Справа№ 953/2293/22
н/п 3/953/1603/22
"09" вересня 2022 р. c уддя Київського районного суду м. Харкова Бородіна Н.М. розглянувши в приміщенні суду в м. Харкові матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, мешкає за адресою: АДРЕСА_1
за ст. 124, 122-4 КУпАП,-
встановив:
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серія ААД
№226871 від 28.01.2022 року, 29.12.2021 року о 12.50 год. в м. Харків вул. Скрипника, 4 керуючи автомобілем Toyota д.н.з. НОМЕР_1 , водій ОСОБА_1 не обрав безпечної дистанції та здійснив зіткнення з автомобілем Toyota Rav4 д.н.з. НОМЕР_2 . При ДТП завдані механічні пошкодження з матеріальними збитками, чим порушив вимоги п.13.1 ПДР.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серія ААД №226872 від 28.01.2022 року, в м. Харків вул. Скрипника, 4 водій керуючи автомобілем став причетним до ДТП та з невідомих причин залишив місце події, чим порушив вимоги п.2.10а ПДР.
ОСОБА_1 до суду не з'явився.
Суд дослідивши матеріали справи приходить до наступного.
Стаття 9 ч. 1 КУпАП передбачає що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, повне, всебічне з'ясування обставин по справі.
Згідно вимог ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ч.2 ст.254 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 256 КУпАП протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
За положенням ч.1 ст. 260 КУпАП з метою складення протоколу про адміністративне правопорушення в разі неможливості скласти його на місці вчинення правопорушення, якщо складення протоколу є обов'язковим, порушника може бути доставлено в поліцію.
Так, у протоколі про адміністративне правопорушення серія ААД №226871 від 28.01.2022 року та протоколі про адміністративне правопорушення серія ААД №226872 від 28.01.2022 року, які складені не на місці, відсутній підпис ОСОБА_1 , а зазначено, що особа належним чином повідомлена , за викликом не зявилась. Доказів вручення ОСОБА_1 примірник складеного протоколу матеріали справи не містяь.
Таким чином, протоколи складені в порушення вимог наведених положень закону за відсутності ОСОБА_1 , відсутності доказів його доставлення для скаладання протоколу, вручення йому примірника та можливості надання пояснень з приводу обставин ДТП.
Крім того, надані матеріали не містять доказів того, що саме
ОСОБА_1 керував автомобілем Toyota д.н.з. НОМЕР_1 29.12.2021 року о 12.50 год.
Статтею 62 ч. 3 Конституції України встановлено, що обвинувачення не може ґрунтуватись на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно п. 2 ст. 129 Конституції України, однією з основних засад судочинства, є забезпечення доведеності вини.
Рішенням Конституційного Суду України від 26 травня 2015 року N 5-рп/2015 щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 276 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено, що у наведених положеннях Кодексу визначено систему правових механізмів щодо забезпечення дотримання прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на стадії розгляду уповноваженим органом (посадовою особою) справи про адміністративне правопорушення, зокрема, з метою запобігти безпідставному притягненню такої особи до відповідальності.
Враховуючи, що законодавство України про адміністративні правопорушення має каральну направленість (більш кримінальна), а тому з урахуванням принципів і загальних засад КУпАП, практики Європейського Суду по правах людини, передбачається принцип презумпції невинності особи, поки її винуватість не буде доведена у встановленому законом порядку.
Усі сумніви щодо доведеності вини суд трактує на користь особи, що притягується до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Таким чином, сукупність зібраних та проаналізованих по справі доказів не дозволяє спростувати сумніви у категоричній формі та зробити беззаперечний і однозначний висновок про порушення в діяї ОСОБА_1 , склад яких передбачено ст. 124, 122-4 КУпАП.
Враховуючи відсутність доказів вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення передбаченого ст.124 КУпАП, склад адміністративного правопорушення за ст.122-4 КУпАП суд прийшов до висновку, що провадження по справі відносно ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень передбачених ст. 122-4 КУпАП та ст.124 КУпАП підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
На підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, керуючись ст. ст. 124, , 283, 284, 285, КУпАП, суд,-
постановив:
Провадження по справі про адміністративне правопорушення за ст. 124, ст.122-4 КУпАП у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - закрити у зв'язку з відсутністю в його діях події та складу вказаного адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Київський районний суд м. Харкова протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя Н.М. Бородіна