Справа № 346/3930/22
Провадження № 1-в/346/255/22
про встановлення адміністративного нагляду
27 вересня 2022 р.м. Коломия Івано-Франківської області
Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області у складі:
головуючого судді: ОСОБА_1
за участю секретаря: ОСОБА_2
представника Коломийського РВП: ОСОБА_3
особи, щодо якої розглядається подання: ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Коломия, Івано-Франківська область подання начальника Коломийського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області про встановлення адміністративного нагляду відносно:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Струпків, Коломийського району Івано-Франківської області; зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
раніше судимого:
- вироком Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 24.03.2016 року за ч. 3 ст. 185, ст. 69 КК України до покарання у виді 240 годин громадських робіт;
- вироком Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 31.05.2016 року за ч. 3 ст. 185, ст. 71 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк 3 роки 20 днів. На підставі ст. 75 КК України звільнений від відбування покарання з випробуванням з іспитовим строком на 1 рік (ухвалою Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 23.12.2016 року направлено для відбування покарання, призначеного судом; на підставі ухвали Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 07.05.2019 року звільнений умовно-достроково - 15.05.2019 року);
- вироком Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 15.07.2020 року за ст. 395, ч.1 ст. 71, ст. 72 КК України до 1 року позбавлення волі;
- вироком Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 10.12.2021 року за ст. 395 КК України до 2 місяців арешту (звільнився за відбуттям строку покарання 29.07.2022 року);
27.09.2022 року начальник Коломийського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області звернувся до суду з поданням, в якому просив ОСОБА_4 встановити адміністративний нагляд з відповідними обмеженнями. В обґрунтування подання посилається на ту обставину, що ОСОБА_4 підпадає під визначення засуджених осіб щодо яких встановлюється адміністративний нагляд, перелік яких визначено п. «в» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» (далі по тексту - Закон).
У судовому засіданні представник Коломийського РВП ОСОБА_3 подання підтримав та просив його задовольнити, зазначивши, що ОСОБА_4 на шлях виправлення не став, систематично допускає вчинення адміністративних правопорушень, на заходи профілактичного характеру з боку працівників поліції не реагує, а тому наявні підстави для встановлення обмежувальних заходів.
ОСОБА_4 в судовому засіданні не заперечив проти задоволення подання та встановлення відносно нього адміністративного нагляду, оскільки лише такі заходи сприятимуть його належній поведінці.
Відповідно до п. «в» ст. 3 Закону адміністративний нагляд встановлюється щодо засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення. Пунктом «в» ст. 4 Закону визначено, що підставами адміністративного нагляду є матеріали органів Національної поліції.
Згідно ч. 1 ст. 6 Закону адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.
Обов'язки піднаглядних та можливі обмеження дій піднаглядних визначено в ст. ст. 9, 10 Закону.
З наданих в обґрунтування подання матеріалів вбачається, що ОСОБА_4 неодноразово судимий, судимості по вказаних не погашені та не зняті в установленому законом порядку. Як вбачається з довідки про звільнення ОСОБА_4 29.07.2022 року востаннє звільнений з місць позбавлення волі.
Згідно рапорту ДОП Коломийського РВП ГУНП в Івано-Франківській області ОСОБА_4 після звільнення з місць позбавлення волі належних висновків для себе не зробив, на шлях виправлення не став, не працює, веде антигромадський спосіб життя, порушує громадський порядок та спокій громадян. З ним неодноразово проводились профілактичні бесіди, на що останній не реагував. Відповідно до характеристики Струпківського старостинського округу Отинійської селищної ради Коломийського району №416 від 25.08.2022 року ОСОБА_4 по місцю проживання зарекомендував себе з посередньої сторони.
Крім того, з долучених матеріалів в обґрунтування подання вбачається, що ОСОБА_4 неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності за вчинення адмінстартивних правопорушень, що посягають на громадський порядок, а саме: за ст. ст. 173, 175-1 КУпАП, у зв?язку з чим йому 05.08.2022 року, 08.08.2022 року та 09.09.2022 року виносились офіційні попередження, проте останній належних висновків не зробив та продовжує допускати порушення.
На підставі наведеного, а також з урахуванням позиції ОСОБА_4 , суд приходить до висновку про наявність підстав, передбачених п. «в» ст. 3 вищезазначеного Закону. Отже відносно ОСОБА_4 слід встановити адміністративний нагляд на 1 рік з відповідними обмеженнями.
Керуючись п. «в» ст. 3, ст. ст. 4-6, 9, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», ст. 158 КВК України, суд, -
Подання начальника Коломийського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області про встановлення адміністративного нагляду щодо ОСОБА_4 - задовольнити.
Встановити відносно ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Ступків, Коломийського району, Івано-Франківської області, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 )
адміністративний нагляд терміном на 1 (один) рік.
Застосувати до ОСОБА_4 під час здійснення за ним адміністративного нагляду такі обмеження:
- заборона виходу з будинку (квартири) за місцем проживання в період часу з 22:00 години до 06:00 години наступного дня;
- заборона виїзду в особистих справах за межі району (міста) за місцем проживання без дозволу органу Національної поліції за місцем проживання;
- реєстрація в органі Національної поліції за місцем проживання 4 (чотири) рази на місяць.
Ухвала може бути оскаржена протягом 7 (семи) днів з дня її проголошення до Івано-Франківського апеляційного суду через Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя: ОСОБА_1