Постанова від 27.09.2022 по справі 140/2780/22

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 вересня 2022 рокуЛьвівСправа № 140/2780/22 пров. № А/857/8887/22

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді - Іщук Л. П.,

суддів - Обрізка І. М., Сеника Р. П.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 05 травня 2022 року, ухвалене головуючим суддею Андрусенко О. О. у м. Луцьку, у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

02.03.2022 ОСОБА_1 звернувся в суд із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, в якому просить:

визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 20.01.2022 №032450001974 про відмову у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області зарахувати до пільгового страхового стажу період його роботи з 01.01.2019 по 31.12.2021 у Відокремленому підрозділі «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля» (далі - ВП «Шахта Бужанська») для здійснення перерахунку призначеної пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та здійснити виплату пенсії з врахуванням такого пільгового страхового стажу з 20.01.2022, з урахуванням виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що органом Пенсійного фонду протиправно відмовлено перерахувати його пенсію з урахуванням стажу його роботи з 01.01.2019 по 31.12.2021 ВП «Шахта Бужанська», оскільки роботодавцем щомісячно сплачувалися за нього, як застраховану особу, страхові внески із заробітної плати і його робоче місце атестоване за умовами праці за посадою, що віднесена до Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Зазначає, що факт незарахування сум страхових внесків, сплачених із заробітної плати, на банківський рахунок Пенсійного фонду за відсутності вини працівника не є підставою для відмови у зарахуванні до страхового стажу відповідного періоду роботи.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 05.05.2022 позов задоволено частково: визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 20.01.2022 №032450001974 про відмову у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 ; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 01.02.2022 перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням виплачених сум), зарахувавши до страхового та пільгового стажу період роботи у ВП «Шахта Бужанська» з 01.01.2019 по 30.09.2021; у задоволенні решти позовних вимог відмовлено. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 496,20 грн.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подало апеляційну скаргу, в якій, з покликанням на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судове рішення та прийняти нове судове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що суд першої інстанції не врахував, що з 01.01.2004 страховий стаж обчислюється органами Пенсійного фонду за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Відтак, за відсутності даних про сплату страхових внесків в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування протягом спірного періоду, підстав для врахування при обчисленні стажу ОСОБА_1 довідки про доходи ВП «Шахта Бужанська» від 03.02.2022 №110/8.4/01-19 немає.

Оскільки апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), апеляційний суд відповідно до вимог пункту 3 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України розглядає справу в порядку письмового провадження.

Заслухавши доповідь головуючого судді, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши доводи апеляційної скарги, суд вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з таких підстав.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 з 2012 року працює у ВП «Шахта Бужанська», зокрема, з 01.10.2012 по даний час гірником підземним третього розряду.

З 20.02.2019 позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за наявного страхового стажу станом на 20.02.2019 40 років 2 місяці 28 днів, в тому числі за Списком №1 - 7 років.

20.01.2022 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до принципу екстериторіальності заява позивача була розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, рішенням якого від 20.01.2022 №032450001974 позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з тим, що згідно з Реєстром застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування по ВП «Шахта Бужанська» починаючи з 01.01.2019 по 30.09.2021 відсутні відомості про сплату страхових внесків по ОСОБА_1 .

Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що в період з 01.01.2019 по 30.09.2021 позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися страхувальником (ВП «Шахта Бужанська») страхові внески (єдиний внесок), тому цей період повинен бути зарахований до його страхового та пільгового стажу, що є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Наголошено, що позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства зі страхових внесків не може бути підставою для незарахування до страхового та пільгового стажу позивача періодів його роботи на такому підприємстві.

Апеляційний суд, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального права в межах доводів та вимог апеляційної скарги відповідно до частини першої статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України, погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 46 Конституції України передбачає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV).

Частиною першою статті 9 Закону №1058-IV передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Згідно з частиною четвертою статті 42 Закону №1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Аналіз викладених правових норм дає підстави для висновку, що пенсіонери, які після призначення пенсії продовжують працювати, мають право на перерахунок пенсії після набуття не менш як 24 місяці страхового стажу або не раніше ніж через два роки після призначення пенсії. При цьому, за умови набуття стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 Закону №1058-IV, може бути проведено перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення.

Як встановлено з матеріалів справи, позивач після призначення йому з 20.02.2019 пенсії за віком продовжував працювати у ВП «Шахта Бужанська», зокрема, з 01.10.2012 по даний час гірником підземним третього розряду

Пільговий стаж роботи позивач підтвердив відповідними записами у трудовій книжці та довідкою про доходи від 03.02.2022 № 110/8.4/01-19, виданою ВП «Шахта Бужанська» за період з 01.01.2019 по 31.12.2021.

Отже, позивачем було надано всі необхідні документи, що підтверджують його пільговий стаж роботи за спірний період.

Проте, колегія суддів не погоджується з доводами скаржника, що несплата страхувальником страхових внесків зумовлює неможливість включення цих періодів роботи до страхового та до пільгового стажу роботи з огляду на таке.

Згідно зі статтею 1 Закону № 1058-IV страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Частиною другою статті 24 Закону № 1058-IV передбачено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно зі статтею 20 Закону № 1058-IV страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.

Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов'язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

За змістом вищезазначених норм, обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.

Відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.

Апеляційний суд звертає увагу, що, фактично, внаслідок невиконання ВП «Шахта Бужанська» обов'язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи на вказаному підприємстві, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.

Позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для незарахування до страхового стажу при перерахунку пенсії позивачу періоду його роботи.

Схожа правова позиція щодо застосування зазначених норм права висловлена Верховним Судом у постановах від 27.03.2018 у справі №208/6680/16-а, від 24.05.2018 у справі №490/12392/16-а, від 20.03.2019 у справі №688/947/17, від 20.03.2019 у справі №688/947/17, від 23.07.2019 у справі №617/927/17 та від 12.09.2019 у справі №489/2283/16-а.

Отже, відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку даних про сплату страхових внесків для нарахування пенсії не є підставою для незарахування періодів роботи в ВП «Шахта Бужанська» через несплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

В розрізі даної справи, письмовими доказами підтверджується, що з 01.01.2019 по 30.09.2021 ВП «Шахта Бужанська» позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися страхувальником страхові внески (єдиний внесок). Відтак, згаданий період повинен бути зарахований до страхового та пільгового стажу позивача і оскільки такий страховий стаж становить не менш як 24 місяці, позивач наділений правом на відповідний соціальний захист - перерахунок пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону №1058-IV. В свою чергу, держава, в особі своїх органів, не може відмовляти у його реалізації з формальних (надуманих) підстав.

Враховуючи викладене, а також визначені частиною четвертою статті 45 Закону №1058-IV строки перерахунку та виплати пенсії, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 20.01.2022 №032450001974 про відмову у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити позивачу перерахунок та виплату призначеної пенсії (з урахуванням виплачених сум) з 01.02.2022 відповідно до Закону №1058-IV, зарахувавши до пільгового та страхового стажу період його роботи у ВП «Шахта Бужанська» з 01.01.2019 по 30.09.2021.

За наведених обставин, суд вважає, що доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, що відповідно до статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення суду - без змін.

З огляду на результат апеляційного розгляду та відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв'язку з переглядом справи в суді апеляційної інстанції, відповідно до частини шостої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподіл судових витрат судом не змінюється.

Керуючись статтями 311, 315, 316, 321, 322, 328 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області залишити без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 05 травня 2022 року у справі № 140/2780/22 - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Л. П. Іщук

судді І. М. Обрізко

Р. П. Сеник

Повне судове рішення складено 27.09.2022