ЄУН 199/1957/22
Провадження № 2-о/193/40/22
про залишення позовної заяви без руху
26 вересня 2022 року смт. Софіївка
Суддя Софіївського районного суду Дніпропетровської області Кравченко Н.О., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа: ОСОБА_2 , про встановлення факту батьківства, -
Заявник звернувся до суду з заявою про встановлення факту батьківства до Амур-Нижньодніпровського районного суду м.Дніпропетровська 28 квітня 2022 року .
В прохальній частині заяви ОСОБА_1 проситьвстановити факт батьківства ОСОБА_3 , ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 під час військових дій ) стосовно її сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та звільнити її від сплати судового збору через незадовільний фінансовий стан. На момент подання цієї заяви вона не працює, знаходиться у декретній відпустці, на її утриманні двоє малолітніх дітей: ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ) та ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ), дану обставину вважати поважною.
03 травня 2022 року ухвалою Амур-Нижньодніпровського районного суду м.Дніпропетровська справу передано за підсудністю до Софіївського районного суду Дніпропетровської області.
21 червня 2022 року ухвалою Дніпровського апеляційного суду відмовлено ОСОБА_1 у задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору. Апеляційну скаргу залишено без руху і надано строк скаржникові для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення даної ухвали.
Ухвалою Дніпровського апеляційного суду 09 вересня 2022 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення та ухвалу Амур-Нижньодніпровського районного суду м.Дніпропетровська від 03 травня 2022 року залишено без змін.
22 вересня 2022 року вищезазначена цивільна справа надійшла до Софіївського районного суду Дніпропетровської області.
Відповідно до ч. 3ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені розділом 4 ЦПК.
Розглянувши заяву та матеріали, додані до неї, доходжу висновку, що вона подана з порушенням вимог ст.177 ЦПК України.
Згідно вимог ч. 4ст. 177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Статтею 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2022 рік», з 1 січня 2022 року установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 2481 грн.
Законом України «Про судовий збір», а саме п.п. 4 п. 2 ч. 2 ст. 4 встановлено, що за подання до суду заяви у справах окремого провадження фізичною особою сплачується судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (496,20 грн.).
У поданій заяві до суду ОСОБА_1 просить звільнити її від сплати судового збору.
Відповідно ухвали Дніпровського апеляційного суду від 21 червня 2022 року зазначено, що категорії осіб, звільнених від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях, визначені в ст.5 Закону України «Про судовий збір».
Ст.5 Закону України «Про судовий збір» передбачено пільги для сплати судового збору. Від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються:1) позивачі - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі; 2) позивачі - у справах про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також смертю фізичної особи; 3) позивачі - у справах про стягнення аліментів, збільшення їх розміру, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів чи зміну способу їх стягнення, а також заявники у разі подання заяви щодо видачі судового наказу про стягнення аліментів; 4) позивачі - у справах щодо спорів, пов'язаних з виплатою компенсації, поверненням майна, або у справах щодо спорів, пов'язаних з відшкодуванням його вартості громадянам, реабілітованим відповідно до Закону України "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні"; 5) особи, які страждають на психічні розлади, та їх представники - у справах щодо спорів, пов'язаних з розглядом питань стосовно захисту прав і законних інтересів особи під час надання психіатричної допомоги; 6) позивачі - у справах про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення; 7) громадяни, які у випадках, передбачених законодавством, звернулися із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб; 8) особи з інвалідністю внаслідок Другої світової війни та сім'ї воїнів (партизанів), які загинули чи пропали безвісти, і прирівняні до них у встановленому порядку особи; 9) особи з інвалідністю I та II груп, законні представники дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю; 10) позивачі - громадяни, віднесені до 1 та 2 категорій постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи; 11) виборці - у справах про уточнення списку виборців; 12) військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків; 13) учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав; 14) позивачі - у справах у порядку, визначеному статтею 12 Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту"; 15) фізичні особи (крім суб'єктів підприємницької діяльності) - кредитори, які звертаються з грошовими вимогами до боржника щодо виплати заборгованості із заробітної плати, зобов'язань внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю громадян, виплати авторської винагороди та аліментів, - після оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), а також після повідомлення про визнання боржника банкрутом; 15 - 1 ) органи місцевого самоврядування - за подання заяви про визнання спадщини відумерлою; 16) позивачі - за подання позовів щодо спорів, пов'язаних з наданням статусу учасника бойових дій відповідно до пунктів 19-21 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; 17) засуджені до покарання у виді довічного позбавлення волі, позбавлення волі на певний строк та до покарань, не пов'язаних з позбавленням волі, а також особи, взяті під варту, - у справах, пов'язаних із питаннями, які вирішуються судом під час виконання вироку відповідно до статті 537 Кримінального процесуального кодексу України, у разі відсутності на їхніх особових рахунках коштів, достатніх для сплати судового збору. 20) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, його територіальні органи; 21) заявники - у справах за заявами про встановлення фактів, що мають юридичне значення, поданих у зв'язку із збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно; 22) позивачі - у справах за позовами до держави-агресора Російської Федерації про відшкодування завданої майнової та/або моральної шкоди у зв'язку з тимчасовою окупацією території України, збройною агресією, збройним конфліктом, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно; 23) позивачі - за подання позовів щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років"; 24) Фонд гарантування вкладів фізичних осіб - за подання позовів, предметом яких є відшкодування шкоди (збитків), у порядку, визначеному статтею 52 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".
Так, у даному випадку заявлена вимога ОСОБА_1 про визнання батьківства, законом не передбачено пільги у виді звільнення від сплати судового збору.
Відповідно до положень ч.3 ст.136 ЦПК України, з підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов'язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.
Тобто, основним у вирішенні питання про наявність підстав для звільнення від сплати судового збору є встановлення майнового стану сторони, яка заявила відповідне клопотання.
Разом з цим, у ст. 129 Конституції України, однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору не вмотивовано жодним чином.
Наведені доводи щодо звільнення від сплати судового збору за подання заяви про встановлення батьківства не можна визнати такими, що унеможливлюють чи утруднюють сплату судового збору, так як заявником не надано суду докази на підтвердження складного майнового стану ОСОБА_1 , який би унеможливлював сплату нею судового збору.
За таких обставин, їй відмовлено в задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору.
Таким чином, судовий збір складає 496 грн. 20 коп. та підлягає сплаті.
Враховуючи вищенаведене, з матеріалів заяви вбачається, що ОСОБА_1 судовий збір сплачено не було.
Відповідно до ч. 1,3 ст.136ЦПК України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі. З підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов'язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.
Дослідивши надані матеріали, вважаю, що клопотання заявника про звільнення від сплати судового збору у справі задоволенню не підлягає оскільки заявником не надано доказів на підтвердження її тяжкого майнового стану, а вказані нею в клопотанні обставини не є підставою для задоволення клопотання.
З огляду на матеріали справи, серед них відсутні належні доводи та обґрунтування підстав від звільнення позивача від сплати судового збору.
Враховуючи викладене, заявником має бути сплачений судовий збір в розмірі 496,20 грн., або надати суду документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Отже, виходячи з вищевикладеного, заявнику необхідно сплатити судовий збір і надати суду документ який підтверджує його сплату.
Згідно приписів ч. 1ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цьогоКодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду заяви постановляє ухвалу про залишення заяви без руху.
Враховуючи наведене вважаю, що провадження у справі неможливо відкрити до усунення вказаних вище недоліків, а тому, заяву слід залишити без руху, а заявникові надати строк для їх усунення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.175,177,185, 294 ЦПК України,ЗУ «Про судовий збір», суддя,-
Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору.
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: ОСОБА_2 , про встановлення факту батьківства - залишити без руху і надати заявникові строк для усунення недоліків, який не перевищує десяти днів з дня отримання копії ухвали.
Роз'яснити заявникові, що у разі невиконання ухвали і неусунення недоліку до вказаного строку заява буде вважатися неподаною та повернута їй.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення на вказану ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя: Н.О.Кравченко