.048,50 грн.;

- премії - 35 % (в процентному відношенні до посадового окладу) (тарифний розряд - 25, вислуга років - 23 роки) в сумі 2.446,50 грн., згідно рішення Харківського окружного адміністративного суду від 23.09.2020 року у справі № 520/10596/2020.

- оформити та надати до ГУ ПФУ в Харківській області оновлену довідку про розмір вищезазначеного перерахованого грошового забезпечення, що враховується для перерахунку його пенсії, станом на 01.01.2020 року в сумі 24.740,40 грн., як додаткового документу, що впливає на розмір пенсії, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII), статті 9 Закону України від 20.12.1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII) та з врахуванням положень постанови КМУ № 704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення, перерахунку та виплати з 01.01.2020 року основного розміру пенсії позивача. Копію вищевказаної довідки направити на його адресу;

- провести дії, визначені законодавством, в тому числі відповідно до Порядку № 3-1, в тому числі:

а) у п'ятиденний строк повідомити ГУ ПФУ в Харківській області про виникнення підстав для проведення йому перерахунку пенсії з 01.01.2020 року згідно зі ст. 63 Закону № 2262-ХІІ;

б) після одержання списків осіб (додаток № 5 до Порядку 3-1), яким необхідно провести перерахунок пенсії, в тому числі йому, від ГУ ПФУ в Харківській області, зазначити у них зміни розмірів видів грошового забезпечення, що враховується для перерахунку його пенсії, станом на 05.03.2019 року в сумі 21.871,13 грн. та станом на 01.01.2020 року в сумі 24.740,40 грн., і в п'ятиденний строк після надходження списків передати їх до ГУ ПФУ в Харківській області. Копії вищезазначених списків направити на його адресу та ухвалити нове судове рішення про закриття провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 про:

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2:

- перерахувати розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку його пенсії, станом на 01.01.2020 року, виходячи з розміру посадового окладу в сумі 6.990 грн., окладу за військовим званням «підполковник» в сумі 1.890 грн., надбавки за вислугу років в сумі 3.996 грн. згідно рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.09.2020 року у справі № 520/9703/2020 з обов'язковим урахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які встановлювалися і фактично виплачувалися на відповідній або аналогічній посаді начальника 1 відділення-мобілізаційного і обліку - заступника військового комісара, з якої він був звільнений, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - постанова КМУ № 704), а саме:

- надбавки за особливості проходження служби - 65 % (в процентному відношенні до посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років) в сумі 8.369,40 грн.;

- надбавки за службу в умовах режимних обмежень за роботу з відомостями та їх носіями, що мають ступінь секретності «цілком таємно» - 15 % (в процентному відношенні до посадового окладу - згідно постанови Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 року № 414) в сумі 1.048,50 грн.;

- премії - 35 % (в процентному відношенні до посадового окладу) (тарифний розряд - 25, вислуга років - 23 роки) в сумі 2.446,50 грн., згідно рішення Харківського окружного адміністративного суду від 23.09.2020 року у справі № 520/10596/2020.

- оформити та надати до ГУ ПФУ в Харківській області оновлену довідку про розмір вищезазначеного перерахованого грошового забезпечення, що враховується для перерахунку його пенсії, станом на 01.01.2020 року в сумі 24.740,40 грн., як додаткового документу, що впливає на розмір пенсії, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII), статті 9 Закону України від 20.12.1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII) та з врахуванням положень постанови КМУ № 704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення, перерахунку та виплати з 01.01.2020 року основного розміру пенсії позивача. Копію вищевказаної довідки направити на його адресу;

- провести дії, визначені законодавством, в тому числі відповідно до Порядку № 3-1, в тому числі:

а) у п'ятиденний строк повідомити ГУ ПФУ в Харківській області про виникнення підстав для проведення йому перерахунку пенсії з 01.01.2020 року згідно зі ст. 63 Закону № 2262-ХІІ;

б) після одержання списків осіб (додаток № 5 до Порядку 3-1), яким необхідно провести перерахунок пенсії, в тому числі йому, від ГУ ПФУ в Харківській області, зазначити у них зміни розмірів видів грошового забезпечення, що враховується для перерахунку його пенсії, станом на 05.03.2019 року в сумі в сумі 21.871,13 грн та станом на 01.01.2020 року в сумі 24.740,40 грн., і в п'ятиденний строк після надходження списків передати їх до ГУ ПФУ в Харківській області. Копії вищезазначених списків направити на його адресу.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09 серпня 2021 року скасувати в частині, якою відмовлено в задоволені вимог ОСОБА_1 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести з 05.03.2019 року по 31.03.2019 року перерахунок та виплату основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення, наданої ІНФОРМАЦІЯ_2 на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2020 року у справі № 520/9703/2020, з нарахуванням компенсації за несвоєчасну виплату пенсії з 05.03.2019 року по 31.03.2019 року згідно Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у в'язку з порушенням строків її виплати» від 19 жовтня 2000 року № 2050-Ш, з прийняттям нового судового рішення про задоволення означених вимог ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести з 05.03.2019 року по 31.03.2019 року перерахунок та виплату основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення, наданої ІНФОРМАЦІЯ_2 на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2020 року у справі № 520/9703/2020, з нарахуванням компенсації за несвоєчасну виплату пенсії з 05.03.2019 року по 31.03.2019 року згідно Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у в'язку з порушенням строків її виплати» від 19 жовтня 2000 року № 2050-Ш.

В іншій частині рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09 серпня 2021 року залишити без змін.

Постанова Другого апеляційного адміністративного суду в частині прийнятого рішення про закриття провадження у справі стосовно вимог адміністративного ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

В іншій частині постанова Другого апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Л.В. Мельнікова

Судді Л.В. Курило А.О. Бегунц