604/760/22
3/604/460/22
09 вересня 2022 року смт.Підволочиськ
Суддя Підволочиського районного суду Тернопільської області Сташків Н.Б., розглянувши матеріали, які надійшли від відділення поліції № 5 (смт. Підволочиськ) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, приватного підприємця, -
за ч. 1 ст. 139 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
02 вересня 2022 року на адресу Підволочиського районного суду надійшов адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 139 КпАП України.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААВ №162246 від 27 серпня 2022року вбачається, що 27 серпня 2022 року о 08 год 50 хв, в смт.Підволочиськ, по вул.Шевченка,8, гр. ОСОБА_1 , котрий являється підприємцем, здійснює перешкоду дорожньому руху кіоском №124, в якому здійснює торгівлю, чим порушив вимоги п.1.5 ПДР України. Дії кваліфіковано за ч.1 ст.139 КУпАП.
Вивчивши матеріали справи, суд дійшов до переконання, що матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 139 КУпАП підлягають поверненню на доопрацювання з наступних підстав.
Стаття 8 Конституції України декларує, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Відповідно до ст. 1 КУпАП, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Статтею 9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, одним з завдань провадження в справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтями 251, 280 КУпАП, визначено фактичні дані, обставини, на основі яких, у визначеному законом порядку, орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення.
Відповідно до ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Зокрема, згідно зі ст. 62 Конституції України, ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях. Всі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Частина 1 ст.139 КУпАП передбачає відповідальність за створення перешкод для дорожнього руху та невжиття необхідних заходів щодо їх усунення.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно положень частини статті 256 КУпАП України, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Норма п.1.5 Правил дорожнього руху регламентує, що дії або бездіяльність учасників дорожнього руху та інших осіб не повинні створювати небезпеку чи перешкоду для руху, загрожувати життю або здоров'ю громадян, завдавати матеріальних збитків.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07.11.2015 року №1395 затверджено Інструкцію з оформлення поліцейським матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, п.5 Розділу І Інструкції встановлює, що у разі виявлення правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, якщо воно вчинене особами віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, або його розгляд не віднесено до компетенції Національної поліції України, поліцейський відповідно до статті 255 КУпАП складає протокол про адміністративне правопорушення.
Згідно із п.3 Розділу ІІІ Інструкції з оформлення поліцейським матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, при складанні протоколу про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 139, до них необхідно долучати акт обстеження ділянки вулично-шляхової мережі (додаток 2) з відповідними замірами та схемою про:
1) пошкодження шляхів, залізничних переїздів, інших шляхових споруд, трамвайних колій чи технічних засобів регулювання дорожнього руху;
2) самовільне знімання, закриття чи встановлення технічних засобів регулювання дорожнього руху;
3) перешкоду для дорожнього руху, у тому числі забруднення шляхового покриття;
4) пошкодження асфальтобетонного покриття доріг унаслідок руху машин на гусеничному ходу;
5) умови та стан шляху, які загрожують безпеці дорожнього руху;
6) порушення нормативів щодо обладнання на дорогах місць проведення ремонтних робіт, залишення дорожніх машин, будівельних матеріалів, конструкцій;
7) порушення або невиконання правил на підприємствах, в установах та організаціях під час розроблення та виготовлення транспортних засобів і деталей до них або інших предметів їх додаткового обладнання, під час проектування, реконструкції та ремонту шляхів, залізничних переїздів, інших шляхових споруд.
Згідно п.1.10 КУпАП Правил дорожнього руху, перешкода для руху - нерухомий об'єкт у межах смуги руху транспортного засобу або об'єкт, що рухається попутно в межах цієї смуги (за винятком транспортного засобу, що рухається назустріч загальному потоку транспортних засобів) і змушує водія маневрувати або зменшувати швидкість аж до зупинки транспортного засобу.
На підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 139 КУпАП до матеріалів справи долучено :
-протокол про адміністративне правопорушення серії ААБ № 162246 від 27 серпня 2022 року, у відповідності до якого, 27 серпня 2022 рокуо 08 год 50 хв, в смт.Підволочиськ, по вул.Шевченка,8, гр. ОСОБА_1 , котрий являється підприємцем, здійснює перешкоду дорожньому руху кіоском №124, в якому здійснює торгівлю, чим порушив вимоги п.1.5 ПДР України;
-рапорт помічника чергового ВП №5 (смт. Підволочиськ) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області від 27 серпня 2022 року, в якому зазначено, що 27 серпня 2022 року о 08год 30ха на службу 102 надійшло повідомлення про те, що на ринку за адресою: смт.Підволочиськ Тернопільська область по вул.Шевченка,8 в заявниці ОСОБА_2 виник конфлікт з особами, які не пропускають автомобіль з товаром. Виїздом на місце події встановлено що гр. ОСОБА_1 має кіоск №124, який заважає дорожньому руху;
-письмові пояснення ОСОБА_2 від 27.08.2022року, згідно яких 27 серпня 2022року близько 8 год ранку ОСОБА_1 пред'явив договір на кіоск та не пропустив автомобіль, котрий здійснює доставку товару в магазин, що знаходиться по вул. Шевченка,8, смт. Підволочиськ Тернопільської області;
-письмові пояснення ОСОБА_3 , від 27 серпня 2022 року, котрий, котрий зазначив, що є водієм автомобіля «Мерседес» д.н.з. НОМЕР_1 та здійснював доставку товару за адресою: вул.Шевченка,8 смт.Підволочиськ, не зміг проїхати до магазину розвантажити товар, так як перешкодою став кіоск - мішав дашок проїзду транспортного засобу.
Разом з тим, до матеріалів справи не долучено акт обстеження ділянки вулично-шляхової мережі з відповідними замірами та схемою, які б дали можливість об'єктивно встановити чи дійсно гр. ОСОБА_1 був встановлений кіоск №124 з порушеннями, відсутні докази, що розміщення кіоску перешкоджає проїзду чи паркуванню транспортних засобів, тобто дані, які б підтверджували факт вчинення особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, адміністративного правопорушення. Крім того, відсутні інші докази вчинення адміністративного правопорушення (фото-, відеоматеріали ).
Відповідно до пункту 12 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014р. № 11 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративне правопорушення», норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог КУпАП вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Враховуючи наведене, у судді немає реальної можливості дати оцінку неналежно та неповно зібраним доказам щодо обставин справи, які є істотними для вирішення адміністративних матеріалів.
Відтак, без усунення зазначених недоліків протоколу про адміністративне правопорушення розгляд справи є неможливим.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.283-285 КУпАП,
Справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 139 КУпАП, повернути до відділення поліції №5 (смт. Підволочиськ)В Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області, для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя-підпис
згідно з оригіналом:
Суддя Підволочиського районного суду
Тернопільської області Н.Б.Сташків