про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження
в адміністративній справі
27 вересня 2022 рокум. ПолтаваСправа № 440/8156/22
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Сич С.С., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (вул. Шевченка, 9, м. Сєвєродонецк, Луганська область, 93404) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
22 вересня 2022 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, у якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 як інваліду другої групи (по інвалідності) за наявністю трудового стажу;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести нарахування пенсії ОСОБА_1 по інвалідності за наявністю трудового стажу 14 років
Вказана позовна заява здана позивачем на пошту 20 вересня 2022 року, що підтверджується штампом поштової організації на конверті.
Підставою для звернення до суду позивач зазначає порушення своїх прав у сфері публічно-правових відносин відмовою ОСОБА_1 в призначенні пенсії.
Відповідно до частин 1, 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, оскаржувані позивачем дії щодо відмови в призначенні пенсії ОСОБА_1 оформлені рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про відмову в призначенні пенсії №164350002716 від 18 жовтня 2021 року.
Позивач звернувся до суду з позовом у цій справі 20 вересня 2022 року, що підтверджується штампом поштової організації на конверті, а отже, позивач звернувся до адміністративного суду з пропуском шестимісячного строку на звернення до суду, встановленого статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України.
Прохальна частина позовної заяви містить клопотання позивача про поновлення пропущеного строку звернення до суду з посиланням на те, що ОСОБА_1 раніше звертався до районних судів із заявами.
Частиною 1 статті 121 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Матеріалами позову підтверджено, що заявник ОСОБА_1 звернувся до Карлівського районного суду Полтавської області та ухвалою Карлівського районного суду від 05 січня 2022 року у справі №531/2895/21 заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, про встановлення факту перебування у трудових відносинах - залишено без розгляду.
В подальшому ОСОБА_1 звернувся до Карлівського районного суду Полтавської області із позовом до ГУ ПФУ України в Луганській області, в якому просив встановити факт трудових відносин, який необхідний для нарахування пенсії. 06 травня 2022 року Карлівським районним судом Полтавської області направлено матеріали цивільної справи за підсудністю до Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області.
Ухвалою Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 15 серпня 2022 року у справі №531/752/22 закрито провадження у справі позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про встановлення факту трудових відносин. Роз'яснено ОСОБА_1 право на звернення з позовом до відповідного адміністративного суду в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.
Отже, позивач вчиняв певні дії за своїм переконанням для вирішення спору шляхом звернення до місцевих загальних судів.
Відповідно до частин 2, 3 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини" встановлено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод" та практику Європейського Суду з прав людини як джерело права.
Згідно з приписами статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 р., кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Європейським судом з прав людини у справі "Мушта проти України" зазначено, що не можуть бути встановлені обмеження щодо реалізації права на судовий захист у такий спосіб або до такої міри, щоб саму суть права було порушено; ці обмеження повинні переслідувати легітимну мету, та має бути розумний ступінь пропорційності між використаними засобами та поставленими цілями.
При цьому, суворе застосування строку без урахування обставин справи може бути непропорційним щодо цілі забезпечення правової визначеності та належного здійснення правосуддя, а також перешкоджати використанню доступних засобів правового захисту (справа "Станьо проти Бельгії").
У рішеннях по справі "Мірагаль Есколано та інші проти Іспанії" від 13 січня 2000 року та по справі "Перес де Рада Каваніллес проти Іспанії" від 28 жовтня 1998 року Європейський суд з прав людини зазначив, що надто суворе тлумачення внутрішніми судами процесуальної норми позбавило заявників права доступу до суду і завадило розгляду їхніх позовних вимог.
Підсумовуючи викладене вище, суд дійшов висновку, що причини пропуску строку звернення до адміністративного суду з даним позовом є поважними та наявні підстави для поновлення ОСОБА_1 пропущеного строку звернення до адміністративного суду з позовом у справі №440/8156/22.
Адміністративний позов відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, поданий особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність, належить розглядати у порядку адміністративного судочинства та підсудний Полтавському окружному адміністративному суду.
Відповідно до частини 1 статті 260 Кодексу адміністративного судочинства України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Частиною 1 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності, а частиною 6 статті 12 цього Кодексу - що, справою незначної складності, є справа щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Отже, в силу вимог частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Частиною 4 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Згідно з частиною 4 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до частини 3 статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Беручи до уваги викладене, з метою повного та всебічного з'ясування обставин справи, суд вважає за необхідне витребувати від Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області: 1) засвідчені належним чином копії: заяви ОСОБА_1 від 11.10.2021 про призначення пенсії по інвалідності разом із всіма доданими до цієї заяви документами; рішення про відмову в призначенні пенсії №164350002716 від 18.10.2022; всіх документів, які враховані відповідачем при прийнятті рішення №164350002716 від 18.10.2022; відомості із системи персоніфікованого обліку щодо ОСОБА_1 ; 2) детальні розрахунки загального стажу ОСОБА_1 .
Керуючись статтями 9, 12, 77, 80, 171, 256, 257, 260, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Визнати поважними причини пропуску строку звернення ОСОБА_1 до адміністративного суду та поновити ОСОБА_1 пропущений строк звернення до суду у справі №440/8156/22.
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі №440/8156/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Запропонувати відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі надати до суду відзив на позов разом з усіма доказами, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем, та документами, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього документів іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду.
Роз'яснити відповідачу, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішуватиме справу за наявними матеріалами, а неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову в силу частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України.
Витребувати від Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області:
1) засвідчені належним чином копії:
- заяви ОСОБА_1 від 11.10.2021 про призначення пенсії по інвалідності разом із всіма доданими до цієї заяви документами;
- рішення про відмову в призначенні пенсії №164350002716 від 18.10.2022;
- всіх документів, які враховані відповідачем при прийнятті рішення №164350002716 від 18.10.2022; відомості із системи персоніфікованого обліку щодо ОСОБА_1 ;
2) детальні розрахунки загального стажу ОСОБА_1 .
Витребувані документи надати до суду у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі.
Роз'яснити, що особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали. У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені Кодексом адміністративного судочинства України. Згідно частини першої статті 149 Кодексу адміністративного судочинства України суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід Державного бюджету України з відповідної особи штрафу у сумі від 0,3 до трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у випадках: неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин суб'єктом владних повноважень.
Повідомити учасникам справи, що вони можуть отримати інформацію у справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, веб-адреса сторінки суду: http://court.gov.ua/fair/sud1670/.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Надіслати відповідачу копію позовної заяви з копіями доданих до неї документів.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя С.С. Сич