печерський районний суд міста києва
Справа № 757/25987/22-к
Примірник № ___
26 вересня 2022 року слідчий суддя Печерського районного суду міста Києва - ОСОБА_1 , при секретарі - ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Печерського районного суду міста Києва клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах першого відділу Управління з досудового розслідування військових правопорушень, а також порушень проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, вчинених внаслідок ведення Російською Федерацією, із залученням представників інших держав, агресивної війни проти України, Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до речей і документів,-
До провадження слідчого судді Печерського районного суду міста Києва - ОСОБА_1 , надійшло клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах першого відділу Управління з досудового розслідування військових правопорушень, а також порушень проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, вчинених внаслідок ведення Російською Федерацією, із залученням представників інших держав, агресивної війни проти України, Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 , погоджене з прокурором, про тимчасовий доступ до речей і документів.
До початку розгляду клопотання, стороною кримінального провадження, якою подано вказане клопотання, до початку судового засідання подана заява про розгляд клопотання у його відсутність, також, слідчим у заяві зазначено, що клопотання підтримує в повному обсязі, із підстав, наведених у ньому та просить слідчого суддю задовольнити вказане клопотання.
Представник особи, у володінні якої знаходяться речі та документи з приводу задоволення клопотання заперечив.
На підставі ч. 2 ст. 163 КПК України, слідчий суддя визнав за можливе проводити розгляд клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходиться інформація.
Згідно норми ч. 4 ст. 107 КПК України фіксація за допомогою технічних засобів під час розгляду клопотання слідчим суддею не здійснювалась.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до наступного.
З наданих в обґрунтування клопотання матеріалів вбачається, що Слідчими Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 62020000000000219 від 19.02.2020 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених 4 ст. 4261 КК України.
У даному провадженні, досліджуються обставини перевищення військовими службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 службових повноважень під час укладання та виконання державних оборонних замовлень щодо поставки боєприпасів внаслідок чого спричинено тяжкі наслідки.
Досудовим розслідування встановлено, що військовими службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 у 2017-2020 роках ініційовано та надано відповідні вказівки підлеглим щодо проведення закупівлі без застосування конкурентних процедур боєприпасів (пострілів) УОФ-8 у Корпорація « ІНФОРМАЦІЯ_2 », шляхом включення потреби у закупівлі зазначених боєприпасів в рамках державного оборонного замовлення.
В подальшому ІНФОРМАЦІЯ_3 (далі - НГ України) в особі військової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 та Корпорацією « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (далі - ІНФОРМАЦІЯ_4 ) укладено Державні контракти (далі - ДК) № 36СО від 04.10.2017, №60СО від 21.12.2017, №10СО від 10.05.2019 та № 7СО від 10.04.2020 на виготовлення та поставку боєприпасів (пострілів) УОФ-8 за державним оборонним замовленням, відповідно до основних показників державного оборонного замовлення, які діяли у 2017-2020 роках.
В той же час встановлено, що в порушення вимог норм чинного законодавства, технічні умови на виробництво зазначених боєприпасів замовником не надавались та не погоджувались, ані визначальні відомчі випробування, ані державні випробування МО України або НГ України не проводилися.
Крім того, відповідно до інформації Мінекономрозвитку суб'єкти господарської діяльності, які можуть бути виробниками боєприпасів (пострілів) УОФ-8 не зареєстровані в реєстрі виробників продукції, робіт і послуг оборонного призначення та документи щодо їх включення до реєстру не надавалась.
Водночас конструкторська документація на 30 мм боєприпаси (постріли) УОФ-8 розроблялась Корпорацією « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за власні оборотні кошти, не погоджувалась представниками замовника та не затверджувалась замовником, літера О та О1 не надавалась, у зв'язку з чим представництво замовника не змогло здійснювати контрольні функції відповідно до вимог постанови КМУ «Про затвердження Положення про представництва державних замовників з оборонного замовлення на підприємствах, в установах і організаціях» № 1107 від 21.10.2009, що призвело до закупівлі боєприпасів з невідомими якісними характеристиками.
З метою встановлення якісних характеристик боєприпасів (пострілів) УОФ-8, які поставлено Корпорацією « ІНФОРМАЦІЯ_2 » в рамках виконання державних контрактів № 36 СО від 04.10.2017, №60 СО від 21.12.2017 та №10СО від 10.05.2019 для НГ України, 05.05.2020 призначено експертизу військового майна, військову експертизу (за необхідності комплексну експертизу) проведення якої доручено експертам ІНФОРМАЦІЯ_5 .
З метою встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідно отримати тимчасовий доступ до документів щодо формування, погодження, обговорення та виконання державного оборонного замовлення виконавцем якого була Корпорація « ІНФОРМАЦІЯ_2 » у 2017-2020 роках, яке полягало у поставці боєприпасів.
Службовими особами Корпорації « ІНФОРМАЦІЯ_2 » здійснювалось укладання та виконання державного оборонного, тому документи, які мають значення для проведення досудового розслідування знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 або за іншим фактичним місцезнаходженням.
Разом із тим, документи, які знаходяться у Корпорації « ІНФОРМАЦІЯ_2 » необхідно надати експертам для проведення експертизи військового майна, техніки та озброєння.
Оскільки документи, які мають значення для проведення досудового розслідування знаходяться у Корпорації « ІНФОРМАЦІЯ_2 », що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , без їх вилучення неможливо всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини вчинення кримінального правопорушення.
Виходячи зі змісту вимог ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження, одним із яких є тимчасовий доступ до речей і документів.
Відповідно до вимог ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Слідчий суддя дослідивши матеріали клопотання, дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання.
Керуючись ст. ст. 108, 160, 162, 163, 164, 166, 309 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання- задовольнити.
Надати слідчим у кримінальному провадженні № 62020000000000219 від 19.02.2020 Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань - ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , які мають допуск до державної таємниці, тимчасовий доступ до документів, з можливістю вилучення їх оригіналів (здійснення виїмки), що знаходяться у володінні Корпорації « ІНФОРМАЦІЯ_2 » код НОМЕР_2 , за адресою: АДРЕСА_1 або за іншим фактичним місцезнаходженням, а саме:
- технічних умов на виготовлення боєприпасів УОФ-8 (та його модифікацій), технічного регламенту на ремонт та доробку артилерійського боєприпасу УОФ-84, технічні завдання на виробництво (доробку) боєприпасів УОФ-8 для Національної гвардії України у 2017-2020 роках;
- документів, що підтверджують тип пороху та стійкість пороху у боєприпасах, які були поставлені ІНФОРМАЦІЯ_1 у 2017-2020 роках;
- документів, що підтверджують тип детонатору (взрывателя) у боєприпасах УОФ-8, які були поставлені ІНФОРМАЦІЯ_1 у 2017-2020 роках;
- документів, що підтверджують тип вибухової речовини у боєприпасах УОФ-8, які були поставлені ІНФОРМАЦІЯ_1 у 2017-2020 роках;
- документів, що підтверджують проведення технічного контролю під час виробництва (доробки) боєприпасів УОФ-8 для ІНФОРМАЦІЯ_1 у 2017-2020 роках;
- документів щодо узгодження ІНФОРМАЦІЯ_3 технічних умов на виробництво (доробку) боєприпасів УОФ-8 Корпорацією « ІНФОРМАЦІЯ_2 », актів технічного прийняття боєприпасів УОФ-8, які були поставлені ІНФОРМАЦІЯ_1 у 2017-2020 роках;
- відомості та документи щодо походження боєприпасів, які були поставлені ІНФОРМАЦІЯ_1 у 2017-2020 роках документи щодо їх ввезення (у разі імпорту) - договори поставки, накладні, акти приймання, ВМД, дозволи ДСЕК, платіжні документи, документи щодо їх вартості;
- документів щодо залучення (участі) військових представництв МОУ під час виробництва (доробки), (листування з ВП, договір, програма приймання, акти випробувань (перевірок), відомості про виявлені ними недоліки), боєприпасів УОФ-8, які були поставлені ІНФОРМАЦІЯ_1 у 2017-2020 роках;
- визначені тактико-технічні вимоги для боєприпасів УОФ-8, які були поставлені ІНФОРМАЦІЯ_1 у 2017-2020 роках;
- документи, на підставі яких розраховувалася орієнтовна та договірна вартість боєприпасів, які були поставлені ІНФОРМАЦІЯ_1 у 2017-2020 роках;
- документи, якими підтверджувалося виготовлення Корпорацією « ІНФОРМАЦІЯ_2 » цих боєприпасів, наявність виробничих можливостей, дані про виробничу базу, досвід з виготовлення таких боєприпасів, ліцензії на виробництво;
- інформацію та документи щодо якісних характеристик в процесі використання і проведення учбових стрільб (дані щодо відмов, заклинення, пошкодження корозією тощо), з наданням відповідних рекламаційних актів та результатів їх розгляду, боєприпасів УОФ-8, які були поставлені ІНФОРМАЦІЯ_1 у 2017-2020 роках;
- державні контракти укладені із Корпорацією « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 04.10.2017 № 36СО, 21.12.2017 № 60СО, №10СО від 10.05.2019 щодо закупки цих боєприпасів, з усіма додатками, додатковими угодами, специфікаціями, документи щодо їх передачі до НГУ, листування НГУ та військової частини з приводу їх виконання;
- інші державні контракти укладені із Корпорацією « ІНФОРМАЦІЯ_2 », що стосуються поставки боєприпасів ІНФОРМАЦІЯ_6 з усіма додатками, додатковими угодами, специфікаціями, документи щодо їх передачі до НГУ, листування НГУ та військової частини з приводу їх виконання;
- відомості про передачу боєприпасів, які були поставлені ІНФОРМАЦІЯ_1 у 2017-2020 роках (наряди, накладні, акти), дані щодо фактичної наявності (кількості) цих боєприпасів на момент надання;
- відомості та документи, щодо наявності боєприпасів УОФ-8 та боєприпасів УОФ-84 на дату надходження ухвали, їх походження та технічних стан, категорійність;
- копії статутних документів, копії ліцензій на виготовлення (доробки) боєприпасів, які були поставлені ІНФОРМАЦІЯ_1 у 2017-2020 роках;
- посадові інструкції осіб, які брали участь у виконанні, укладанні, ініціюванні державних контрактів (від 04.10.2017 № 36СО, 21.12.2017 № 60СО, №10СО від 10.05.2019) із сторони Корпорації « ІНФОРМАЦІЯ_2 » код НОМЕР_2 , документи із їх зразками підпису, накази про їх призначення/звільнення.
Визначити строк дії ухвали тривалістю два місяці, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1
Ухвала виготовлена в 2-х примірниках:
Примірник № 1 - знаходиться в слідчого
Слідчий суддя: ОСОБА_1