Постанова від 27.09.2022 по справі 496/4438/22

Справа № 496/4438/22

Провадження № 3/496/3226/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 вересня 2022 року Суддя Біляївського районного суду Одеської області Пендюра Л.О., розглянувши матеріали, які надійшли від військової частини НОМЕР_1 про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , військовослужбовця

за ч. 4 ст. 172-11 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

До Біляївського районного суду Одеської області надійшли вищевказані матеріали.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, приходжу до висновку про необхідність її повернення для належного оформлення до військової частини НОМЕР_1 , виходячи з наступного.

При підготовці справи до розгляду у порядку ст. 278 КУпАП судом встановлено, що матеріали справи про адміністративне правопорушення сформовано з порушенням вимог КУпАП та Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства оборони України 23.10.2021 № 329 та зареєстрована Міністерством юстиції України 14.12.2021 року за № 1622/37244(далі Інструкція).

Так, відповідно до ст. 245 КпАП України завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до ч. 1 ст. 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.

Згідно ч. 1, 2 ст. 257 КУпАП протокол надсилається органу (посадовій особі), уповноваженому розглядати справу про адміністративне правопорушення.

Вказані положення Закону кореспондуються з п. 15, 18 Інструкції з оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення.

Так п.п. 4,7 Розділу ІІ вказаної Інструкції передбачає, що у протоколі зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, імена, по батькові (за наявності) особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативно-правовий акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, імена та по батькові (за наявності), адреси свідків, понятих і потерпілих (якщо вони є); пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. До протоколу долучаються матеріали (докази), що підтверджують факт вчинення військового адміністративного правопорушення (рапорти посадових осіб, заяви, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків правопорушення, інші документи, які стосуються правопорушення).

Згідно п.п. 3,4 ІІІ Розділу Інструкції складений протокол та матеріали про військове адміністративне правопорушення формуються у справу про військове адміністративне правопорушення. Справа подається уповноваженою посадовою особою, яка склала протокол, своєму командиру (начальнику) військової частини (начальнику органу військового управління, органу управління Служби правопорядку, органу управління ДССТ), для розгляду та подальшого її направлення до районного, районного у місці (міського, міськрайонного) суду за місцем вчинення адміністративного правопорушення.

Із системного аналізу вказаних вище норм вбачається, що справа про адміністративне правопорушення, яка надсилається на розгляд уповноваженого органу, в даному випадку суду, має містити протокол про адміністративне правопорушення особи та додані до нього матеріали.

Судом встановлено, що до матеріалів справи було долучено 2 протоколи про адміністративне правопорушення:

-перший від 23.08.20222 року А2800 № 13 в якому ОСОБА_1 ставиться в провину те, що він 05.08.2022 року будучи військовослужбовцем військової служби за мобілізацією військової частини НОМЕР_1 , самовільно залишив місце служби під час дії воєнного стану.

-другий від 04.09.20222 року А2800 № 20 в якому ОСОБА_1 ставиться в провину те, що 11.08.2022 року будучи військовослужбовцем військової служби за мобілізацією військової частини НОМЕР_1 , самовільно залишив місце служби під час дії воєнного стану.

Відповідно до положень ст. 36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо.

Водночас, два протоколи не можуть бути зареєстровані як одна справа, оскільки кожний є окремим документом, до якого мають бути долучені письмові докази. Оскільки додатки до протоколів, які фактично є доказами у справі, надійшли до суду в одному примірнику, і суд позбавлений права збирати докази, він не має компетенції робити копії наданих матеріалів до іншого протоколу.

Питання про об'єднання адміністративних матеріалів в одне провадження повинно вирішуватись виключно органом який накладає адміністративне стягнення, яким і є у даному конкретному випадку суд.

Статтею 245 КУпАП визначено завдання провадження в справах про адміністративні правопорушення. Такими зокрема є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Згідно з ч. 1 ст. 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Крім того, ч. 1 ст. 277-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що повістка особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, вручається не пізніш як за три доби до дня розгляду справи в суді, в якій зазначаються дата і місце розгляду справи.

Водночас, під час надходження вказаних адміністративних матеріалів до суду ОСОБА_1 доставлено не було. Будь-яким іншим чином повідомити останнього про час та місце розгляду справи, щоб виконати вимоги ст. 277 КУпАП, суд можливості не має.

У відповідності до роз'яснень Пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ, наданих у Постанові від 17.10.2014 №11, строки, встановлені Кодексом України про адміністративні правопорушення, є обов'язковими для судів та учасників судових процесів, оскільки визначають тривалість кожної стадії процесу або час, протягом якого має бути вчинено процесуальну дію.

Окрім того, Великою Палатою Верховного Суду у п. 36 постанови від 11.02.2021 у справі № 11-1219сап19 наголошено, що особа, уповноважена складати протокол про адміністративне правопорушення, повинна відмітити в протоколі про роз'яснення порушнику його прав та обов'язків, передбачених ст. 268 КУпАП, а також сповістити повісткою про час і місце розгляду справи.

В матеріалах справи немає заяви від ОСОБА_1 в якій останній просить розгляд вказаної справи, провести у його відсутність, яка має бути завірена належним чином.

Оскільки суд позбавлений можливості повідомити особу, яка притягається до адміністративної відповідальності про розгляд справи та оскільки в даній справі про адміністративне правопорушення містяться два протоколи про адміністративні правопорушення, що в свою чергу позбавляє суд застосувати ст. 36 КУпАП та розглянути вказану справу, тому наявні підстави для повернення справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 4 ст. 172-11 КУпАП для належного оформлення.

Керуючись ст.ст. 36, 268, 277, 283, 284 КУпАП, Інструкцією зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства оборони України 23.10.2021 № 329 та зареєстрованої Міністерством юстиції України 14.12.2021 року за № 1622/37244-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративну справу відносно ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.4 ст. 172-11 КУпАП України повернути на доопрацювання до військової частини НОМЕР_1

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Л.О. Пендюра