Рішення від 26.09.2022 по справі 932/8550/21

Справа №932/8550/21

Провадження №2/932/4932/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 вересня 2022 року м.Дніпро

Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська

в складі: головуючого-судді: Цитульського В.І.

за участю секретаря: Дубовик К.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін, в залі суду м.Дніпро, цивільну справу за позовом Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру сплачених сум житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, -

ВСТАНОВИВ:

До Бабушкінського районного суду м.Дніпропетровська у жовтні 2021 року надійшов вищезазначений позов, в якому позивач просить суд стягнути з ОСОБА_1 надміру сплачених сум житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у розмірі 9 215,86 грн. за період з серпня 2018 року по лютий 2020 року.

Ухвалою судді Бабушкінського районного суду м.Дніпропетровська Цитульського В.І. від 09.11.2021 у справі відкрито провадження та вирішено проводити її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Доводи позивача викладені у позові.

Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги позивач посилався на те, що ОСОБА_1 , за її заявою, була призначена субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на період з 01.02.2019 по 29.02.2019 у розмірі 1 799,60 грн., а потім перераховувалась в автоматичному режимі по лютий 2020 року.

ОСОБА_1 , до заяви про призначення субсидії, було додано декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії де зазначено, що до складу її сім'ї входить ОСОБА_2 .

З огляду на те, що ОСОБА_2 02.07.2019 було зареєстровано транспортний засіб, а ОСОБА_1 не повідомлено про це управління соціального захисту населення, що свідчить про порушення приписів Положення №848, позивач вимушений звернутися до суду з даним позовом.

Відповідач відзиву не надав.

Фактичні обставини встановлені судом.

Відповідно до копії декларації доданої ОСОБА_1 до заяви про призначення та надання житлової субсидії, ОСОБА_2 входить до складу сім'ї ОСОБА_1 .

Згідно з довідкою за результатами пошуку ТЗ по «НАІС ДДАІ» МВС України, ОСОБА_2 02.07.2019 набув у власність автомобіль марки «МАZDA», 2005 року випуску, за 8 000,00 грн. Також ОСОБА_2 04.04.2015 набув автомобіль 2004 року випуску та 04.11.2017 - 2005 року випуску.

Відповідно до копії витягу з протоколу №19 від 20.03.2020, ОСОБА_1 припинено надання субсидії відповідно до п.119 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою КМУ №848 від 21.10.1995.

На підтвердження суми надміру сплачених сум житлової субсидії позивачем надано розрахунок субсидії, сума якої за період з серпня 2019 року по лютий 2020 року становить 9 215,86 грн.

На підтвердження реалізації механізму досудового вирішення спору надано лист з квитанцією про відправку.

Норми права, що застосував суд.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 затверджено Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, яке визначає умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання, послуг з транспортування та розподілу природного газу та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Відповідно до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.1995 № 848 (зі змінами) на підставі заяви про призначення житлової субсидії та декларації про доходи і витрати осіб.

Пунктом 14 Положення № 848, передбачено, що після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді.

Згідно з пунктом 8 Положення № 848 житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку).

При цьому, за приписами пункту 9 Положення № 848, під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються. Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.

Відповідно до, пп. 2 пункту 6 Положення (в редакції чинній на час виникнення правовідносин) житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства має у своєму володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації із дати випуску якого минуло менше п'яти років (крім мопеда).

Відповідно до п.119 Положення №848, (в редакції чинній а час виявлення неправомірності призначення житлової субсидії) за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється у разі коли громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини зазначені у підпункті 90 цього положення протягом 30 календарних днів з дня їх настання.

Держава гарантує кожному громадянину право на отримання субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг на умовах та в порядку, визначеному Положенням №848 та в свою чергу покладає на громадян, яким призначено субсидію обов'язки, визначені Положенням № 848, зокрема, громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру (п. 13 Положення № 848). Наслідком не виконання цього обов'язку, є припинення надання раніше призначеної субсидії.

Абзацом 2 пунктом 1 Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики від 29 грудня 1997 року №39/283/90/5 передбачено, що повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадку приховання заробітку чи іншого доходу громадянами.

За положеннями ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.

Висновок суду.

На час набуття членом сім'ї відповідача у власність автомобілю «МАZDA», пп.2 п. 6 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива передбачав таку підставу для неможливості отримання субсидії як наявність у домогосподарстві транспортного засобу, з дати випуску якого минуло менше 5 років.

Із наданої позивачем довідки вбачається, що автомобіль «МАZDA» випущено у 2005 році, тобто станом на 2019 рік автомобілю було 14 років. Відтак придбання вказаного автомобілю не позбавляло сім'ю відповідача права на субсидію.

Хоча не охоплюється підставами позову, суд відзначає, що згідно наданої позивачем довідки член сім'ї позивача мав у власності три автомобілі, два 2005 року виписку та один, знятий з обліку - 2004 року випуску.

Підпункт 2 п.6 Положення, в редакції Постанови КМ № 420 від 14.04.2021 - який застосовується з 01.05.2021, передбачає таку підставу для припинення субсидії, як наявність більше ніж одного транспортного засобу, що підлягає державній реєстрації, з року випуску якого минуло менше ніж 15 років (крім мопеда і причепа).

Проте вказана норма набула чинності після періоду за який позивач просить стягнути субсидію. Крім того, станом на 01.05.2021 усі автомобіль сім'ї відповідача були старші за 15 років.

З огляду на те, позов не підлягає до задоволення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 12, 81, 141, 264, 265, 273, 352, 354 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позов Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру сплачених сум житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду складено та підписано 26.09.2022

Суддя В.І.Цитульський