Рішення від 20.09.2022 по справі 440/7069/22

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 вересня 2022 року м. ПолтаваСправа № 440/7069/22

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гіглави О.В.,

за участю:

секретаря судового засідання - Рябухи Ю.В.,

представника відповідачів - Микитенка Д.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Хімсинтез" до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

19 серпня 2022 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Хімсинтез" звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Полтавській області про:

- визнання протиправним рішення ГУ ДПС у Полтавській області №7142359/40058339 від 02.08.2022 про відмову в реєстрації податкової накладної №4 від 24.05.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- зобов'язання ДПС України зареєструвати податкову накладну №4 від 24.05.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на невідповідність спірного рішення вимогам чинного законодавства. За твердженням позивача, ним в повному обсязі виконані вимоги щодо надання підтверджуючих документів, які свідчили про здійснення господарської операції з контрагентом ТОВ НК "Нові технології", і у контролюючого органу не було жодної з визначених у пункті 11 Порядку №1165 підстав для відмови у реєстрації податкової накладної від 24.05.2022 №4 у Єдиному реєстрі податкових накладних.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 24.08.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/7069/22. Вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 10:30 год 20.09.2022, витребувано докази.

02.09.2022 від Головного управління ДПС у Полтавській області та Державної податкової служби України до суду надійшло заперечення проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, яке обґрунтоване тим, що характер доказів по справі потребує детального вивчення та надання додаткових письмових пояснень, що потребують спеціальних знань, а відтак, предмет доказування потребує повного та всебічного встановлення обставин справи і з'ясування заперечень проти позовних вимог.

Ухвалою суду від 05.09.2022 у задоволенні заперечення Головного управління ДПС у Полтавській області та Державної податкової служби України проти розгляду за правилами спрощеного провадження відмовлено.

У наданому до суду відзиві на позов представник відповідачів просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю /а.с. 41-47/. Свою позицію мотивував посиланням на відповідність спірного рішення вимогам чинного законодавства, зокрема, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165. Зазначив, що реєстрацію складеної ТОВ "Хімсинтез" податкової накладної у ЄРПН зупинено з огляду на її відповідність пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Звертав увагу на те, що в ході опрацювання копій первинних документів, поданих ТОВ "Хімсинтез", до податкової накладної №4 від 24.05.2022, виписаної на адресу ТОВ Нафтова компанія "Нові технології" (код 34742360), щодо надання транспортних послуг, встановлено, що до повідомлення платником не надано додаток № 1, який відповідно до пп. 1.2 Договору №1 від 07.05.2019 про надання транспортно-експедиційних послуг вантажним транспортом по Україні, є його невід'ємною частиною. Поряд з цим, відповідно до витягу з протоколу №99 від 23.08.2022, від відділу прогнозу, аналізу та звітності управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків отримано службову записку від 19.08.2022 №5878/16-31-18-01 для розгляду на засіданні Комісії ГУ ДПС у Полтавській області інформації та прийняття рішення щодо відповідності/ невідповідності п. 8 Критеріїв ризиковості платника ТОВ Нафтова компанія "Нові технології" (код 34742360). До відома присутніх членів комісії доведено інформацію, викладену у вказаній службовій записці. За підсумком відкритого голосування члени комісії ухвалили рішення, що підприємство за відсутності найманих працівників у 2022 році здійснило операції з придбання та реалізації товарів у значних обсягах та станом на поточну дату ТОВ Нафтова компанія "Нові технології" відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. З огляду на викладене, у реєстрації податкової накладної ТОВ "Хімсинтез" №4 від 24.05.2022 у ЄРПН відмовлено.

У відповіді на відзив на позовну заяву, що надійшов до суду 19.09.2022 /а.с. 86-88/, позивач наполягає на тому, що до переліку документів, які необхідно надавати, входять документи, що підтверджують саме інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, а не існуючих документів, тобто тих документів, що видаються по факту здійснення господарської операції - надання послуги. Згідно рішення підставою для відмови контролюючим органом зазначено ненадання платником податку договорів, зокрема, зовнішньоекономічних контрактів з додатками до них, а саме (додаткова інформація): не надано додаток №1, який відповідно до пп. 1.2. Договору №1 від 07.05.2019 про надання товарно-експедиційних послуг вантажним транспортом по Україні, є його невід'ємною частиною. Пунктом 1.2 цього Договору визначено, що вид та порядок надання послуг згідно з даним Договором, а також інша необхідна інформація для надання послуг зазначаються Замовником у заявці згідно встановленої форми (Додаток 1), що є невід'ємною частиною даного Договору. Отже сторони визначили, що в разі виникнення потреби отримання послуги Замовник надає заявку - Додаток №1. Так, згідно платіжного доручення №117 від 24.05.2022 ТОВ НК "Нові технології" перерахувало на рахунок позивача 230400 грн з призначенням платежу: передплата за транспортні послуги згідно договору №1 від 07.05.2019. Надходження коштів на рахунок позивача також підтверджується випискою з рахунку позивача. З урахуванням вимог статті 187 ПК України по першій події складено податкову накладну №4 від 24.05.2022 на загальну суму 230400 грн, в тому числі ПДВ - 38400 грн. Відносно зазначення відповідачем-1 інформації, що до позову додано більш ширший перелік документів, то це твердження спростовується поясненнями №6 від 28.07.2022, а саме, сторінка 3, на якій чітко зазначено про факт попередньої оплати згідно платіжного доручення (додаток до позову №8) та зазначено інформацію про не надання послуг по даній господарській операції. Який ще більш ширший перелік контролюючим органом розуміється, не відомо.

Позивач в судове засідання 20.09.2022 явку свого уповноваженого представника не забезпечив, будучи належно повідомленим про його дату, час та місце проведення.

Представник відповідачів в судовому засіданні 20.09.2022 заперечував проти задоволення позовних вимог з огляду на їх безпідставність.

Заслухавши доводи представника відповідачів, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

ТОВ "Хімсинтез" (ідентифікаційний код 40058339) зареєстроване в якості юридичної особи 20.06.2022, номер запису в ЄДР про юридичну особу 1009571070012006517, основним видом діяльності товариства є "49.41 вантажний автомобільний транспорт" (а.с. 17).

07.05.2019 між ТОВ "Хімсинтез" (виконавець) та ТОВ Нафтова Компанія "Нові технології" (замовник) підписано договір №1 про надання транспортно-експедиційних послуг вантажним транспортом по Україні, за умовами якого замовник доручає, а виконавець бере на себе зобов'язання від свого імені та за рахунок замовника забезпечити організацію та здійснення перевезення вантажу замовника вантажним автомобільним транспортом в межах території України, а замовник зобов'язується прийняти надані послуги та здійснити їх оплату у порядку, передбаченому цим договором. Вид та порядок надання послуг згідно з даним договором, а також інша необхідна інформація для надання послуг зазначаються замовником у заявці згідно встановленої форми (Додаток 1), що є невід'ємною частиною даного договору. Вартість послуг за договором визначається на підставі виставленого рахунку-фактури виконавця. За надання послуг замовник сплачує виконавцеві плату у розмірі фактичної вартості перевезення, що відображена в актах приймання-передачі виконаних робіт/наданих послуг та на підставі наданих рахунків на оплату. Розрахунки за послуги здійснюються замовником в українській національній валюті - гривні шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок виконавця. Замовник здійснює плату за послуги протягом 3 (трьох) банківських днів з моменту отримання рахунку від виконавця (в тому числі направлених електронною поштою, факсимільним зв'язком) /а.с. 6-9/.

24.05.2022 згідно з платіжним дорученням №117 від 24.05.2022 ТОВ НК "Нові технології" перерахувало на рахунок ТОВ "Хімсинтез" 230400,00 грн з призначенням платежу: передплата за транспортні послуги згідно договору №1 від 07.05.2019 /а.с. 10-11/.

Того ж дня, тобто 24.05.2022, позивач склав податкову накладну №4 про надання ТОВ НК "Нові технології" транспортних послуг загальною вартістю 230400,00 грн, у т.ч. ПДВ - 38400,00 грн /а.с. 12/.

12.07.2022 позивач надіслав податкову накладну від 24.05.2022 №4 для реєстрації у ЄРПН та того ж дня отримав квитанцію, у якій його повідомлено про зупинення реєстрації податкової накладної з таких підстав: коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 49.41 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій /а.с. 13/. Позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній, для розгляду питання прийняття рішення про її реєстрацію / відмову у реєстрації.

Згідно з повідомленням про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 28.07.2022 №2, позивач через ДПІ у м. Полтаві надав контролюючому органу пояснення разом з копіями документів /а.с. 48-66, 68-77, 79-80/.

02.08.2022 Комісією Головного управління ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення №7142359/40058339 про відмову в реєстрації податкової накладної від 24.05.2022 №4 у ЄРПН з огляду на ненадання платником податків копій договорів, зокрема, зовнішньоекономічних контрактів з додатками до них /а.с. 83/. Так, у рішенні зазначено, що платник податку не надав додаток №1, який відповідно до пп. 1.2 Договору №1 від 07.05.2019 про надання транспортно-експедиційних послуг вантажним транспортом по Україні, є його невід'ємною частиною.

Не погодившись з рішенням контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної від 24.05.2022 №4 у ЄРПН, позивач оскаржив його до суду.

Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом підпункту "б" пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.

Пунктом 187.1 статті 187 ПК України визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.

Згідно з пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" від 11.12.2019 №1165 (набрала чинності 01.02.2020), якою, зокрема, затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №1165).

Пунктом 1 Порядку №1165 встановлено, що цей Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.

За змістом пункту 2 Порядку №1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.

У силу пункту 5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Відповідно до пункту 7 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет /пункт 8 Порядку №1165/.

Пунктами 10, 11 Порядку №1165 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Відповідно до абзацу другого пункту 25 Порядку №1165 комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Додатком 3 до Порядку №1165 визначено Критерії ризиковості здійснення операцій, відповідно до пункту 1 яких до цих Критеріїв віднесено відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за №1245/34216, затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №520), що, відповідно до пункту 1, визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 2 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Пунктом 4 Порядку №520 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Відповідно до пункту 5 Порядку №520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Згідно з абзацом другим пункту 6 Порядку №520 платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Пунктами 9, 10 Порядку №520 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.

Згідно з пунктом 11 Порядку №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Згідно з частиною другою статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

За обставин цієї справи між сторонами виник спір щодо правомірності рішення Комісії Головного управління ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про відмову у реєстрації в ЄРПН податкової накладної від 24.05.2022 №4, складеної ТОВ "Хімсинтез".

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку (частина друга статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України).

Аналіз наведених вище положень Порядку №1165 свідчить, що контролюючий орган, після надходження податкової накладної / розрахунку коригування до ДПС для реєстрації в ЄРПН, в автоматизованому режимі здійснює її розшифрування та проводить відповідну перевірку, зокрема щодо наявності підстав для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування через відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або через відповідність відображених у ній операції критеріям ризиковості здійснення операцій.

Автоматизований моніторинг відповідності господарської операції, відображеної у податковій накладній, критеріям оцінки ступеня ризиків здійснюється відповідно до ознак, наведених у пунктах 1-6 критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 до Порядку №1156).

У разі, коли за результатами моніторингу господарська операція, відображена у податковій накладній, відповідає критеріям ризиковості здійснення операції (крім податкової накладної, складеної платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку) реєстрація такої податкової накладної зупиняється.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної контролюючий орган зобов'язаний, зокрема, вказати конкретний критерій ризиковості платника податку та/або критерій ризиковості здійснення операцій, на підставі якого зупинено реєстрацію податкової накладної, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку, а також запропонувати платнику надати пояснення та копії документів, необхідних та достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.

Зі змісту залученої до матеріалів справи квитанції від 12.07.2022 суд встановив, що контролюючим органом сформовано висновок про відповідність податкової накладної від 24.05.2022 №4 пункту 1 Критеріям ризиковості здійснення операцій.

Мотивуючи цей висновок контролюючий орган зазначив, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 49.41 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій та на цій підставі зупинив реєстрацію податкової накладної у ЄРПН.

Надаючи правову оцінку підставам для зупинення реєстрації складеної ТОВ "Хімсинтез" податкової накладної від 24.05.2022 №4 в ЄРПН, суд звертає увагу на те, що як вже зазначалося вище, пунктом 11 Порядку №1165 передбачено вимоги до змісту квитанції, а саме - у ній обов'язково мають бути зазначені:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

У позовній заяві позивач посилається на те, що у квитанції від 12.07.2022 не зазначено вимог до платника податків в частині надання конкретних пояснень та документів з метою реєстрації податкової накладної в ЄРПН, що по суті зумовило неможливість надання платником податків контролюючому органу усіх необхідних документів.

Разом з тим, суд не погоджується з такою позицією платника податків, оскільки останнім контролюючому органу фактично були надані усі наявні у нього первинні, бухгалтерські та інші документи, які стосувалися підстав складення товариством податкової накладної від 24.05.2022 №4.

Таким чином, в ході розгляду справи судом не встановлено наявності у позивача інших документів, які стосувалися підстав складення товариством податкової накладної від 24.05.2022 №4, але саме з підстав невизначення контролюючим органом вичерпного переліку документів не були надані ним відповідачу під час вирішення питання щодо реєстрації податкової накладної від 24.05.2022 №4 в ЄРПН.

Зі змісту спірного рішення та витягу з протоколу засідання Комісії від 02.08.2022 №84 судом встановлено, що підставою для відмови у реєстрації податкової накладної від 24.05.2022 №4 у ЄРПН визначено ненадання позивачем копії додатку №1, який відповідно до пп. 1.2 Договору №1 від 07.05.2019 про надання транспортно-експедиційних послуг вантажним транспортом по Україні, є його невід'ємною частиною /а.с. 78, 83/.

Так, відповідно до пункту 1.2 договору від 07.05.2019 №1 про надання транспортно-експедиційних послуг вантажним транспортом по Україні, укладеного між ТОВ "Хімсинтез" (виконавець) та ТОВ Нафтова Компанія "Нові технології" (замовник), вид та порядок надання послуг згідно з даним договором, а також інша необхідна інформація для надання послуг зазначаються замовником у заявці згідно встановленої форми (Додаток 1), що є невід'ємною частиною даного договору.

Однак, така заявка встановленої форми (Додаток 1) замовником за договором не складалась.

У відповіді на відзив на позовну заяву представник позивача не оформлення заявки пояснив тим, що у спірному випадку податкова накладна від 24.05.2022 №4 була складена товариством (виконавцем за договором) за фактом першої події, а саме, надходження 24.05.2022 від ТОВ Нафтова Компанія "Нові технології" на рахунок ТОВ "Хімсинтез" коштів у сумі 230400,00 грн з призначенням платежу: передплата за транспортні послуги згідно договору №1 від 07.05.2019.

Проте, судом такі доводи оцінюються критично, оскільки згідно з умовами пунктів 4.1, 4.2 та 4.3 договору від 07.05.2019 №1 про надання транспортно-експедиційних послуг вантажним транспортом по Україні вартість послуг за договором визначається на підставі виставленого рахунку-фактури виконавця. За надання послуг замовник сплачує виконавцеві плату у розмірі фактичної вартості перевезення, що відображена в актах приймання-передачі виконаних робіт/наданих послуг та на підставі наданих рахунків на оплату. Розрахунки за послуги здійснюються замовником в українській національній валюті - гривні шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок виконавця. Замовник здійснює плату за послуги протягом 3 (трьох) банківських днів з моменту отримання рахунку від виконавця (в тому числі направлених електронною поштою, факсимільним зв'язком) /а.с. 7/.

Відтак, за умовами договору фактично виключається можливість здійснення замовником ТОВ Нафтова Компанія "Нові технології" на користь виконавця ТОВ "Хімсинтез" передоплати за транспортні послуги згідно з договором №1 від 07.05.2019 в сумі, визначеній на власний розсуд замовника без складення первинних документів відповідно до умов договору (пункти 4.1, 4.2 та 4.3).

Враховуючи встановлені обставини, суд вважає, що відносно позивача обґрунтовано винесено рішення комісії Головного управління ДПС у Полтавській області №7142359/40058339 від 02.08.2022 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної від 24.05.2022 №4, а тому відсутні підстави для визнання вказаного рішення протиправним та його скасування.

Як наслідок, позовна вимога товариства про визнання протиправним рішення ГУ ДПС у Полтавській області №7142359/40058339 від 02.08.2022 про відмову в реєстрації податкової накладної №4 від 24.05.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних задоволенню не підлягає.

За відсутності підстав для задоволення основної позовної вимоги відсутні й підстави для задоволення похідної позовної вимоги про зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 24.05.2022 №4 датою її фактичного подання на реєстрацію.

Отже, у задоволенні позову ТОВ "Хімсинтез" слід відмовити повністю.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Хімсинтез" (вул. Соборності, 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 40058339) до Державної податкової служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, ідентифікаційний код 43005393), Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, Полтавська область, 36000, ідентифікаційний код ВП 44057192) про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії залишити без задоволення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 26 вересня 2022 року.

Суддя О.В. Гіглава